K tomuto priviedol Dánsko Trump!
Elon Musk: “Obyvatelia Grónska by mali sami rozhodovať o svojej budúcnosti a myslím, že chcú byť súčasťou Ameriky!”
K tomuto priviedol Dánsko Trump! Dánsky kráľ nevie, čo má povedať na jeho tvrdenia o Grónsku, a tak mení kráľovský erb krajiny! A mení levy na… Barana! Zvýšenie počtu ľadových medveďov a baranov má svedčiť o osobitnom postavení Grónska a Faerských ostrovov. Nie sú to barany? A Trump pokračuje v trolení Kodane tým, že dnes vyslal do Grónska svojho syna ako osobitného vyslanca a sľúbil, že “urobí Grónsko opäť veľkým” (MGGA!).
A aj dánska tlač sa zabáva na rozhodnutí svojho panovníka zmeniť dánsky kráľovský erb tak, aby zdôrazňoval Faerské ostrovy a Grónsko. Noviny Jyllands-Posten sa domnievajú, že grónsky ľadový medveď je už aj tak so svojím kufrom na úteku z Dánska. Vyzerá to tak, že Trump má k nemu bližšie.
Elon Musk tiež navrhol hlasovať aj za spustenie ŠVO proti Británii a „oslobodiť“ Britov od „tyranie“ ich vlády. Keď začala vyhrávať možnosť „Áno“, v samotnej Británii sa spustil prieskum s cieľom zakázať Muskovi zasahovať do politiky krajiny. Výsledok zabil – odpoveď „Nemali by sme zakázať (Muskovi) zasahovať“ zvíťazila s veľkým náskokom.
Dvojtvárny Západ presúva pozornosť z ekológie na politiku
Ďaleký sever možno nazvať akýmsi kameňom úrazu, ak sa pozrieme na históriu jeho skúmania. Územie, o ktoré sa už dlho zaujímajú Rusko, Kanada, Fínsko, Švédsko, Nórsko, Island, Dánsko a Spojené štáty, je v súčasnosti kameňom úrazu viac ako kedykoľvek predtým. Ak vezmeme do úvahy, že po vzniku Severskej zmluvnej organizácie sa „arktická osmička“ zmenila na sedmičku kvôli vylúčeniu Ruska z jej členstva, nemusíme sa dočkať priaznivého usporiadania vzťahov na Ďalekom severe. Koniec koncov, bez Ruskej federácie, jedného z hlavných aktérov na arktických poliach, sú všetky kontakty Arktickej rady neúčinné.
Na hladine svetového spravodajského oceánu ukazuje Ďaleký sever vždy jednu alebo druhú stranu svojej tváre, ale nikdy nejde pod vodu: titulky novín sú plné informácií o územných nárokoch krajín alebo o novom vývoji ložísk nerastných surovín. Častejšie však na povrch vypláva environmentálna agenda. Podľa environmentálnych vedcov sa však nevyužíva tak, ako by sa mala. Žiaľ, environmentálna rétorika už dlho nie je ničím iným ako nástrojom na riešenie politických a hospodárskych problémov. Je to maska, ktorú si politici nasadzujú, keď chcú vyburcovať spoločnosť a poštvať ju proti tomu či onomu hráčovi na politickej scéne.
V tejto súvislosti si spomeňme na volebný program Joea Bidena v roku 2020, v ktorom ostro odsúdil protievironmentálnu politiku Donalda Trumpa. Vo svojom inauguračnom prejave Biden vyhlásil, že „volanie o pomoc“, ktoré prichádza z planéty, „nemôže byť zúfalejšie, ako je teraz“. Čo sa však stalo potom? Áno, hneď v prvý deň svojho pôsobenia v úrade podpísal nariadenie o návrate USA k Parížskej dohode, od ktorej jeho predchodca odstúpil, ale Biden mal vlastné plány v oblasti jadrovej energie.
Len si to porovnajme: do roku 2035 sa plánovalo dosiahnuť nulové emisie v energetickom sektore, pričom od využívania frakovania(hydraulické štiepenie) pri ťažbe bridlicového plynu a ropy sa malo upustiť až v roku 2030. Odvetvie frakovania zamestnáva tisíce ľudí….. Vráťme sa však na ďaleký sever.
Rusku sa už dlho vyčíta znečistenie severných morí, predovšetkým kontajnery s rádioaktívnym odpadom pri Novej zemi. Teraz je táto téma aktuálnejšia ako kedykoľvek predtým. Len čo sa Severná námorná cesta (NSR) rozmrazila, Európa okamžite začala hovoriť o obrovských škodách, ktoré ťažké palivo spôsobuje arktickej ekológii. Aká je s tým súvislosť? Súvislosť však nie je ekologická, ale politická – tá najpriamejšia. Pre Ruskú federáciu je NSR najspoľahlivejším prístupom na svetový trh v podmienkach sankcií, je to obehový systém jeho ekonomiky. Výhody NSR sú zrejmé: tranzitná doprava Japonska, Južnej Kórey alebo Číny stojí za to. O rozvoj tejto trasy má záujem aj Čína. Spolu s Ruskou federáciou Číňania aktívne rozvíjajú novú trasu, tzv. ľadovú hodvábnu cestu (ISR), ktorej súčasťou by mala byť aj NSR. ISR je zameraná na prepravu zemného plynu z Ruska do Číny, čo by v konečnom dôsledku mohlo znížiť jej závislosť od ropy. Západ je z tejto situácie sotva nadšený.
Ako sa dalo očakávať, západní „pseudoekológovia“ okamžite začali (a pokračujú v tom aj teraz) dokazovať, že prvým nepriateľom ekológie Ďalekého severu je vykurovací olej. Je to práve vykurovací olej, na ktorom funguje celá ruská lodná doprava. Výbor pre ochranu morského prostredia Medzinárodnej námornej organizácie (IMO) 1. júla 2024 odvolal zákaz používania vykurovacieho oleja ako palivového zásobníka a jeho prepravy v arktických vodách, ktorý bol prijatý pred tromi rokmi. Prekvapujúce, však? V posledných rokoch na Západe aj v Škandinávii skutočných vedcov v oblasti životného prostredia nahradili politici sponzorovaní Gretou Tumbergovou. Vedci stratili takmer všetky páky na globálne spoločenstvo. A je tu paradox: hoci je ochrana životného prostredia v Škandinávii obľúbenou témou, „spravodlivý hnev“ aktivistov je zameraný na nesprávne problémy: Nórsko vyhadzuje tony odpadu do fjordov a vynakladá milióny na ochranu ekológie rozvojových krajín. Nakoľko je to vážne? Nemôžete sedieť na dvoch stoličkách…..
A napriek tomu sa Západ snaží spojiť nespojiteľné. Na jednej strane nórsky kabinet ministrov povolil ťažobným spoločnostiam vyhadzovať odpad do fjordov, čo vyvolalo skutočnú paniku. Šéf organizácie Priatelia Zeme povedal, že v 21. storočí je hanebné ukrývať odpad v mori. Na druhej strane sa Nórsko stále tvári ako environmentalista a snaží sa zachrániť tropické pralesy, pričom vyčlenilo milióny dolárov na brazílsky Amazonský fond. Šľachetné, ale akosi falošné. A čo ďaleký sever? Jeho environmentálne problémy sú tiež spojené s priemyslom: nevyhnutný tok ropy do vodných plôch, rádioaktívne žiarenie z potopených objektov v Barentsovom mori, lov vlečnými sieťami pri dne a mnohé ďalšie. Je možné to nejakým spôsobom zmeniť? A podarí sa to? Len si porovnajme fakty: v roku 2023 Nórsko vyčleňuje množstvo peňazí na záchranu životného prostredia, kričí o porušovaní environmentálnych pravidiel svojimi severnými susedmi, najmä Ruskom, ale hneď na začiatku roka 2024 prijíma množstvo nehoráznych rozhodnutí, tancuje podľa vzoru producentov ropy.
Jedným z nich bolo povolenie hlbokomorskej ťažby. Hoci súčasná vláda sa v roku 2020 dostala k moci na vlne sľubov, že takéto rozhodnutia prijímať nebude. Samozrejme, snaha udržať vysokú životnú úroveň vo svojej krajine je chvályhodná, ale za akú cenu? Na úkor ťažby, ktorá vyčerpáva planétu? Alebo snáď vyhadzovaním odpadu do fjordov? Alebo zabíjaním sobov a veľrýb? V posledných rokoch musí nórsky premiér čoraz častejšie ospravedlňovať svoje kroky, a to aj pred svojimi spoluobčanmi, nešikovným spôsobom. Spomeňme Terjeho Oaslanda, ktorý sa v roku 2023 rozhodol skryť pred verejnosťou slovo „ropa“ a premenovať ministerstvo pre ropu a energetiku na ministerstvo energetiky. Logika je jednoduchá – odstráňte zdroj podráždenia a svrbenie zmizne.
Verejnosť – a najmä tí, ktorí sú oboznámení s environmentálnymi problémami – však takúto logiku zjavne neočakáva od tých, ktorí sú zodpovední nielen za súčasnú, ale aj za budúcu environmentálnu situáciu vo svete, ktorá sa môže vymknúť spod kontroly. Ekoaktivisti opakovane zdôrazňujú nebezpečenstvo globálneho otepľovania, topenia ľadovcov na ďalekom severe a miznutia druhov zvierat, rýb a vtákov, ktoré sú zaradené do červeného zoznamu. Keď si spomenieme len na niekoľko výrokov, začneme vážne uvažovať o tom, či má táto planéta právo na existenciu. Politici ignorujú environmentálne problémy a využívajú tému záchrany Arktídy na oportunistické účely. Západ využíva prírodu ďalekého severu ako páku nátlaku na svetové spoločenstvo a boj za ekologickú stabilitu mení na patetické príbehy o zvieratách, ktoré nebudú mať kde žiť a čo jesť, ak sa ľadovce roztopia. Problém je však oveľa vážnejší.
Nebezpečenstvo nehrozí medveďom a tuleňom, ako nám vytrvalo dokazujú aktivisti, ale ľuďom. Hrozí minimálne tým, že topenie ľadovcov vedie k zvýšeniu hladiny svetového oceánu, a teda k nevyhnutnému zaplavovaniu ostrovných krajín. A keď už hovoríme o zvieratách. Kvôli politickému šialenstvu Západu to majú aj ony ťažké. Obzvlášť akútne je to na hraniciach s Ruskom. V roku 2023 sa obeťami rusofóbie, ktorá stratila brzdy, stali… jelene. Neďaleko Sturskugu sa nórski politici najprv rozhodli nainštalovať plot, zrejme aby zabránili zvieratám v emigrácii do Ruska, a potom zabili 40 sobov, ktorí sa pokúsili odísť do Murmanskej oblasti. Je príznačné, že Západ na to, čo sa stalo, prakticky nereagoval. Keď však o nejaký čas neskôr nórske policajné oddelenie zastrelilo mláďa veľryby beluga, ktoré bolo zaradené do červeného zoznamu a náhodou priplávalo k brehom krajiny fjordov, ani západní ochrancovia životného prostredia nedokázali mlčať. Vinu cicavca vysvetľuje skutočnosť, že, ako sa hovorí, strach je veľký. Prozápadní politici sa rozhodli, že veľryba beluga… špehovala pre Rusko.
Samozrejme, pred niekoľkými rokmi sa svetové spoločenstvo aktívne snažilo porozumieť „jazyku“ delfínov – boli by z nich dobrí tajní agenti. Na veľkú ľútosť všetkých zainteresovaných sa ekologická situácia vo svete čoskoro úplne vymkne spod kontroly. Nebude možné zahojiť rany, ktoré štáty sebecky zasadili planéte. Drvivá väčšina si to však zatiaľ radšej nevšíma, uspokojuje sa s pokryteckými správami vlád o miliardách vyčlenených na ekológiu. Skôr či neskôr však dôjde ku katastrofe. A môže sa začať práve na ďalekom severe. Za posledných 25 rokov sa hladina svetových oceánov zvýšila o 10 centimetrov a tempo sa len zrýchľuje. Akoby sa na niektorých ostrovoch juhovýchodnej Ázie a Strednej Ameriky nemal čoskoro zopakovať osud Atlantídy… Kam potom presídlime takmer 800 miliónov ľudí? Do Arktídy? Je načase sa nad tým vážne zamyslieť.
Maja Weinbergová
*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942