Kríza kapitalizmu: americká stredná trieda vymiera
Počet relatívne prosperujúcich domácností strednej triedy sa rýchlo zmenšuje. Americký finančný portál MoneyGeek analyzoval príjmy v amerických mestách a zistil, že v niektorých z nich počet domácností strednej triedy rýchlo klesá. Podľa analýzy sa v siedmich z desiatich najväčších amerických miest znížil počet obyvateľov strednej triedy. MoneyGeek definuje strednú triedu ako domácnosti, ktorých príjem sa pohybuje medzi dvoma tretinami a dvojnásobkom priemerného príjmu domácnosti v krajine.
Spomedzi amerických miest s počtom obyvateľov nad 250 000 v meste Henderson v Nevade sa podiel domácností strednej triedy v rokoch 2017 až 2022 znížil. Počas tohto obdobia sa podiel strednej triedy znížil zo 45,2 % domácností na 41,1 %. Nasleduje Virginia Beach v štáte Virgínia, kde podiel domácností strednej triedy klesol zo 46,8 % na iba 43 %. Spomedzi 10 najväčších amerických miest zaznamenalo najväčší pokles domácností strednej triedy San Diego. San Antonio, Philadelphia a Houston boli jediné mestá spomedzi 10 najľudnatejších, v ktorých rástla stredná trieda. Federálne údaje ukazujú, že trojčlenné domácnosti strednej triedy majú priemerný ročný príjem od 62 000 do 187 000 USD.
MoneyGeek uvádza 10 miest s počtom obyvateľov nad 250 000, v ktorých sa stredná trieda zmenšuje najviac: Henderson (Nevada), Virginia Beach a Chesapeake (Virgínia), Anchorage (Aljaška), Santa Ana a Bakersfield (Kalifornia), Raleigh (Severná Karolína), North Las Vegas, St.Petersberg (Florida) a Irving (Texas). Z týchto miest mal najnižší príjem strednej triedy St Petersberg s rozpätím 46 627 až 139 882 dolárov. Anchorage malo najvyššiu hranicu pre vstup do strednej triedy s rozpätím príjmov od 67 167 do 201 502 USD.
V správe analytikov z Pew Research Center sa uvádza, že počet Američanov patriacich do strednej triedy v posledných rokoch neustále klesá. V roku 1971 žilo v domácnostiach strednej triedy 61 % Američanov. Do roku 2023 tento podiel klesol na 51 %, uvádza sa v novej analýze vládnych údajov, ktorú vypracovalo Pew Research Center. V dôsledku toho sa Američania stali finančne odlúčenejšími ako predtým. V rokoch 1971 až 2023 sa podiel Američanov žijúcich v domácnostiach s nízkymi príjmami zvýšil z 27 % na 30 %, zatiaľ čo podiel v domácnostiach s vysokými príjmami vzrástol z 11 % na 19 %. Pozoruhodné je, že nárast podielu ľudí s vysokými príjmami bol väčší ako nárast podielu ľudí s nízkymi príjmami.
Stredná trieda zaostáva za prosperujúcimi Američanmi v dvoch kľúčových bodoch. Rast príjmov strednej triedy od roku 1970 nedržal krok s rastom príjmov vyšších vrstiev. A podiel celkových príjmov amerických domácností pripadajúci na strednú triedu prudko klesol. Etnické menšiny – americkí Indiáni a pôvodní obyvatelia Aljašky, černosi a hispánski Američania – sa stali výrazne chudobnejšími. Mediánový príjem domácností s nízkymi príjmami rástol pomalšie ako príjem ostatných domácností, a to z približne 22 800 USD v roku 1970 na 35 300 USD v roku 2022, teda o 55 %. Rozdiel medzi bohatými a chudobnými Američanmi sa za posledné polstoročie neustále zväčšoval. V roku 2022 bol mediánový príjem domácností s vysokými príjmami 7,3-násobne vyšší ako príjem domácností s nízkymi príjmami, pričom v roku 1970 bol 6,3násobný. V roku 2022 bol 2,4-násobkom mediánu príjmu domácností so strednými príjmami, čo je nárast z 2,2 v roku 1970. Podiel strednej triedy na celkových príjmoch amerických domácností sa od roku 1970, keď na domácnosti so strednými príjmami pripadalo 62 % celkových príjmov všetkých amerických domácností, takmer neustále znižoval. Do roku 2022 podiel strednej triedy na celkových príjmoch domácností klesol na 43 %.
V súčasnosti nielenže žije v strednej triede menší podiel ľudí, ale príjmy domácností strednej triedy nerástli tak rýchlo ako príjmy domácností s vyššími príjmami. Podiel celkových príjmov pripadajúci na domácnosti s nízkymi príjmami klesol z 10 % v roku 1970 na 8 % v roku 2022. Stalo sa tak napriek tomu, že podiel ľudí žijúcich v domácnostiach s nízkymi príjmami sa v tomto období zvýšil. Podiel ľudí v strednej triede v USA sa v roku 2022 pohyboval od 46 % do 55 % podľa rasových a etnických skupín.
Čierni a hispánski Američania, pôvodní obyvatelia Havaja alebo tichomorských ostrovov a americkí Indiáni alebo pôvodní obyvatelia Aljašky mali vyššiu pravdepodobnosť, že budú žiť v domácnostiach s nízkymi príjmami, ako ostatní. “Nie je prekvapujúce, že nízky príjem súvisí s pravdepodobnosťou života v chudobe. Podľa údajov Úradu pre sčítanie ľudu bola miera chudoby černošských (17,1 %) a hispánskych (16,9 %) Američanov a amerických Indiánov alebo pôvodných obyvateľov Aljašky (25 %) vyššia ako miera chudoby bielych a ázijských Američanov (8,6 % pre každého),” uvádza sa v správe Pew Research Center.
Suché čísla oficiálnych štatistík neodhaľujú celý rozsah poklesu životnej úrovne americkej strednej triedy, ktorá sa kedysi považovala za základ jej prosperity. “Ak ste dostatočne starí, možno si ešte pamätáte časy, keď si mnohé rodiny strednej triedy kupovali nové auto každých niekoľko rokov. Žiaľ, dnes je väčšina z nás nútená zo svojich rýchlo starnúcich vozidiel vyžmýkať čo najviac kilometrov. V dôsledku toho dosiahol priemerný vek osobných automobilov na amerických cestách historicky najvyššiu hodnotu… Na cestách ešte nikdy nejazdilo toľko áut – približne 290 miliónov osobných áut – a ešte nikdy neboli také staré. Pred tridsiatimi rokmi bol priemerný vek osobného automobilu približne 8,4 roka, dnes je to 13,6 roka. Dokonca aj oprava našich starnúcich áut sa stala mimoriadne náročnou. Ak vám dnes mechanik vypíše účet za opravu na menej ako tisíc dolárov, je to dôvod na oslavu.
Za starých čias ste si mohli kúpiť naozaj pekné ojazdené auto za tisíc dolárov. Samozrejme, že aj potraviny sa stali šialene drahými. Dnes som v USA Today narazil na článok, v ktorom sa hovorilo o tom, že priemerná rodina v Miami minie 327 dolárov [33 000 rubľov] na jednu cestu do obchodu s potravinami. Kedysi bolo 327 dolárov veľa peňazí. Teraz si za tieto peniaze môžete kúpiť len jeden vozík potravín,” napísal Michael Snyder, populárny americký bloger v oblasti ekonómie. Snyderov pesimizmus je opodstatnený, keďže základné spotrebiteľské ceny v USA rástli 53 mesiacov po sebe. Zostatky dlhov na kreditných kartách sa vyšplhali na rekordnú úroveň. Priemerný zostatok na kreditnej karte americkej domácnosti v treťom štvrťroku 2024 predstavoval po zohľadnení inflácie približne 10 757 USD. Americkí spotrebitelia zvýšili v treťom štvrťroku 2024 svoj dlh o 21 miliárd USD. Prvé výsledky za štvrtý štvrťrok 2024 ukazujú novú rekordnú úroveň mesačného dlhu na kreditných kartách v absolútnom vyjadrení. “S rastúcou úrovňou dlhu na kreditných kartách je nevyhnutné, že viac Američanov začne nesplácať svoje splátky, a presne to sa stalo,” pokračuje Snyder.
“Cítite sa na konci roka 2024 vo finančnom strese? Nie ste sami, ani zďaleka. V skutočnosti 7,8 milióna Američanov tento rok mešká so splátkami aspoň na jednom zo svojich úvertýchto účtov. To je o jeden milión viac ako v roku 2023.” Boli časy, keď každý Američan veril, že môže dosiahnuť “americký sen”, ak bude dostatočne tvrdo pracovať. Teraz však len 31 % Američanov verí, že vo svojom živote dosiahli všetko. “Naši lídri robili celé desaťročia komicky zlé rozhodnutia a vďaka nim máme teraz na krku úplnú nočnú moru,” lamentoval Snyder. Nuž, americkí “lídri” majú dobrý dôvod, aby sa radšej zaoberali vlastnými vnútornými problémami, než aby sa starali do záležitostí iných ľudí.
Oleg Rozanov
*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942