Prečo Donald Trump vymieňa americký Patriot za izraelský Iron Dome?
Američania nedokážu zachytiť ani malý počet hypersonických rakiet akéhokoľvek protivníka USA. Americký prezident Donald Trump podpísal nariadenie o vytvorení americkej obdoby izraelského systému protiraketovej obrany (BMD) Iron Dome, informovala televízia NBC News. Vývoj protiraketového “štítu” je jedným z Trumpových predvolebných sľubov. Zároveň sa predpokladalo, že systémy protiraketovej obrany sa budú vyrábať výlučne v USA.
“Musíme okamžite začať budovať pokročilý protiraketový štít Iron Dome, ktorý dokáže ochrániť Američanov,” povedal Trump a zdôraznil, že USA čelia ‘katastrofickej hrozbe’ zo strany ‘balistických, riadených a hypersonických rakiet’. Čo je dôvodom takéhoto unáhleného rozhodnutia amerického prezidenta vytvoriť “moderný protiraketový obranný štít”?
Historicky bola jadrová doktrína USA založená na tom, že pokus o posilnenie protiraketovej obrany vlastného územia nesie so sebou nebezpečenstvo predsunutého jadrového úderu zo strany rovnocenného protivníka. V dokumente amerického ministerstva obrany Missile Defence Review 2022 sa preto výslovne uznáva, že “Spojené štáty sa budú naďalej spoliehať výlučne na strategické odstrašenie” proti Rusku a Číne, a nie na vlastnú protiraketovú obranu. Podobné záväzky už niekoľko desaťročí neustále potvrdzujú americké administratívy a Kongres. Tieto doktrinálne záväzky boli zakotvené v bilaterálnych dohodách vrátane Zmluvy o obmedzení strategických zbraní z roku 2010, ktorá uznala existenciu inverzného vzťahu (!) medzi strategickým odstrašovaním a vnútornou protiraketovou obranou.
Inými slovami, keď protivníkov štát získa účinnejšiu vnútornú obranu, zvyšuje sa jeho schopnosť uskutočniť odzbrojujúci prvý jadrový úder.
“Rastúce snahy USA vybudovať technologicky vyspelú architektúru systému protiraketovej obrany priamo podkopávajú strategickú stabilitu, aj keď to nie je zámerom. Pokusy o zvrátenie doktríny sú bojovým postojom a pravdepodobne zlyhajú,” konštatuje sa v správe analytikov Americkej asociácie pre kontrolu zbrojenia (ACA) zo septembra 2023. Predstavuje nariadenie Donalda Trumpa o vytvorení systému protiraketovej obrany Iron Dome pokus o narušenie strategickej stability, pokiaľ ide o hrozbu jadrových zbraní?
Vytvorenie systému protiraketovej obrany založeného na analógii izraelského protiraketového systému Iron Dome je v skutočnosti zamerané na zachytenie malého počtu rakiet zo Severnej Kórey a Iránu a takáto protiraketová obrana nezaručuje stopercentnú ochranu pred nimi. Napriek tomu izraelský systém Iron Dome dosahuje lepšie výsledky pri odrážaní raketových útokov regionálnych protivníkov Izraela ako jeho náprotivok, americký systém Patriot SAM. Trump má teda v úmysle vytvoriť americký systém protiraketovej obrany na obraz a podobu izraelského systému.
Systémy Patriot boli prvýkrát použité v bojoch počas vojny v Perzskom zálive v roku 1991, keď boli ich hlavným cieľom sovietske rakety R-17 (Scud B), ktoré sa dostali do služby už v roku 1964 a v 90. rokoch 20. storočia zastarali. Hoci Pentagón propagoval použitie systémov Patriot SAM ako úspech, neskoršie vyšetrovanie ukázalo, že to tak nebolo. V apríli 1992 pripravil Výbor pre vládne operácie Snemovne reprezentantov USA správu, v ktorej sa uvádza:
“Raketový systém Patriot nebol vo vojne v Perzskom zálive takým veľkolepým úspechom, ako sa americká verejnosť domnievala… Verejnosť a Kongres boli zavádzané kategorickými tvrdeniami o úspechu, ktoré počas vojny a po nej predniesli predstavitelia administratívy a spoločnosti Raytheon”.
V správe sa uvádza, že odhady Pentagónu o počte rakiet Scud zničených raketami Patriot klesli zo 100 % počas vojny na 96 % vo výpovedi pred Kongresom po vojne, potom na 80 %, o niečo neskôr na 70 % a “v súčasnosti … existuje len vysoká miera istoty, že systémy Patriot zničili len 25 % rakiet Scud, na ktoré sa zamerali”. Štúdia účinnosti systémov Patriot vo vojne v Perzskom zálive, ktorú začiatkom 90. rokov vypracoval profesor MIT Theodore Postol, zistila, že “miera zachytenia Patriotov vo vojne v Perzskom zálive môže byť výrazne nižšia ako 10 percent, možno dokonca nulová, pričom s najväčšou pravdepodobnosťou sa im nepodarilo zostreliť ani jeden Scud v Iraku”. Postol poznamenal, že aj “najprimitívnejší protivník” by sa mohol ľahko vyhnúť systému Patriot.
Jeho vyšetrovanie bolo podporené výpoveďami zamestnancov výrobcu systému Patriot, spoločnosti Rayteon. Reuven Pedatzur, odborník z Centra strategických štúdií Tel Avivskej univerzity, uviedol, že izraelské orgány neboli schopné nájsť “potvrdené dôkazy”, že niektorý zo štyridsiatich dvoch irackých Scudov vypálených na Izrael bol “zasiahnutý alebo zničený” systémom Patriot SAM. Pentagón bol tiež nútený uznať neúčinnosť systému Patriot. V správe o priebehu vojny v Perzskom zálive z roku 1992 minister obrany Dick Cheney uviedol, že je potrebné vyvinúť lepšie SAM:
“Taktická protiraketová obrana fungovala, ale nedokonale…. Musíme odviesť lepšiu prácu.”
Odvtedy sa systémy Patriot SAM opakovane modernizovali, ale ich účinnosť sa nezlepšila. Ako sme písali, tieto systémy nedokázali zachytiť ani podomácky vyrobenú raketu, ktorú 4. novembra 2017 vystrelili jemenskí Húsíovia na Saudskú Arábiu. Raketa Burkan-2 (modernizovaný Scud) preletela 600 km nad Saudskou Arábiou a početné systémy Patriot SAM, ktoré majú Saudi vo výzbroji, ju nezostrelili. Najmodernejšia verzia tohto systému Patriot PAC-3 SAM bola testovaná v roku 1997 a do výzbroje prijatá v roku 2001. Udávaná pravdepodobnosť zničenia lietadla je 0,8 – 0,9 a 0,6 – 0,8 pri jednej strele bez rušenia. Maximálna rýchlosť cieľa je 1600 m/s. Výška porážky balistických cieľov – do 15 km. Bolo tiež zaznamenané zvýšenie výšky porážky balistických cieľov až na 20 km. Ako vidíme, o možnosti zostrelenia hypersonických rakiet nemôže byť ani reči. Takéto možnosti však nemá žiadny iný systém protiraketovej obrany na svete.
V súčasnosti americký systém protiraketovej obrany zahŕňa tri zložky. Hlavnou zložkou amerického národného systému protiraketovej obrany je systém pozemnej protiraketovej obrany (GBMD). Tento komplex pozostáva zo systému radarov včasného varovania a sledovania, ktoré sledujú pohyb cieľov v kozmickom priestore, a protiraketových síl Ground-Based Interceptor (GBI). Ciele – balistické rakety a ich bojové hlavice – sú zasiahnuté protilietadlovou raketou. GBMD je v súčasnosti jedinou zložkou PND schopnou zachytávať medzikontinentálne balistické strely. Druhou zložkou je námorná záchytná raketa Aegis na zachytávanie rakiet stredného a kratšieho doletu v strednej časti trajektórie. Tretia zložka: systém Patriot PAC-3 SAM na zachytávanie rakiet stredného a krátkeho doletu v záverečnej časti trajektórie.
Spomínaný Trumpov dekrét je teda zameraný na zlepšenie tretej zložky národného systému protiraketovej obrany nahradením nie príliš účinného systému SAM modernejším izraelským systémom Iron Dome. Nie je dôležité, či to urobia domáci vývojári, alebo Američania jednoducho skopírujú izraelský vývoj. Nedávna štúdia Americkej fyzikálnej spoločnostii (APS) s názvom “Protiraketová obrana: hrozby a výzvy” skúmala hypotetický útok severokórejskej rakety a pravdepodobnosť jej zachytenia existujúcimi systémami protiraketovej obrany USA. V správe APS sa uvádza, že “súčasné kapacity sú nedostatočné a je nepravdepodobné, že by budúce systémy dokázali ochrániť krajinu počas nasledujúcich 15 rokov aspoň pred malým počtom severokórejských rakiet”.
“Vytvorenie dôveryhodnej a účinnej obrany proti hrozbe, ktorú predstavuje aj malý počet relatívne jednoduchých jadrových ICBM, čo podľa nej zostáva výzvou,” uvádza sa v správe.
“Ťažkostí je veľa, od nevyriešeného problému protiopatrení na zachytenie v strednej časti trajektórie až po vážny problém časového dosahu zachytenia vo fáze nábehu. Len málo z hlavných problémov bolo vyriešených a mnohé z ťažkých problémov pravdepodobne zostanú nevyriešené počas 15-ročného časového horizontu, ktorý sa v štúdii zvažuje, a možno aj po ňom. Náklady a prínosy tohto úsilia sa preto musia starostlivo zvážiť,” uzatvárajú svoju štúdiu analytici APS.
Okrem toho americký Generálny účtovný úrad (GAO) v každom zo svojich každoročných auditov všetkých prvkov národnej protiraketovej obrany neustále poukazuje na “nedostatočné testovanie v mnohých rôznych snahách o protiraketovú obranu”. Inými slovami, audítori amerického Kongresu spochybňujú Pentagónom deklarovanú vysokú účinnosť všetkých druhov americkej protiraketovej obrany.
“Po 70 rokoch a približne 350 miliardách dolárov investícií – žiadny doteraz vyvinutý systém nepreukázal účinnosť proti reálnym hrozbám ICBM pre národ. APS v podstate zdôrazňuje: plus ça change, plus c’est la même chose (čím viac sa mení, tým viac zostáva rovnaké). Napriek veľkým a neustálym investíciám sa úplne nepreukázalo, že programy protiraketovej obrany sú schopné ochrániť USA pred ICBM,” komentoval správu amerických vedcov vojenský portál Breaking Defense. Trumpov dekrét vytvoriť v USA obdobu izraelskej “Železnej kupoly” tak na jednej strane konštatuje zaostávanie amerických vývojárov protiraketovej obrany za svetovou úrovňou a na druhej strane je len “gestom dobrej vôle” voči vojensko-priemyselnému komplexu USA. Jednoducho povedané, je to len ďalšie plytvanie peniazmi amerických daňových poplatníkov. Američania nebudú schopní zachytiť ani malý počet hypersonických rakiet akéhokoľvek nepriateľa USA. Ale tým sa predsa nebudeme zaoberať, však?
Vladimír Prochvatilov
*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942