.
Aktuality, Pozemná technika,

Dokáže čínsky tank Typ 99 prekonať M1 Abrams alebo ruský T-90?

Čína má veľa tankov. Asi osem alebo deväť tisíc. A kto iný bude udržiavať také obrovské množstvo bojových vozidiel v prevádzkyschopnom stave? Odpoveď: Spojené štáty. A Rusko. Väčšina čínskych tankov sú však staršie modely, najmä Typ 59 a Typ 69, ktoré boli viac-menej priamo skopírované zo sovietskeho tanku T-54 z 1950. rokov.


 

Nový čínsky tank Typ 99 si však získal veľký rešpekt medzinárodných pozorovateľov, aj keď sa nikdy nevyvážal ani nepoužíval v skutočných bojových podmienkach. Dôvod je jednoduchý – uvádzané parametre sa zhodujú s charakteristikami mnohých západných modelov, ale Typ 99 má aj súbor jedinečných vlastností. Dnes sa pozrieme na to, ako je na tom Typ 99 v porovnaní so svojimi dvoma najvýznamnejšími súčasníkmi, americkým M1A2 Abrams a ruským T-90.

 

Niekto sa môže opýtať: aká pravdepodobná môže byť kolízia medzi americkým tankom M1 Abrams a čínskym Typ 99? Taiwan prejavil záujem o získanie tankov Abrams, v Austrálii je v prevádzke aj 60 vozidiel tohto typu, a preto nemožno nič vylúčiť. Táto otázka sa zároveň stáva relevantnejšou, ak vezmeme do úvahy ruský tank T-90. Moskva má v súčasnosti dobré vzťahy s Pekingom, s ktorým má spoločnú hranicu, ale obe mocnosti nie sú blízkymi spojencami a koncom 60. rokov takmer vstúpili do vojny. Ešte dôležitejšie je, že Rusko predáva svoje zbrane Indii a Vietnamu – vrátane systémov, ktoré sú jasne navrhnuté tak, aby čelili čínskym ozbrojeným silám. Hovoríme o riadených strelách Brahmos, ako aj o asi tisícke tankov T-90, z ktorých mnohé sú umiestnené na hraniciach v Himalájach. Čína išla do vojny proti Indii v roku 1962 kvôli tejto hranici a v roku 1979 mala aj vojenský konflikt vo Vietname, aby potrestala Vietnamcov za odpor voči Čínou podporovanému režimu Červených Kmérov v Kambodži (Vietnam chce aj tanky T-90). Dnes čínska armáda naďalej vníma Indiu, krajinu, ktorá by sa v budúcnosti mohla stať superveľmocou, ako hrozbu a výrazne posilnila vojenskú oblasť spoločnej hranice, ako aj vybudovala cesty, ktoré umožňujú ťažkej vojenskej technike prechádzať cez horské priesmyky. Čína má tiež spojenecké vzťahy s Pakistanom, ktorý opakovane bojoval s Indiou a niekedy do nej Peking prenáša svoju vojenskú technológiu.

 

Nakoniec by sa mal zvážiť scenár možnej občianskej vojny alebo kolapsu vlády v Severnej Kórei. Aká by potom bola politika Pekingu, je biliónová otázka, ale jeden scenár zahŕňa možnosť použitia čínskych pozemných síl na obnovenie poriadku v Severnej Kórei, čo by mohlo viesť k zrážkam s kórejskými jednotkami. Zatiaľ čo skutočný ozbrojený konflikt by bol zbytočný a vysoko kontraproduktívny pre všetky zúčastnené strany – ako pri všetkých vojnách vo všeobecnosti – existuje niekoľko možností, v ktorých by sa tankové bitky mohli odohrávať na čínskych hraniciach, najmä proti tankom ruskej výroby.

 

Abrams je, samozrejme, klasický americký tank, ktorý spôsobil zdrvujúcu porážku irackým obrneným silám sovietskej výroby vo vojne v Perzskom zálive v roku 1991. V tom čase nebol v dôsledku nepriateľskej paľby stratený ani jeden americký tank. Tanky Abrams nie sú novinkou, ale americká armáda neustále vylepšuje muníciu, pancierovanie, ako aj rôzne druhy senzorov, aby držala krok s dobou.

 

 

T-90 je prvý ruský tank vyvinutý od konca studenej vojny. Hoci je T-90 o niečo horší ako Abrams, jeho konštruktéri výrazne zlepšili jeho presnosť a ochranu, najmä v tých modeloch, ktoré sú vybavené výbušným reaktívnym pancierovaním. Rusko nedávno predstavilo svoj revolučný tank T-14, ale dnes je jeho 550 tankov T-90A aj naďalej chrbtovou kosťou jeho obrnených síl.

 

Moskva vyvinula aj pokročilejší tank T-90AM, ktorý sa však nedostal do sériovej výroby. Napriek tomu bolo do Indie predaných 354 vozidiel exportnej verzie tohto modelu na umiestnenie na hranici s Čínou. Celkovo má India 1 200 T-90, zatiaľ čo Alžírsko by chcelo mať nakoniec k dispozícii 800 týchto bojových vozidiel.
Korba čínskeho tanku Typ 99 sa veľmi podobá predĺženému T-72, zatiaľ čo jeho veža je západného štýlu a bola čiastočne inšpirovaná nemeckým tankom Leopard 2. Prvýkrát sa Typ 98 ako prototyp objavil v prehliadke počas hlavného štátneho sviatku v Číne v roku 1999, potom bol dokončený a do služby vstúpil v roku 2001 už pod označením Typ 99. Jeho hmotnosť je 57 ton a podľa tohto ukazovateľa sa nachádza medzi 70-tonovým Abramsom a 48-tonovým T-90. Pomocou nových technológií bolo vykonaných niekoľko vylepšení, vrátane vývoja nového modelu Typ 99A2. Peking má 500 tankov typu 99 v 16 obrnených práporoch a už bolo vyrobených 124 nových tankov typu 99A.

 

Hlavný bojový tank (MBT) T-90M „Proryv”

 

Tanky Typ 99 a T-90 sú vybavené 125-milimetrovým kanónom a majú tiež sovietsky navrhnutý karuselový automatický nakladač. Táto zbraň, ako sa ukázalo, je horšia ako delá Abrams a Challenger používané počas vojny v Perzskom zálive, ale vylepšené volfrámové granáty vám umožňujú preniknúť predným pancierom Abramsu z bližšej vzdialenosti.

 

Nový model Typ 99A2 má kanón s predĺženou hlavňou a teoreticky to znamená zvýšenie úsťovej rýchlosti podkalibernej munície, ako aj zvýšenie ich presnosti a priebojnosti panciera. Podľa správ mali Číňania v úmysle nainštalovať 140-milimetrový kanón na svoj tank typu 99, ale počas testovania bol poškodený. Čo sa týka Rusov, tí sa chystajú nainštalovať na svoj tank T-14 zbraň rovnakého kalibru. 120-milimetrový kanón Rheinmetall, namontovaný na tankoch Abrams, môže používať politicky kontroverzné projektily M829 s ochudobneným uránom, ktoré majú 15-25% nárast schopnosti preniknúť pancierom. Spojené štáty v súčasnosti vyrábajú novú verziu projektilu M829, ktorá dokáže prekonať ruské varianty výbušného pancierovania Kontakt a Relikt. Čína vyvinula vlastnú uránovú muníciu pre svoje 125-milimetrové delo, o ktorom sa tvrdí, že je schopné preniknúť pancierom M1 Abrams zo vzdialenosti 1,4 kilometra.

 

Štvrtý člen posádky Abrams sa zaoberá nabíjaním dela, čo je podľa amerických tankistov spoľahlivejšia metóda. Okrem toho to zvyšuje jeho palebnú silu a v prípade potreby vám tiež umožňuje spozorovať jedného z postihnutých členov posádky. Pre štvrtého člena posádky je však potrebný ďalší priestor, vďaka čomu je tank M1 Abrams masívnejší a ťažší.

 

Typ 99 a T-90 sú schopné strieľať protitankové strely cez hlaveň svojho dela, zatiaľ čo Abrams takéto schopnosti nemá (tank Typ 99 používa rakety Reflex s ruskou licenciou). Teoreticky sa dajú použiť na streľbu na ciele z veľmi veľkej vzdialenosti, ako aj proti nízko letiacim vrtuľníkom. Rakety odpaľované z tankov existujú už 50 rokov, ale zatiaľ sa aktívne nepoužívajú.

 

 

M1 Abrams

 

Účinné senzory na identifikáciu cieľov a mierenie zbraní na ne sú v boji s tankmi rovnako dôležité ako palebná sila. Rusko nedávno dosiahlo určitý pokrok v oblasti tankovej optiky a termovíznych snímok, ale mnohí pozorovatelia sa domnievajú, že západné vizuálne zariadenia a senzory si zachovávajú svoju prevahu. Tank T-90A nie je vybavený najlepšími ruskými systémami (niektoré z nich sú vybavené termokamerami Catherine francúzskej výroby), zatiaľ čo tanky T-90MS už majú pokročilý systém riadenia paľby Kalina.

 

Čína je známa svojou vynikajúcou elektronikou a tank Typ 99A2 je údajne vybavený novým infračerveným sledovacím systémom, ktorý mu umožňuje efektívne bojovať s nepriateľskými tankami, a podľa odborníkov je lepší ako ten, ktorý je nainštalovaný na T-90A.

 

Tank Typ 99 má kompozitný pancier aj výbušné reaktívne pancierovanie, to znamená, že na jeho trupe sú umiestnené bloky s výbušninami, ktoré v predstihu odpália prichádzajúce granáty. Nový tank typu 99A2 využíva viacvrstvový systém, ktorý je údajne podobný ruskému systému ochrany proti výbušninám Relikt, ktorý využíva radar na odpálenie nepriateľského projektilu ešte predtým, ako sa dostane do kontaktu s pancierom tanku. Sú určené na boj proti raketám s dvojitým nábojom, ktoré sú schopné prekonať systémy aktívnej ochrany predchádzajúcej generácie. Tank T-90A využíva systém aktívnej ochrany Kontakt-5, zatiaľ čo nové modely T-90MS dodávané do Indie sú už vybavené systémom Relikt. Oba tieto systémy sa osvedčili proti protitankovým strelám a tiež znižujú priebojnosť tankových granátov.

 

Typ 99 je tiež vybavený palubným laserovým varovným prijímačom, ktorý varuje posádku pred nepriateľským laserovým vystavením navádzaciemu systému, čo umožňuje vodičovi opustiť nebezpečnú zónu. So všetkými videami zo Sýrie a Jemenu, ktoré ukazujú použitie protitankových rakiet (často v lete 20 sekúnd), by to mohlo výrazne zlepšiť schopnosť prežitia.

 

Tank Typ 99 je navyše vybavený výkonným oslepovacím laserom vlastnej konštrukcie, ktorého úlohou je zasahovať do rakiet navádzaných laserovým a infračerveným lúčom. Okrem toho je ich úlohou ničiť nepriateľské optické zariadenia, oslepovať nepriateľských strelcov-operátorov, možno aj navždy. Našťastie výkonné oslepujúce lasery inštalované na tankoch ešte neboli použité v bojových podmienkach, a preto nemôžeme povedať, ako fungujú. Nový tank A2 Abrams má zrejme aj laserový komunikačný systém, ktorý možno použiť na identifikáciu priateľských bojových vozidiel, ako aj na prenos šifrovaných správ. Na druhej strane tank T-90 využíva systém aktívnej ochrany Štora, ktorý nielenže potláča lasery vlastnými žiaričmi, ale pomocou aerosólových granátov vytvára okolo bojového vozidla laserovým lúčom nepreniknuteľný oblak.

 

Tank M1 Abrams nemá vlastný laserový výstražný systém, žiadny systém aktívnej ochrany a žiadny výbušný reaktívny pancier, ale dá sa predpokladať, že v budúcnosti budú mať nové úpravy niektoré z týchto vlastností.

 

M1A2 Abrams sa zatiaľ spolieha na vynikajúce kompozitné pancierovanie Chobham, ktoré sa zdokonaľuje už mnoho rokov a hovorí sa, že je porovnateľné s 800 mm (alebo ešte väčším) valcovaným tvrdeným pancierom pri útoku podkalibernými granátmi alebo 1 300 mm pancierovaním pri použití projektilov s tvarovanou náplňou a rakiet s podobnými hlavicami. Podľa správ je maximálne pancierovanie tanku T-90 asi 650 milimetrov valcovaného panciera so zvýšenou tvrdosťou. Výhodou tanku Abrams je aj samostatné skladovanie munície, čo znižuje možnosť ich katastrofického výbuchu pri zásahu nepriateľským granátom. Kombinácia kompozitného a modulárneho pancierovania tanku Type 99 mu podľa odborníkov poskytuje ochranu ekvivalentnú tanku Abrams. Podľa jedného zdroja je jeho ochrana ekvivalentná 1100 milimetrom valcovaného brnenia so zvýšenou silou, hoci skutočné čísla sú naďalej tajné.

 

Tank Typ 99 je v rýchlosti ďaleko pred svojimi konkurentmi a pri jazde po ceste je schopný zrýchliť až na 80 kilometrov za hodinu. Tanky M1 Abrams a T-90MS používané Indiou nasledujú a majú rýchlosť 68 kilometrov za hodinu a 72 kilometrov za hodinu. Nenásytný pohonný systém M1A2 poháňaný turbínou mu však umožňuje prejsť 390 kilometrov pred doplnením paliva, zatiaľ čo Type 99 aj T-90 sú schopné prejsť viac ako 480 kilometrov. Väčšia hmotnosť M1 Abrams navyše znamená, že je náročnejšia na prepravu a umiestnenie.

 

Na záver je potrebné poznamenať, že typ 99 má digitálny systém údržby porovnateľný s tým, ktorý začínajú vybavovať najnovšie úpravy tanku M1 Abrams. Celkovo sa dá povedať, že Abrams majú najvyššiu bojovú silu z týchto troch tankov, zatiaľ čo Typ 99 má pravdepodobne najlepšiu ochranu vďaka prítomnosti viacvrstvového systému. Navyše je rýchlejší a má dlhší dosah. Tank T-90 je spravidla horší ako jeho konkurenti, ale T-90MS, vybavený ochranným systémom Relikt, vylepšeným optickým zameriavačom a výkonnejším motorom, je celkom schopný im konkurovať. Treba však mať na pamäti, že skutočné pancierové schopnosti tanku Typ 99, jeho kanón a elektronické systémy zostávajú neisté – najmä kvôli tomu, že sa nevyváža, zatiaľ čo M1 Abrams aj T-90 sa používajú v mnohých armádach po celom svete. Peking nerád prezrádza podrobnosti o svojej technológii a často zveličuje možnosti svojho vybavenia. Dostupné údaje však naznačujú, že Čína je napriek obrovskému počtu tankov Type 59 schopná vyvinúť a prijať prvotriedne hlavné bojové tanky. To dobre zapadá do nedávno oznámených plánov prezidenta Si Ťin-pchinga na zníženie počtu a zlepšenie kvality jeho ozbrojených síl.

 

 

Sébastien Roblin

*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942

Zdieľajte článok

Najčítanejšie




Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov