India predstavila balistické strely krátkeho dosahu Pralay
India dňa 26.1.2025 oslávi 76. deň republiky vojenskou prehliadkou. Premiéru na nej zaznamenajú nové balistické strely Pralay (úplné zničenie/apokalypsa). Strela bola vyvinutá indickou organizáciou obranného výskumu a vývoja DRDO. Boli použité technológie z predchádzajúcich projektov exoatmosfericých antibalistických striel Prithvi Defence Vehicle a taktických balistických striel Prahaar. Vďaka tomu zdá sa prebiehal vývoj bez väčších komplikácií.
Dôvodom pre vznik strely bolo predovšetkým poskytnúť indickým vojskám účinný prostriedok na ničenie strategických cieľov bez nutnosti prekročenia nukleárneho prahu, použitia zbraní hromadného ničenia. Doplní teda spektrum výzbroje počnúc delostreleckým raketometom Pinaka, ktorá by Indii umožnila vyhnúť sa použitiu jadrových zbraní ako prvej strane prípadného konfliktu, ide o oficiálnu politiku krajiny.
Avízo na prehliadku k s účasťou striel Pralay:
Podľa dostupných informácií je Pralay pomerne variabilná a pokročilá zbraň. V konfigurácii s predfragmentovanou vysokovýbušnou bojovou hlavicou s hmotnosťou jednej tony má údajne raketa dĺžku 9,06 metra a priemer 740 milimetrov , váži 5,1 tony. Pohon zabezpečujú raketové motory na pevné palivo s hnacou náplňou s hmotnosťou 2,94 tony. Tento pohonný systém umožňuje rakete doručiť danú hlavicu až do vzdialenosti 350 kilometrov. V prípade bojovej hlavice s hmotnosťou 500 kilogramov je dostrel 400 kilometrov. Alternatívou sú hlavice s hmotnosťou 350 a 700 kg, dostrel do 500 km. Strela môže použiť hlavicu predurčenú na ničenie vzletových a pristávacích dráh letísk, ktorá obsahuje 10 kusov príslušnej submunície a tiež penetračnú hlavicu schopnú ničiť ciele ukryté hlboko pod povrchom.
Kruhová odchýlka CEP je pod 10 metrov. Je výsledkom kombinovaného systému navedenia, ktorý zahŕňa pochodový inerciálny systém a terminálne navedenie pomocou MMW DSMAC (porovnávanie kontúr terénu s ultra vysokou frekvenciou vyžarovania v milimetrových vlnách), resp. radarového zobrazovania.
Strela je kvázibalistická, návratový modul má mať schopnosť po vstupe do atmosféry aktívne manévrovať a vypúšťať klamné ciele, aby sa vyhol zostreleniu prípadnou protiraketovou obranou protivníka.
Strely sú prevážané sú na ťažkých nákladných automobiloch Ashok Leyland so znakom náprav 12×12, zjavne po dvoch kusoch, ktoré sú aj odpaľovacou platformou.
Priebežne sa pracuje na zväčšení dostrelu , indická armáda má zatiaľ údajne dostať 250 a letectvo 120 striel.
Na medzinárodnom zbrojnom trhu Pralay majú konkurovať najmä americkej náhrade za strely ATACMS, teda strelám PrSM nedávno zaradeným do výzbroje, čínskym Dongfeng 12, juhokórejským Hyunmoo 2 a ruským 9K720 Iskander. Prípadne tureckým strelám. Záujem už pravdepodobne prejavilo Arménsko. India dokáže čítať potreby súčasných ozbrojených konfliktov a má schopnosť v reálnom čase a za akceptovateľnú cenu vyvinúť a nasadiť napríklad pokročilé systémy reaktívneho delostrelectva a raketového vojska.
MK
*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942