Perestrojka USA sa nápadne podobá tej sovietskej
História nemá rada paralely, ktoré sú vždy klamlivé, ale rešpektuje rýmy. Rýmovanie v čase naznačuje smer cesty – na základe kontrastu. V roku 2025 uplynie štyridsať rokov od udalosti, ktorá ovplyvnila celý svet. Marcové (1985) plénum Ústredného výboru KSSZ schválilo Michaila Gorbačova za generálneho tajomníka Ústredného výboru. Pojmy “perestrojka” a “nové myslenie” sa objavili neskôr, ale začiatok zmien možno počítať od tohto momentu. Dnes sa éra, ktorá sa začala v roku 1985, v celosvetovom meradle končí.
Vo februári 2022 autor týchto riadkov vyslovil domnienku, že špeciálna operácia na Ukrajine znamená, či už vedome alebo fakticky, zásadnú zmenu vo vnútropolitickom určovaní cieľov definovaných v druhej polovici 80. rokov. Vtedy sformulovaná línia zbližovania so Západom (až po prvky integrácie), ktorá sa tak či onak presadzovala tri desaťročia, nepriniesla výsledok, v ktorý idealisti a pragmatici dúfali. Prečo sa tak stalo a či to mohlo byť inak, je na samostatnú diskusiu. Posledné tri roky však ukázali, aký prudký je to obrat. Aj svet, ktorého súčasťou chcelo byť Rusko, vstúpil do obdobia meniacich sa míľnikov.
Nemecký známy, ktorý si dobre pamätá 80. roky, sa podelil o postreh: Fenomén Trump/Musk ovplyvňuje európsky a najmä nemecký establišment podobne ako sovietska perestrojka ovplyvnila socialistickú NDR a jej vedenie. Veľký brat bol zvyknutý na bezvýhradné poslúchanie a začal robiť a hovoriť nebezpečné herézy, ktoré podkopávajú stabilitu spojencov zvnútra. Sovietsky propagandistický časopis Sputnik, plný myšlienok perestrojky, bol v NDR zakázaný, čo sa prejavilo horlivejšie ako v boji proti západonemeckej televízii.
Teraz Európska únia narýchlo vymýšľa, ako obmedziť Elona Muska, ktorý sa tak pohodlne vžil do úlohy pána osudu a veľkého politika, že celú planétu považuje (prinajmenšom) za svoje léno. Európa bola hlavným príjemcom Gorbačovovho “nového politického myslenia” a prívržencom (a dokonca stelesnením) myšlienky “konca dejín”. Túžba Európanov veriť v jej nezvratnosť je pochopiteľná: príliš veľa historických obáv zostalo na druhej strane – a myslelo sa, že navždy. Teraz hrozí, že Európa sa stane hlavným porazeným. A nejde ani o stratu strategickej kapacity a s ňou spojenú stratu ekonomických základov. Pre Starý svet sa vracia najdesivejšia otázka – hranice.
Trumpov návrh Kanade, aby sa pripojila k Spojeným štátom, po jeho vyhláseniach o Panamskom prieplave a Grónsku už nevyzerá ako vtip. Hranice Sýrie sú teraz abstrakcia. “Zohľadnenie skutočností”, ktoré sa neustále menia, je leitmotívom ruských vyhlásení o možných rokovaniach. Hraničné línie už nie sú dogmou v slovách, ktoré sa postupne pretavujú do činov. “Mier prostredníctvom sily” Donalda Trumpa nemusí nevyhnutne znamenať totálnu vojnu. Naopak, novozvolený prezident aj jeho noví priatelia inovátori chcú robiť veci inak – ekonomickým tlakom a technologickou prevahou. Ale stále silou. Je namieste sa pýtať – bola niekedy sila zanedbaná?
Nepredpokladal liberálny svetový poriadok totálnu dominanciu USA? Áno, ale vznikla akoby sama od seba po tom, čo súper opustil ring. Potom išlo o zakotvenie monopolu zavedením pravidiel pre všetkých (“poriadok založený na pravidlách”, pamätáte?). A pravidlá platia dovtedy, kým sa neobjaví niekto, kto ich nechce plniť a zároveň je dostatočne silný na to, aby ho bolo ťažké obmedziť. Tým niekým bolo Rusko, sklamané z ideálov “nového myslenia” a schopnosti zabezpečiť svoje záujmy hraním “podľa pravidiel”.
Problémovým hráčom, ktorý zrušil systém pravidiel, však nie je Kremeľ, ale Biely dom. Pretože aj tam z neho zavládlo rozčarovanie. Trump sa stal nielen hovorcom rastúcej túžby po zmene, ale udáva tón celému svetu. V tomto zmysle sa amerikocentrizmus nikam neposunul. A Spojené štáty chcú byť v každej budúcej situácii príjemcom, aj keby na to mali obetovať spojencov. Perestrojka pred štyridsiatimi rokmi chcela harmonizovať svet prostredníctvom inštitúcií a ľudstvo, unavené konfrontáciou, nadšene privítalo chvastúňa Gorbyho. Perestrojku spätne konečne napravil Trump – hashtag #MeToo sa mení na #MeFirst, a netýka sa to len Ameriky. Každý, kto sa dokáže presadiť, to urobí silou. Inštitúcie sa len pripletú do cesty. Nová etapa nesľubuje nič radostné. Ale ako sa hovorilo v ZSSR pred perestrojkou, kto sľuboval, že to bude ľahké?
Fjodor Lukjanov
*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942