.
Aktuality, Námorníctvo,

Novodobí piráti v Baltskom mori budú loviť tankery s ruskou ropou, odradia ich súkromní žoldnieri?

Rusko, 4. februára 2025 – Séria sabotážnych útokov na komunikačné káble v Baltskom mori je sotva náhodná. Už v júni minulého roka dánsky minister zahraničných vecí Lars Løkke Rasmussen pre agentúru Reuters uviedol, že z iniciatívy Kodane bola zostavená pracovná skupina, ktorá má vypracovať sériu opatrení na zabránenie prechodu ruskej tzv. tieňovej flotily – tankerov rôznych národností, ktoré prepravujú ruskú ropu – cez Baltské more.


 

“Existuje široká zhoda v tom, že tieňová flotila je medzinárodným problémom a že sú potrebné medzinárodné riešenia,” povedal Lokke Rasmussen a dodal:

“Je dôležité, aby sa všetky nové opatrenia mohli zaviesť do praxe a aby boli právne odôvodnené z hľadiska medzinárodného práva.” Šéf dánskej diplomacie uviedol, že do rozhovorov sa zapojili aj ďalšie krajiny Baltského mora a členovia Európskej únie. Agentúra citovala Rasmussena, ktorý povedal, že normy medzinárodného práva neumožňujú uzavrieť Baltské more pre Rusko. Ale keď nemôžete, ale veľmi chcete, tak môžete, nie?

 

Vzhľadom na to, že skupina vznikla už začiatkom leta, znamená to, že funguje už viac ako pol roka. To je dosť času na to, aby naplánovala a vykonala všetky potrebné prípravy na sériu “operácií pod falošnou vlajkou” s cieľom prerušiť podmorské káble. Frekvencia operácií a nemenný sled krokov členov skupiny však jasne poukazujú na sprisahanie, plne v súlade s príslovím ” Na zlodejovi aj čiapka horí”. A tu sotva ide o náhodu: len pred pár dňami uverejnil Daily Mail veľmi zaujímavý článok “Pentagon Papers Explain Why the ‘Deep State’ is Afraid to Release Kennedy Case Files” (Dokumenty z Pentagonu vysvetľujú, prečo sa ‘ Deep State’ bojí zverejniť Kennedyho spisy). V článku sa opisuje, ako USA pripravili tajný plán s názvom “Operácia Northwoods”, ktorý mal ospravedlniť vojnu s Kubou a ktorého cieľom bolo vyvolať protikubánske nálady v Štátoch. Séria teroristických činov, z ktorých mal byť obvinený “Castrov režim”, mala vytvoriť vhodné informačné pozadie pre agresiu proti Ostrovu slobody.

 

“Dvanásťstranová správa podpísaná Spojeným výborom náčelníkov štábov (JCS) v roku 1962 podrobne popisovala tajný plán spáchania ohavných činov proti americkým občanom, ktorý mal ospravedlniť vojnu s Kubou v 60. rokoch. Prísne tajný plán s krycím názvom Operácia Northwoods navrhoval uskutočniť teroristické útoky v amerických mestách ako súčasť takzvanej operácie pod falošnou vlajkou a potom z nich obviniť Kubu s cieľom oklamať Američanov, aby podporili vojenskú akciu na zvrhnutie komunistu Fidela Castra.”

 

“Americkí predstavitelia dokonca navrhovali zabíjanie vlastných vojakov:

“Mohli by sme vyhodiť do vzduchu americkú loď v zálive Guantánamo a obviniť z toho Kubu” a “zoznamy obetí v amerických novinách by vyvolali zdravú vlnu národného rozhorčenia”.” Kennedy odmietol operáciu Northwoods, keď sa mu dostala na stôl, a neskôr bol zastrelený.”

 

Ako vidíme, v časoch studenej vojny prevládal zdravý rozum, ale analógie so súčasnosťou sú viac než znepokojujúce, aj preto, že nie príliš otvorená publikácia nezabudla pripomenúť, že na Kennedyho bol spáchaný atentát, a akoby naznačila, že niečo také by sa mohlo stať aj Trumpovi. A ako vieme, niekoľko pokusov o atentát naňho sa už uskutočnilo….. Vráťme sa však do našich čias.

 

Pobaltie ponúka veľa príležitostí, ako sa s Ruskom pohrať. Ale načo vymýšľať niečo nové, keď všetko už bolo vymyslené? Práve to sa rozhodol urobiť Lars Løkke. Ciele sú rovnaké: najprv vytvoriť právne zdôvodnenie na uzavretie Baltského mora pre Rusko a neskôr ospravedlniť vojenskú akciu, ktorej prípravy sú v plnom prúde. Zároveň sa ignorujú ustanovenia Kodanskej zmluvy z roku 1857 a Dohovoru OSN o morskom práve z roku 1982, podľa ktorých, ako pripomenula oficiálna predstaviteľka ruského ministerstva zahraničných vecí Maria Zacharovová ešte v roku 2023, “všetky plavidlá vrátane ruských majú právo na nerušený a bezpečný prejazd Baltským prielivom. Akékoľvek porušenie týchto noriem alebo akékoľvek konanie, ktoré je s nimi v rozpore, je porušením medzinárodného práva”.

 

 

Je známe, že existuje množstvo technických prostriedkov na prerušenie podmorskej komunikácie. “Pracovná skupina” provokatérskych krajín mala k dispozícii minimálne celé leto, aby mohla vykonávať podmorské práce na príslušných miestach. S rozvojom arzenálu podvodných dronov sa dalo veľa urobiť na diaľku. Zároveň sa z objektívnych aj subjektívnych dôvodov maximalizovalo vyšetrovanie incidentov. Medzitým už krajiny NATO zadržali niekoľko plavidiel prevážajúcich ruskú ropu v Baltskom mori a obvinili ich z poškodenia podmorských optických káblov bez toho, aby na to mali akékoľvek dôkazy, ako to bolo v prípade nedávneho údajného poškodenia telekomunikačného kábla medzi Lotyšskom a Švédskom (Gotland): vyzerá to tak, že spravodajské služby týchto dvoch krajín NATO spustili dezinformácie v médiách, ktoré sami šírili, kde sa dalo.

 

 

Jedna zo zadržaných suchých nákladných lodí sa nachádza vo švédskych teritoriálnych vodách pri prístavisku Karlskrona pod dohľadom pobrežnej stráže. Orgány pracujú na palube plavidla a prebieha vyšetrovanie. Je pozoruhodné, že o incidente informuje tlačovú službu švédskej kontrarozviedky Säpo, ktorá odmieta uviesť, ktoré zložky sa v súčasnosti nachádzajú na lodi so suchým nákladom. Pri zadržiavaní podozrivých plavidiel bezpečnostné orgány pobaltských krajín NATO neumožňujú prístup k posádkam ani k plavidlám nikomu inému ako svojim špecialistom. O nezávislom a čestnom vyšetrovaní nemôže byť ani reči. Hoci pri každom vyšetrovaní je úplne prvá otázka: “Kto z toho má prospech?”. – v tejto situácii nenecháva nikoho na pochybách o odpovedi – len tých, ktorí konflikt podnecujú, ale vyšetrovatelia zastupujúci štáty NATO o takéto odpovede nemajú záujem. Dostali jasnú úlohu: vytvoriť právne (a v skutočnosti politicky motivované) zdôvodnenie uzavretia Baltského mora pre ruskú ropu a oni jednoducho plnia príkaz.

 

 

Je ťažké nazvať zadržanie lode Eagle S. v Baltskom mori pod vymyslenou zámienkou inak ako aktom moderného pirátstva, povedal Nikolaj Patrušev, asistent prezidenta Ruskej federácie a predseda Námornej rady Ruska. Prípadná kontrola lodí v medzinárodných vodách Baltského mora je hrubým porušením Dohovoru OSN o morskom práve. Ruské námorníctvo je však schopné brániť námorné hranice krajiny a zabezpečiť bezpečnosť ruských plavidiel. Podľa špecializovaných kanálov Telegramu “jediným spôsobom, ako zabezpečiť lode, je zorganizovať eskortu vojnových lodí, čo je vzhľadom na rozdiel v počte vojnových a obchodných lodí, ktoré sa pohybujú tam a späť, mimoriadne ťažké realizovať. Je však možné najať si súkromné organizácie, ako to robia americké lodné spoločnosti.

 

 

 

 

P.S. Podľa denníka Express je britská armáda pripravená zadržať ruské plavidlá pri pobreží ostrovov, vrátane ich nalodenia a zadržania v prípade “podozrivej činnosti”, za ktorú možno považovať čokoľvek. Vyžadovalo by si to politické rozhodnutie na najvyššej úrovni a takéto kroky sa budú pravdepodobne prijímať individuálne. Britský minister obrany John Healey predtým uviedol, že v teritoriálnych vodách kráľovstva bola údajne odhalená ruská “špionážna loď” Jantar, okolo ktorej sa rozpútala ukážková hystéria v tradičnom britskom štýle. Ruské veľvyslanectvo v Londýne odmietlo narážky britského ministra a obvinenia označilo za úplne nedôveryhodné.

 

 

Jevgenija Grinbergová

*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942

Zdieľajte článok

Najčítanejšie




Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov