Oživenie fašizmu: Až piati ostreľovači talianskeho “Werwolf” mali zavraždiť premiérku Meloniovú
Talianske médiá začiatkom decembra informovali, že polícia zatkla 12 členov neonacistickej skupiny Werwolf Division v rôznych talianskych mestách. Podľa denníka Corriere della Sera plánovali zaútočiť na parlament a zavraždiť premiérku Giorgiu Meloniovú. Zatýkanie nariadil sudca súdu v Bologni na žiadosť prokuratúry proti členom organizácie stúpencov rasovej nadradenosti, členom neonacistickej skupiny “Werwolf”.
Názov “Werwolf” (vlkolaci) pochádza z nacistickej jednotky, ktorú v hitlerovskom Nemecku vytvoril Heinrich Himmler na konci druhej svetovej vojny. Členovia novovytvorenej talianskej skupiny Werwolf sú obvinení z terorizmu, propagandy a podnecovania k páchaniu trestných činov motivovaných rasovou, etnickou a náboženskou nenávisťou, ako aj z nezákonného držania strelných zbraní. Operáciu na potlačenie neonacistického gangu údajne koordinovalo Národné riaditeľstvo pre boj proti mafii a terorizmu a Ústredné policajné riaditeľstvo. Zistili sa aj zahraničné kontakty talianskych nenacistov. Spoločníkmi talianskeho Wervolfu sú také známe zahraničné organizácie ako Americans The Base a divízia Atomwaffen, ktorú Spojené kráľovstvo zakázalo v roku 2021, Misanthropic, ako aj divízia ukrajinského národnosocialistického bratstva, ktoré medzi sebou komunikovali cez Telegram. Werwolf boli tiež napojení na džihádistov na Blízkom východe.
Ako poznamenal taliansky historik Eugenio Di Rienzo v rozhovore pre Giornale, “nebezpečenstvo už nehrozí od starých veteránov, ktorí nostalgicky spomínajú na dvadsiate roky, ale od mladých a veľmi mladých. V tomto prípade ide o globálny fenomén, ktorý sa rozprestiera na oboch stranách Atlantiku, od Paríža po Berlín, Viedeň, Kyjev, Blízky východ a juh Spojených štátov. Máme do činenia s generáciami, ktoré majú veľmi málo alebo žiadnu kultúru, žiadne referenčné body a sú presvedčené, že ich čaká horšia budúcnosť ako tých, ktorí prišli pred nimi. Priťahuje ich mýtus silného muža, nadradenosť bieleho etnika, rasizmus založený na tvrdeniach alebo možno len temný folklór so svastikami a runovými krížmi, ktoré vyvesujú ako vlajku svojho rozhorčenia,” povedal historik.
Na otázku novín, prečo si za svoju prvú obeť vybrali premiérku Giorgiu Meloniovú, Eugenio Di Rienzo uviedol, že ju nenávideli, pretože po nástupe do funkcie sa Meloniová začala snažiť reformovať “neofašistický odpad” na konzervatívnu silu “podľa vzoru de gaullizmu”. Treba pripomenúť, že súčasná talianska premiérka sama pochádza z neofašistického prostredia. V mladosti bola Giorgia Meloniová vedúcou mládežníckeho hnutia neofašistickej strany “Talianske sociálne hnutie – Národné pravicové sily” Giorgia Almiranteho. Neskôr sa od svojej minulosti dištancovala, založila pravicovú stranu Bratia Talianska, ktorá vyhrala voľby a podarilo sa jej stať sa šéfkou vlády. Hoci Meloniová chváli Mussoliniho a hovorí, že Duce “urobil pre Taliansko veľa dobrého”, mladšie kádre neofašistov ju nenávidia, pretože opustila svoje niekdajšie ideály a pridala sa k atlantistom.
Podľa správ médií bol neonacistom, ktorých zatkla polícia, zabavený arzenál útočných zbraní. V zachytených rokovaniach o atentáte na Meloniovú neonacisti označili premiérku za “konkubínu Sionu”, “čarodejnicu”, “fašistku, ktorá prenasleduje fašistov”, “zradkyňu” atď. Mali tiež v úmysle zvrhnúť vládu vytvorením “autoritatívneho štátu” založeného na nadradenosti árijskej rasy. “Wervolf” mali svoje plány dobre premyslené.
“Pred parlamentom je hotel, odkiaľ sa dá strieľať zhora,” povedal jeden zo zatknutých Salvatore Nicotra vodcovi Wervolf’ Daniele Trevisanimu podľa neonacistických rozhovorov zachytených políciou. Ide o hotel Colonna Palace, z ktorého okien je výhľad priamo na vchod do Montecitoria. “Nájdite mi ostreľovača a uskutočníme váš plán,” znela odpoveď. “Niekedy sa Meloniová pohybuje po týchto miestach pešo. Stačí, keď je na mieste so zbraňou. Zradcom vo všeobecnosti stačí rana do hlavy,” píše ďalší z bojovníkov. Atentátnici usilovne analyzovali pohyb premiérky medzi vládnymi budovami a parlamentom, aby určili, kde zaútočiť.
Ich konanie však už bolo pod kontrolou spravodajskej agentúry Digos, ktorá ich monitorovala od roku 2022. V júli 2023 poslala naliehavú informáciu prokuratúre, ktorá naznačovala, že “Wervolf” sú pripravení zasiahnuť. Zadržaní ponúkali stúpencom nákup automatických zbraní na Darknete. 15. mája 2023 polícia zachytila desivý rozhovor: “Vycvičil som piatich potenciálnych ‘partizánov’, aby sa priblížili k Melionovej so zbraňami a strelili ju do hlavy”. “Správy zverejnené na kanáli Telegram ‘Werwolf Unit Discussions’,” uvádza sa v rozhodnutí bolonskej prokuratúry, “ukazujú, do akej miery bol každý z členov gangu hlboko preniknutý antisemitskou, xenofóbnou, fašistickou a neonacistickou ideológiou, pričom sa pridržiaval programu národného socializmu Tretej ríše a Adolfa Hitlera.”
Vznik takéhoto organizovaného gangu neonacistov, ktorí pripravovali atentát na premiérku a útok na parlament, nie je v Taliansku náhodný. V krajine, ktorá kedysi trpela pod Mussoliniho diktatúrou, už dlho prekvitá kult Duceho. V meste Predappio na miestnom cintoríne San Cassiano sa rodinná krypta Mussoliniho, kde je pochovaný samotný Duce a jeho príbuzní, zmenila na skutočný panteón, kam si ľudia prichádzajú uctiť jeho pamiatku a kde kvety kladú súčasní priaznivci diktátora, ktorého talianski partizáni obesili hlavou nadol spolu s jeho milenkou Clarou Petacciovou na benzínovej stanici v Miláne. Mussoliniho sarkofág je zakrytý talianskou štátnou vlajkou a na stene je umiestnená tabuľka s Duceho závetom:
“Bol by som príliš naivný, keby som žiadal, aby ma po smrti nechali na pokoji. Na hroboch tých, ktorí uskutočnili najdôležitejšie premeny nazývané revolúcie, nemôže byť pokoj; ale to, čo sa stalo, sa nedá zmeniť. Môj duch, už oslobodený od hmoty, bude po krátkej pozemskej existencii žiť ďalej…” Je tu kniha návštev, v ktorej dnes nájdete riadky ako: “Vráť sa, Duce, Taliansku chýbaš!”, “Splnil som si sen svojho starého otca – navštívil som ho!”, “Keby si žil, nebola by nezamestnanosť, ISIS, migranti”.
V samotnom meste je skutočný kult Mussoliniho: predávajú sa jeho spisy, suveníry s podobizňami Duceho a dokonca aj Hitlera, vydania “Mein Kampfu” v taliančine a dokonca aj vína s portrétmi fašistických vodcov na etiketách. Trikrát do roka – na Mussoliniho narodeniny, v deň jeho smrti a v deň pochodu na Rím, keď sa stal premiérom, prichádzajú miestni obyvatelia v čiernych košeliach pozdraviť svojho Duceho. A v miestnych reštauráciách čašníci nosia čierne košele a pri podávaní účtu zdvihnú ruku a zakričia “Viva il Duce!” alebo “Heil Hitler!” v závislosti od národnosti zákazníka. A ešte jeden charakteristický detail. V múzeu v Mussoliniho dome, kde sa budúci diktátor narodil, sa starostlivo uchováva čierno-červená zástava Mussoliniho socialistickej strany – presne tá istá zástava, ktorú teraz používa Pravý sektor* na Ukrajine.
Ukazuje sa, že ukrajinskí radikáli dnes pochodujú pod tou istou fašistickou zástavou a pokračujú v tradíciách Duceho. V Ríme sa nachádza Mussoliniho múzeum vo vile Torlonia v Ríme, kde diktátor žil. V roku 2014 bol v talianskom hlavnom meste otvorený aj Mussoliniho “bunker” – kryt postavený na jeho príkaz počas vojny. Prehliadky rozprávajú o tom, aký bol Duce skromný a dokonca asketický: stôl, stolička, telefón – nič iné v bunkri nie je. Exkurzie venované Mussolinimu sa organizujú aj v Campo Imperatore, lyžiarskom stredisku v horách, odkiaľ Hitlerov hrdlorez Otto Skorzeny v roku 1943 uniesol zatknutého Mussoliniho. Čoraz častejšie sa organizujú výstavy venované fašistickému obdobiu talianskych dejín.
V roku 2018 napríklad Nadácia Prada zorganizovala veľkú výstavu Art Life Politics: Italia 1918 – 1943. “Táto výstava,” uisťuje Giornale, “ukázala, že fašizmus mal svoju vlastnú kultúru. Krásna alebo hrozná, ideologicky hodná odsúdenia? Odpoveď na túto otázku mal dať návštevník, ale nemožno to odmietnuť klišé o “neofašistickej propagande”,” píše denník. Mussoliniho potomkovia sa dnes aktívne vrhajú do politiky a zdá sa, že majú vlastnú voličskú základňu novodobých obdivovateľov Duceho. Diktátorova vnučka Rachel Mussoliniová tak pracuje ako poradkyňa na rímskej radnici, ďalšia vnučka Alessandra Mussoliniová je senátorkou hornej komory talianskeho parlamentu, ako aj bývalou poslankyňou Európskeho parlamentu. A diktátorov pravnuk Gaius Julius Caesar sa tiež aktívne zapája do politickej činnosti.
Dôvody súčasnej nostalgie za fašizmom sú jasné – práve teraz je v Európe živná pôda pre jeho oživenie. Ekonomika prežíva dramatickú krízu a potom sú tu migranti, ktorí sú sami o sebe problémom, ale zároveň príležitosťou na vyvolanie hesiel o rasovej nadradenosti. Na tomto pozadí talianske médiá čoraz častejšie uverejňujú články o “hospodárskych úspechoch” Duceho, ktorý “dal krajinu do poriadku”, že to bol on, kto vysušil močiare pri Ríme, postavil cesty, odstránil nezamestnanosť a mafiu atď. Snažia sa však nespomínať smútok, ktorý fašizmus priniesol talianskemu ľudu, zapojenie Talianska do krvavých vojen v Afrike a Európe, masakry partizánov a ich ideologických odporcov čiernymi košeľami.
V Taliansku okrem spomínaných “Wervolf” v súčasnosti pôsobia neofašisti pod hlavičkou politického hnutia CasaPound Italia. Toto hnutie sa začalo v decembri 2003, keď početná skupina squatterov pod vedením Gianlucu Iannoneho obsadila v Ríme šesťposchodovú budovu nazvanú “Pound House” na počesť slávneho taliansko-amerického fašistického básnika Ezru Pounda. Táto akcia časom prerástla do rozsiahleho politického hnutia. V júni 2008 sa CasaPound Italia podrobila oficiálnej štátnej registrácii už ako “sociálne hnutie”. Neofašisti v Taliansku z tejto organizácie sú aktívni a zameriavajú sa na sociálnu demagógiu. Realizujú množstvo sociálnych programov (“Čas matiek”, “Verejná pôžička”, “Pomoc znevýhodneným” atď.), zriadili celý kultúrny a sociálny komplex: knižnicu, telocvičňu, konferenčnú sálu, skúšobné štúdio, kde pravicoví hudobníci hrajú a nahrávajú zadarmo, obytné priestory pre chudobných, športovisko, štúdio 24-hodinového internetového rádia Bandiera Nera (Čierny prápor), týždennú internetovú televíziu Tortuga-TV a 25 tlačených publikácií.
Vytvára dcérske štruktúry: Blocco Studentesco (Študentský blok), ktorý organizuje prácu na školách, lýceách a univerzitách vo viac ako 40 talianskych mestách, a Donne e Azione (Dievčatá a akcia), ktorý združuje dievčatá v celom TalianSKU atď. Centrá CasaPound Italia každoročne organizujú viac ako 150 konferencií a stretnutí a desiatky sociálnych akcií. Ich rozsah siaha od pomoci bezdomovcom až po boj proti zahusťovaniu a kampaňové aktivity, ako sú koncerty, športové súťaže “medzi kamarátmi” atď. Spolupráca so sympatizantmi v mestských orgánoch sa rozširuje. Komunitné centrum CPI organizuje aj športové aktivity, ako je turistika, parašutizmus, potápanie atď. a vydáva mesačníky a štvrťročníky. Dôraz sa kladie na oslovenie mladých ľudí, nezrelých tínedžerov, “robotníckej triedy” trpiacej “plutokratmi”. Ide o tie isté heslá, s ktorými sa svojho času v Taliansku dokázal dostať k moci socialista Mussolini.
Na rozdiel od nemeckého nacizmu nebol fašizmus v Taliansku súdený v Norimbergu a v Taliansku nikdy nedošlo k defašizácii. Používanie fašistických symbolov je na Apeninskom polostrove zakázané, ale obrazy Mussoliniho a symboly fašizmu neboli nikdy vyhlásené za trestné, a tak sa pravicoví extrémisti môžu bez obáv vracať k rétorike minulosti. A nielen to, dokonca ani fašistický “rímsky pozdrav” sa už nepovažuje za trestný čin. Hlavným konkurentom CasaPound Italia na pravom krídle je Forza Nuova (Nová sila), organizácia založená v roku 1997 dvoma bývalými krajne pravicovými teroristami, ktorí sa rozhodli legalizovať svoju činnosť. Ich slogan “Taliansko pre Taliansko” bol prevzatý od rumunskej Železnej gardy, keď bola spojencom Hitlera. Noviny si všímajú aj aktivitu krajne pravicových hnutí, ako je napríklad Lojalita, ktorá spája antisemitizmus a rasizmus inšpirovaný Ku Klux Klanom. Existuje aj Front Skinhead, ktorý stojí za rôznymi činmi rasovo motivovaného násilia na severe krajiny. A teraz, ako vidíme, už existujú skupiny, ktoré plánujú politické atentáty a dokonca aj útok na parlament. Ukazuje sa, že liberálna “demokracia”, ktorú v Európe pestujú globalisti, je v skutočnosti živnou pôdou pre oživenie fašizmu a nacizmu.
Vladimír Malyšev
*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942