.
Aktuality, História,

Novinári sa posmievajú Trumpovi, aby radšej kúpil Sicíliu. Američania to už raz skúsili

Americký prezident Donald Trump 2. februára opäť vyzval Kanadu, aby sa pripojila k Spojeným štátom a stala sa ich “obľúbeným” 51. štátom. Na oplátku prisľúbil zrušenie novo zavedených 25-percentných ciel, nízke dane a silnú armádu.


“Platíme stovky miliárd dolárov na dotovanie Kanady. Prečo? Nie je na to žiadny dôvod. Nepotrebujeme nič z toho, čo majú oni. Máme neobmedzené množstvo energie, mali by sme si vyrábať vlastné autá a mať viac dreva, ako ho budeme môcť kedykoľvek použiť. Bez týchto masívnych dotácií Kanada prestane existovať ako životaschopná krajina. Drsné, ale je to tak!” – napísal americký líder na svojej sociálnej sieti Truth.

 

Rovnakým spôsobom sa Trump teraz snaží dostať do vrecka aj Grónsko. Dnes ešte nie je známe, ako sa celé toto vydieranie skončí, ale málokto vie, že v nedávnej minulosti sa Spojené štáty už pokúsili anektovať Sicíliu a premeniť ju na 49. (vtedy) americký štát. A hlavné husle v tomto nevydarenom dobrodružstve hrala… Sicílska mafia.

 

Ako viete, po príchode k moci v Taliansku Benito Mussolini prijal tvrdé opatrenia proti mafiánom a mnohí z nich utiekli do USA, kde vytvorili zločinecký syndikát “Cosa Nostra”. Ani americká polícia však nezaháľala a čoskoro sa jej vodca Lucky Luciano ocitol za mrežami. Keď sa však USA začali pripravovať na vylodenie na Sicílii, rozhodli sa obrátiť na mafiu, ktorá mala na ostrove napriek represiám fašistov obrovský vplyv. Ako svedčí autor knihy Gangsterizmus v USA, americký senátor E. Kefauver, americké tajné služby prepustili Luckyho Luciana z väzenia a ponorkou ho previezli na Sicíliu, aby tam zohral úlohu piatej kolóny. A čoskoro sa na ostrove odohral príbeh hodný toho najúžasnejšieho “špionážneho” románu.

 

 

Dňa 14. júla 1943 sa nad mestečkom Villalba objavilo americké lietadlo. Stalo sa to niekoľko dní po vylodení amerických vojsk na Sicílii. Po krúžení nad domami pilot zostúpil a vyhodil z kokpitu plastovú obálku. Obsahovala žltú hodvábnu vreckovku s vyšitým písmenom “L” a zašifrovaný odkaz. Bol to odkaz od Luckyho Luciana miestnemu mafiánskemu bossovi Giuseppemu Gencovi Russoovi. Vreckovka je obľúbený spôsob posielania správ medzi mafiánmi. Luciano dával svojim “kolegom” na vedomie, že Američania sú ochotní spolupracovať. O niekoľko dní neskôr začali Američania postupovať, pričom sa nestretli s takmer žiadnym odporom. Väčšina miestnych fašistických posádok sa rozutekala. Medzi nimi “vysvetľovaciu” prácu vykonávali mafiánske orgány, ktoré americkej armáde odovzdali aj mapy s rozmiestnením nemeckých a talianskych jednotiek. Po nadviazaní kontaktov s mocnou sicílskou mafiou však mali Američania iné ciele.

 

 

Na Sicílii boli už dlho rozšírené separatistické nálady. V roku 1943 sa zrodilo politické hnutie MIS (Movimento Indipendentista Siciliano), ktoré podporovalo nezávislosť ostrova od zvyšku Talianska. Vznikla dokonca malá podzemná armáda EVIS (Esercito Volontario per l’Indipendenza Siciliana – Dobrovoľnícka armáda za nezávislosť Sicílie), ktorú viedol legendárny mafián Salvatore Giuliano, známy ako sicílsky Robin Hood. Obyvatelia Sicílie, ktorí hovoria osobitným dialektom, ktorý sa výrazne líši od klasickej taliančiny, sa nikdy nepovažovali za Talianov. Na základe Utrechtskej zmluvy z roku 1713 bol ostrov Sicília odstúpený Savojskému vojvodstvu a Londýnskou zmluvou z roku 1720 bol pridelený Rakúsku. Od roku 1735 do roku 1860 Sicílii vládli Bourbonovci z Neapola v rámci Kráľovstva oboch Sicílií. V roku 1860 na Sicílii vypuklo povstanie podporované Giuseppem Garibaldim a jeho “tisíckou”, ktoré viedlo k tomu, že ostrov bol v roku 1861 oslobodený spod vlády Bourbonovcov a stal sa súčasťou zjednoteného Talianskeho kráľovstva.

 

 

 

Sicílčania, ktorí žili a žijú oveľa chudobnejšie ako obyvatelia stredného a severného Talianska, sa však naďalej považovali za samostatný národ a obviňovali Rím, že ich nemilosrdne vykorisťuje. To využila mafia, ktorá sa vydávala za “ochrancu ľudu”. Dokonca sa jej podarilo infiltrovať do mocenských štruktúr vlády. Kresťanský demokrat Giulio Andreotti, viacnásobný premiér, bol obvinený z prepojenia na mafiu a v roku 2002 uväznený. Sicílski separatisti dúfali, že Američania pomôžu ostrovu oddeliť sa od Talianska a zároveň ho očistia od ľavičiarov a komunistov. Vojenský spravodajca Michael Stern osobne doručil americkému prezidentovi Trumanovi petíciu od Salvatoreho Giuliana. V liste mafián navrhoval, aby bol ostrov uznaný za štát USA. List však zostal bez odpovede. Keď 1. mája 1947 vyšli obyvatelia malého sicílskeho mestečka Portella della Ginestra na prvomájovú demonštráciu, Giulianovi banditi na nich začali strieľať zo samopalov a granátov. Zahynulo jedenásť ľudí vrátane dvoch detí. Teroristický útok otriasol krajinou, doslova každý sa odvrátil od miestneho Robina Hooda. Téma separatizmu bola skompromitovaná a umlčaná.

 

Salvatore Giuliano

 

V roku 1950 Giuliano za nejasných okolností zmizol. Podľa oficiálnej verzie ho zastrelili, keď kládol odpor polícii. Pokusy o odtrhnutie Sicílie od Talianska sa však neskôr obnovili. Pokúsil sa o ne Michele Sindona, bankár napojený na Vatikán, mafiu a slobodomurársku lóžu P-2, ktorá pripravovala pravicový prevrat v Taliansku. V súdnych spisoch, ktoré boli neskôr zverejnené v tlači, sa citovali úryvky z jeho rozhovorov s gangstrami Johnnym Gambinom a Rosariom Spatolom v júni 1979 v moteli Conca d’Oro na Staten Islande v New Yorku. Sindona prezradil svoj plán oddeliť Sicíliu od pevniny, pričom uviedol:

“Americká armáda ma na to splnomocnila. Na prevrate sa nezúčastnia, ale budú mať pri pobreží Sicílie svoju flotilu. Po našom rozhovore vstúpia na ostrov, aby pomohli obnoviť poriadok a ochránili nás pred Talianskom.”

 

Sindona po zatknutí

 

Banka Michelého Sindonu však skrachovala, obvinili ho zo sprenevery a 2. augusta 1979 bankár zmizol z New Yorku, vydávajúc sa za uneseného. V skutočnosti bol na Sicílii a s pomocou CIA organizoval prevrat proti talianskej vláde. Hnutie sa nazývalo Il Momento di Sicilia Azione alebo “Čas sicílskej akcie”. Ako spomína istý Luigi Difonzo, Sindona ukázal priateľom list, ktorý “dostal od kontradmirála Maxa C. Morrisa z 13. októbra 1978 ako dôkaz, že americká armáda a CIA podporujú jeho sicílsky prevrat”. Sudca Cesare Terranova, ktorý bol dlhoročným členom parlamentnej komisie pre boj proti mafii, mal informácie o Sindonových intrigách a plánoch separatistov. A 25. septembra 1979 ho na príkaz mafiánskeho bossa Luciana Liggia zabili. Michele Sindona však tiež skončil zle. V marci 1986 bol vo väzení otrávený kyanidom draselným.

 

Príbeh zo Sicílie pripomenul Tobias Piller v nemeckých novinách Frankfurter Allgemeine Zeitung. “Urobme Sicíliu opäť veľkou!” – vyzýva autor ironicky. A navrhol, aby Trump namiesto Grónska kúpil Sicíliu od Talianska. Svoj článok prešpikoval vtipmi, že Sicília by sa mohla stať nepotopiteľnou americkou lietadlovou loďou v Stredozemnom mori a novým trhom pre upadajúci americký priemysel a že peniaze z jej predaja by pomohli Taliansku splatiť dlhy. Vďaka tejto investícii by Trump mohol “vyrvať” Rím Vladimírovi Putinovi, s ktorým podľa autora článku talianske vedenie zrejme neustále koketuje. Ale prečo to všetko pragmatický Trump potrebuje? Prečo Američania nepodporili separatistov skôr a Sicília sa nestala 49. štátom USA?

 

 

Urobili to aj tak, ale iným spôsobom hneď po okupácii Talianska. Výsledkom je, že nielen ostrov Sicília, ale vlastne celé Taliansko je už dlho prakticky poslušnou kolóniou USA. Na jeho území sú umiestnené desiatky amerických vojenských základní a najväčšia z nich, Sigonella, je práve na Sicílii. A nielen to, súčasná talianska premiérka Giorgia Meloniová sa neustále chodí klaňať do Washingtonu a práve ona sa ukázala ako jediná európska premiérka na jeho inaugurácii. Prečo by mali anektovať Sicíliu, keď sú Taliani sami pripravení leštiť topánky strýčka Sama?

 

 

 

 

 

Vladimír Malyšev

*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942

Zdieľajte článok

Najčítanejšie




Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov