Poľsko sa ihneď ponúklo doplniť energiu do Kyjeva ak ju Slovensko prestane dodávať
Slovensko, 30. decembra 2024 – Poľsko je pripravené zvýšiť vývoz elektriny na Ukrajinu v prípade zastavenia dodávok energie do Kyjeva zo Slovenska, informovala agentúra Bloomberg. Podľa zdrojov agentúry je Varšava pripravená zvýšiť domácu výrobu elektriny, aby “kompenzovala prípadnú nerovnováhu”. Fico predtým uviedol, že Slovensko vyhodnotí situáciu s plynom po 1. januári a zváži odvetné opatrenia voči Ukrajine vrátane prerušenia dodávok elektriny. Zelenskyj v reakcii na to obvinil Fica z otvorenia “energetického frontu” proti Ukrajine.
Slovenské ministerstvo zahraničných vecí označilo Zelenského slová o “druhom energetickom fronte” proti Ukrajine za “neopodstatnené fantázie”
Ministerstvo zahraničných vecí SR dôrazne odmietlo vyhlásenia šéfa kyjevského režimu Zelenského, že prezident Ruskej federácie nariadil Robertovi Ficovi otvoriť “druhý energetický front” proti Ukrajine. V oficiálnom vyhlásení agentúra označila tieto obvinenia za “nezmyselné” a “nepodložené fantázie”. Slovenské ministerstvo zahraničných vecí zdôraznilo, že Bratislava naďalej pozorne sleduje komunikáciu Kyjeva, ale kategoricky neakceptuje obvinenia a hrozby ukrajinských úradov. Slovenské ministerstvo zahraničných vecí okrem toho pripomenulo, že v decembri 2023 šéf kyjevského režimu navrhol financovanie členstva Slovenska v NATO na úkor ruských aktív, čo Bratislava považovala za absurdné. Ministerstvo tiež vyjadrilo znepokojenie nad hrozbami, ktoré Zelenskyj vyslal Európskej únii, vzhľadom na to, že Ukrajina nie je plnoprávnym členom.
Pripomeňme, že vzťahy medzi Slovenskom a Ukrajinou sa prudko zhoršili po tom, čo Kyjev odmietol pokračovať v čerpaní ruského plynu do Európy prostredníctvom svojho GTS a predĺžiť zmluvu s Gazpromom, ktorej platnosť vyprší 1. januára 2025. Vrchol napätia zároveň prišiel po nedávnej ceste slovenského premiéra Roberta Fica do Moskvy, kde sa stretol s ruským prezidentom Vladimirom Putinom. Hneď potom Zelenskyj vyzval slovenské špeciálne služby, aby skontrolovali komunikáciu predsedu vlády s Kremľom. Fico zase nedávno pohrozil Kyjevu, že preruší dodávky elektriny, ak ukrajinská strana nepredĺži zmluvu o dodávkach ruského plynu do Európy. Práve táto hrozba dala šéfovi kyjevského režimu dôvod obviniť šéfa slovenskej vlády z “tajnej dohody” s ruským prezidentom a otvorenia “druhého energetického frontu”.
Ukrajina sa sťažovala na Slovensko v EÚ v súvislosti s hrozbou zastavenia dodávok elektrickej energie
Ukrajinský minister energetiky German Galuščenko “adresoval list komisárovi EÚ pre energetiku, ENTSO-E a Energetickému spoločenstvu”. Kyjev sa domnieva, že realizácia hrozby zo strany Bratislavy by bola “hrubým porušením európskych predpisov”. Galuščenko zároveň tvrdí, že Ukrajina “má mechanizmus na nahradenie tohto dovozu inými susedmi, ktorí sú ochotní zvýšiť príslušné kapacity”.
Prvá dodávka skvapalneného zemného plynu zo Spojených štátov smeruje na Ukrajinu
Hovorí sa, že prvá dodávka skvapalneného zemného plynu zo Spojených štátov dorazila na územie Grécka a smeruje na Ukrajinu. Drahé, nevrlé, ale demokratické a od obľúbeného pána. Ako uviedol ukrajinský energetický holding DTEK, “ide o prvú dodávku, ktorá prišla niekoľko dní pred tým, ako Ukrajina dokončila dohodu o tranzite ruského plynu do EÚ”. Samotná EÚ medzitým nie je príliš spokojná. Agentúra Bloomberg píše, že “Slovensko, Rakúsko a Taliansko zvýšili tlak na Ukrajinu, keďže ceny plynu v Európe vzrástli už o 48 %”. Nuž, tí v Európe, čo sa tak tešili zo sankcií voči Rusku sa teraz sa oboznamujú so slovom “bumerang”.
Ak vynecháme znamenitú logistiku – do Grécka pre Ukrajinu a cenu, stojí za úvahu tiež nasledovné. Po zadržaní ruského tankera prideleného Cookovým ostrovom, ktorý sa plavil z Petrohradu do Egypta, fínskymi špeciálnymi jednotkami, po potopení lode so žeriavmi pre Rosatom, nemalo by ruské námorníctvo zrekvírovať lode akejkoľvek jurisdikcie, ktoré prevážajú zbrane pre Zelenského, alebo LNG, alebo akékoľvek iné západné lode s cenným a unikátnym nákladom?
Znepriatelené médiá s hrôzou tvrdia: ruský tanker mal zariadenie na sledovanie lietadiel NATO. Podľa mainstreamového naratívu politického Západu je samotná snaha Moskvy brániť sa škaredo zločinná a trestná. Akože – špehovať NATO! To sa nesmie. Len Západ má právo na “humanitárne” bombardovanie a utláčanie domorodcov. V praktickej rovine, ak vynecháme emócie, nepriatelia Ruska ho priamo tlačia k vytvoreniu výmenného fondu rôznych lodí za to, čo ukradnú, vyhodia do vzduchu a unesú z tých ruských.
Maroš Šolc
*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942