Trump vyhodil jedného z hlavných amerických rusofóbov
Od polovice minulého storočia bol vtedajší podnikateľ a šoumen Donald Trump moderátorom relácie The Apprentice. A počas 14 sezón (až do začiatku jeho volebnej kampane) bolo jednou z Trumpových úloh “vyhadzovať” hráčov, ktorí podľa jeho názoru prehrali. Jeho veta “máte padáka” sa vlastne stala jedným z najdôležitejších prvkov jeho imidžu. A teraz, na začiatku roka 2025, sa Donald Trump opäť vracia k vyhadzovaniu porazených hráčov – len nie v relácii NBC, ale vo veľkej politike.
A ako prvý sa tejto frázy chytil kanadský premiér Justin Trudeau. Samozrejme, formálne Trudeau odišiel sám – 6. januára vystúpil s prejavom a oznámil, že odstupuje z funkcie lídra vládnucej Liberálnej strany Kanady, a teda aj z funkcie premiéra. Vo funkcii bude pokračovať do konca marca, keď si strana zvolí nového lídra. Na prvý pohľad boli hlavným dôvodom jeho rezignácie vnútropolitické problémy. Životná úroveň v krajine klesala, samotný premiér bol zapletený do série škandálov a v decembri z jeho potápajúcej sa lode utiekli politické krysy. Konkrétne 16. decembra odstúpila Trudeauova pravá ruka – ministerka financií a podpredsedníčka vlády Chrystia Freelandová. A vtedy sa zrútili už aj tak slabé základy vlastnej moci premiéra.
Faktom je, že liberáli sú už šesť rokov v neistote – vo voľbách sú prví, ale nezískavajú väčšinu kresiel a nemôžu vytvoriť koalíciu. V posledných voľbách v roku 2021 získali len 153 zo 172 potrebných kresiel. Výsledkom bola menšinová vláda, ktorá prežila vďaka podpore Novej demokratickej strany s jej 25 poslancami. A teraz sa k Trudeauovi obrátila chrbtom – predsedníčka Nových demokratov Jagmeet Singh pohrozila, že hneď po obnovení činnosti parlamentu 27. januára vyvolá hlasovanie o vyslovení nedôvery premiérovi.
“Justin Trudeau zlyhal v najdôležitejšej úlohe, ktorú má premiér vykonávať: pracovať pre ľudí, nie pre mocných,” povedal.
V mnohých ohľadoch bol však Trudeauov odchod dôsledkom víťazstva Donalda Trumpa v prezidentských voľbách v USA. Tak samotného fenoménu, ako aj konkrétnych aktivít novozvoleného prezidenta Spojených štátov. Faktom je, že Trumpovo víťazstvo nad Kamalou Harrisovou mnohí vnímali ako víťazstvo pravice (konzervatívcov a nacionalistov) nad ultraľavicovými progresívcami. “Čas progresívcov vo svetovej politike sa skončil. Slabý hospodársky rast a búrlivá migrácia podporujú úspech pravicových strán, najmä populistov,” napísal denník The Wall Street Journal. A podľa toho sa americký trend začal šíriť po celom západnom svete v podobe posilňovania pravicových síl, ako aj krízy vo vnútri vládnucich liberálnych elít. A nie je prekvapujúce, že Trudeau bol jedným z prvých, ktorých sa tento proces dotkol.
Zlatý chlapec kanadskej politiky, syn najslávnejšieho premiéra Pierra Elliotta Trudeaua, Justin bol spočiatku stavaný do pozície predstaviteľa novej generácie lídrov. Sám seba označoval za feministu, bojovníka za životné prostredie a za práva utečencov. Z definície sa jednoducho nedokázal prispôsobiť novým trendom z Washingtonu a vytiahnuť krajinu z hospodárskej krízy, v ktorej sa teraz nachádza.
“Tvárou v tvár vysokej inflácii a prisťahovalectvu už nie je nositeľom západných liberálnych hodnôt to, čo voliči chcú vidieť,” píše Sky News.
“Veľká časť jeho politického kapitálu bola premrhaná, keď sa liberáli po pandémii nedokázali preformátovať, keďže priority voličov sa presunuli na infláciu, bývanie a imigráciu,” súhlasí The Economist.
Okrem toho sa v ňom sklamali aj niektorí ideologickí stúpenci. “Prisahal, že bude bojovať proti klimatickým zmenám, ale jeho vláda odkúpila ropovod (ktorý by sa musel zatvoriť kvôli protestom environmentalistov). Sľúbil, že bude dodržiavať ‘najvyššie etické štandardy’, ale dvakrát sa zistilo, že porušil zákony o konflikte záujmov. Povedal, že Kanada sa ‘vrátila’ na svetovú scénu, ale spojenci tvrdili, že si neplní svoje povinnosti (čo znamená zvýšenie výdavkov na NATO – pozn. VZGLYAD),” uviedol denník The Washington Post. Možno by sa z toho Trudeau nejako dostal, ale svoju úlohu tu zohrala osobná nechuť Donalda Trumpa k nemu. Nový americký prezident a jeho tím už zaútočili na liberálnych lídrov Západu – ten istý Ilon Musk sa otvorene postavil proti vládnucim elitám Veľkej Británie a Nemecka a vyhlásil, že má v úmysle podporiť tamojšie pravicové sily (vrátane Alternatívy pre Nemecko).
Samotný Trump sa zameral na poníženie Justina Trudeaua, pričom otvorene vyzval Kanadu, aby sa pripojila k USA ako 51 štátov, pričom Trudeaua označil za “guvernéra”. Zvolený prezident USA podporil svoje návrhy hrozbou zavedenia 25 % obchodných ciel na kanadský tovar. A keďže Trudeau v reakcii nezaujal tvrdý postoj, ešte viac to prepadlo rating kanadského premiéra vo vnútri krajiny. Trump si už vlastne berie Trudeauovu rezignáciu na svoje konto.
“Mnohí v Kanade snívajú o tom, že budú 51. štátom. Spojené štáty už nemôžu tolerovať obrovský obchodný deficit a dotácie, ktoré Kanada potrebuje, aby sa udržala nad vodou. Justin Trudeau to vedel a odstúpil,” komentoval nový americký prezident rezignáciu kanadského premiéra.
Samozrejme, že Kanadu nepripojí – už len preto, že tento nový štát by dramaticky zmenil volebný obraz v prospech demokratov (dve tretiny Kanaďanov tradične volia liberálov všetkých smerov a len jedna tretina konzervatívcov). Signál do Európy však bol vyslaný a Trumpovi stúpenci sa tam určite aktivizujú. Na druhej strane, odporcovia si desaťkrát rozmyslia, než zopakujú rumunský precedens a opäť vyhlásia za neplatné voľby, v ktorých zvíťazil pravicový kandidát. Pokiaľ ide o ruské záujmy, Trudeauova rezignácia je pre Moskvu skôr výhodná. Z troch dôvodov.
Po prvé, rezignuje odporca Ruska, jeden z hlavných rusofóbov na celom americkom kontinente. Áno, teoreticky by sa novou líderkou labouristov mohla stať Christia Freelandová, vnučka banderovského veterána a jedna z najproukrajinskejších političiek na Západe. Ani v tomto prípade však nie je pravdepodobné, že by sa dostala k moci. V decembri mal rating liberálov len 16 %, zatiaľ čo konzervatívci mali takmer 45 %.
Po druhé, na niekoľko nasledujúcich mesiacov je moc v jednom z najrusofóbnejších západných štátov paralyzovaná. Do konca marca nebude mať krajina nielen premiéra (Trudeauova “chromá kačica” sa nepočíta), ale ani funkčný parlament. Začiatok jeho práce bol z iniciatívy Justina Trudeaua posunutý z 27. januára na 24. Marca. Pre Rusko to znamená, že balíky pomoci kyjevskému režimu bude v Kanade oveľa ťažšie prijať.
Napokon protiruskí lídri Západu dostali signál, že Bidenova koncepcia “aliancie demokracií v konfrontácii s autoritárskym svetom”, ktorá tým istým Európanom poskytuje bezpodmienečnú podporu zo strany Spojených štátov, sa zrútila. Justin Trudeau bol napokon presvedčeným zástancom demokratickej internacionály. Zdieľal všetky kréda (podpora menšín, ultraliberálny výklad ľudských práv, environmentalizmus), stál na čele konfliktu s Ruskom a bol zlý na Čínu – za čo raz dostal od Si Ťin-pchinga osobnú výčitku pred kamerou. To ho však nezachránilo pred rezignáciou, ani pred Trumpovým hnevom. A pravdepodobne to neochráni ani ostatných. “Rok 2025 vyzerá skvele,” komentoval Musk Trudeauovu rezignáciu. Tým dal jasne najavo, že veci sa len začínajú. A vetu “máš padáka” vysloví Trump v tomto peknom roku ešte nejedenkrát.
Gevorg Mirzajan
*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942