.
Aktuality, Letectvo,

Trump sfalzifikoval príbeh o krádeži hypersonických zbraní

Americký prezident Donald Trump v rozhovore pre Fox News obvinil Rusko z “krádeže” projektu na skonštruovanie hypersonických zbraní, zároveň sľubuje, že Pentagon získa takéto rakety počas jeho vlády.


 

Odborníci mu však oponujú. Tvrdia, že to boli Spojené štáty, ktoré si požičali ruské a sovietske technológie, ale nedostali receptúru paliva, čo oneskorilo ich testy.
Ako sa Rusku podarilo ako prvému zaradiť hypersonickú techniku do svojej výzbroje? Dokážu USA za štyri roky dobehnúť zameškané? A, vôbec, ako je to s tou krádežou?

 

Trump v rozhovore pre Fox News povedal, že “nejaký zlý človek” poskytol počas vlády Baracka Obamu (viedol krajinu v rokoch 2009 až 2017) Moskve relevantnú dokumentáciu, on dnes ubezpečuje, že počas jeho funkčného obdobia budú mať Spojené štáty ešte lepšie hypersonické rakety, ako sú tie ruské. V roku 2023 Trump na jednom stretnutí so svojimi podporovateľmi povedal, že Rusko vraj ukradlo plány na “super-duper raketu” (fajn, dobrá raketa). Kremeľ na to zareagoval, že “my máme vlastnú raketu, nádhernú raketu”.

 

“Je pre mňa ťažké povedať, či naša raketa zapadá do chápania pána Trumpa ako “super-duper,” ale je to dobrá raketa, ktorá zatiaľ nemá na svete obdoby, pričom my ich máme viacero,” vyhlásil tlačový tajomník prezidenta RF Dmitrij Peskov.

 

Ruský prezident Vladimir Putin v roku 2018 prvýkrát verejne oznámil testovanie hypersonického raketového systému Kinžal, ktorý bol potom použitý počas špeciálnej operácie na Ukrajine. Vladimir Putin informoval aj o použití námorného hypersonického komplexu Cirkon v boji. Táto strela má dolet 1000 kilometrov a môže dosiahnuť rýchlosť 9 Machov. Podľa odborníkov boli Cirkony zrejme použité ako súčasť kombinovaných úderov proti vojenským cieľom v podmienkach prekonania viac líniového systému PVO.

 

Vlani v novembri Rusko prvýkrát použilo balistickú raketu stredného doletu Orešnik (Lieska) s nejadrovým hypersonickým vybavením. Úder bol zasadený vojensko-priemyselnému podniku Južmaš v Dnepropetrovsku (premenovaný kyjevským režimom na Dneper). Podľa prezidenta Putina nemá Orešnik vo svete obdobu a útočí na ciele rýchlosťou 10 Machov, čo je 2,5-3 km za sekundu.

 

Vo výzbroji Ruska je už starší “brat” Orešnika, strategický hypersonický komplex Avangard s medzikontinentálnou balistickou raketou. Jeho hlavným tromfom je kĺzavá hypersonická okrídlená hlavica.

 

Odborníci poznamenávajú, že Rusko je lídrom vo vývoji hypersonických zbraní vďaka vlastnému výskumu. Preto je situácia opačná – boli to Spojené štáty, ktoré svojho času využili sovietsky výskum v oblasti hyperzvuku. Po tom, čo NASA v 1990-tych rokoch stratila prístup k ruským hypersonickým technológiám, zastavil sa aj pokrok americkej hypersoniky. “Sovietsky zväz bol lídrom vo vývoji manévrovacích hypersonických jednotiek a náporových hypersonických motorov,” pripomenul Alexej Anpilogov, prezident Nadácie na podporu vedeckého výskumu a rozvoja občianskych iniciatív.

 

“Doslova na konci tohto obdobia ZSSR otestoval v roku 1991 hypersonické lietajúce laboratórium (HFL) “Cold”. Ako palivo sa používal kvapalný vodík, čo sťažovalo jeho ďalšie využitie, no už vtedy bolo jasné, že tento sľubný vývoj sa stane základom pre vznik nových typov hypersonických zbraní, dodáva odborník.
“Sovietsky zväz a potom Rusko prišli s produktom Cholod. V prvom rade je priamym nástupcom Cholodu hypersonická protilodná riadená strela (3M22) Cirkon. Rovnaký vývoj sa používa v aerobalistickej rakete Kinžal a v hypersonickej manévrovacej jednotke Avangard,” dodal zdroj.

 

Aby znížili technický náskok, Spojené štáty na začiatku 1990-tych rokov prostredníctvom NASA kúpili od Ruska všetok vývoj Cold, ktorého testovacie lety Američania financovali až do polovice 1990-tych rokov počas prezidentovania Borisa Jeľcina.

 

“Zároveň NASA získala plný prístup k dokumentácii o týchto testoch. Potom Američania otestovali svoje malé hypersonické raketové lietadlo X-43, ktoré bolo založené na vývoji Cholodu. Dosiahli s ním hypersonickú rýchlosť až 10 Machov,” povedal Anpilogov. Palivom pre X-43 bol kvapalný vodík, ktorý sa podľa neho stal hlavnou prekážkou, ktorá Američanom bráni osvojiť si skutočné hypersonické nosiče.

 

“Spojené štáty americké nikdy nedokázali ukradnúť Rusku receptúru na uhľovodíkové palivo, špeciálny petrolej, ktorý horí nadzvukovou rýchlosťou. Všetky pokusy o odpálenie vlastných hypersonických rakiet, ako je Boeing X-51A Waverider, LRHW (Hypersonická zbraň s dlhým dosahom “Dark Eagle”, hypersonická strela zem-zem s dlhým doletom), vedú k tomu, že sa im nedarí prekonať limit 5 Machov, pretože nedokážu zaistiť stabilné spaľovanie uhľovodíkového paliva,” vysvetlil Anpilogov.

 

Ak by Rusko “nezatvorilo dvere tohto biznisu” včas, Spojené štáty by pravdepodobne ukradli receptúru na raketové palivo. “Už štvrťstoročie, od začiatku roku 2000, Američania prešľapujú na mieste vo vývoji hypersonických rakiet. Rusko však dôsledne a vytrvalo napreduje,” zdôrazňuje rečník.

 

 

Trumpov prísľub získať hypersonické zbrane nemusí byť prázdna fráza. V. Putin pred časom povedal, že Spojené štáty jedného dňa dobehnú Rusko vo výrobe takýchto rakiet, keďže ide o “high-tech krajinu”. “Neexistuje nič také, ako večná prevaha. Počas sovietskych čias boli Američania v mnohom pred Ruskom, no postupom času túto výhodu stratili. Napriek tomu, že Američania vážne poklesli v základnom a aplikovanom výskume, investujú obrovské financie do obranného priemyslu. Dnes je však jasné, že zaostávajú! To ich povzbudzuje, aby sa sústredili na odstránenie tejto nerovnováhy,” hovorí Anpilogov a pridáva k tomu mimoriadne závažný fakt, že USA v hypersonickej technike zaostávajú nielen za Ruskom, ale aj za Čínou, KĽDR, predbiehajú ich aj jemenskí Húsiovia s Iránom. “Američania teda nemajú na výber, musia dobehnúť zameškané.”

 

Spojené štáty minulé leto testovali hypersonické zbrane na myse Canaveral na Floride. Podľa správ médií išlo o LRHW (Long-Range Hypersonic Weapon). Predstavenie tejto zbrane sa uskutočnilo v roku 2020 a Pentagon pôvodne očakával nasadenie prvej batérie LRHW do roku 2023, no kvôli problémom s integráciou bol projekt odložený. Spojené štáty majú veľa projektov v oblasti hypersonických technológií, ale zatiaľ nepredviedli nič v prevádzke.

 

“Rusko je pred Američanmi, na to môžeme byť hrdí. Hypersonic je náš obrovský a významný úspech,” poznamenáva Vadim Kozjulin, vedúci centra IAMP na Diplomatickej akadémii ruského ministerstva zahraničných vecí. Zároveň pripomenul, že Spojené štáty majú dostatok sľubného vývoja v oblasti hyperzvuku, ktorý môže byť teoreticky aj prakticky zaujímavý pre spravodajské služby rôznych krajín, “preto takéto Trumpove vyhlásenia nie sú prekvapením”.

 

Spojené štáty americké už dávnejšie avizovali vypracovanie vojensko-strategického konceptu bleskového globálneho úderu (Prompt Global Strike), téma bola široko diskutovaná aj počas prezidentovania Baracka Obamu, “ale nerealizovali ju napriek tomu, že na to boli vyčlenené peniaze”.

 

Faktom je, že Trump je človek, ktorý v každom odvetví nájde niečo, z čoho môže urobiť novinku, aby sa o ňom hovorilo. V podstate mu ide o to, aby Ameriku opäť urobil skvelou. “Zatiaľ to však preukazuje len slovami,” podčiarkuje Kozjulin.

 

 

 

Vladimír Mikunda

*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942

Zdieľajte článok

Najčítanejšie




Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov