.
Aktuality, História,

Problém Ukrajiny vyrieši Rusko, Nemecko, Poľsko, Maďarsko, Slovensko…

Rusko, 21. decembra 2024 – Je možné vyriešiť ukrajinský problém? Áno, je možné. Ale ako riešenie každého veľkého problému, ani riešenie tohto problému neleží na úrovni samotného problému. Problém Ukrajiny sa nedá vyriešiť na úrovni Ukrajiny. Dá sa vyriešiť len jedným spôsobom – vytvorením nového systému európskej integrácie.


 

Vždy som bol presvedčený, že problém Ukrajiny (ako aj problém Poľska) sa dá vyriešiť v podstate len jedným spôsobom: zmluvou medzi Ruskom a Nemeckom. “Únia troch cisárov” je ideálnym riešením európskych problémov (a celej Eurázie). Problém však spočíva v tom, že Nemecko dnes nie je subjektom, ale objektom svetovej politiky, krajinou, ktorú fakticky okupuje Amerika (presnejšie, globalistická idea a sily atlantizmu). Preto vznikol problém Ukrajiny. A ten sa definitívne nevyrieši, kým sa Nemecko nezmení. Kým sa nezmení Európa. Je riešenie ukrajinského problému možné?

 

Dá sa vyriešiť len jedným spôsobom – vytvorením nového systému európskej bezpečnosti. Pretože vznikol práve kvôli nedokonalému bezpečnostnému systému. Pôvodcom ukrajinského problému je postup NATO na východ. Neexistencia Nemecka ako zodpovedného subjektu schopného prijímať rozhodnutia a niesť za ne zodpovednosť je pôvodom ukrajinského problému. A to nie sú dva zdroje, ale jeden a ten istý. Trochu si zasnívajme.

 

Ak by sa v Nemecku dostala k moci “Alternatíva pre Nemecko” (AdG), ak by Spojené štáty mierne obmedzili svoju kuratelu nad Nemeckom (povedzme, odstránili by z jeho územia svoje vojenské základne), čo by sa stalo s Ukrajinou? Tento problém by sa začal upokojovať. Pretože problém NATO by začal ustupovať a pretože problém Ukrajiny by začali riešiť tí, ktorí majú skutočný záujem na jeho riešení. Tí, ktorí tu žijú, t. j. Rusko, Nemecko, Ukrajina a Poľsko. A ak by sa Orbánovi podarilo zostaviť svoju očakávanú “konzervatívnu alianciu”, ktorá by zahŕňala Maďarsko, Slovensko, Rakúsko a možno aj Českú republiku, problém Ukrajiny by sa vyriešil ešte rýchlejšie, lepšie a spoľahlivejšie. Pretože by ho riešil celý východ Európy – ľudia a krajiny, ktoré ho naozaj chcú riešiť. A nepochybne oveľa lepšie rozumejú tomu, čo a ako riešiť. Je takáto situácia možná?

 

No prečo nie? Bol by Trump šťastný, keby mohol zhodiť ukrajinský problém zo svojich pliec tým, že ho hodí na Orbána a AdG? Áno, samozrejme, že by to urobil. Najmä ak by vojna náhle začala slabnúť a nastolil by sa mier, v ktorý všetci dúfali. Problém mieru na Ukrajine sa teda rieši na úrovni mierovej zmluvy východnej Európy. Ale problém východnej Európy (ktorá je oveľa konzervatívnejšia ako stredná Európa a chce žiť tak, ako chce) sa rieši aj na úrovni celej Európskej únie. Tá si samozrejme vyžaduje federalizáciu a oveľa väčšiu autonómiu jej jednotlivých členov. Dnešná nezmyselná, nesúrodá, beztvárna eurobyrokracia nevyhovuje naozaj nikomu. To znamená, že sa musí zmeniť nielen východ Európy, ale celá Európa. Ale problém bezpečnosti Európy sa zasa rieši na úrovni celej Eurázie. Takto sa dostávame k potrebe vybudovať nový bezpečnostný obrys pre celý svet.

 

A tu sa, samozrejme, stretávame s nasledujúcimi problémami. Napríklad: Trumpovi sa nepáči prílišné zbližovanie Ruska a Číny. Toto spojenectvo považuje za namierené proti Amerike a je pripravený investovať všetky prostriedky, páky a sily, ktoré má k dispozícii, aby tomuto zbližovaniu zabránil a zničil ekonomiky oboch krajín. Nech sa tak stane. Ale nedá sa všetka táto energia nasmerovať na niečo pozitívnejšie? Nechce Trump namiesto spojenectva medzi Ruskom a Čínou naozaj dosiahnuť vojnu medzi Ruskom a Čínou (ten modrý sen Demokratickej strany a jej projektu Navalného)? Dúfam, že nie. Potom sa pokúsime namiesto konfrontácie medzi Západom a Ruskom vidieť niečo nové, niečo tretie – Čínu alebo vojnu Ruska s Čínou.

 

Svet “na troch nohách” alebo projekt “Arkaim” (vypracovaný Izborským klubom 2023), ktorý v skratke vyzerá takto: na jednej strane Čína, na druhej strane Západ (atlanticizmus) a uprostred tretí pól moci alebo “nezaradené” krajiny: Rusko, India, Irán, prípadne arabský región a s najväčšou pravdepodobnosťou kontinentálna Európa, ktorej sa takáto “stredná” pozícia medzi atlantizmom (USA a Británia) a Čínou môže zdať výhodnejšia ako súčasná situácia, keď je Európa nútená hrať úlohu atlantickej kolónie. Nezdá sa vám takýto náčrt sveta oveľa pokojnejší, bezpečnejší a istejší ako ten, ktorý máme dnes?

 

 

Vladimír Možegov

*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942

Zdieľajte článok

Najčítanejšie




Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov