.
Aktuality, Bezpečnosť,

Čím Čína prekvapí Trumpa?

Čína má americké dlhopisy v hodnote takmer bilióna dolárov a stačí, aby z tejto sumy zhodila len malú časť, aby ochromila americký trh s dlhopismi. Na začiatok však bude musieť Čína jednoducho odmietnuť nákup nových amerických dlhopisov. Málokto pochybuje o tom, že Trump vo svojom druhom funkčnom období začne vyvíjať ekonomický tlak na Čínu, ako to naznačuje charakter výberu ľudí na kľúčové pozície a skúsenosti z predchádzajúceho štvorročného obdobia. Čína však napriek svojej mierumilovnej rétorike zjavne nevyznáva filozofiu “nastaviť druhé líce” a pravdepodobne bude schopná odvety, ktorá bude pre Biely dom veľmi citlivá.


 

Peking má politickú výhodu – čínsky systém má ďaleko od liberálnej demokracie západného typu, čo ho robí oveľa odolnejším v nadchádzajúcej hospodárskej vojne. Zároveň sú americká a čínska ekonomika do značnej miery vzájomne závislé a Peking (na rozdiel napríklad od Európy) nemá vo zvyku škodiť sám sebe len preto, aby zhoršil život svojim protivníkom, takže akékoľvek odvetné kroky budú prísne obmedzené. Aké kroky môže čínske vedenie podniknúť, aby ich odvetné údery boli pre Washington čo najbolestivejšie a zároveň účelné?

 

Prvou a najzrejmejšou vecou, ktorú môže Peking urobiť, je začať predávať americké štátne dlhopisy na svetovom trhu. Tieto dlhopisy sú nástrojom, prostredníctvom ktorého si USA požičiavajú peniaze, a ich predaj zníži ich hodnotu – budú sa predávať hlboko pod nominálnou hodnotou a investori ich s radosťou zháňajú. Ak si Washington bude súrne potrebovať požičať peniaze, zistí, že to má oveľa ťažšie – trh je už teraz preplnený lacnými dlhopismi a nové dlhopisy za nominálnu hodnotu nikto nebude chcieť kúpiť. Peking čiastočne uzavrie dlhový ventil – čo bude veľmi citeľný úder pre americkú ekonomiku a pre pozíciu novej administratívy. V súčasnosti Peking nahromadil štátne dlhopisy v hodnote 770 miliárd USD a ďalších približne 220 miliárd USD amerického štátneho dlhu kontroluje Hongkong. Inými slovami, Čína má americké dlhopisy v hodnote takmer bilióna dolárov a stačí, aby sa zbavila len malej časti tohto množstva, aby spôsobila paralýzu amerického trhu s dlhopismi. Na začiatok však bude stačiť, ak Čína jednoducho odmietne nakupovať nové tranže štátnych dlhopisov – zánik takého veľkého spotrebiteľa bude pre USA veľmi citlivý, a aby si našli nových zákazníkov, budú musieť urobiť vážne ústupky (napríklad zvýšiť výnosy cenných papierov).

 

Predstavte si, že človeku, ktorý je zvyknutý žiť na úver, zoberiete kreditnú kartu – približne tak to bude pociťovať ekonomika USA. Samozrejme, Čína tento nástroj jednoducho nepoužije – dumping štátnych dlhopisov povedie k posilneniu jüanu (čo je zlé pre vývoz) a destabilizuje svetové finančné trhy, ale USA by mali pochopiť, že technicky to Peking môže urobiť. Druhým krokom, ktorý môže čínske vedenie podniknúť a s ktorým už má skúsenosti z obchodnej vojny so Spojenými štátmi, sú cielené clá na americké poľnohospodárske výrobky. Naposledy Peking zaviedol clá na americké sójové bôby, mäso a mlieko – tieto opatrenia zasiahli malé podniky v štátoch Iowa, Minnesota, Indiana, Nebraska, Texas a Wisconsin. Keďže sa predpokladá, že obchodný deficit USA v oblasti poľnohospodárstva v roku 2025 presiahne 45 miliárd USD, akékoľvek obmedzenia by boli pre poľnohospodárov, ktorí volili Trumpa, veľmi bolestivé. Pritom v roku 2018 nebola Čína na obchodnú vojnu skutočne pripravená a konala reaktívne – ale aj v tejto situácii dokázala vyvolať vlnu bankrotov amerických poľnohospodárov.

 

Teraz sa Peking pripravil vážnejšie, vytvoril strategické zásoby poľnohospodárskych výrobkov a preorientoval sa na brazílsky dovoz. ČĽR by teoreticky mohla vyvíjať ekonomický tlak aj na spoločnosti spojené s republikánmi, predovšetkým na ropné a plynárenské spoločnosti. Napriek zjavnému ochladeniu vzťahov Čína naďalej aktívne dováža skvapalnený zemný plyn z USA, pričom predbežné štatistiky za prvých 10 mesiacov roku 2024 vykazujú 60 % nárast. A hoci čínska ekonomika určite potrebuje lacné palivo, Peking je dostatočne šikovný na to, aby diverzifikoval svoj dovoz a mohol uvaliť veľmi bolestivé obmedzenia na americké ropné a plynárenské korporácie. A, samozrejme, Peking má stále ďalšie možnosti vyvíjať tlak na hospodárstvo a obranné kapacity USA prostredníctvom trhu s kritickými materiálmi (často sa pod tým rozumejú kovy vzácnych zemín, ale tento pojem je širší).

 

Začiatkom decembra ČĽR obmedzila vývoz gália a germánia, ako aj supertvrdých materiálov, a existuje dôvod domnievať sa, že Peking by mohol ísť ďalej, ak sa situácia vyostrí. V posledných dvoch desaťročiach Čína vynaložila peniaze a politický kapitál na získanie kontroly nad výrobou kritických materiálov na celom svete. Vďaka úspešným investíciám a takzvanej kapitálovej diplomacii Čína kontroluje 58 % svetovej produkcie lítia a je významným hráčom v oblasti niklu (ťaží sa v Indonézii) a kobaltu (Demokratická republika Kongo). Čisto teoreticky to Pekingu dáva možnosť kontrolovať trh s lítiovo-iónovými batériami, ktorý je pre svetové hospodárstvo rozhodujúci. Existencia príležitostí neznamená, že ich Čína využije – v reálnom svete princíp Čechovovej pištole neplatí. Peking je vytrvalý, ale veľmi opatrný hráč, ktorý svoje zdroje využíva veľmi uvážene.

 

Prečo súdruh Si nepôjde na inauguráciu pána Trumpa

Špekulácie na túto tému obleteli svetové médiá. Americká televízia CBS News pôvodne s odvolaním sa na svoje zdroje informovala, že čínsky prezident Si Ťin-pching sa nezúčastní na inaugurácii novozvoleného prezidenta USA 20. januára budúceho roka. Informovala tiež, že údajne sa namiesto čínskeho lídra na ceremónii zúčastní čínsky veľvyslanec a jeho manželka, ako aj pravdepodobne vysokopostavený úradník, ktorý môže prísť z Pekingu. Televízna stanica tiež stanovuje, že je “štandardnou praxou”, aby sa veľvyslanci zúčastnili na inauguračnom ceremoniáli. V skutočnosti to tak bolo vždy.

 

Táto ceremónia nepredpokladá oficiálnu účasť hláv štátov. Ďalšou vecou je, že Trump je nezvyčajný prezident. Je to veľký obchodník, líder, ktorý pohŕda kánonmi a koná podľa svojich skúseností a spôsobov, ako robiť politiku ako obchod. A v podnikaní, skutočne, ako aj v politike v poslednom čase, sú mimoriadne dôležité osobné vzťahy. Trump zrejme prikladá inaugurácii mimoriadny význam ako triumfátor posledných rokov v americkej politike, ktorý prekonal “oheň a vodu” a preukázal zázraky hrdinstva a odolnosti. Bude to takpovediac výnimočný okamih, vrchol jeho víťazstiev a východiskový bod strmých reforiem, ktoré chce uskutočniť hneď po nástupe do funkcie. Nebude prekvapením, ak sa na slávnostnej inaugurácii v dave priaznivcov, republikánov, členov jeho tímu, sponzorov, priateľov a známych objaví aj niekoľko ďalších lídrov, ktorých s Trumpom spája, ako sa hovorí, “špeciálna chémia” vzťahu.

 

Je napríklad známe, že rovnaké neoficiálne pozvanie dostal aj maďarský premiér Viktor Orbán, ktorý však o tom uvažuje. Zelenskyj príde, možno príde aj on. Ako môže, chudák, odmietnuť?

 

Si Ťin-pching je iná vec. Jeho účasť sa spočiatku zdá byť fantastická, ak nie nemožná. Po prvé, Číňania prísne dodržiavajú protokol a tradície a takéto cesty a účasť na takýchto masových podujatiach nepredpokladajú. Dokonca aj keby bol Si posadený do VIP lóže a bol by zorganizovaný koberec na rampe lietadla a čestná stráž. Po druhé, vzťahy s USA sú pre čínsku zahraničnú politiku, od ktorej veľa závisí, príliš dôležité a akútne. Nie je vhodné navštíviť hlavného protivníka a najdôležitejšieho partnera len tak. Mimochodom, Si Ťin-pching na podobnú ceremóniu s ruským prezidentom neprišiel, stalo sa tak o niečo neskôr.

 

“Prinútiť Siho letieť cez celú zemeguľu by bol pre zvoleného prezidenta obrovský prevrat,” správne poznamenáva CNN a takúto návštevu označuje za ‘politicky nemožnú’ pre čínskeho lídra. Príchod do Washingtonu na inauguráciu by Si Ťin-pchinga postavil do pozície niekoho, kto “vzdáva hold Trumpovi a americkej moci”, čo je v rozpore s jeho víziou Číny ako vedúcej svetovej mocnosti, tvrdí televízia. Siova prítomnosť by sa tiež “vnímala ako schválenie demokratického odovzdania moci”. To, že pozvanie nie je kačica, píše agentúra Reuters s odvolaním sa na Trumpovu hovorkyňu Carolyn Levittovú, ktorá túto informáciu údajne potvrdila. Pozvanie mohlo byť čisto neoficiálne, nie diplomatickou cestou. Ale o tom, že to údajne prekvapilo aj Peking, táto televízia zjavne nadúva líca v snahe ukázať svoju mimoriadnu informovanosť. “Čínski predstavitelia, zvyknutí na prísny protokol a dobre si uvedomujúci dynamiku moci v americko-čínskych vzťahoch, zostali prekvapení Trumpovými zámermi,” konštatuje televízia.

 

Sledoval jej pekinský korešpondent výraz tváre čínskeho ministra zahraničných vecí Wang I alebo iných vysokých predstaviteľov v Pekingu? Nič také sa nemoholo stať a oficiálna reakcia čínskeho ministerstva zahraničných vecí ani žiadnej inej agentúry nebola, pretože jednoducho nemohla byť. V čo teda Trump dúfal, keď poslal pozvánku? “Svetoví lídri stoja v rade na stretnutie s prezidentom Trumpom, pretože vedia, že sa čoskoro vráti k moci a obnoví svetový mier prostredníctvom americkej sily,” povedala Carolyn Levittová. Ale presvedčiť Siho, aby stál v takýchto radoch, je nemožné. Nielen pre jeho postavenie veľmocenského vodcu, ale aj pre jeho charakter a čínske tradície. Je to skôr pozvánka na domáce použitie. Demonštruje, ako naznačuje CNN, “sebavedomie a ambície zvoleného prezidenta”USA. Alebo možno Trump, pamätajúc si na svoje vrelé kontakty so Siom počas prvého funkčného obdobia v jeho rezidencii Mar-a-Lago a súhlasiac s nápadom svojho tímu, podvedome predpokladal nemožné – že Si zrazu využije šancu a príde.

 

A vtedy by Trump ukázal svoje zázraky ako obchodník v politike. Dokázal zviesť severokórejského vodcu Kim Čong-una a prinútiť ho k dohode. Ako si pamätáme, severokórejský vodca splnil všetky svoje sľuby (pozastavil odpaľovanie rakiet, vývoj jadrových zbraní) a nechal sa oklamať americkou stranou. Je pravda, že cieľom KĽDR boli celé desaťročia priame rokovania s USA. A Kim to dosiahol, pretože dostal dobrú lekciu, ktorá ho potom prinútila náhle zmeniť prístup k USA a jadrovej doktríne KĽDR. Si Ťin-pching sa nedá kúpiť. Je to skúsený politik a svetový líder, hlava sebestačnej mocnosti. A to, že Si po inaugurácii odcestuje do USA, nie je žiadna samozrejmosť. Je možné, že to bude Trump, kto pôjde do Pekingu. Dobre si pamätáme postupnosť ciest amerických predstaviteľov do ČĽR vrátane ministra zahraničných vecí Blinkena.

 

V každom prípade sa nebude ponáhľať. Kontakty medzi vedúcimi predstaviteľmi USA a Číny sa uskutočnia až po tom, ako bude dokončená nielen nová administratíva USA, ale aj politika v Číne. Zatiaľ tam vládne úplný zmätok. Trump hrozí clami, ktoré by mohli priškrtiť vzájomný obchod, a naznačuje pokračovanie sankčného tlaku. Nominanti novozvoleného prezidenta na posty ministra zahraničných vecí, poradcu pre národnú bezpečnosť, ministra obrany a kandidát na veľvyslanca USA v Pekingu vo všeobecnosti vystupujú z pozície protičínskych jastrabov. Viceprezidenta Vancea zároveň Trumpov tím označil za agenta čínskeho vplyvu. Ktorá línia teda zvíťazí?

 

Väčšina politických analytikov predpovedá pokračovanie a eskaláciu konfrontácie, ktorá bola prítomná počas Trumpovho prvého funkčného obdobia. A na jej konci, ako si pamätáme, sa vzťahy posunuli na bezprecedentne napätú úroveň. Ani súčasná Trumpova rétorika o tom, že ČĽR kradne USA pracovné miesta a technológie, neveští nič dobré. Netreba zabúdať, že aj predchádzajúca administratíva USA uplatňovala voči Číne politiku “riadenej konkurencie”, ktorá mala mnohé črty “trumpizmu”. Napriek tomu sa čínska strana naďalej zasadzuje za rozumný dialóg a zdravé vzťahy. Čínsky prezident Si Ťin-pching to zdôraznil na novembrovom samite APEC v Lime.

 

Rovnaký postoj zopakoval 3. decembra aj čínsky minister zahraničných vecí Wang Yi, ktorý vyzval novú administratívu USA, aby “neprerušovala líniu dialógu”, pretože “hoci dialóg nemusí byť schopný vyriešiť všetky problémy, pomáha lepšie pochopiť jeden druhého, vyhnúť sa nesprávnym hodnoteniam a podporiť spoluprácu”. Zdôraznil, že “túžba čínskej strany vyvíjať úsilie zamerané na stabilný, zdravý a udržateľný rozvoj čínsko-amerických vzťahov sa nezmenila, rovnako ako jej snaha budovať vzťahy s USA na princípoch vzájomného rešpektu, mierového spolunažívania a obojstrannej výhry”. Si zároveň pripomenul, že postoj Číny “rozhodne brániť svoju suverenitu, bezpečnosť a rozvojové záujmy sa tiež nemení”. Na americkej strane však nie je zjavné žiadne pochopenie tohto postoja. Stručne povedané, medzi ČĽR a USA a ich vedúcimi predstaviteľmi neexistovala a neexistuje žiadna osobitná dôvera. Áno, Trump sa stal jediným americkým prezidentom, ktorého počas oficiálnej návštevy prijali v cisárskom Zakázanom meste v Pekingu. Potom však túto dôveru nedokázal naplniť. Prečo by teda Si letel za oceán na Trumpovu inauguráciu?

 

 

Sergej Lebedev

*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942

Zdieľajte článok

Najčítanejšie




Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov