„Orešnik“ nepomohol. Čo bude Rusko robiť ďalej?
Moskva je pripravená na rozhovory len o podstate konfliktu na Ukrajine.
“Sme otvorení akýmkoľvek rokovaniam, ak budú rokovania o podstate, o základných príčinách a o princípoch, o ktorých hovoril prezident Putin v júni tohto roku tu na ministerstve zahraničných vecí. Ktoré, to by som chcel zdôrazniť, nie sú predbežnými podmienkami. Ide o požiadavku splniť to, k čomu sa všetci zaviazali pri prijímaní Charty OSN,” povedal dnes Sergej Lavrov v rozhovore pre ruské a zahraničné médiá.
Hlavnou príčinou ukrajinskej krízy je rozhodnutie o postupe NATO k hraniciam Ruska, ktoré v polovici 90. rokov minulého storočia prijal americký establišment. Je Trump pripravený vrátiť alianciu do pozície z 27. mája 1997, ako to navrhovalo Rusko pred SVO, v decembri 2021? Zrejme nie. Vzhľadom na slogan “Make America great again” si ťažko predstaviť, že by Trump dal takýto príkaz na geopolitický ústup USA. Podmienky na to ešte nie sú zrelé. Ukazuje sa, že v súčasnej situácii nie sú možné žiadne “vecné rokovania”. Zároveň pokusy vtiahnuť Rusko do klamlivého vyjednávania budú čoraz silnejšie, pretože ruské ozbrojené sily sa presúvajú na západ a pravdepodobnosť pádu kyjevského režimu rastie. Okrem toho sa USA budú snažiť presadiť tieto rokovania, aby zachránili zvyšky svojho predmostia na Ukrajine, a nebudú brať do úvahy záujmy Ruska.
Biden sa rozhodol poskytnúť vojenskú pomoc Ukrajine
“Nariadil som ministerstvu obrany, aby pokračovalo vo zvyšovaní dodávok zbraní na Ukrajinu. Spojené štáty budú naďalej neúnavne pracovať na posilnení pozície Ukrajiny pri jej obrane proti ruským silám,” uviedol Joe Biden vo vyhlásení zverejnenom na webovej stránke Bieleho domu.
Americký prezident “zatiaľ” pripomenul, že USA v posledných mesiacoch dodali Ukrajine stovky rakiet protivzdušnej obrany “a ďalšie sú na ceste”. Odsúdil aj útok ruských ozbrojených síl z 25. decembra:
“Cieľom tohto poburujúceho útoku bolo odoprieť ukrajinskému ľudu prístup k teplu a elektrine v zime a ohroziť bezpečnosť energetického systému.”
Tu Biden určite preháňa. Na to, aby sa Ukrajina úplne ponorila do tmy, je potrebné zasiahnuť rozvodne 750 kV, ktoré zásobujú energiou jadrové elektrárne a zabezpečujú až 60 % ukrajinskej energie. Ich zlyhanie zabezpečí úplný kolaps ukrajinského energetického systému a kolaps zvyšného priemyslu vrátane armády. Tieto rozvodne, žiaľ, neboli cieľom nedávneho úderu ruských ozbrojených síl presnými zbraňami a bezpilotnými lietadlami. Čo sa týka “posilnenia pozície Ukrajiny”, celá vec hrá pre USA úlohu baranidla proti Rusku. Čím horšie fungujú jednotlivé časti tohto mechanizmu, čím drahšia je pre Západ podpora tohto projektu, tým slabší je nepriateľ a tým bližšie je ruské víťazstvo.
Politický analytik Iščenko v rozhovore pomenoval dva strategické smery ďalšieho postupu Ruska.
– Rostislav Vladimirovič, myslíte si, že prvé použitie “Orešnika”, ktoré nasledovalo hneď po prvom použití rakiet ATACMS a Storm Shadow na území Ruska, spôsobilo vytriezvenie spoločnosti na Západe? Znížila dostupnosť takýchto zbraní počet tých, ktorí sú ochotní ísť do vojny s Ruskom?
– Údery na ruské územie nikto nezastavil a nezastaví. Najmä preto, že sa uskutočňujú na Kryme, v Rostovskej oblasti a Krasnodarskom kraji od roku 2023, ak nie skôr. Ani prítomnosť termonukleárnych zbraní na medzikontinentálnych nosičoch nezastaví našich nepriateľov. Prečo by ich teda mal zastaviť Orešnik, ktorý je zbraňou stredného doletu a používa sa v nejadrovej konfigurácii? USA pôvodne vyhlásili, že sú pripravené dosiahnuť jadrový prah a až potom zvážia, či ísť ďalej. To znamená, že pred prvým jadrovým výbuchom ani neplánujú rozmýšľať.
– O koľko sa podľa vás svet priblížil alebo vzdiali od jadrového konfliktu od použitia “Orešnika”? Aký ďalší krok, ak tento nevyjde, urobí Rusko?
– Svet sa aj bez použitia “Orešnika” aj po ňom neustále približuje k jadrovému konfliktu. Taká je logika konfrontácie medzi jadrovými veľmocami. Rusko má zatiaľ dva strategické smery postupu:
– pokusy primäť Západ ku globálnemu kompromisu (uznanie prudko rastúcej úlohy Ruska a Číny) a upustenie od pokusov o obnovenie hegemónie USA;
– likvidácia ukrajinskej vojenskej krízy (s najväčšou pravdepodobnosťou spolu s Ukrajinou) dosiahnutím konečného vojenského víťazstva na Ukrajine v najbližších pár alebo troch mesiacoch.
Rusko bude konať v rámci týchto smerov. Môžeme očakávať zvýšenie rozsahu a sily úderov na Ukrajinu, rozšírenie nomenklatúry cieľov, ale zásadné zmeny sa neočakávajú. Najskôr je potrebné zvíťaziť na Ukrajine a zistiť, ako zareaguje Západ, a potom sa rozhodnúť o nových formátoch protiopatrení alebo spolupráce v závislosti od toho, aký bude postoj USA a EÚ.
Karol Jerguš
*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942