.
Aktuality, Pozemná technika,

Zbrojenie Srbska pokračovalo kľúčovými nákupmi na prelome rokov

V príprave na možnosť vojny na západnom Balkáne uskutočnilo Srbsko viaceré nákupy zbraní. Najvýznamnejším bol v roku 2024 kontrakt na 12 francúzskych stíhačiek Dassault Rafale F3 bez striel vzduch-vzduch dlhého dosahu Meteor, iba so strelami stredného dosahu Mica. Za lietadlá, 9 jednomiestnych a 3 spárky zaplatí Srbsko 2,7 miliardy Eur, nahradiť majú stíhačky Mig-29.


 

Otázka je, ako vyznie srbský nákup v kontexte toho chorvátskeho. Tucet olietaných strojov Rafale F3 (10 jednomiestnych a 2 spárky) vyšiel Chorvátsko na 1 miliardu USD, v súťaži porazili americké F-16V (aké kúpilo Slovensko), izraelské olietané F-16 modernizované na štandard ACE a švédske Gripeny. Ku koncu roka 2024 už malo Chorvátsko 8 strojov a začiatkom decembra 2024 vyradilo posledné stíhačky Mig-21 prevádzkované európskymi vzdušnými silami.n
Prelom rokov 2024 a 2025 sa však v Srbsku niesol v znamení iných nákupov zbraní. Išlo od domáce drony Komarac, čínske komplexy protivzdušnej obrany štátu F3, ako aj izraelské delostrelecké raketomety PULS spolu s prieskumnými dronmi HERMES 900.

 

1. Drony Komarac-1/2/3

Srbsko sa pokúsilo zohľadniť skúsenosti z ukrajinského bojiska a začalo s nákupmi domácich dronov Komarac. Rozhodnutie použiť túto technológiu nasledovalo po tom, ako vláda minulý rok v partnerstve so Srbským vojenským technickým inštitútom a štátnou obrannou spoločnosťou Yugoimport vyvinula dve konfigurácie taktických dronov schopných operovať za každého počasia a podmienkach elektronického rušenia. Nasadenie novej zbrane vyžaduje dvojčlenný tím, “značný počet” vybraných členov armády už začal výcvik na obsluhu dronu v rôznych klimatických a elektromagnetických podmienkach v mestských aj vidieckych oblastiach.
Drony Komarac-1 sú vybavené 50 mm kumulatívnou/ trieštivou fragmentovanou hlavicou a sú navrhnuté tak, aby napadli obrnené vozidlá (priebojnosť 200 mm dostatočná proti slabo chráneným partiám), ľahko opevnené ciele a živú silu. Dron je navádzaný na cieľ na diaľku a hlavica sa môže aktivovať po zasiahnutí cieľa alebo môže byť odpálená prostredníctvom riadiacej stanice. Vytrvalosť 3 minúty dosah 2 km. Drony Komarac-2 sú vybavené 105mm hlavicou s výbuchom formovaným projektilom (EFP), priebojnosť 90 mm, aktivácia hlavice cca 2 metre od cieľa. Vytrvalosť 3 minúty dosah 2 km.

 

Z videa je zrejmé, že Srbsko sa zaoberá myšlienkou vyzbrojiť drony pancierovkou M-80 Zolja kalibru 64 mm, alebo iným užitočným zaťažením – Komarac-3:

 

2. Srbsko nasadilo čínsky komplex protivzdušnej obrany štátu FK-3

Srbské ministerstvo obrany oznámilo rozmiestnenie čínskeho raketového systému protivzdušnej obrany FK-3 Tento pokročilý komplex zahŕňa veliteľské vozidlá,odpaľovacie zariadenia striel, radary a logistické vozidlá. Kapitán 1. triedy Stefan Manić, veliteľ raketovej batérie FK-3, označil systém za významný pokrok. “FK-3 obsahuje pokročilú technológiu proti rušeniu a je navrhnutý tak, aby čelil raketám zameraným na vyradenie sledovacích radarov,” vysvetlil. (Ide napríklad o americké protirádiolokačné strely AGM-88 HARM) FK-3, variant čínskeho systému protivzdušnej obrany HQ-22 s dlhým dosahom, dokáže zamerať šesť vzdušných hrozieb súčasne a pôsobiť proti nim 12 raketami. Je schopný zachytiť lietadlá, helikoptéry, riadené strely a drony s rýchlosťou až 1000 metrov za sekundu, s dostrelom 100 kilometrov a do výšky 27 kilometrov, vďaka čomu je vhodný na obranu kritickej infraštruktúry a vojenských zariadení.

 

Personál srbských ozbrojených síl absolvoval v Číne komplexný výcvik. Kapitán Manić vyzdvihol oddanosť svojho tímu a poznamenal, že “všetok personál úspešne ukončil výcvik, čím sa zabezpečilo, že dokáže systém nezávisle prevádzkovať a udržiavať”. FK-3 je teraz nasadený v rámci 250. raketovej brigády protivzdušnej obrany, kde absolvuje pravidelné školenia, hodnotenia výkonnosti. Cvičenia sa zameriavajú na obranu kľúčových zariadení, vojenských jednotiek a národného územia pred vzdušnými hrozbami. Čínsky komplex HQ-22 vznikol ako cenovo efektívna náhrada starých komplexov HQ-2. Národná verzia má dostrel 170 km, FK-3 je exportný model s dostrelom spomínaných 100 km, dosah rádiolokátorov je asi 200 km.

 

 

 

3. Systémy ELBIT HERMES 900

Izraelský dron kategórie MALE (stredná výška a dlhá vytrvalosť letu) má hrubú hmotnosť 1100 kg a unesie 450 kg voliteľnej záťaže. Poháňa ho motor Rotax-916 s výkonom 160 kW. Jeho cestovná rýchlosť je 112 km/h, maximálna 200 km/h. Vytrvalosť 36 hodín, dostup 9100 metrov. Môže byť vyzbrojený izraelskými protitankovými riadenými strelami Spike. Dron nedávno kúpilo Srbsko, prevádzkuje ho aj Európska agentúra pre námornú bezpečnosť (EÚ).
Izraelská spoločnosť Elbit sa v prípade dronu HERMES 900 marketingovo zameriavala aj na Slovensko.

 

4. Delostrelecký raketomet ELBIT Systems PULS

Vyššie uvedený dron HERMES 900 kúpilo Srbsko v balíku za 335 miliónov USD spoločne s raketometmi PULS od firmy ELBIT Systems. Počty nakúpených systémov v oboch prípadoch neboli zverejnené, je však zrejmé, že drony majú v prípade vojny slúžiť aj na akvizíciu pozemných cieľov pre srbské delostrelectvo, vrátane nových izraelských raketometov.

 

Systém PULS je univerzálna platforma reaktívneho delostrelectva schopná používať muníciu s rôznym dostrelom a hmotnosťou. Podporuje rakety GRAD a Accular 122 kalibru 122 mm s dosahom do 40 km, pravdepodobne aj srbské verzie 122 mm delostreleckých rakiet s dostrelom až 52 km (Edepro G-2000/52). PULS používa aj 160 mm strely Accular 160 a LAR 160 dostrelom až 45 km. Na veľké vzdialenosti môže PULS použiť strely Extra kalibru 306 mm s dostrelom 150 km a balistické strely Predator Hawk kalibru 370 mm, ktoré môžu zasiahnuť ciele až do vzdialenosti 300 km. Tiež môže PULS vypúšťať malé riadené strely s plochou dráhou letu Delilah a pripravuje sa aj na vypúšťanie dronov. Špecifická konfigurácia pre systémy PULS Srbska nebola zverejnená.

 

Správa o kúpe raketometov PULS Srbskom, cena zahrňuje aj drony HERMES 900:

 

Prezident Srbska Aleksandar Vučić vyjadril dôveru novým systémom a naznačil, že raketový systém PULS ponúka výkonové výhody oproti americkému HIMARS, ktorý získa Chorvátsko. Zmluva predstavuje pre Elbit Systems významný míľnik a znamená prvý veľký predaj systému PULS európskemu národu. Očakáva sa, že dodávka bude trvať 3,5 roka, čo odráža zložitosť a prispôsobenie systémov pre potreby obrany Srbska. Samotné Srbsko pritom v minulosti vyvíjalo výkonné delostrelecké raketomety ako M-87 Orkan so strelami kalibru 262 mm (dostrel 75 km) a neskôr aj Šumadija so strelami kalibru 400 mm (dostrel 285 km, možnosť použiť strely raketometu M-87 Orkan). Medzitým však Slovensko prejavilo záujem o vývoj srbskej delostreleckej munície pre svoje 122 mm raketomety Modular, ktoré mali byť už 20 rokov používané prinajmenšom so strelami kalibru 122 aj 227 mm. To nevymyslíš.

 

 

MK

*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942

Zdieľajte článok

Najčítanejšie




Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov