.
Aktuality, Pozemná technika,

Slovinsko definitívne upustilo od zámeru obstarať obrnené transportéry 8×8 Boxer

Slovensko, 7.januára 2025 – Súčasná slovinská vláda oznámila zrušenie obchodu v hodnote 350 miliónov eur na nákup obrnených platforiem 8×8 Boxer prostredníctvom Organizácie pre spoločnú spoluprácu v oblasti vyzbrojovania (OCCAR – popis v závere článku). Vláda v tlačovej správe vydanej vo štvrtok večer (dňa 2.1.2025) označila akvizíciu za “neuváženú”.


 

Zmluvu na 45 transportérov Boxer, ktoré vyrábajú nemecké Rheinmetall a KNDS Deutschland, podpísal Matej Tonin, bývalý slovinský minister obrany, krátko pred koncom svojho funkčného obdobia v máji 2022. Odchádzajúca stredopravá vláda uzavrela dohodu ako jednu zo svojich posledných veľkých rozhodnutí.
K septembru 2022 nástupnícka vládna garnitúra oznámila svoj zámer odstúpiť od dohody, pričom ako dôvod uviedla obavy týkajúce sa nákladovej efektívnosti a vhodnosti nákupu.

 

Odstúpenie od zmluvy si vyžiadalo celkové náklady 4 milióny eur, ktoré sú už v plnej výške vyrovnané. Rozhodnutie o ukončení zmluvy znamená ukončenie sporného procesu obstarávania, ktorý sa začal za predchádzajúcej vládnej administratívy.

 

Boxer je ťažké a dobré pancierované vozidlo, bez schopnosti plávať, ktoré môže byť platformou pre účinnú výzbroj:

 

V marketingovom pláne výrobcu sa objavila pred rokom aj jeho pásová verzia:

 

Čo však toto rozhodnutie v praxi znamená je, že Slovinsko namiesto 45 transportérov Boxer za 350 miliónov eur nakúpi až 106 obrnených transportérov Patria AMV XP za 700 miliónov Eur. Dňa 11. júla 2024 slovinský premiér Robert Golob oznámil, že Slovinsko kúpi až 106 vozidiel Patria AMV XP po súťaži s tromi ďalšími uchádzačmi: Piranha V, Freccia a Rosomak L. Boxer sa už teda súťaže nezúčastnil.

 

 

Vozidlá Patria AMV XP si pod miestnym názvom BOV 8×8 Patria objednalo aj Slovensko:

 

Vybrané vozidlá Patria AMV XP budú v Slovinsku slúžiť na vytvorenie bojovej skupiny stredného práporu a neskôr prieskumného práporu. Ich výhodou v súťaži bolo, že Slovinsko už predtým malo 30 kusov Patria AMV 8×8, známych pod miestnym označením SKOV Svarun. K nim bolo potrebné pripočítať aj 65 kolesových transportérov Valuk, ktoré sú licencovanou verziou rakúskych transportérov Pandur I a vyrábala ich miestna firma Sistemska Tehnika. Celkovo bolo vyrobených 85 vozidiel, z ktorých 20 sa ocitlo na Ukrajine.

 

Valuk 6×6 v ukrajinských vojskách:

 

 

 

 

Okrem toho Slovinsko prevádzkovalo zvyšné pásové bojové vozidlá pechoty M-80A a kolesové transportéry 4×4 BOV z čias federálnej Juhoslávie, ktoré sa tiež dodávali Ukrajine. Nahrádza ich 30 vozidiel Humvee a 161 amerických vozidiel JLTV, ku ktorým bola v Slovinsku vyvinutá aj veža s 25 mm kanónom (verzia Mangart 25). Dopĺňa ich aj 10 tureckých Otokar Cobra vo verzii pre prieskum použitia zbraní hromadného ničenia (NBC – nukleárne, biologické a chemické hrozby) a 7 amerických MRAP typu Cougar vo verzií určenej ženistom/pyrotechnikom JERRV (Joint Explosive Ordnance Disposal Rapid Response Vehicle). Tým, že Slovinsko odmietlo nákup Boxerov sa aspoň nezvýši rôznorodosť jeho parku kolesových obrnených vozidiel.

 

Zrušenie tejto akvizície ako “neuváženej” dáva určitú nádej aj pre Slovensko, že nie všetky neuvážené nákupy rezortu obrany musia byť skutočne realizované a v plnej výške hradené. Chcelo by to len určitú mieru sebareflexie a politickej kultúry slovenských politikov. Zatiaľ to vyzerá tak, že tí si svoje rozhodnutia navzájom kryjú a odmietajú o nich diskutovať, neodpovedajú napríklad na otázky Armádneho magazínu týkajúce sa nákupu guľometov a opätovnej obmeny “dopravného letectva”.

 

 

P.S.: OCCAR je nadnárodná organizácia, ktorá riadi aj program Boxer. Dohliada na projekty obranného priemyslu počas celého životného cyklu výrobku. Zahŕňa členské štáty vrátane Belgicka, Francúzska, Nemecka, Talianska, Španielska a Spojeného kráľovstva. Ostatné štáty sa môžu zúčastniť programov OCCAR bez toho, aby sa stali členským štátom. V súčasnosti sa členské štáty Európskej únie a/alebo členské štáty NATO: Turecko, Holandsko, Luxembursko, Fínsko, Švédsko, Litva a Poľsko zúčastňujú jedného alebo viacerých programov OCCAR. Austrália sa tiež zúčastňuje na OCCAR ako nečlen so zameraním na pozemnú platformu Boxer (obrnený transportér 8×8), Tiger ARH (útočné helikoptéry pred vyradením a náhradou 29 kusmi AH-64E Guardian) a MU-90 Impact (ľahké torpédo kalibru 324 mm).

 

Príklady spravovaných obranných projektov organizácie OCCAR:
Letectvo:
Turbovrtuľové vojenské dopravné lietadlo Airbus A400M Atlas
Útočný vrtuľník Eurocopter Tiger
Eurodron alebo európsky diaľkovo pilotovaný letecký systém so strednou nadmorskou výškou a dlhou výdržou (MALE RPAS)
Mnohonárodná viacúčelová cisternová dopravná flotila (MMF)

 

Spravodajstvo a komunikácia
European Secure Software-Defined Radio (ESSOR)
COBRA radarový systém pre protibatériový boj
Multinational Space-based Imaging System (MUSIS)
Nočné videnie – akvizícia 9 550 jednotiek pre Belgicko a Nemecko v roku 2021 od konzorcia Hensoldt a Theon Sensors

 

Pozemné vozidlá
Viacúčelové obrnené vozidlo Boxer

 

Rakety/torpéda
Protiraketové systémy zem-vzduch FSAF a PAAMS
Budúca taktická raketa vzduch-povrch (Missile Air-Sol Tactique Futur, MAST-F) – vo vývoji pre French Tiger III od MBDA
MU90

 

Lode
Fregaty FREMM Multimission
Lode logistickej podpory – Lode logistickej podpory triedy Vulcano pre Taliansko a Bâtiment ravitailleur de Forces pre Francúzsko
Námorné protimínové opatrenia (MCMM)
Pobrežné hliadkové plavidlo triedy Thaon di Revel (Pattugliatore Polivalente d’Altura, PPA)
Ponorka U212.

 

MK

*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942

Zdieľajte článok

Najčítanejšie




Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov