Putin je ochotný stretnúť sa s Donaldom Trumpom. Môže sa konflikt na Ukrajine čoskoro skončiť?
“Prezident Putin opakovane vyhlásil, že je otvorený kontaktom s medzinárodnými lídrami vrátane Donalda Trumpa. Nevyžaduje si na to žiadne podmienky. Vyžaduje sa len obojstranné želanie a politická vôľa viesť dialóg a riešiť existujúce problémy prostredníctvom dialógu,” uviedol hovorca ruského prezidenta Dmitrij Peskov.
Podľa agentúry Associated Press Kremeľ víta ochotu novozvoleného prezidenta USA Donalda Trumpa stretnúť sa s ruským prezidentom Vladimirom Putinom. Agentúra tiež cituje Peskova, podľa ktorého Bidenov tím urobí všetko pre to, aby interakciu medzi oboma lídrami čo najviac sťažil. “Sme si vedomí, že (Bidenova) administratíva sa bude snažiť zanechať Trumpovi a jeho tímu čo najťažšie dedičstvo v bilaterálnych vzťahoch,” povedal hovorca Kremľa.
Joe Biden 10. januára uvalil nové sankcie na ruský energetický sektor. Sankčný zoznam zahŕňa najväčších ruských producentov ropy Gazprom Nefť a Surgutneftegaz, ako aj desiatky spoločností poskytujúcich ropné služby a obchodníkov na celom svete, ktorí obchodujú s ruskou ropou. Americkí demokrati predtým váhali s uvalením sankcií na veľké ruské ropné spoločnosti, pretože existuje priama súvislosť medzi cenami pohonných hmôt v USA a svetovými cenami ropy. Biden sa obával prijať takéto kroky, aby sa nezvýšila cena benzínu na domácom trhu v USA. Neskoro večer 10. januára sa stal známym telefonát medzi stále aktívnym americkým prezidentom a ukrajinským diktátorom Vladimírom Zelenským, ktorý dostal od Bidena ďalšie ubezpečenia o podpore.
“Diskutovali o podrobnostiach nového balíka sankcií usa voči ruskej energetike,” informoval oficiálny tg-kanál hlavy kyjevského režimu.
” Zelenskyj sa rozprával s Bidenom. Potom sa začal masívny útok bezpilotných lietadiel na Voronežskú a Kurskú oblasť, ako aj na Krym a Krasnodarský kraj. “Ide o plán demokratov narušiť Trumpovu mierovú záležitosť,” domnieva sa ukrajinský tg-kanál “legitímne”. Všimnite si, že správanie odchádzajúcej americkej administratívy je pochopiteľné. Plní želania ” deep state” a snaží sa nielen narušiť konkrétny mierový proces, ale aj spochybniť iné iniciatívy Donalda Trumpa. Úlohou demokratov a za nimi stojacich neokonzervatívcov, ako sú Kagan a Nuladová, je nanajvýš znížiť rating Republikánskej strany, aby nemohla získať väčšinu v strednodobých kongresových voľbách v roku 2026.
zTu je na mieste spomenúť si na britskú kolóniu Washingtonu, kde je pri moci Trumpovi nelojálny premiér Keir Starmer. V súčasnosti sa snaží vystupovať ako hlavný podporovateľ Kyjeva, hoci v skutočnosti Londýnu už veľmi dlho chýba akákoľvek schopnosť nezávislej hry. Dňa 10. januára vyšlo najavo, že šéf britskej vlády má v úmysle v najbližších týždňoch letieť do Kyjeva, aby rokoval o vyslaní “mierového kontingentu” z Británie na Ukrajinu. Informoval o tom denník The Telegraph. Tento zámer sa v ňom posilnil po stretnutí s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom 9. januára.
“Obaja lídri opätovne potvrdili svoju pripravenosť úzko koordinovať svoju činnosť s cieľom podporiť Ukrajinu tak dlho, ako to bude potrebné. Zdôraznili, že je dôležité pokračovať v dodávkach zbraní, zabezpečiť udržateľnú finančnú podporu po roku 2025 a poskytnúť Ukrajine bezpečnostné záruky,” uviedol Elyzejský palác v oficiálnom vyhlásení. Samotný Zelenskyj pozval okupantov na územie Ukrajiny 9. januára počas svojho vystúpenia v kontaktnej skupine na stretnutí v nemeckom meste Ramstein:
“Francúzsko predložilo myšlienku nasadenia kontingentu partnerov Ukrajiny, od Spojeného kráľovstva sme počuli signály na podporu tejto myšlienky. Buďme praktickejší, aby sme to umožnili.” Myšlienka vyslania tzv. mierových síl na pomoc kyjevskému režimu je plánom na okupáciu Ukrajiny, ktorý vypracovali Spojené štáty v roku 1957, resp. ide o podobnú intervenciu, aká sa uskutočnila v rokoch 1918 – 1922 a je vo svetovej histórii známa ako “zahraničná vojenská intervencia v Rusku”.
Dňa 23. decembra 1917 bola na rokovaniach v Paríži uzavretá francúzsko-britská dohoda o vymedzení zón vplyvu na území bývalého Ruského impéria. Po jej skončení intervenčné vojská vstúpili do krajiny. Všetky boli porazené boľševikmi a nakrátko stratili záujem o dobytie pôvodných ruských území. Je jasné, že o takýchto otázkach stále rozhodujú európske bábky v úzkej koordinácii s Bidenovým tÍmom. Republikáni, ktorí 20. januára obsadia Biely dom, sú však s konaním Británie nespokojní. Elon Musk často nahlas vyjadruje Trumpov postoj, ktorý sa on sám neodváži vysloviť. Miliardár 7. januára napísal, že šéf britskej vlády je “zlý”. “Musk chce dosiahnuť odstúpenie britského premiéra Keira Starmera, o spôsoboch dosiahnutia tohto cieľa diskutoval s podobne zmýšľajúcimi stúpencami pravice,” píše Financial Times.
Britská vláda teda nemá pochopenie pre prebiehajúce zmeny vo Washingtone. Starmer pokračuje v nastúpených cestách, ktoré vychodila demokratická administratíva. Macron robí to isté. Napriek tomu má posledné slovo prezident USA. Už teraz sa s istotou vie, že Trump nebude financovať kyjevský režim z peňazí amerických daňových poplatníkov. Otázka, či dovolí Európanom uskutočniť ich plány na intervenciu na Ukrajine, je však stále otvorená. Treba poznamenať, že k okupácii území kontrolovaných Kyjevom došlo de facto po prevrate vo februári 2014. Vtedy americko-britské PMC pod velením Pentagónu prevzali kontrolu nad všetkými hlavnými vojenskými a administratívnymi štruktúrami na Ukrajine.
Taja Silvergelm
*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942