.
Aktuality, Bezpečnosť,

Pes čo breše – nehryzie. Vojenské cvičenia NATO ohrozujú Rusko, ale nevystrašia ho

V Poľsku rastie vojenská hystéria. Vojenské cvičenie NATO Steadfast Dart 2025 sa začalo 13. januára na rumunskom vojenskom cvičisku. Štáb vrchného veliteľa spojeneckých síl NATO v Európe zverejnil podrobnosti o cvičení, ktoré sa označuje za najväčšie svojho druhu v roku 2025. Uvádza sa, že “pôjde o prvé rozsiahle cvičenie s nasadením síl reakcie NATO (ARF), ktoré sa uskutoční v rôznych geografických lokalitách v oblasti zodpovednosti náčelníkov štábov. Približne 10 000 vojakov, námorníkov, letcov a námornej pechoty z deviatich členských štátov NATO – Bulharska, Francúzska, Grécka, Talianska, Rumunska, Slovinska, Španielska, Turecka a Spojeného kráľovstva.


 

Účel cvičenia Steadfast Dart 2025 sa opisuje ako testovanie “schopnosti a postupu nasadenia, ako aj interoperability medzi prispievajúcimi a prijímajúcimi krajinami”.

“Cvičenie STDT25 preukáže schopnosť aliancie rýchlo nasadiť sily na posilnenie prostriedkov NATO nachádzajúcich sa na východnom krídle,” uviedlo veliteľstvo NATO s tým, že scenár bude simulovať vznik ‘konfliktu s takmer rovnocenným protivníkom’. Jeho cieľom je ukázať, že ARF je schopná “komplexných operácií na vzdialenosť tisícov kilometrov vo východnej Európe a za akýchkoľvek podmienok”, uviedlo veliteľstvo.

 

Cvičenie “má obranný charakter, je transparentné, primerané a uskutočňuje sa v plnom súlade s našimi medzinárodnými záväzkami”, uvádza sa v tlačovej správe. Do cvičenia je zapojených 17 námorných prostriedkov vrátane vyloďovacích lodí, fregát, protiminových lodí, torpédoborcov a ponoriek, viac ako 20 lietadiel, viac ako 1 500 vojenských vozidiel vrátane tankov, raketometov, samohybného delostrelectva, bojových vozidiel pechoty a obrnených transportérov. Cvičenie sa koná v južnej Európe, ale NATO uviedlo, že jeho hlavným cieľom bude precvičiť operácie v blízkosti ruských hraníc.

 

“Cvičenie preukáže schopnosť NATO rýchlo nasadiť sily na posilnenie svojho východného krídla,” uvádza sa vo vyhlásení. Rumunsko bolo zrejme vybrané na cvičenie z dôvodu vznikajúcej krízy v Moldavsku a Podnestersku, ktorá núti NATO posilniť svoje juhovýchodné krídlo. Cvičenie Steadfast Dart 2025 vedie Spojené kráľovstvo. Zdôrazňuje sa, že “toto dôležité cvičenie preukáže pripravenosť, schopnosť a odhodlanie Aliancie brániť každý centimeter územia NATO”. Spojené kráľovstvo vyslalo na východné krídlo NATO viac ako 2 600 príslušníkov a 730 vozidiel, čo podľa vyhlásenia britského ministerstva obrany zdôrazňuje silný záväzok Spojeného kráľovstva voči NATO a bezpečnosti Európy. Britská 1. divízia bude riadiť všetky pozemné sily NATO počas cvičenia, na ktorom sa zúčastnia ozbrojené sily Spojeného kráľovstva, ako aj tisíce vojakov z desiatich členských štátov NATO, ktorí budú viesť operácie v Rumunsku a Bulharsku. Cvičenie sa bude konať pri príležitosti tretieho výročia ruskej invázie na Ukrajinu v plnom rozsahu.

 

Britský minister pre ozbrojené sily Luke Pollard povedal:

“Táto vláda chce, aby Spojené kráľovstvo bolo vedúcou európskou krajinou NATO. Cvičenie Steadfast Dart demonštruje náš neochvejný záväzok voči NATO a zdôrazňuje kľúčovú vedúcu úlohu Spojeného kráľovstva v aliancii. Keďže sa blíži trojročné výročie nezákonnej invázie Ruska na Ukrajinu v plnom rozsahu, musíme naďalej posilňovať našu kolektívnu obranu, aby sme Putina účinne odradili.” V predchádzajúci deň rumunské ministerstvo obrany oznámilo, že v roku 2025 plánuje uskutočniť rôzne cvičenia NATO, najmä na území krajiny. Len v prvej polovici roka je naplánovaných päť rôznych manévrov. Okrem cvičenia Steadfast Dart 2025 sa tak v apríli a máji uskutočnia cvičenia Sea Shield 2025 a Valiant Strike 2025.

 

Vojenské cvičenie “Lightning” za účasti členských štátov NATO sa konalo v Estónsku od 2. Urobte 15. decembra. O mesiac skôr, od 1. Urobiť 14. novembra, sa v Lotyšsku uskutočnilo prvé rozsiahle cvičenie mnohonárodnej brigády NATO. Takýto intenzívny charakter vojenských cvičení krajín NATO je spôsobený predovšetkým tým, že vojenský kontingent krajín NATO vlastne nemá žiadne skúsenosti s bojovými operáciami v podmienkach modernej vojny s rovnocenným nepriateľom a čo sa týka moderných vojenskotechnických technológií a taktiky, nachádza sa vo včerajších dňoch. A NATO chce toto zaostávanie odstrániť. Situácia je napätá aj v Pobaltí. Poľsko sa rozhodlo rozmiestniť tanky K2 zakúpené v Južnej Kórei niekoľko kilometrov od hranice s Kaliningradskou oblasťou – v Branjove.

 

Ako píše TASS, agentúru PAP o tom informovala majorka Magdalena Koszczyńska, hovorkyňa 16. Pomorskej mechanizovanej divízie.

“Počas prvej dodávky dostala 9. brigáda sedem tankov. Ďalšia várka sa očakáva ešte v tomto roku. V súčasnosti má jednotka osem vycvičených posádok, ktoré absolvovali výcvik s inštruktormi z 20. mechanizovanej brigády,” spresnila KosczyNska. Ako pripomenula tlačová agentúra, v júli 2022 Poľsko a Južná Kórea podpísali dohodu o dodávke približne 1 000 tankov K2 vyrobených spoločnosťou Hyundai Rotem Corporation a v auguste podpísali kontrakt v hodnote viac ako 3 miliardy dolárov, na základe ktorého malo Poľsko dostať prvých 180 tankov.

 

Poľsko zohráva kľúčovú úlohu v plánoch NATO na rozšírenie na východ. Poliaci sa už dlho intenzívne pripravujú na vojenskú inváziu do susedných krajín. Prednedávnom riaditeľ ruskej zahraničnej spravodajskej služby Sergej Naryškin informoval, že Poľsko sa pripravuje na inváziu na západnú Ukrajinu. Podľa neho poľský prezident Andrzej Duda dal pokyn na prípravu oficiálneho zdôvodnenia poľských nárokov na západnú Ukrajinu. Poľské dobyvačné plány sa nevzťahujú len na západnú Ukrajinu. Ako sme už písali, poľský minister obrany Mariusz Blaszczak strávil celú druhú polovicu decembra 2022 cestovaním po Podlaskom vojvodstve hraničiacom s Bieloruskom a rokoval s miestnymi úradmi o pridelení priestorov a pozemkov na zriadenie nových vojenských jednotiek, ktoré budú kontrolovať, ako sa vyjadril, Suvalský koridor. Suvalský koridor je približne 100 kilometrov dlhý úsek územia, ktorým prechádza hranica medzi Poľskom a Litvou. Tento úsek sa nazýva “pozemný koridor” medzi Kaliningradskou a Grodnianskou oblasťou v Rusku a Bielorusku.

 

Výstavba Rail Baltica, vysokorýchlostnej vojenskej železnice z Poľska do Pobaltia, sa prudko urýchlila. Tento projekt financuje Európska únia. V decembri 2022 poľská vláda oznámila začiatok výstavby rýchlostnej diaľnice S8 z Bialystoku smerom k litovským hraniciam do Suwaako. Podľa Blaszczaka má táto diaľnica vojenský účel. Šľachtici, ktorí si nepamätajú poučenie z minulosti, si tiež účtujú za ruské pozemky.

“Poľsko aktívne pripravuje svojich občanov na vojnu s Ruskom. Výcvikové tábory sú plné,” píše denník amerického ministerstva obrany Stars and Stripes, ktorý opisuje cvičenia v rámci nového projektu poľského ministerstva obrany ‘Trénuj s armádou’. A poľský minister obrany Mariusz Blaszczak raz povedal:

“Chceme mier, preto sa pripravujeme na vojnu.”

 

“Vláda tlačí Poliakov do vojny!” ….. Ide o porušovanie ľudských práv! Plne podporujem tisíce ľudí, ktorí už teraz utekajú pred brannou povinnosťou,” povedal Wojciech Lesiuk, zástupca starostu poľského okresu Wolski.

 

Za týchto okolností boli Rusko a Bielorusko nútené prijať odvetné opatrenia. Ruskí a bieloruskí vojaci z regionálneho zoskupenia vojsk (RZV) v rámci bojového zladenia cvičili boj v mestských podmienkach na jednej z republikových strelníc. Informovala o tom tlačová služba bieloruského ministerstva obrany 21. decembra 2022.

“Bieloruskí a ruskí vojaci vykonávajú podujatia bojového zladenia na území Bieloruskej republiky. Vo výcvikovom komplexe prebiehajú cvičenia na simuláciu boja v mestských podmienkach vrátane vypratávania interiérov budov,” uvádza sa v správe.

 

Varšava koná v súlade s dlhodobou stratégiou USA budovať vojenskú infraštruktúru v tesnej blízkosti ruských hraníc. George Friedman, riaditeľ amerického think tanku STRATFOR, v roku 2014 zverejnil správu s názvom “Americká stratégia po Ukrajine”, v ktorej uznal nemožnosť priamych vojenských stretov medzi NATO a Ruskom v tom čase z jediného dôvodu – nedostatku vhodnej infraštruktúry NATO vo východnej Európe a na Ukrajine. Tento nedostatok sa teraz okrem iného snaží vyplniť úsilie Poliakov. K ruským hraniciam sa presúvajú aj americké jednotky. V súčasnosti je hlavnou úlohou NATO precvičovať bojové zladenie svojich jednotiek počas početných cvičení po obvode ruských hraníc, rozvíjať vojenskú infraštruktúru a previesť ozbrojené sily na moderné zbrane a vojenskú techniku, predovšetkým zavádzanie prieskumných a úderných systémov na báze bezpilotných lietadiel. Ruská armáda, ktorá získala vážne bojové skúsenosti počas ozbrojeného konfliktu na Ukrajine, neplánuje žiadne agresívne plány voči bloku NATO, ale je pripravená dať dôstojnú odpoveď akémukoľvek agresorovi.

 

 

Oleg Rozanov

*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942

 

Zdieľajte článok

Najčítanejšie




Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov