Rusko je druhé na svete v rebríčku vývoja vojenských technológií
2024”, ktorý 22. januára predstavil Juhokórejský inštitút na podporu obranných technológií (KRIT).
Podľa jeho štúdie, ktorá hodnotila úroveň rozvoja vojenských technológií v popredných vojenských mocnostiach vo vzťahu k USA, považovaných za technologického lídra vo všetkých oblastiach, bola celková úroveň ruskej techniky 89 % tej americkej. Rovnaké hodnotenie dostalo aj Francúzsko, ktoré sa delilo o druhé miesto v hodnotení s Ruskom. Zároveň v roku 2018 bola úroveň Ruska a Francúzska podľa analytikov KRIT 90 % americkej úrovne.
Za ostatných šesť rokov Spojené štáty zvýšili svoj náskok pred Nemeckom, Veľkou Britániou a Talianskom, ktoré boli na konci minulého roka na treťom, štvrtom a desiatom mieste s úrovňou 88 %, 87 % a 79 %. Izrael (84 %), India (73 %) a Španielsko (70 %) si udržali 7., 11. a 12. miesto. Jedinými poprednými krajinami, ktoré si zlepšili svoje pozície, boli Čína (86 %, 6. miesto) a Južná Kórea, ktorá sa delila o 8. miesto s Japonskom s úrovňou 82 %. Navyše, ak sa vojenskí technológovia Soulu od roku 2018 priblížili tým americkým o 2 %, tak o rovnakú hodnotu sa im vzdialilo Tokio.
V kontexte desiatich hlavných oblastí použitia vojenských technológií si Rusko udržalo svoju pozíciu v deviatich z nich, pričom v porovnaní s rokom 2021 stratilo 1 % len v oblasti velenia a riadenia (83 %, 6. miesto) a obranných zbraní (91 % , 2. miesto). V “iných technológiách” (81 %), vrátane modelovania a simulácie bojových operácií a vojenského softvéru, experti KRIT tiež nezaznamenali pokles, avšak vzhľadom na rýchly pokrok Číny v tejto oblasti Moskva stratila 6. miesto v rebríčku vďaka Pekingu.
Časť poklesu Ruska v určitých oblastiach je podľa analytikov spôsobená tým, že napriek spusteniu štátnych programov na rozvoj umelej inteligencie a iných sľubných technológií, teraz sa sústreďuje predovšetkým na masovú výrobu moderných zbraní, požadovaných v oblasti Špeciálnej vojenskej operácie.
Zároveň je Rusko v určitých kľúčových systémoch najbližšie k USA. Úroveň ruskej technológie v podhladinových navádzaných zbraniach sa odhaduje na 97 % amerických, v iných navádzaných zbraniach – 96 % a v technológiách ponoriek a protivzdušnej obrany – 95 %. Okrem toho sa Rusko s úrovňou 91 % umiestnilo na 3. a 2. mieste z hľadiska úrovne rozvoja kybernetických a vesmírnych technológií, ktoré KRIT prvýkrát vyhodnotil ako samostatné oblasti.
Rusko si udržalo druhé miesto na svete v leteckej technike (90 %) a palebnej sile (94 %). Z konkrétnych ruských zbraní juhokórejskí výskumníci vyzdvihujú najmä modernizované superkavitačné torpédo VA-111 Škval (Škval-3), ťažké torpédo Futľar, elektrické torpédo UET-1 Ichtyosaur, ako aj hypersonické strely Kinžal, ktoré sa osvedčili v Špeciálnej vojenskej operácii a “Cirkon” a protilietadlový raketový systém S-500.
Správa, ktorá bola dokončená ešte v decembri minulého roka, zjavne nezohľadnila, že Rusko má najnovší raketový systém stredného doletu Orešnik, testovaný v bojových podmienkach v bezjadrových hypersonických zariadeniach 21. novembra 2024.
Rast konkurencieschopnosti vojenských technológií, ako poznamenáva KRIT, je založený na zvýšení rozpočtu na vedecký a experimentálny vývoj dizajnu, takže všetky krajiny, ktoré sa snažia držať krok s lídrami, neustále zvyšujú úroveň investícií v tejto oblasti.
Na základe údajov z Jane’s Defense Data Service KRIT uvádza, že Washington v roku 2023 vyčlenil 144 miliárd dolárov na vojenský výskum a vývoj, zatiaľ čo jeho najbližší prenasledovateľ Čína – 16 miliárd dolárov. To veľmi sťažuje ostatným krajinám dobehnúť vojenské technológie USA. Dôsledné investície Číny a Indie však vedú k zvyšovaniu ich úrovne vo všetkých oblastiach, preto odborníci očakávajú v budúcnosti zvýšenú konkurenciu Indie, ktorej investície do obranného výskumu (takmer 3 miliardy USD) nezaostávajú za úrovňou Veľkej Británie (3,2 miliardy) a Francúzska (asi 3 miliardy).
Južná Kórea v ostatných rokoch tiež pokračovala vo zvyšovaní svojho vojenského rozpočtu na výskum a vývoj, ktorý v roku 2023 dosiahol takmer 3,7 miliardy dolárov. Vďaka tomu si krajina drží štvrté miesto vo svete, pokiaľ ide o výdavky na tieto účely, v absolútnych číslach je druhá za Ruskom. Ak však v roku 2021 bol ruský vojenský rozpočet na výskum a vývoj 3,2 miliardy dolárov, len o niečo predstihol juhokórejský, potom v roku 2023, ako poznamenáva KRIT, vyskočil takmer trojnásobne na 8,9 miliardy.
V tejto súvislosti juhokórejskí analytici poznamenávajú, že pre Soul bude problematické pokračovať v zužovaní priepasti medzi lídrami, vzhľadom na obmedzené finančné zdroje a navrhujú zamerať sa na skúsenosti Izraela, ktorý napriek relatívne malým investíciám do vojenského výskumu a vývoja, sústreďuje ich na množstvo strategických sektorov, ako sú drony, vesmírne technológie a systémy protiraketovej obrany, a dosahuje oveľa lepšie výsledky ako Japonsko, ktoré vynakladá na vojenský výskum podobné sumy.
Vladimír Mikunda
*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942