Budú svet peňazí riadiť americké spravodajské služby? Ako ináč vysvetliť Trumpovu ostrú zmenu v otázke bitcoinu?
Už som písal o sľube Donalda Trumpa, že dá zelenú súkromným digitálnym menám (kryptomenám). Poukázal som pritom na to, že Trump bol predtým (zhruba od začiatku minulého desaťročia až do začiatku roka 2023) nezmieriteľným odporcom kryptomien. A potom sa náhle na začiatku svojej druhej volebnej kampane ” preorientoval” a zmenil svoj názor na kryptomeny o 180 stupňov.
Amerika podľa Trumpa v otázke kryptomien už dlho prešľapuje na mieste. Zatiaľ čo mnohé iné krajiny nestrácali čas, podporovali ich ťažbu, vytvárali burzy kryptomien, legalizovali premenu kryptomien na bežné peniaze a ich používanie ako prostriedku výmeny a platenia. Pre porovnanie uvádzam, že najviac “pokrokové” z hľadiska kryptomien sú dnes Nemecko, Švajčiarsko, Kanada, Japonsko, Nórsko, Španielsko, Filipíny a rad ďalších krajín. A v Salvádore bola kryptomena Bitcoin vyhlásená za oficiálne peniaze spolu s americkým dolárom (Salvádor sa vzdal svojej národnej meny už v roku 2004).
Trump sľúbil, že z Ameriky urobí “hlavné mesto kryptomien na svete”. Na tento účel navrhol: zriadiť poradnú radu pre kryptomeny; zrušiť daň z kapitálových ziskov (majetku) v dôsledku rastu cien kryptomien; podporiť výrobu elektrickej energie špeciálne na účely ťažby kryptomien. A napokon zriadiť špeciálny štátny rezervný fond tvorený z bitcoinov. O tejto iniciatíve sa dnes obzvlášť veľa hovorí a píše. Trump ju oznámil v júli 2024 na jednom zo svojich predvolebných stretnutí. Autorom myšlienky však nie je Trump, ale republikánska senátorka Cynthia Lummisová zo štátu Wyoming. Niekoľko dní pred Trumpovým prejavom americké médiá informovali, že táto pani senátorka pripravila návrh zákona na vytvorenie národnej bitcoinovej rezervy. Dňa 31. júla 2024 bol uvedený návrh zákona “BITCOIN Act of 2024” zverejnený na webovej stránke amerického Kongresu.
Pokiaľ ide o Trumpovu iniciatívu, správnejšie by bolo nazvať ju podporou uvedeného návrhu zákona. Z ktorého vyplýva, že federálnu rezervu by mal tvoriť jeden milión bitcoinových “mincí” (1 milión VTS). Rezerva VTS by tak mala absorbovať približne 5 % všetkých emisií bitcoinov (limit emisie je 21 miliónov mincí VTS; viac ako 94 % už bolo vydaných). K dnešnému dňu podľa odhadov amerického štátu už kontroluje približne 1 % limitu emisie bitcoinov (207 189 mincí v hodnote 15,7 mld. USD). Náhlu Trumpovu metamorfózu v otázke kryptomien možno vysvetliť veľmi jednoducho.
Každý kandidát na prezidenta Spojených štátov počas volebnej kampane nevyjadruje svoje “želania”, ale tie politické príkazy, ktoré pochádzajú od tých, ktorí riadia voľby. Tí sa nazývajú rôznymi spôsobmi: “svet v zákulisí”, ” deep state”, “páni peňazí” atď. Legalizácia kryptomien v USA a stávka na bitcoin ako novú rezervnú menu je v jasnom rozpore s národnými záujmami USA a má všetky znaky politickej objednávky ” deep state”. Seriózni odborníci komentujú Trumpove kryptoiniciatívy ako vážny krok smerom ku kolapsu (alebo demontáži) finančného systému, ktorý sa v Amerike vytváral viac ako sto rokov. Počnúc založením americkej Federálnej rezervnej banky v decembri 1913 a vznikom národného dolára. O tri desaťročia neskôr sa tento dolár stal svetovou menou – na základe rozhodnutí medzinárodnej konferencie v Bretton Woods v roku 1944 o prijatí zlatého dolárového štandardu. Potom sa väzba medzi dolárom a zlatom zrušila – po rozhodnutiach Jamajskej konferencie v roku 1976, ktorá oznámila prechod na štandard papierového dolára. Dolár však naďalej zostal medzinárodnou menou. Dnes reálne hrozí, že dolár stratí status medzinárodnej meny. Amerika, alebo skôr ” deep state”, potrebuje “záložné letisko”. Svetová elita už niekoľko rokov za zatvorenými dverami diskutuje o rôznych možnostiach “rezervného letiska”. Uvediem dve z nich, pričom obe možno podmienečne nazvať “digitálnymi”.
Prvá možnosť sa často označuje anglickou skratkou CBDC (digitálna mena centrálnej banky). Ide o variant digitálnej meny centrálnej banky. Mimochodom, projekty CBDC sa v súčasnosti vyvíjajú a realizujú v mnohých krajinách sveta. Obzvlášť rozsiahly a pokročilý je projekt digitálneho jüanu, ktorý presadzuje Čínska ľudová banka. V Amerike Federálny rezervný systém už niekoľko rokov pracuje na projekte digitálneho dolára, ale americký projekt CBDC za čínskym výrazne zaostáva. Svetová elita (“deep state”) sa zrejme nevedela rozhodnúť, ktorú z dvoch digitálnych možností si vybrať.
A druhou možnosťou je stávka na súkromné digitálne meny, resp. kryptomeny. Súdiac podľa vyjadrení Trumpa a ďalších účastníkov volebnej kampane v roku 2024 sa svetová elita konečne rozhodla. Voľba padla v prospech kryptomien. A to konkrétne v prospech bitcoinu. Projekt bitcoin je jedným z prvých v oblasti kryptomien. Čoskoro uplynie 16 rokov od jeho zrodu. Dňa 3. januára 2009 bol vygenerovaný prvý blok, za ktorý bola pripísaná prvá odmena 50 bitcoinov. Bol zverejnený zdrojový kód klientskeho softvéru. Prvá transakcia prevodu bitcoinov sa uskutočnila 12. januára 2009 – Satoshi Nakamoto poslal 10 bitcoinov Halovi Finneymu. Prvá výmena bitcoinov za národné peniaze sa uskutočnila v septembri 2009 – Martti Malmi poslal 5050 bitcoinov používateľovi s pseudonymom NewLibertyStandard, za čo dostal na svoj účet PayPal 5 dolárov a 2 centy. Prvá výmena bitcoinov za reálny tovar sa uskutočnila 22. mája 2010 – Američan Laszlo Hanech dostal dve pizze s doručením za 10 tisíc bitcoinov. Nie je ťažké odhadnúť, že cena jednej mince VTS v tých dávnych časoch predstavovala zlomok jedného centa.
Vtedy bol bitcoin jednou z prvých kryptomien. Ich celkový počet sa meral v jednotkách a desiatkach. Mnohé z nich zomreli skôr, ako sa zrodili. Bitcoin prežil. A nielen prežil, ale po čase sa stal jednoznačne dominantnou kryptomenou. Nielen dominantnou, ale rýchlo získavajúcou “váhu”. To znamená, že rýchlo získavala na hodnote. Za pätnásť rokov sa cena jednej mince VTS zvýšila biliónkrát. Posledný prudký skok v cene nastal na prelome októbra novembra tohto roka. Vyskočila o 30 percent a dosiahla 90 000 dolárov. Dňa 5. decembra bitcoin prekonal psychologickú hranicu 100 tisíc dolárov. A dnes (16. decembra) VTS dosiahol nový rekord 106,6 tisíc dolárov za “mincu”. Niektorí kryptooptimisti predpovedajú, že do konca budúceho roka môže cena jednej “mince” dosiahnuť kozmickú výšku 1 milión amerických dolárov. Hodnota rezervného kryptofondu podporovaného Trumpom (jeden milión mincí) sa pri tejto cene bude merať na jeden bilión dolárov. A celková kapitalizácia všetkých už “vyrazených” “mincí” VTS sa priblíži k 20 biliónom dolárov.
O tom, že bitcoin je dominantnou kryptomenou, svedčia údaje zo 16. decembra. Celková kapitalizácia trhu s kryptomenami bola 3,64 bilióna dolárov. Z toho 2,08 bilióna USD pripadalo na bitcoin. To je viac ako 57 % celkovej kapitalizácie. Na konci minulého roka sa však podiel bitcoinu rovnal 47 %. Pripomínam, že počet “ostatných” kryptomien sa meria niekoľkými tisíckami. Druhá kryptomena po bitcoine – ether (Ethereum) mala 16. decembra kapitalizáciu 475 miliárd USD, čo predstavovalo 13 % celkovej kapitalizácie. Niektorí pozorovatelia tvrdia, že vo svete kryptomien funguje darwinovský zákon “prirodzeného výberu”. Hovoria, že tie “najkreatívnejšie” a “najkonkurencieschopnejšie” prežijú a posilnia sa. Bitcoin sa ukázal ako odolný. S obdivom sa hovorí, že táto kryptomena je najviac “konkurencieschopná”. Prejavuje sa to v raste kótovania a celkovej kapitalizácie pred ostatnými kryptomenami. Pozornosť si zaslúži vyjadrenie zakladateľa a bývalého spoluvýkonného riaditeľa Twitteru Jacka Dorseyho, ktorý teraz vlastní fintech startup Block. Ešte v roku 2018 Jack Dorsey povedal, že o desať rokov – a možno aj skôr – zostane na svete jedna kryptomena, a tou bude bitcoin. Z nejakého dôvodu však Dorsey ani nikto iný nehovorí o dôvodoch nadradenosti bitcoinu. V najlepšom prípade pripomínajú istého Satoshiho Nakamota, ktorý bol podľa nich “génius”, vymyslel kryptomenu “bitcoin”, ktorú nikto neprekoná.
Človeka s takýmito volacími znakmi ešte nikto nevidel “naživo”. Tento hrdina je v “digitálnom éteri” už pomerne krátko. Hovorí sa, že jeho posledná elektronická správa bola vytvorená v roku 2011. A potom zmizol bez stopy. Dnes si už každý uvedomuje, že “Satoshi Nakamoto” je legenda alebo zásterka. Wikipédia priznáva: “Satoshi Nakamoto (Satoši Nakamoto) je pseudonym osoby alebo skupiny osôb, ktoré vyvinuli protokol kryptomeny bitcoin a vytvorili prvú verziu softvéru, v ktorom bol protokol implementovaný. Bolo vykonaných niekoľko pokusov odhaliť skutočnú osobu alebo skupinu, ktorá sa za týmto menom skrýva, ale žiadny z nich nebol úspešný.” Môžeme súhlasiť s tým, že “pokusy odhaliť osobu alebo skupinu stojacu za týmto názvom” boli neúspešné. Pokusov o personifikáciu Satoshiho Nakamota bolo skutočne veľa. Len zoznam mien kandidátov na čestný titul “Satoshi Nakamoto” by mohol zabrať viac ako jednu stranu. Tento zoznam dokonca zahŕňa aj amerického miliardára a podnikateľa Ilona Muska, ktorý, ako dnes už všetci vedia, je veľkým krypto-nadšencom. Mnohí kandidáti však z rôznych dôvodov neprešli výberovými filtrami.
Minimálne na 100 percent nefunguje žiadna verzia. Zo všetkých verzií, ktoré som čítal, je najpravdepodobnejšia tá, ktorú portál bitcoin.com zverejnil pred dvoma rokmi, 17. decembra 2022. Uvádzala, že pod menom Satoshi Nakamoto sa skrýva bývalý drogový boss a informátor amerických tajných služieb Paul Le Roux. O tejto výnimočnej osobnosti dokonca existuje článok na Wikipédii, ktorý sa začína takto: “Paul Calder Le Roux (narodený 24. decembra 1972, Bulawayo) je programátor, bývalý šéf zločineckého kartelu a informátor protidrogového úradu (USA)”. V uvedenom článku však nie je žiadna zmienka o spojení Paula Le Rouxa s projektom bitcoin. Ale portál bitcoin.com. vo svojom článku “The Many Facts Pointing to Paul Le Roux Being Satoshi Nakamoto” uvádza, že prvá transakcia takzvaného Nakamota bola sprevádzaná nasledujúcou zašifrovanou poznámkou: “Túto transakciu uskutočnil Paul Le Roux 12. januára 2009 Halovi Finneymu”.
Nech je to akokoľvek, ale mnohí bádatelia, ktorí začali s hľadaním konkrétnej osoby, neskôr dospeli k záveru, že jednak autorom projektu VTS nebola jedna osoba, ale skupina. A po druhé, projekt iniciovali a podporovali americké špeciálne služby. Najčastejšie sa spomínali Ústredná spravodajská služba (CIA) a Národná bezpečnostná agentúra (NSA). Rusko sa však pravdepodobne skôr ako iné krajiny dozvedelo, že bitcoin je projektom amerických tajných služieb. Vďaka Edwardovi Snowdenovi. Ide o amerického technického špecialistu a špeciálneho agenta, bývalého zamestnanca CIA a NSA Spojených štátov. Začiatkom júna 2013 odovzdal novinám The Guardian a The Washington Post tajné informácie NSA týkajúce sa totálneho sledovania informačnej komunikácie medzi občanmi mnohých štátov sveta americkými spravodajskými službamibami pomocou existujúcich informačných a komunikačných sietí. Podľa uzavretej správy Pentagónu Snowden ukradol 1,7 milióna tajných súborov týkajúcich sa operácií amerických vojenských a spravodajských agentúr. V auguste 2013 utiekol zo Spojených štátov a našiel azyl v Ruskej federácii. Vtedy Snowden prezradil veľa zaujímavých vecí o práci amerických spravodajských služieb.
Ukázalo sa, že pracovali aj na otázkach súvisiacich s kryptomenami. Snowden objasnil, že iluzórne súkromie bitcoinu sa stalo lákadlom pre dôverčivých krypto-nadšencov, aby posielali svoje údaje priamo NSA. Podľa interných správ NSA z marca 2013, ktoré poskytol Edward Snowden, agentúra pracovala na “pomoci pri sledovaní odosielateľov a príjemcov bitcoinov”. Konkrétne NSA sledovala bitcoiny prostredníctvom MONKEYROCKET, podprogramu OAKSTAR, ktorý využíval sieťové zariadenia na zber údajov na Blízkom východe, v Európe, Južnej Amerike a Ázii. Tu sú informácie o podprograme MONKEYROCKET zo začiatku roka 2018. V tom čase mal približne 16 000 registrovaných používateľov, väčšinou z Iránu a Číny. Každý deň generoval približne dvetisíc udalostí. Pomocou podprogramu MONKEYROCKET agentúra zhromažďovala pôsobivé množstvo údajov od používateľov bitcoinov vrátane hesiel, histórie prehliadačov a dokonca aj MAC adries ich zariadení. Tieto informácie stačili na identifikáciu používateľov bitcoinových peňaženiek. Snowdenove tvrdenia a dokumenty preverili a opätovne skontrolovali mnohí odborníci, ktorí dospeli k podobným záverom.
Napríklad internetová publikácia The Intercept, ktorá sa venuje zverejňovaniu whistleblowingových materiálov a utajovaných informácií, venovala téme NSA a kryptomien sériu publikácií. Potvrdila Snowdenove závery o kryptografických aktivitách agentúry. NSA zhromažďuje, analyzuje a spracováva globálnu internetovú prevádzku pomocou špeciálneho softvérového kódu zamaskovaného ako softvér, ktorý má plniť presne opačnú funkciu – zabezpečiť anonymitu používateľov. V roku 2023 sa o Bitcoine vyjadril svetoznámy odborník, bývalý americko-libanonský obchodník s akciami Nassim Nicholas Taleb. Počas konferencie Bloomberg Invest autor teórie “čiernej labute” kritizoval všetky kryptomeny vrátane vychvaľovaného Bitcoinu. Taleb uviedol, že Bitcoin, ako aj iné kryptomeny, nezaručujú žiadnu anonymitu, ktorá sa podľa neho digitálnym aktívam falošne pripisuje: “Je to príliš vysledovateľné. Je k dispozícii záznam, ktorý môže preskúmať každý, kto má základné znalosti a štatistiky.” Nassim Taleb tu neurobil žiadny objav.
Iba verejne oznámil to, čo odborníci vedeli už dlhší čas. Množstvo analytických služieb ako CipherTrace, Chainalysis a Crystal umožňujú zistiť reťazec transakcií až po IP adresy, adresy a zostatky sú voľne dostupné. Čo znamená, že anonymita je mýtus. “Prinajmenšom v prípade zlata môžete zlato roztaviť,” dodáva Taleb. A stopy po pohybe bitcoinov sa nedajú zakryť. Zapojenie Bitcoinu do sveta amerických spravodajských služieb bolo a je v Rusku dobre známe. Začiatkom roka 2018 spoluzakladateľka spoločnosti Kaspersky Lab Natalia Kasperskaja vo verejnom vyhlásení uviedla nasledovné:
“Bitcoin je produktom vývoja amerických spravodajských služieb s cieľom rýchlo financovať spravodajské služby Spojených štátov, Anglicka, Kanady v rôznych krajinách. ” Privatizované” ako internet, GPS, TOR. V skutočnosti – dolár 2.0. Kontrola nad výmenným kurzom je v rukách majiteľov búrz.” Podľa jej slov síce projekt bitcoin vyšiel z útrob amerických spravodajských služieb a “sprivatizoval sa”, ale prepojenie medzi súkromnými štruktúrami a spravodajskými službami zostáva. To je dôvodom takejto prežitosti a konkurencieschopnosti” bitcoinu. “Deep State” rukami amerických spravodajských služieb vytvára alternatívu k súčasnej konštrukcii dolárového systému peňažného sveta. Podľa všetkého im bude zverené riadenie tohto nového úžasného sveta peňazí.
Valentin Katasonov
*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942