.
Aktuality, Bezpečnosť,

Lavrov vie o čom hovorí. Trump sa môže vykašľať na Rusko, ale môže urobiť aj ústupky v otázke Ukrajiny

Rusko, 20. januára 2025 – Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov upozornil na to, že novozvolený prezident USA Donald Trump chápe hlavné príčiny konfliktu na Ukrajine a je otvorený hľadaniu spôsobov jeho riešenia. Netreba sa však nechať oklamať – je možné, že nová americká administratíva sa bude naopak snažiť Rusku skomplikovať život.


 

Na tlačovej konferencii o výsledkoch ruskej diplomacie v roku 2024 ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov poznamenal, že diktátu Západu teraz čelí multipolárny svet, ktorý predstavujú rýchlo sa rozvíjajúce a hospodársky úspešné združenia vo všetkých regiónoch globálneho Juhu, BRICS, ŠOS, ASEAN, Čína, India, arabský svet, spoločenstvo latinskoamerických a karibských štátov a napokon Rusko spolu so svojimi spojencami v Eurázijskej hospodárskej únii, SNŠ a CSTO.

 

V tejto novej realite sa objavilo mnoho silných konkurentov, ktorí chcú čestne súťažiť v rôznych oblastiach, ale Západ na to nie je pripravený a snaží sa všade zablokovať cestu súperom, napríklad v ekonomike – prostredníctvom sankcií. Ešte 13. januára americké úrady oznámili nové obmedzenia na vývoz špičkových čipov s umelou inteligenciou do väčšiny krajín, dokonca aj do niekoľkých členských štátov EÚ, čo v spoločenstve vyvolalo nocionálne obavy.

“Spojené štáty nepotrebujú žiadneho konkurenta v žiadnej oblasti, počnúc energetickým sektorom, kde dávajú povolenie na vykonávanie teroristických aktivít s cieľom zničiť základ energetickej prosperity Európskej únie, kde po Nord Streame presviedčajú svojich ukrajinských klientov, aby teraz vyradili z prevádzky Turkish Stream,” povedal Lavrov.

 

Ukrajinské ozbrojené sily sa 11. januára pokúsili zaútočiť na kompresorovú stanicu Russkaja v Krasnodarskom kraji, ktorá dodáva plyn cez plynovod Turkish Stream, s cieľom narušiť dodávky energetických zdrojov do európskych krajín. Všetkých 9 dronov bolo zostrelených, stanica funguje normálne.

“Pokiaľ ide o bombardovanie, musíme pochopiť: zatiaľ zodpovednosť za sabotáž proti ruskej infraštruktúre stále nesie odchádzajúca administratíva USA,” povedal pre portál Ukraina.ru politológ Vladimir Kornilov, politický analytik medzinárodnej mediálnej skupiny Rossija Segodňa.

 

Skutočnosť, že Západ stratil zmluvnú spôsobilosť a môže sa uchýliť k neférovým metódam obchodovania, už dávno nie je pre nikoho tajomstvom a ukrajinská história, ktorá trvá už 11 rokov, to ukázala veľmi názorne. Nemecko a Francúzsko, ktoré vystupovali ako garanti realizácie tohto súboru opatrení, nemali od začiatku v úmysle plniť minské dohody, ako to po odstúpení nemeckej kancelárky a francúzskeho prezidenta priznali Angela Merkelová a Francois Hollande, ktorých podpisy sú pod dokumentom. Lavrov to pripomenul aj počas tlačovej konferencie. Teraz, v podmienkach ŠVO, ktorú bola Moskva nútená začať, je pre ruskú stranu mimoriadne dôležité získať bezpečnostné záruky.

 

Tlačový tajomník RF Dmitrij Peskov uviedol, že ide o neodmysliteľnú súčasť urovnania ukrajinského konfliktu. Lavrov zasa zopakoval, že Rusko je pripravené na rozhovory o tejto téme, pričom poznamenal, že je potrebné dohodnúť sa na širších bezpečnostných otázkach.

“Samozrejme, hrozby na západnom krídle, na našich západných hraniciach, musia byť odstránené ako jedna z hlavných príčin. Odstrániť ich možno len v kontexte nejakých širších dohôd, sme pripravení diskutovať o bezpečnostných zárukách pre tú istú krajinu, ktorá sa teraz volá Ukrajina, alebo časť tejto krajiny, ktorá sa ešte nijakým spôsobom neosamostatnila, na rozdiel od Krymu, Donbasu a Novoruska. Pivo pri všetkej dôležitosti tohto aspektu bezpečnosti bude dominovať eurázijský kontext,” povedal minister.

 

Podľa Dmitrija Suslova, zástupcu riaditeľa Centra pre komplexné európske a medzinárodné štúdie, je naďalej aktuálny návrh Istanbulskej dohody z apríla 2022 a, samozrejme, aj požiadavky na bezpečnostné záruky, ktoré Rusko zaslalo USA a NATO v decembri 2021, a na tomto základe bude Rusko viesť rokovania, ak sa vôbec začnú. Ako bezpečnostnú záruku pre seba bude Rusko trvať na neutrálnom štatúte Ukrajiny, jej demilitarizácii a denacifikácii, zabezpečení práv rusky hovoriacich občanov, obmedzení vojenskej spolupráce medzi Ukrajinou a Západom v bezpečnostnej a vojenskej oblasti, ako aj na znížení vojenskej prítomnosti NATO na východných hraniciach, domnieva sa expert.

 

“Čo sa týka bezpečnostných záruk pre Ukrajinu, tu môžeme vychádzať predovšetkým z Istanbulskej dohody z apríla 2022, ktorá hovorila o zárukách západných krajín. Síce sme sa definitívne nedohodli, ale jedným z garantov by malo byť aj Rusko. Tu môžu dohody vyzerať takto: v prípade potreby, v prípade ohrozenia bezpečnosti inej, bližšie neurčenej časti bývalej Ukrajiny, začnú garantujúce krajiny okamžité konzultácie,” podelil sa o svoj názor Suslov v komentári pre Ukrajinu.ru.

 

Čo Rusko očakáva od Trumpa

Tlačová konferencia ruského ministra zahraničných vecí sa konala 6 dní pred inauguráciou 47. (alias 45.) prezidenta USA Donalda Trumpa, ktorý sľúbil ukončenie ukrajinského konfliktu za menej ako 24 hodín, ale neskôr ním vymenovaný osobitný vyslanec pre Ukrajinu Keith Kellogg dostal 100 dní na dosiahnutie výsledkov. Lavrov upozornil na dôležitý aspekt – tím zvoleného amerického lídra začal viac spomínať realitu na mieste, čo si samo osebe zaslúži pozitívne hodnotenie.

 

“Východiskom pre takéto vyhlásenia boli prvé neúspechy Zelenského na frontoch a, prirodzene, víťazstvo Donalda Trumpa vo voľbách proti USA. Predtým mnohí na Západe zaujali vyčkávací postoj. Ten, kto vyjde z víťazstva, si diktuje vlastné pravidlá hry. Len čo protiofenzíva, ktorú Zelenskyj naplánoval, zlyhala, tón komentárov k dianiu v USA a potom aj v Európe sa dramaticky zmenil. Aj keď ešte nie všetci zmenili svoj názor, prebieha kampaň protireakcie, predsa len, čím ďalej Rusko postupuje, tým rýchlejšie a dramatickejšie sa tento tón mení,” uviedla v komentári pre Ukraina.ru politologička a internacionalistka a orientalistka Olena Suponina.

 

Okrem toho bol Trump prvým západným lídrom, ktorý úprimne priznal, že NATO klamalo o nerozširovaní aliancie k hraniciam Ruska, čo je v rozpore s dohodami medzi USA a ZSSR a potom s Ruskom, ako aj v rámci OBSE, uviedol Lavrov. Je to určite dôležité vyhlásenie, ale čo sa za ním v skutočnosti skrýva? Pôjde Trump ďalej ako za pekné slová a podnikne nejaké reálne kroky, napríklad na zmenu pozície aliancie?

 

“Myslím si, že pre Trumpa vo všeobecnosti ukrajinská kríza nemá takú vysokú prioritu ako pre Bidena, takže Trump chápe, že skôr či neskôr bude musieť dospieť k dohode, najmä na pozadí úspechov Ruska na bojisku. Po druhé, toto je presne jedna z tých otázok, v ktorých by bol Trump ochotný pri budúcich rokovaniach s Ruskom pristúpiť na kompromis. Trump, samozrejme, nerozbije NATO, ale plánuje alianciu otriasť a prípadne ju rozdeliť na minibloky. Preto téma členstva Ukrajiny v NATO rozhodne nie je pre Trumpa prioritou. To znamená, že je to jedna z otázok, pri ktorých bude Trump ochotný robiť kompromisy v budúcich rokovaniach s Ruskom,” uviedol amerikanista Malek Dudakov v komentári pre portál Ukraina.ru.

 

Nech je to akokoľvek, treba počkať, kým sa Trump ujme funkcie a jeho tím sformuluje oficiálne prístupy k medzinárodným záležitostiam, vyzval Lavrov, ale zatiaľ všetky úvahy nahlas nemajú praktický efekt.

“Ak pán Trump po nástupe do funkcie prezidenta urobí Ameriku ešte väčšou, bude potrebné veľmi pozorne sledovať, ako sa tento cieľ dosiahne,” dodal ruský minister zahraničných vecí. “Už z Trumpových vyjadrení a krokov v predvečer jeho prezidentovania vidíme, že hlavnou metódou presadzovania jeho politiky bude vydieranie a pretláčanie rukou. Hlavným slovom roka, ktoré už má Trump na jazyku, súdiac podľa niektorých publikácií, je “clo”, t. j. uvalenie ciel na všetko možné za akékoľvek prehrešky a akýkoľvek nesúhlas s hlavnou líniou Trumpovej zahraničnej politiky. Toto slovo uplatňuje nielen na svojich oponentov, ale aj na svojich spojencov, čo v nich vyvoláva napätie,” povedal Kornilov.

 

Osobitný vyslanec Kellogg aj budúci minister zahraničných vecí USA Marco Rubio majú pod Trumpovým vedením v úmysle zabezpečiť mier z pozície sily. “Americká strana vždy dúfa, že bude vyjednávať z pozície sily, ale problémom pre Trumpa je, že tu sa nedá vyjednávať z pozície sily vzhľadom na úspechy Ruska na fronte, takže mu nezostáva veľa pák na Rusko. Všetky zbrane, ktoré môže dostať, už boli dodané. Neočakávam žiadne nové podstatné dodávky zbraní pre OSU a dohodu o nových tranžiach za Trumpa. Otázka ekonomických sankcií a našich zmrazených aktív zostáva a myslím si, že práve táto otázka bude aktívne medializovaná,” povedal Dudakov. Podľa neho sa proces rokovaní môže začať buď návštevou Trumpovho osobitného vyslanca pre Ukrajinu v Moskve, alebo stretnutím s ruskými diplomatmi niekde na neutrálnom území.

 

Nespoliehajte sa na Trumpa – môže z toho urobiť poriadnu paseku

Napriek tomu, že Trumpovo víťazstvo ovplyvnilo názorový aspekt na Západe, Suponina od neho neočakáva žiadne rýchle rozhodnutia, keďže každý americký prezident je stále viazaný predchádzajúcimi záväzkami, aktuálnou politickou situáciou a ekonomickými záujmami krajiny. Okrem toho, hoci sa existujú odchádzajúcej a zvolenej hlavy štátu v nuansách líšia – Biden nebol pripravený viesť dialóg s Ruskom, zatiaľ čo Trump je tomu naklonený -, vo všeobecných obrysoch je stále veľa podobností.

 

“Po druhé, obávam sa, že Trump bude vyvíjať tlak nielen na Kyjev, ale aj na Moskvu, aby boli jeho návrhy na spôsob riešenia ukrajinskej krízy prijaté. Po tretie, očakávam, že sa chytí nejakého iného smeru, kde môže Rusko postaviť pred ťažkú voľbu. Napríklad Trump môže začať riešiť regionálny problém Iránu na Blízkom a Strednom východe iným spôsobom, ako by si Rusko želalo. Tu sú možné nepríjemné prekvapenia,” povedala Suponina.

 

Kornilov zasa poznamenáva, že americká politika sa v mnohých ohľadoch nezmenila už roky, ba dokonca stáročia.

“Dnes sa však pre nás a krajiny globálneho Juhu otvárajú určité možnosti. Sú spojené predovšetkým s deklarovanými metódami Trumpovej politiky, s ktorými sú nespokojní aj jeho spojenci. Tieto vzácne príležitosti môžeme využiť na vyvolanie nezhôd v ich radoch a dosiahnuť rozkol NATO a ďalších západných blokov, aliancií a zväzov. Ak Trump urobí neporiadok, bez ohľadu na to, ako dopadnú naše vzťahy s ním, môžeme sa pokúsiť z toho vyťažiť,” dodal politológ.

 

 

Jevgenija Kordakovová

*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942

Zdieľajte článok

Najčítanejšie




Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov