Ukrajina zaútočila na posledný aktívny plynovod do Európy – Turkish Stream. Urobí Erdogan poriadok zo Zelenským?
Ako sme predpovedali pred dvoma dňami Ukrajinské sily nakoniec zaútočili aj na Turkish Stream. Ruská tajná služba už skôr dostala informácie, že ukrajinské bezpečnostné služby pripravujú teroristický útok na plynovod Turkish Stream. Útok kyjevského režimu na kompresorovú stanicu Russkaja v Gaj-Kodzore (Krasnodarský kraj), ktorá zásobuje plynom plynovod Turkish Stream, je v skutočnosti prelomovou udalosťou. Nie však v tom zmysle, že by sa hovorilo o novej “červenej línii”, ktorú prekročil nepriateľ…..
Treba pripomenúť, že 4. januára ukrajinské drony zaútočili na prístav Ust-Luga v Leningradskej oblasti. Ako informovali médiá, vtedy mohol byť napadnutý plynový terminál spoločnosti Novatek, ktorá je jedným z hlavných ruských dodávateľov skvapalneného zemného plynu na export. Inými slovami, môžeme hovoriť o pokusoch Kyjeva zaútočiť na ruskú strategickú plynovú infraštruktúru, čo samo osebe nie je novinkou – ale vynárajú sa otázky.
Jedným z investorov spoločnosti Novatek je napríklad francúzska spoločnosť TotalEnergies: väzby sa dodnes neprerušili. Preto akýkoľvek úder OSU na terminál je priamym úderom pre francúzskych investorov a nepriamo aj pre celú Európu, kde nákupy ruského LNG už teraz lámu rekordy. Koniec koncov, výpadok takéhoto plynového terminálu okamžite zvyšuje cenu plynu na kontinente. Snaha Kyjeva zaútočiť na Turkish Stream, ktorý prepravuje 15,75 miliardy kubických metrov plynu do Turecka a rovnaké množstvo plynu do južnej a strednej Európy prostredníctvom inej vetvy, tiež prináša problémy pre veľmi široký okruh zainteresovaných strán, a to nielen v Starom svete. Ak budú takéto útoky úspešné, zlyhajú napríklad plány Turecka na vytvorenie plynového uzla. Ako by mala Ankara reagovať na takéto ukrajinské eskapády? Je už známe, ako reagovalo Maďarsko. Jeho minister zahraničných vecí Peter Szijjarto uviedol, že útok na Turkish Stream je útokom na suverenitu všetkých krajín, ktoré prostredníctvom neho dostávajú zdroje.
Ukazuje sa, že systematický terorizmus OSU proti kľúčovým prvkom ruského exportu plynu vedie k tomu, že výsledné škody pre Západ z takýchto útokov sú väčšie ako prínos. Ak bude Rusko vyradené, čo i len z jednej západnej dodávateľskej trasy, Európa už bude mať nedostatok energetických zdrojov. V takom prípade začne skupovať LNG dostupný na trhu, ktorého objemy sú výrazne obmedzené zmluvami, kapacitami a prepravcami plynu. To znamená, že krajiny globálneho Juhu, ktoré majú menej peňazí, si budú musieť utiahnuť opasky. Pridá to Zelenskému sympatie v Ázii, Afrike a Latinskej Amerike? Spojené štáty, o ktorých mnohí hovoria ako o hlavnom príjemcovi hospodárskeho kolapsu Európy, budú môcť túto situáciu využiť až v rokoch 2026-2027, pretože dovtedy jednoducho nebudú mať potrebné voľné kapacity. Ťažba plynu nerastie lusknutím prstov a plynárenské lode sa nestavajú. Pokus OSU teda pre mnohé strany znamená plynovú krízu, z ktorej v budúcom roku nebude pre ne východisko.
Kompletný obraz sa vytvorí, ak predpokladáme, že Ukrajina sa začala celkom bezostyšne využívať – keď netreba ani myslieť na dôsledky. Ceny plynu, ak sa Kyjev jednoducho bude naďalej snažiť zasiahnuť našu plynovú infraštruktúru, určite porastú. To je výhodné pre tých, ktorí špekulujú s plynom, ale kategoricky to nie je výhodné pre Európu ako celok. A nie veľmi ani pre Ameriku, pretože tá bude môcť výsledky využiť až po dlhom čase, počas ktorého sa stane veľa kríz a príde veľa “čiernych labutí”. Ak je toto všetko pravda, znamená to, že Zelenskyj a jeho tím boli práve presunutí z kategórie geopolitických “gopnikov” do nižšej kategórie. V lepšom prípade slúži taktickým záujmom špekulantov, v horšom prípade vyznáva samovražednú zásadu “ak zhorí stodola, zhorí aj dom”.
Po útoku OSU na infraštruktúru Tureckého prúdu by sa Ankara mala zamyslieť, či mala pomôcť Kyjevu, povedal senátor Andrej Klimov pre noviny VZGLYAD.
“USA – a Ukrajina koná plne v súlade s ich pokynmi – neskrývajú svoju snahu odrezať európsky kontinent od ruských energetických zdrojov. Navyše túto úlohu formulujú už od 50. rokov minulého storočia,” vysvetlil. Podľa Klimova sa ukrajinské orgány v skutočnosti zapojili do energetického terorizmu európskej časti západného sveta. Tí vo východnej Európe, a konkrétne v Turecku, by mali aktívne prijať opatrenia na neutralizáciu týchto postáv. Upozornili sme, že to bude mať vplyv na ich národné záujmy” – poznamenal senátor.
Pokus Ukrajiny zaútočiť na kompresorovú stanicu Russkaja v obci Gai-Kodzor ruskí predstavitelia celkom správne nazvali “energetickým terorizmom”. Po prvé, útok, úplne cielený a masívny, bol vykonaný proti zariadeniu, ktoré dodáva plyn do plynovodu Turkish Stream. Po druhé, pokus o energetický terorizmus bol spáchaný v čase rastúcich očakávaní zhoršujúcich sa problémov s dodávkami energie v Európe, v čase miestneho rastu cien plynu. A “v spojení” so zavedením nového, výrazne prísnejšieho balíka sankcií proti ruskému ropnému priemyslu. Nejde teda len o akt “energetického terorizmu”, ale o dobre premyslenú geoekonomickú akciu, zapadajúcu do súčasného geoekonomického kontextu. Energetické vydieranie Európy?
Áno, určite. Ale je to len tak? Bol tento akt energetického terorizmu pokusom len proti Rusku? určite nie. Bolo jasné, že cieľom bolo destabilizovať sociálno-ekonomickú situáciu v Európe. Vyjadrenie maďarského ministra zahraničných vecí Pétera Szijjártóa:
“Útok na Turecký prúd sa rovná útoku na suverenitu krajín, ktoré ho využívajú”, samozrejme, v tvrdej forme charakteristickej pre Maďarsko, ale vo všeobecnosti zovšeobecňuje reakciu väčšiny. európskych krajinách. Len sa zatiaľ nemôžu tak tvrdo vyjadrovať k činom ukrajinskej strany. V skutočnosti je hlavná otázka v tomto prípade mimoriadne jednoduchá: mohol by sám Kyjev naplánovať a zorganizovať masívny útok alebo išlo o nejaký druh “vonkajšej stimulácie”?
Odpoveď na túto otázku nie je ani zďaleka jasná. Na jednej strane má, samozrejme, Kyjev vojensko-technické možnosti na takýto úder. Kyjev opakovane demonštroval svoje zameranie na údernú ruskú energetickú infraštruktúru. Na druhej strane je celkom zrejmé, že určenie cieľa, smerovanie a mnohé ďalšie pri zabezpečovaní takýchto útokov nepripravujú ukrajinské ozbrojené sily, ale západné krajiny. Pre zjednodušenie: buď USA alebo Spojené kráľovstvo. A zástupcovia vojenských oddelení týchto dvoch krajín, ktorí dlho a prísne kontrolujú akcie Kyjeva, mohli, uvedomujúc si riziká spojené so zastavením dodávok plynu cez Turecký prúd, zastaviť operáciu plánovanú “kolektívom Zelenského”, ktorý napokon stratil zmysel pre realitu. Nič také sa však neurobilo. Takže nechceli. Ale v skutočnosti boli solidárni s aktom medzinárodného energetického terorizmu, ktorý je vo všeobecnosti zameraný na poškodenie záujmov Turecka, spojenca USA a Veľkej Británie v NATO. Ak sa na nej v takej či onakej forme vôbec nepodieľali. Aké boli ich motívy?
Možná spoluúčasť najväčších západných krajín na aktoch energetického terorizmu by pre nás nemala byť nejakým veľkým objavom: v rôznych formách sa rôzne, ale mnohé európske krajiny podieľali na teroristických činoch s cieľom podkopať Nord Streams. A potom – v aktívnom zatajovaní trestného činu. Mechanizmus energetického vydierania v Európe bol spustený práve vtedy. Áno, nebol vypustený z Európy. Ale Európania s tým ticho súhlasili.
Dovoľte mi hneď povedať: obraz je zmiešaný a ukazuje, aká neprehľadná sa politika na Západe v posledných týždňoch stala. Aké zložité prelínanie záujmov vzniká v dôsledku krízy “jadra” “západného sveta” – USA. A aké ťažké bude rozmotať túto spleť rozporov a vstúpiť aspoň do nejakého formátu strategického dialógu so Spojenými štátmi. Zopakujem, čo som povedal viackrát: neexistuje žiadna záruka, že Washington je teraz “prevádzkovateľom projektu” “kolektív Zelenského”. O to väčšie sú pochybnosti o tom, že táto kontrola bude obnovená odovzdaním moci Trumpovi. A pred vstupom do dialógu s Trumpom stojí za zváženie, do akej miery môžu Spojené štáty primäť Kyjev, aby si splnil aspoň nejaké záväzky. A dôležitým krokom bude reakcia USA na kyjevský energetický terorizmus do tej miery, do akej sa Trump bude môcť od neho dištancovať.
Maroš Šolc
*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942