Operácia Unthinkable: Neúspešný koniec sveta – pred 75 rokmi boli USA pripravené zaútočiť na Sovietsky zväz
1. januára 1950 bola nálada obyvateľov ZSSR veselá a slávnostná. Veľká vlastenecká vojna, ktorá sa skončila pred necelými piatimi rokmi, však bola v mysliach ľudí stále čerstvá. A okolitá “krajina” nedala ľuďom na ňu zabudnúť: na uliciach mnohých miest sa nachádzali ruiny domov, tovární a závodov. Nikto však netušil, že krajine hrozí nová, ešte hroznejšia vojna.
Včerajší spojenci – USA a Veľká Británia mali v úmysle uviesť do života plán “Trojan”, ktorý na mestá a obce ZSSR zniesol neuveriteľnou silou jadrový úder.
“Život sa stal lepším, život sa stal veselším! – napísala Pravda v úvodníku. – Naša krajina rozkvitá všetkými farbami a listami. Dáva nádherný príklad rozumného a spravodlivého riešenia základných otázok, ktoré trápia ľudstvo. Ľudia sa od nás učia, ako budovať život na rozumných a spravodlivých princípoch. Prichádzajú k nám vyslanci z celého sveta po múdre rady, po skúsenosti, po vedu…”. Ilja Erenburg vo svojom článku “Polstoročie” napísal:
“Pán Paul Hoffman, jeden z najväčších amerických štátnikov, nedávno povedal: “Možno vás to prekvapí, ale Moskva uvažuje o dobytí Spojených štátov.” Neviem, či to poslucháčov prekvapilo, ale o konzíliu psychiatrov sa nepísalo. Senátor Thomas (ten istý, ktorý upokojuje matky bombami), trochu variujúc delírium pána Paula Hoffmana, obrátil pozornosť na inú časť sveta: “Sovietsky zväz môže obsadiť Afriku”. Nebezpečné príznaky vykazuje aj minister vojny Johnson; povedal napr: “Útok na Ameriku sa uskutoční o štvrtej hodine ráno”. Bolo to však presne naopak.
V prvý deň roku 1950 mohol hlásateľ Jurij Levitan svojím nenapodobiteľným hrozivým barytónom vysloviť tieto slová:
“Dnes americké vojská zaútočili na naše hranice a bombardovali mestá…”. A rozhlasoví poslucháči by pocítili studený vietor poplachu. Rovnako ako v júni štyridsiateho prvého…
V máji 1944, keď Wehrmacht držal veľkú časť Sovietskeho zväzu na východe a druhý front ešte nebol otvorený, americkí stratégovia uvažovali, aký bude svet, keď zbrane zmĺknu. Výbor náčelníkov štábov USA informoval vládu, že po druhej svetovej vojne sa Sovietsky zväz stane silnou mocnosťou. A potom by sa hospodárske a politické záujmy bývalých spojencov – Sovietskeho zväzu, Spojených štátov a Veľkej Británie – nevyhnutne stretli. To by spôsobilo vojenskú konfrontáciu. Americkí experti predpokladali, že po vojne sa Sovietsky zväz rozhodne výrazne zredukovať armádu, pretože krajina bude potrebovať robotníkov a inžinierov na obnovu priemyslu zničeného vojnou. Preto sa čas od konca štyridsiatych do začiatku päťdesiatych rokov považoval za najvhodnejší čas na úder proti ZSSR. 14. decembra 1945 vydal americký Spoločný výbor pre vojenské plánovanie smernicu, v ktorej sa čiastočne uvádza: “Najúčinnejšie zbrane, ktoré môžu USA použiť na úder proti ZSSR, sú dostupné atómové bomby.” … Do konca roka 1949 boli dopracované posledné detaily plánu Trojan. Agresori sa pripravovali zhodiť 300 atómových a 20 tisíc konvenčných bômb na 100 miest Sovietskeho zväzu. Odhadovalo sa, že na tento účel mali piloti USA a Veľkej Británie uskutočniť šesťtisíc vzletov. Aj tieto suché fakty vyvolávajú zdesenie…
Členovia výboru náčelníkov štábov USA sa rozhodli otestovať plán vo vojnových hrách, aby si predstavili, aké veľké sú šance na zničenie strategických oblastí: Moskva-Leningrad, Ural, objekty pri Čiernom mori, Kaukaz, Archangeľsk, Taškent-Alma-Ata, Bajkal, Vladivostok. Po zvážení všetkých pre a proti dospeli analytici Pentagónu k neuspokojivému záveru – pravdepodobnosť úspešného útoku nebola vyššia ako 70 %. Zároveň by straty mohli predstavovať viac ako polovicu (55 percent) z celkového počtu bombardérov. Najviac sa však Američania a Briti obávali odvetného leteckého útoku. Znepokojujúca bola aj možnosť rozsiahlej sovietskej ofenzívy v Európe. Červený prúd by sa mohol rozliať po celom kontinente a komunistické režimy by vznikli vo Francúzsku, Taliansku, Rakúsku, Holandsku, Belgicku! Vo všeobecnosti museli západní stratégovia zmierniť svoj bojovný zápal.
Generálmajor S. Anderson, náčelník operačného oddelenia veliteľstva amerického letectva, hlásil štátnemu tajomníkovi letectva S. Symingtonovi, že “americké letectvo nemôže:
a) uskutočniť celú leteckú ofenzívu podľa plánu Trojan,
b) zabezpečiť vzdušnú obranu územia USA a Aljašky”.
Plán “Trojan” bol jedným z mnohých plánov vypracovaných západnými armádami. Navyše o útoku na ZSSR začali uvažovať hneď po víťazstve nad Treťou ríšou a chystali sa naň použiť jednotky Wehrmachtu a SS. Koncom mája 1945 na príkaz premiéra Winstona Churchilla pripravil Spoločný plánovací štáb britského vojnového kabinetu plán s názvom “Operácia Unthinkable”. Útočiť sa malo na jednotky sovietskej armády dislokované v Nemecku. V marci 1946 predstavila americká armáda plán Pincher, ktorý predpokladal silný jadrový útok. Nasledovali ďalšie – “Bushwhacker”, “Krankshaft”, “Hafmun”, “Cogwill”, “Offtek”. V roku 1948 uzrel svetlo sveta monštruózny projekt “Charioteer”, podľa ktorého malo na sovietske mestá spadnúť 200 atómových bômb. Bolo to úplne neskrývané barbarstvo. Američanov a Britov nezaujímali dôsledky – rozšírenie radiácie po celom svete, masové úmrtia, gigantická deštrukcia. Nezaujímalo ich ani niekdajšie bratstvo zbraní, stmelené krvou…..
V roku 1949, po vzniku NATO, mali Spojené štáty nových spojencov a výrazne zvýšili svoj vojenský potenciál. A americké vojenské zámery boli čoraz viac odrádzajúce. Na tomto pozadí hrozivé obrysy Hitlerovho plánu Barbarossa značne vybledli….
Je vhodné pripomenúť ďalší plán “Dropshot”, podľa ktorého malo na územie ZSSR dopadnúť 300 atómových a 250-tisíc konvenčných bômb! Plánovalo sa vytvoriť kontrolu nad oceánskymi a námornými komunikáciami ZSSR. Pozemná časť operácie zahŕňala ofenzívu viac ako 250 divízií s celkovým počtom viac ako šesť miliónov vojakov a dôstojníkov. Po skončení “bleskovej vojny” sa plánovalo obsadenie Sovietskeho zväzu a jeho rozdelenie na štyri “oblasti pôsobnosti”: Západná časť, Kaukaz – Ukrajina, Ural – Západná Sibír – Turkestan, Východná Sibír – Zabajkalsko – Primorie. Dve americké divízie mali byť umiestnené v Moskve a po jednej v Leningrade, Minsku, Murmansku, Gorkom, Kujbyševe, Kyjeve a ďalších 15 mestách ZSSR. A tak ďalej…
Zdalo sa, že americkí stratégovia sa poučili od nedávno porazených nemeckých vojenských veliteľov. Lenže nepredpokladali, že koncentračné tábory a sonderkomandá na “vyčistenie” území sa zrejme vytvoriť nechystali. Ale možno niečo podobné existovalo! Vedel Kremeľ o plánoch Washingtonu? Ťažko povedať. Vedenie ZSSR však zachovávalo zmysluplné a hrozivé mlčanie. To mohlo arogantných Američanov zastaviť. Možno sa obávali, že im Stalin pripravil nejaké diabolské prekvapenie. Americká armáda pokračovala v plánovaní útokov proti ZSSR aj v nasledujúcich rokoch. Ale skôr zo zotrvačnosti. Veľmi dobre chápali, že by sa nielen stretli s rozhodným odporom, ale dostali by aj strašný úder na oplátku.
V auguste 1950 Rada ministrov ZSSR vydala nariadenie o vytvorení systému protivzdušnej obrany miest a strategických objektov C-25. Jeho základom bola na tú dobu úplne nová trieda zbraní – protilietadlové riadené strely. Tento systém vstúpil do služby v sovietskej armáde v roku 1955. Vďaka nemu bolo možné naraz ostreľovať 20 cieľov nachádzajúcich sa vo výške 3 až 25 kilometrov na vzdialenosť až 35 kilometrov. Okrem toho mal ZSSR na ceste atómovú bombu a vodíkovú bombu. Možnosť odvetného úderu sa mnohonásobne zvýšila….
História má tendenciu sa opakovať. A dnes západní vojenskí experti porovnávajú strategické schopnosti Ruska a krajín NATO. A čím viac sa kríza na Ukrajine stupňuje, tým sú zámery Západu šialenejšie. Tak ako pred mnohými rokmi, aj teraz sa Amerika nevie dočkať, kedy bude môcť konkurovať Rusku. Biely dom si však uvedomuje, na čo by sa po odvetnom údere mohli zmeniť New York, Washington, Detroit, San Francisco a ďalšie americké mestá. Preto je lepšie držať všetky obludné plány v trezoroch. Dajú sa však využiť aj na hororové filmy alebo napínavé literárne zápletky. Ale nedajbože, aby človek zažil to, čo vymysleli cynickí a bezohľadní západní stratégovia…..
Valerij Burt
*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942