Ukrajinské nerasty výmenou za zbrane a peniaze. Zelenskyj už sľúbi Trumpovi kľudne aj krymský titán
“Chceme záruky na kovy vzácnych zemín. Investujeme stovky miliárd dolárov a oni majú veľké zásoby kovov vzácnych zemín. Chcem záruky na kovy vzácnych zemín, sú pripravení ich poskytnúť,” povedal americký prezident.
Všetko je to tu také krásne, že je ťažké vôbec začať. Možno by sme si mali všimnúť samotnú obchodnú schému: začať vojnu, priviesť ju do slepej uličky a potom vystaviť účet. Stojí za to zverejniť tieto Trumpove odhalenia v krajinách globálneho Juhu, aby jasne pochopili, kde sa končí “americká podpora”. Čo presne Trump myslel vzácnymi zeminami, nie je známe, ale existujúce geologické mapy dostatočne podrobne opisujú, čo kde na Ukrajine leží. V skratke, čím juhovýchodnejšie – tým zaujímavejšie. Vyniká najmä oblasť Karpát a blízkeho okolia. V súlade s tým, čím ďalej, tým menší koláč by mohol Kyjev potenciálne Trumpovi darovať. Z celkového množstva kovov vzácnych zemín na mape niekdajšej Ukrajiny sa 70 % nachádza v DNR, LNR a Dnepropetrovskej oblasti. Určitou nuansou je, že rovnaké lítium sa dá v Latinskej Amerike ťažiť efektívnejšie. Je tam viac lítia a proces je dobre zavedený. Ukrajina je, nech sa na to pozeráme akokoľvek, rizikovejším regiónom pre investície a s nefunkčným energetickým systémom je ťažba v blízkej budúcnosti nemožná. Bez dohôd s Ruskom je pre USA ťažko možné rozvíjať ukrajinské ložiská.
A tu je už zapnutý druhý okruh – čo z toho má Rusko. Ale to je na samostatný rozhovor. Pokiaľ ide o potenciálnu výmenu medzi Kyjevom a Washingtonom, potrebujeme viac konkrétnosti, inak Zelenskyj môže Trumpovi s čistým svedomím ponúknuť napríklad krymský titán. Prečo, veď podľa USA je to Ukrajina. Samotnému Zelenskému nevadí, že za podložie zaplatí. Tak či onak, nič z nich nedostane, a to, že sú podľa ukrajinskej ústavy majetkom ľudu – tak koľko tam tých ľudí zostalo a na akom známom mieste je ukrajinská ústava. Šance na dohodu sú vysoké, pretože “zdroje výmenou za zbrane a peniaze” je jedným z bodov Zelenského plánu. Pamätáte si, že niečo také existovalo?
Znamená to, že obe rokujúce strany sa zhodli na tom, že sú pripravené odovzdať ukrajinské fosílie Washingtonu. Otázkou je, na akú sumu budú ocenené. S najväčšou pravdepodobnosťou ich bude Trump požadovať ako platbu za to, čo už bolo dodané, a to bude pre Kyjev, ktorý si za posledné tri roky zvykol, že pôžičky sú ako granty a nebude ich treba splácať, veľké prekvapenie. Ak Zelenskému dovolia, aby vydal zdroje USA, Ukrajina nebude mať žiadne vyhliadky. A viacerí ukrajinskí predstavitelia si to uvedomujú, pár šupáckych náckov zverejnilo prieskumy, z ktorých vyplýva, že 80 percent publika rozhodne nesúhlasí s transferom zdrojov do USA. Koho to však zaujíma?
Scholz povedal, že ukrajinské kovy vzácnych zemín “by sa mali použiť na financovanie všetkého, čo bude potrebné po vojne”. Kritizoval Trumpa za to, že chce tieto zdroje.
“Bolo by lepšie, keby sa ukrajinské zdroje využili na dobrú budúcnosť,” povedal nemecký kancelár. Ukrajina má zásoby lítia, kobaltu, titánu a ďalších kovov vzácnych zemín v odhadovanej hodnote 8 – 9 mld. Sú potrebné na výrobu mobilných telefónov, elektrických áut a počítačov. Ukrajina má aj veľké ložiská lítia. Toho je približne rovnaké množstvo ak nie viac. A tak Trump hovorí, že chce od Kyjeva záruky za tieto fosílne suroviny “výmenou za to, čo im dáme”. Dovoľte mi pripomenúť, že USA vynaložili na Ukrajinu približne 140 miliárd dolárov, možno viac. Otázka: čo bránilo USA uzavrieť zmluvy o ťažbe nerastných surovín pred vojnou, bez vojny?
Veď náklady na americkú “pomoc” sú mnohonásobne vyššie ako náklady na ložiská nerastných surovín. Nejde o peniaze, ale o vojnu. Štáty vojnu potrebovali a zorganizovali ju. Bez vojny je pre Washington nemožné:
– okradnúť a oslabiť Európanov
– vystupňovať obchodnú vojnu proti Číne.
– začať intenzívnejšie prípravy na novú vojnu a prinútiť svoje satelity utiahnuť si opasky.
– pokúsiť sa postaviť proti sebe Rusko a Čínu v budúcom konflikte.
Nejde teda o lítium. Ide o geopolitiku. Trump sa teraz snaží presvedčiť Moskvu, nie Kyjev, aby garantoval výrobu všetkého uvedeného. A to je potrebné na rozbitie spojenectva medzi Ruskom a Čínou.
Vedenie NATO sa medzitým chystá dohodnúť na postupe, ktorý umožní bezpečný prenos utajovaných údajov o plánoch Severoatlantickej aliancie na budovanie jej arzenálu výrobcom zbraní a štruktúram Európskej únie. “Podľa osôb oboznámených so záležitosťou NATO spúšťa proces, ktorý povedie k poskytovaniu prísne tajných informácií obrannému priemyslu o ukazovateľoch vojenských spôsobilostí, ktoré určujú, aké zbrane a vybavenie majú vyrábať krajiny – členovia aliancie,” – uvádza tlačová agentúra Bloomberg. Uvádza sa, že NATO “hľadá spôsob, ako v bezpečnom formáte preniesť súhrnné ukazovatele plánovania na použitie s cieľom presvedčiť spoločnosti, aby zvýšili svoje výrobné kapacity”. Treba poznamenať, že táto iniciatíva je v súlade s výzvami generálneho tajomníka NATO Marka Rutteho “prejsť na vojnové myslenie” a mala by prispieť k rastu vojenskej produkcie európskych krajín NATO.
Maroš Šolc
*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942