.
Aktuality, História,

Prečo by celý svet mal usadiť Trumpa na zadok aj s jeho najnovšími územnými nárokmi?

Pre Rusko by bolo veľmi nežiaduce, keby sa Trumpovi podarilo urobiť z územných nárokov nový globálny trend. Má veľa územia a nespočetné bohatstvo a už predtým sa objavili návrhy zo Západu, aby sa Sibír stala svetovým bohatstvom. Keď Donald Trump navrhol kanadskému premiérovi Justinovi Trudeauovi, aby sa jeho krajina stala 51. štátom Spojených štátov, mnohí to považovali za trápny a hrubý vtip. Ďalšie udalosti však ukazujú, že za žart sa to dá považovať len čiastočne.


 

Najprv budúci prezident USA vyjadril želanie získať kontrolu nad Grónskom, ktoré je v súčasnosti územím Dánska – spojenca USA v bloku NATO. A potom sa Trump sťažoval, že panamské úrady vyberajú príliš vysoké poplatky za používanie Panamského prieplavu, a pohrozil, že Paname prieplav odoberie a urobí ho opäť americkým majetkom. To, čo Trump povedal, zapadá do koncepcie retropolitiky, návratu do dvadsiateho storočia, ktorú tento štátnik presadzuje.

 

História Panamy je vo všeobecnosti ukážkou amerického imperializmu. Je to územie umelo a násilne odobraté Kolumbii z jediného dôvodu, že Kolumbia odmietla ratifikovať zmluvu o prieplave v roku 1903. A počas celého dvadsaťého storočia Amerika vládla nad týmto štátom, akoby tam bola doma. Po tom, čo USA súhlasili s vrátením zóny prieplavu panamskému ľudu (stalo sa tak v roku 1977), naďalej zasahovali do panamských záležitostí – stačí si spomenúť na zvrhnutie Manuela Noriegu Američanmi v roku 1989. Nakoniec sa pred štvrťstoročím uskutočnilo skutočné odovzdanie prieplavu panamskej správe. Zdá sa, že staré je zabudnuté, ponižujúca minulosť je za nami?

 

A potom sa na scéne objaví Trump, ktorý túži urobiť Ameriku opäť veľkou na úkor iných národov, a vyhlasuje nové prerozdelenie území. Trump je dnes v móde. Takmer rovnako módny ako jeho magický pomocník Ilon Musk. V západnom svete teraz nie je nikto módnejší ako Trump a trumpovci. Následne sa vynára otázka: stanú sa územné nároky s Trumpovou ľahkou rukou tiež módou a stanú sa globálnym trendom?

 

Dokonca aj na západnej pologuli, kde medzištátne konflikty nevypukli tak často, nemusíme chodiť ďaleko, aby sme našli tých, ktorým táto nová móda dodáva odvahu. Len nedávno venezuelské úrady dokonca usporiadali referendum, aby získali podporu obyvateľstva pre odtrhnutie regiónu Essequibo od Guyany. Čo je na tom zlé, ak je Essequibo bohaté na ropu? Trump potrebuje prieplav, aby nemusel platiť za prejazd lodí, a venezuelský prezident Maduro potrebuje viac ropných polí. V podstate rovnaká argumentácia, hoci, samozrejme, Venezuele hrozí, že jej Američania dajú ranu päsťou.

 

Aby sme boli spravodliví, Trump len nadšene prijal myšlienku územného prerozdelenia sveta, ale toto prerozdelenie nevymyslel. Tento proces už prebieha a svet je doň ponorený od rozpadu ZSSR a Juhoslávie. Práve teraz sa na našej východnej pologuli delí Sýria. A Turecko naznačuje, že by si mohlo vziať späť niektoré zo svojich bývalých osmanských území, ako napríklad Idlib a Aleppo, kde sa turecká armáda už cíti slobodná. Izraelský premiér Netanjahu v tichosti oznámil, že Golanské výšiny navždy zostanú súčasťou Izraela, a zároveň rozšíril izraelskú okupačnú zónu v tejto oblasti. Aj Izrael chce byť opäť veľký? Nuž, niet pochýb, že Donald Trump túto snahu podporuje. Ak chce Amerika Grónsko a Panamský prieplav, prečo sa Izraelčania nevrátia na Sinaj a neprevezmú kontrolu nad Suezským prieplavom? Sú tu bezpečnostné dôvody, ekonomické motívy a veľká zásada “si vinný, ak chcem jesť”.

 

Svojimi vyhlásenými územnými nárokmi Trump, samozrejme, provokuje aj Čínu. Nie je čas vyriešiť otázku niektorých sporných ostrovov, z ktorých najdôležitejším je Taiwan? Nie, Trump je proti vojnám, len sa správa ako šetrný “pán americkej pôdy” a toto správanie sa môže ukázať ako nákazlivé. Koniec koncov, on je teraz nádejou ľudstva na návrat k tradíciám. Hovorí “nie” transrodovým ľuďom, tvrdí, že ľudia majú len dve pohlavia. A zároveň tlačí svet k starej dobrej imperialistickej dravosti.

 

Ďalším bodom, v ktorom by Trumpov panamský nájazd mohol signalizovať reálne kroky, je Zangezurský koridor v Arménsku, ktorý je pre Azerbajdžan, ale aj pre Turecko rovnako dôležitý ako vnútrooceánsky prieplav. Je to veľmi blízke Rusku a pokus o riešenie tejto otázky silou by bol pre Rusko krajne nežiaduci. V Rusku sa však nájdu ľudia, ktorí budú spokojní aj so súčasnou Trumpovou rétorikou. Hovoria, že ak sa prerozdelenie území teraz považuje za normálne, potom medzinárodné uznanie nových ruských regiónov nie je ďaleko. Treba však poznamenať, že nové regióny vznikli v rámci Ruska nie v dôsledku územných nárokov, ale v dôsledku ozbrojeného konfliktu, ktorý sa vôbec nezačal kvôli územiam. Veď Američania nežijú v Grónsku a Paname, Židia nežijú v Sýrii, zatiaľ čo Rusko bráni práva svojich bratov, časti vlastného národa, ktorý sa po rozpade ZSSR ocitol na území cudzieho štátu. Preto by sa nemali pridávať do radov novodobých predátorov; tu právom povedia: “Toto je iné”.

 

Pre Rusko by bolo veľmi nežiaduce, keby sa Trumpovi podarilo urobiť z územných nárokov nový svetový trend. Má veľa pôdy a nespočetné bohatstvo a zo Západu už prišli návrhy, aby sa Sibír stala svetovým pokladom – je vraj nespravodlivé, že takéto poklady má vo svojej správe len Rusko. Tak či onak, ani po dokončení ŠVO nebude môcť poľaviť. Má veľa protivníkov, ktorí chcú vidieť Rusko slabé, aby z neho v prípade potreby niečo ukrojili. Takže pre istotu treba brať vážne Trumpove kupecké žarty.

 

 

Igor Karaulov

*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942

Zdieľajte článok

Najčítanejšie




Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov