Nemecko a Taliansko posilňujú raketové delostrelectvo
Oznámili v januári 2025 nákupy systémov reaktívneho delostrelectva PULS, resp. HIMARS.
1. Nemecko sa vyrovná Rwande úvodnou objednávkou raketometov Elbit PULS
Rozpočtový výbor Bundestagu schválil nákup delostreleckých raketometov Elbit PULS (Precise and Universal Launch System – Presný a univerzálny vypúšťací systém). Rozhodnutie, ktoré bolo údajne prijaté pred Vianocami, predpokladá nákup vo výške 65 miliónov eur, ktorý zahŕňa päť odpaľovacích zariadení, muníciu, náhradné diely a výcvikový balík. Cieľom tejto akvizície je nahradiť raketové systémy MARS II (nemecká verzia amerického raketometu M270 MLRS s dvoma muničnými kontajnermi, neskôr sa z nich vyvinul M142 HIMARS s jedným muničným kontajnerom), ktoré Nemecko dodalo Ukrajine v rámci svojho programu vojenskej pomoci.
MARS II, 5 kusov v ukrajinských vojskách, Nemecku pravdepodobne ostalo 33 raketometov tohto typu:
Výber systému PULS pred konkurenčným riešením GMARS od spoločností Rheinmetall a Lockheed Martin bol spôsobený nedostatočnou technickou pripravenosťou a prevádzkovými výhodami systému Elbit.
Správa o súťaži raketometov PULS a GMARS
Systém PULS už prijali ozbrojené sily Holandska, Dánska a Španielska, pričom všetky udržiavajú úzke operačné väzby s nemeckým Bundeswehrom. Kľúčovým faktorom pri jeho výbere mohlo tak byť aj zlepšenie interoperability v spoločných operáciách. Časový harmonogram dodania systémov PULS Nemecku zostáva nejasný, ale zástupcovia parlamentu z koalície CDU/CSU vyjadrili obavy z omeškania. Odhadujú, že prvé jednotky dorazia až v roku 2028, pričom plná operačná spôsobilosť bude pravdepodobne dosiahnutá až po roku 2030. Napriek tomu, Nemecko by sa po 20 rokoch dostalo na úroveň Rwandy, ktorá v roku 2007 objednala a od roku 2008 používa predchádzajúcu verziu Lynx, zhodou okolností tiež v počte 5 kusov.
Toto pomalé tempo vyvolalo kritiku zo strany opozičných strán, ktoré argumentujú za rýchlejšiu prestavbu kapacít nemeckého raketového delostrelectva, najmä v situácii, keď na Ukrajinu smerujú aj najmodernejšie kolesové samohybné kanónové húfnice RCH 155.
Systém Elbit PULS sa vyznačuje otvorenou architektúrou, ktorá umožňuje integráciu s rôznymi komunikačnými a riadiacimi systémami pre plnenie špecifických požiadaviek. Môže byť vybavený mnohými druhmi munície, vrátane napríklad neriadených 122 mm rakiet, riadených 160 mm rakiet, 306 mm EXTRA rakiet (do 150 km) a balistických rakiet Predator Hawk. (v izraelskej verzii až 370 km). Systém dokáže nasadiť aj riadené strely s plochou dráhou letu Delilah a údajne už aj vyčkávajúcu muníciu Sky Striker s dosahom až 100 km.
2. Taliansko zvýši počet raketometov HIMARS na 21
Talianska agentúra pre obranné obstarávanie dokončila akvizíciu 14 delostreleckých raketometov M142 HIMARS pre taliansku armádu. Celkový počet objednaných raketometov HIMARS sa na základe zmluvy zvýšil na 21 spolu so špecializovanou technickou podporou na ich integráciu do prevádzky. Prvých 7 kusov bolo objednaných vo februári 2024.
Taliansko pritom používa 21 raketometov M270A1 s názvom MLRS Improved (MLRS-I), čo je zdokonalená európska verzia amerických M270, zhruba podobná nemeckej MARS II. Špecifikom Talianska je nákup modernej delostreleckej munície, 216 rakiet GMLRS pre raketomety M270A1 a M142, resp. 1686 kusov 155 mm delostreleckých granátov Vulcano pre ťahané húfnice FH70 a samohybné Panzerhaubitze 2000. Systémy HIMARS zohrávajú kľúčovú úlohu v “Operačnej koncepcii talianskej armády 2020-2035” a iniciatíve “Armáda 4.0”.
Správa o kúpe dodatočných 14 M142 Talianskom:
Záverom však treba oba nákupy umiestniť do kontextu poľských nákupov delostreleckých systémov. Ak abstrahujeme od neskutočného množstva objednaných 155mm samohybných kanónových húfnic K9 Thunder a AHS Krab, prípadne 120 mm samohybných mínometov M120 Rak. Poľsko kúpi 506 raketometov M142 HIMARS a 578 rovnocenných ak nie lepších juhokórejských raketometov K239 Chunmoo. Zároveň sa ale ukazuje, že aj rwandské rozpočty sa dajú niekedy využiť efektívne.
MK
*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942