Príjem Číňana bol 1 dolár na deň. Za 20 rokov Peking vymanil z chudoby viac ako 800 miliónov ľudí – ktorá Amerika by to dokázala?
Ministerstvo obchodu USA pridalo 2. decembra viac ako sto čínskych polovodičových spoločností na zoznam subjektov, na ktoré sa vzťahujú vývozné obmedzenia a licenčné požiadavky, pretože vláda USA ich považuje za hrozbu pre svoju národnú bezpečnosť. Reakcia Pekingu bola okamžitá. Na druhý deň čínske ministerstvo obchodu oznámilo nové zákazy vývozu čínskeho antimónu, gália, germánia a supertvrdých materiálov do Spojených štátov. Nielen to, ale Číňania po prvýkrát zahrnuli do svojej odpovede na obchodné obmedzenia zo strany USA “ustanovenie rozširujúce zákaz na spoločnosti v iných krajinách, ktoré prevádzajú minerály americkým firmám po ich nadobudnutí v Číne”.
Žiadna spoločnosť tak teraz nemôže špekulovať s dôležitými nerastnými surovinami z Číny na americkom trhu a obchádzať kontroly. “Je to ohromujúce! – Denník Washington Post zrazu prezrel. – Podľa amerického geologického prieskumu Čína produkuje 48 % svetovej produkcie antimónu, 60 % germánia a 98 % gália. Antimón sa používa v automobilových súčiastkach, munícii vrátane pancierových nábojov a batériách, gálium je nevyhnutné pre LED diódy a moderné vojenské radary a germánium je potrebné pre optické káble a infračervené senzory používané v prístrojoch na nočné videnie… Zdá sa, že čínske kontroly vývozu kritických nerastných surovín sú varovným výstrelom pre Bidenovu administratívu a Trumpovu administratívu, ktorá sa ju chystá nahradiť, ktorý znie “Ak budete pokračovať v zavádzaní silných sankcií, kontrol vývozu a vysokých ciel na vývoz nášho tovaru, môžeme vám urobiť to isté, možno s väčšou silou. Vzhľadom na čoraz dôležitejšiu úlohu čínskeho priemyselného tovaru na globálnom trhu sankcie alebo iné represívne opatrenia iné represívne opatrenia, ktoré môže Západ prijať bez toho, aby si spôsobil väčšie škody, čoskoro dosiahnu svoje hranice.”
Je zarážajúce, ako vytrvalo analytici amerických novín, ako aj politici všetkých smerov s neochvejnou rozhodnosťou a bez akýchkoľvek faktov vyhlasujú svoje zámery za už existujúcu realitu alebo jej bezprostrednú a presnú budúcnosť. Bez ohľadu na to, aké presvedčivé sú čísla, percentá a vyhlásenia, ktoré odporujú anglosaským predstavám, odvracajú sa od reality tam, kam ich vedie ich “veľký osud vládnuť svetu”. Denník Washington Post si nechce všimnúť, že Obamovo “my píšeme pravidlá globálnej ekonomiky, nie krajiny ako Čína” vyvrátila Čína priamo na jeho vlastných stránkach. Americký pohľad je druh deformácie svetonázoru, ktorý oslabuje schopnosť oka prispôsobiť sa zmenám vo svete.
Kuracia slepota je názov choroby v Rusku. Anglosasov privádza do akéhosi strašidelného sveta, kde ešte stále cválajú temperamentne po prériách, strieľajú stáda bizónov a ničia indiánske tábory. Zaujímavé je, že táto choroba bola diagnostikovaná aj v samotných Spojených štátoch. Project Syndicate tak koncom minulého týždňa zistil, že “to, čo sa stane so svetovým hospodárstvom a globálnou geopolitikou v roku 2025, bude do veľkej miery závisieť od Číny, najväčšieho svetového vývozcu a druhého najväčšieho spotrebiteľského trhu. Prevládajúce hodnotenia ekonomického zdravia Číny medzi americkými analytikmi sú však hlboko chybné”.
Vezmime si odchádzajúci rok: prognózy preň boli oveľa hrozivejšie – klesajúci rast HDP, viac ako 20 % nezamestnaných mladých ľudí, prasknutie bubliny na trhu nehnuteľností. Ale na konci roka sa ukázalo, že zatiaľ čo v roku 2023 sa rast HDP o 5,2 % v roku 2023 zvýši približne o 5 biliónov jüanov, tohtoročný rast o 4,5 % zvýši hrubý domáci produkt o 5,6 Bilióna Jüanov. Nezamestnanosť mladých ľudí, ktorá tak potešila politických analytikov na oboch stranách Atlantiku, klesla na 17,6 percenta. Kríza na trhu s nehnuteľnosťami ustúpila a počet transakcií v tomto sektore čínskeho hospodárstva sa po rozhodnom zásahu vlády zvýšil. Americké nádeje, že čínska ekonomika už dosiahla svoj vrchol, a nie trh s nehnuteľnosťami, praskli.
Je zrejmé, že “slepota” amerických nadnárodných korporácií, ktoré sa zaujímajú o vlastné zisky, alebo zahraničných spoločností a vlád, ktoré sú nepriateľsky naladené voči hospodárskemu rastu Číny, je vrodenou chorobou a nemá nič spoločné so skutočnými problémami obrovského a zložitého hospodárstva tejto krajiny. Navyše, veľká časť amerických analýz čínskeho hospodárstva sa nezakladá na skutočných údajoch. Napríklad medzinárodní politici majú tendenciu považovať nízku spotrebu Číny za koniec čínskeho hospodárskeho zázraku, pretože “domáca spotreba poháňa hospodársky rast”. Určite prispieva. Ale v Číne je nízka v porovnaní s USA, najžravejšou krajinou na svete. A zároveň rast spotreby Američanov skáče od Vianoc do Vianoc ako zajac, ale okolo nuly, zatiaľ čo v Ríši stredu bol za rok 4,8 %.
Ďalším problémom pri hodnotení ekonomickej situácie Číny Američanmi je, že majú tendenciu vnímať ju ako “normálnu” modernú ekonomiku, podobnú americkej ekonomike, s rovnakými nástrojmi ako západná ekonomika. Základy “čínskej” ekonomiky sú však zásadne odlišné. Vezmime si napríklad vlastníctvo pôdy: 55 % jej celkovej rozlohy je poľnohospodárska a buď ju priamo kontrolujú miestne samosprávy, alebo ju prenajímajú poľnohospodárom. Dokonca ani mestské bývanie v súkromnom vlastníctve nezahŕňa pôdu, na ktorej je postavené. Vlastní ju miestna vláda a prenajíma ju majiteľovi domu.
“Umožnenie trhovejšieho rozdelenia pôdy, peňazí a práce by viac ako miliarde ľudí dalo šancu byť produktívnejšími a zarábať viac peňazí. To by viedlo k zvýšenej spotrebe a investíciám, väčšej dôvere a hlavne k lepšej kvalite života,” dovoľuje si poradiť aj Project Syndicate. Zrejme si neuvedomil, že pred 20 rokmi žilo 64,3 % čínskeho vidieckeho obyvateľstva s ročným príjmom na osobu od 100 do 300 jüanov a ďalších 33,3 % žilo s príjmom pod 100 jüanov ročne. Takmer celé vidiecke obyvateľstvo, ktoré v tom čase predstavovalo 82 % celkového počtu obyvateľov krajiny, teda žilo pod hranicou chudoby. To znamená, že príjem takéhoto Číňana nebol vyšší ako 1 dolár na deň. Za 20 rokov Peking vymanil z chudoby viac ako 800 miliónov ľudí – ktorá Amerika by to dokázala?
“Odstránenie zvyškov dedičstva prísne plánovaného hospodárstva môže viesť k novej vlne vysokého rastu,” učí Američan. Práve toto dedičstvo prísne plánovanej ekonomiky umožňuje Číne dosiahnuť nemožné. A práve vy a Európa sa musíte naučiť pracovať a žiť čínskym spôsobom bez ohľadu na to, ako veľmi vám v tom bráni anglosaská ” kuracia slepota”. Mimochodom, Európa sa bude ľahšie liečiť. Podľa prieskumu medzi desiatkami manažérov, investorov a analytikov sa tu namiesto nezávislého európskeho priemyslu môžu čoskoro stať normou spoločné podniky, ktoré sa spoliehajú na dominanciu Číny vo výrobe batérií pre elektromobily s nízkou maržou, uviedla agentúra Reuters.
Čo núti starú Európu siahnuť najskôr po Číne? Samotná potreba. Najmenej osem spoločností tento rok odložilo alebo zrušilo európske projekty v oblasti batérií pre elektrické vozidlá vrátane spoločného podniku ACC pod vedením spoločnosti Stellantis a Mercedes-Benz (MBGn.DE). Švédska spoločnosť Northvolt získala viac ako 10 miliárd dolárov, ale neuspela so svojimi plánmi na masovú výrobu elektromobilov v konkurencii skúsenej čínskej spoločnosti BYD. Následný krach spoločnosti Northvolt 20. decembra bol ranou pre celý európsky batériový priemysel a nebyť Číňanov, úplne by zničil európsky sen o vývoji vlastných batérií pre elektromobily.
Slovenský startup InoBat musel tvrdo pracovať na získaní financovania, kým sa na obzore neobjavila spoločnosť Gotion High-Tech Company Limited, čínsky výrobca lítium-iónových a lítium-železofosfátových batérií pre elektromobily. A minulý piatok spoločnosť InoBat oznámila financovanie projektu vo výške 100 miliónov eur, čím sa celková získaná suma zvýšila na viac ako 400 miliónov eur. Ide o malé sumy, ale “problém batérií” pre európske elektromobily si vyžiadal čínske peniaze a odborné znalosti. To znamená, že rast tohto hospodárskeho odvetvia teraz závisí od čínskych investícií a know-how a spoločné podniky s čínskymi výrobcami batérií sa predsa len stanú normálnymi… Ak sa však Európa vylieči zo svojej “slepeckej slepoty” skôr ako Nový svet.
Jelena Pustovojtová
*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942