Útočná puška M16. Americká legendárna zbraň odchádza na dôchodok
Do výzbroje americkej armády začali byť zaraďované prvé pušky a guľomety na nový náboj – M7 a M250.
Éra pušky M16, ktorá v US Army slúžila 60 rokov, sa blíži ku koncu, hoci ju začali nahrádzať už v 1990-tych rokoch. Formálne ju zamieňala karabína M4.
Pravdou je, že aj neodborníkovi je jasné, že ide nielen o jeden a ten istý systém, ale aj o jednu a tú istú zbraň. Len zmenšenú a odľahčenú. Navyše, samotné pušky M16 sa z ozbrojených síl USA nikam nestratili, veľa ich je v logistických útvaroch, v školských zariadeniach atď.
Čo sa o nej hovorí?
M16 je automatická útočná puška, ktorá je jednou z najznámejších palných systémov, nachádzajúcou sa vo výzbroji US Army od 1960-tych rokov (Výroba od roku 1964.). Skonštruovaná bola na základe pušky ArmaLite AR-15 a stala sa ľahkou a presnou zbraňou, strieľajúcou malokalibrovým nábojom 5,56×45 mm NATO.
Bez ohľadu na to, že puška bola používaná vo vyše 80 štátoch, nikde sa nestala základnou automatickou zbraňou.
Po prvýkrát sa predstavila vo Vietnamskej vojne, kde bola efektívna v džungliach len v blízkom boji. Práve toto prostredie odhalilo jej nedostatky. M-16 sa vôbec nehodila do znečisteného prostredia, kvôli čomu sa priamo v boji často zasekávala a náboj viazol v komore (Svojho času bola porovnávaná so samopalom AK-47, ktorý strieľal, aj keď ste ho predtým hodili do kaluže!). Navyše ruská vojenská tlač kedysi písala, že náboj M-16-tky dokázalo za letu kvôli nedostatočnej hmotnosti odkloniť aj lístie na strome.
Mimochodom, práve kvôli citlivosti na znečistenie bola súčasťou každej pušky súprava na očistu a inštrukcia na jej používanie. Úsmevné je, že inštrukcie boli napísané v podobe komiksov.
Základné charakteristiky M16
• Kaliber: 5,56×45 mm NATO.
• Mechanizmus fungovania: priame odvádzanie plynu zo strelného prachu s aretáciou závoru.
• Rýchlosť paľby: okolo 700-900 výstrelov za minútu.
• Dosah efektívnej paľby: okolo 500-600 metrov.
• Zásobník: na 20 alebo 30 nábojov, možnosť pripojenia aj zásobníka s väčším počtom nábojov.
• Hmotnosť: okolo 3,26 kg (bez zásobníka) a 3,9 kg so zásobníkom na 30 nábojov.
• Zameriavače sú s regulovateľnou muškou a cieľnikom. V neskorších verziách (napr. pri M16A4) je puška prispôsobená na montáž optických a kolimátorových mieridiel, k dispozícii je lišta Picatinny.
• Celková dĺžka pušky je okolo 100 cm.
Prednosti a nedostatky
Prednosti: vysoká presnosť, nízka hmotnosť, slabý spätný ráz, modularita.
Nedostatky: náchylnosť na znečistenie, požiadavky na pravidelnú údržbu, zložitá obsluha v extrémnych podmienkach (napr. v púšti a džungliach).
Modifikácie M16
1. M16A1. Prvá hromadná verzia pre Armádu USA, ktorá bola použitá vo Vietnamskej vojne. Puška sa tam predstavila ako vysoko presná, mala však problémy so znečisťovaním v podmienkach džungle.
2. M16A2. Mala vylepšenú ergonómiu, doplnená bola o držiak na bodák, mala novú mušku, zosilnenú hlaveň a nový náboj 5,56×45 mm NATO SS109 s väčšou prieraznou schopnosťou.
3. M16A3. Verzia s možnosťou automatickej paľby, používaná obmedzene.
4. M16A4. Najmodernejšia modifikácia s Picatinny lištou (koľajničkou) na upevnenie dodatočných zameriavacích uspôsobení, batériek a iných prispôsobení.
5. Poznáme aj experimentálnu verziu XM1-E1 (AR-15), ktorá však mala problém so zasekávaním záveru.
Záver
M16 bola rozsiahle používaná a modernizovaná, čím z nej bola vytvorená celá rodina zbraní, vrátane karabíny M4. Počas dlhých desaťročí ostávala štandardnou pechotnou puškou US Army a exportovaná bola do vyše 80 štátov. Vyrobených bolo veľmi veľa miliónov kusov.
Vladimír Mikunda
*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942