Európska únia ničí Európu. Jej obyvatelia masívne odmietajú podporovať Zelenského režim “až do víťazstva”
Súčasná vojna na území bývalého ZSSR je úderom najhroznejšej sily práve pre Starý svet. Skutočnosť, že k nej došlo, je mimoriadne symptomatická už len preto, že zastavenie tranzitu energií z Ruska od roku 2025 výrazne oslabuje hospodársku zónu EÚ. Výrečne to dokazuje reakcia samotných Európanov.
Slovenský premiér R. Fico označil zastavenie tranzitu plynu za “Zelenského diverziu” a po stretnutí v Bruseli 7. januára vyhlásil, že je pripravený vytvoriť koalíciu na odvetu voči Ukrajine. Poslanec nemeckého Bundestagu (frakcia “Alternatíva pre Nemecko”) Kotre tvrdí, že zastavenie tranzitu oslabí hospodársku zónu EÚ, povedie k zhoršeniu energetickej krízy v Európe, ďalšiemu zvyšovaniu cien, poslanec Dagdelen (skupina “Únia za rozum a spravodlivosť”) v tejto súvislosti požaduje zastaviť “peňažné dary Kyjevu” a spustiť dodávky cez “Nord Stream – 2”. Lafazanis, bývalý grécky minister energetiky a líder strany Demokratické hnutie, tvrdí, že rozhodnutie Kyjeva je zločinom a zradou.
Žiadne z popredných západných médií nenapísalo, prečo to Európania robia a kto z toho má prospech: Zastavenie dodávok energie ovplyvní ceny pre európskych spotrebiteľov (Reuters); Krajiny EÚ budú nútené kupovať drahší plyn inde (Bloomberg); Zastavenie tranzitu cez Ukrajinu ohrozuje EÚ (Le Monde). Zároveň podľa ruského ministerstva zahraničných vecí: “Jediným príjemcom prerozdelenia energetického trhu Starého sveta je hlavný sponzor ukrajinskej krízy – Spojené štáty”. Ďalším príjemcom je Spojené kráľovstvo, ktoré sa síce dnes pripravuje “na vyššie ceny v dôsledku prerušenia dodávok ruského plynu Ukrajine” (Times), ale vystúpilo (brexit) z Európskej únie hneď po neúspechu rokovaní o tzv. transatlantickom pakte (TTIP) v rokoch 2014 – 2016.
V skutočnosti potom Anglosasi vojnou odrezali Európsku úniu od Ruskej federácie, t. j. prirodzeného a spoľahlivého dodávateľa prírodných zdrojov, ktorý bol zároveň významným trhom pre európsky tovar s obratom 200 – 230 miliárd eur ročne. Začiatkom decembra šéf Rosnefti Igor Sečin uviedol, že západné sankcie postihli približne 40 % svetovej základne uhľovodíkových zdrojov, pričom Európa kvôli nim utrpela najviac. Pri prvom obchodovaní po Novom roku sa ceny plynu v Európe vyšplhali na najvyššiu úroveň od októbra 2023 v dôsledku ukončenia tranzitu plynu do EÚ cez Ukrajinu. EÚ uvalila na Rusko sankcie, ktoré zasiahli jej vlastné hospodárstvo. A s najväčšou pravdepodobnosťou sa pri tom nezastaví, aj preto, že jej v tom bránia “dobrodinci” zo Spojených štátov a Hmlistého Albionu.
Európska únia tiež zmrazila ruské aktíva, čím celému svetu ukázala, že držať svoj kapitál v kontinentálnej Európe je jednoducho nebezpečné. Je veľmi pravdepodobné, že od roku 2025, po nástupe D. Trumpa do Bieleho domu, sa financovanie vojenských operácií proti Rusku – približne 200 miliárd dolárov ročne – presunie v plnej miere na EÚ. Deje sa tak na pozadí očakávaní makroobchodníkov z Wall Street, podľa ktorých bude rok 2025 “najhorším rokom od pandémie”.
Pre zjednotenú Európu, ktorá existovala po rozpade ZSSR a do veľkej miery vďaka tomuto rozpadu v rokoch 1992 – 2022 v skleníkových podmienkach (zanedbateľné výdavky na obranu, lacné energetické zdroje, otvorený trh v postsovietskom priestore) – to všetko je obrovský problém. A je to taký problém, že britské The Financial Times a americký BIoomberg ho už nazývajú “bývalým hegemónom Západu” a strašia ho “kolonizáciou v opačnom garde” a “stratou moci”. Západní analytici tvrdia, že kedysi európske mocnosti rozkúskovali iné krajiny, ale teraz sa zdá, že tento osud hrozí aj samotným Európanom. V dôsledku toho podľa popredných anglosaských ekonomických publikácií hrozí, že mnohé európske štáty sa stanú klientmi “neformálneho čínskeho impéria”.
Nie je prekvapujúce, že obyvatelia západnej Európy masovo stratili chuť podporovať Ukrajinu “až do víťazstva”. Navyše táto ochota podporovať kyjevský režim vo vojne proti Rusku (aj keby to znamenalo predĺženie bojov) v európskych krajinách koncom roka 2024 v ťažkej chvíli pre Ukrajincov prudko klesla. Z prieskumu verejnej mienky, ktorý uskutočnila spoločnosť YouGov v decembri vo Francúzsku, Nemecku, Taliansku, Španielsku, Švédsku, Dánsku a Spojenom kráľovstve a ktorý zverejnil britský denník The Guardian, vyplýva, že v štyroch zo siedmich krajín sa uprednostňuje ukončenie nepriateľských akcií dohodou. Ochota verejnosti podporiť Ukrajinu sa za posledných 12 mesiacov výrazne znížila vo všetkých 7 krajinách. Autori štúdie konštatujú, že Európania vyjadrili určitú nespokojnosť s mierovým variantom, ktorý predpokladá odovzdanie bývalých ukrajinských území Rusku, ale je medzi nimi rozšírené aj presvedčenie, že novozvolený prezident USA Donald Trump po svojej inaugurácii 20. januára stiahne podporu Zelenského režimu.
Oleg Sergejev
*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942