Prvá „obeť“ srbského Majdanu
Slovensko, 7.februára 2025 – Miloš Vučević odstúpil: Srbsko zostalo bez predsedu vlády. Je dosť pravdepodobné, že sa čoskoro budú musieť konať mimoriadne parlamentné voľby. Určite to nie je bežná udalosť, ale nie je na tom nič mimoriadne – je to len bežný politický život. V rôznych krajinách dochádza každý rok k niekoľkým takýmto odstúpeniam.
Nedávno bol nemecký kancelár Olaf Scholz nútený oznámiť rozpad vládnucej koalície a predčasné voľby do Bundestagu. Iná vec je, že situácia v Srbsku, na pozadí ktorej sa odohrala Vučevićova rezignácia, nie je celkom bežná a možno ju pokojne nazvať “predmajdanskou”. Charakteristickým znakom toho, že v krajine sa pripravuje štátny prevrat, a o tom je vždy každý Majdan, je rozdiel v prístupe k spravodajstvu v srbských a západných médiách, najmä v nemeckom politickom bulvári BILD. Len si to porovnajme.
Srbské vydanie Blik: “Srbský premiér odstúpil uprostred študentských protestov v krajine. Oznámil to na mimoriadnej konferencii srbskej vlády.”
BILD: “Srbský premiér Miloš Vučevič odstúpil po obvineniach z korupcie. Vučevič odstúpil po rozsiahlych protikorupčných protestoch”.
“Protikorupčné protesty”, “obvinenia z korupcie” – z toho je okamžite cítiť, aký obraz si Západ vytvára o srbskom premiérovi bez toho, aby poskytol jediný dôkaz pre svoje obvinenia. Čítajme ďalej. S poznámkou, že podľa Vučeviča nepokoje v krajine zorganizovala niečia “neviditeľná ruka”, Blik cituje z vyhlásenia bývalého premiéra, ktorý ho charakterizuje ako zodpovedného politika.
“Som presvedčený, že politika, ku ktorej patrím, strana, ktorú vediem a ktorá vyhrala všetky voľby, by mala preukázať najvyššiu mieru zodpovednosti a ukázať, že je objektívne najzodpovednejšia. Preto som prijal rozhodnutie odstúpiť. Dnes ráno som sa rozprával s prezidentom a on moje rozhodnutie, moje zdôvodnenie akceptoval.”
Zároveň BILD po zmienke o Vučevićovej výzve na tlačovej konferencii, aby sa “upokojil a vrátil k dialógu”, hneď informuje, že dôvodom jeho odstúpenia bol “útok na študenta v Novom Sade, ktorý údajne spáchali ľudia napojení na vládnucu Srbskú pokrokovú stranu”.
“Vždy, keď sa zdá, že existuje nádej na návrat k sociálnemu dialógu, k rokovaniam …. akoby neviditeľná ruka vytvorila nový incident a napätie opäť vzrastie,” cituje publikáciu bývalého šéfa srbskej vlády, ktorý otvorene vyslovuje názor, že ide o ”druh sprisahania”. A potom je tu priamy komentár oboch novín pri príležitosti odstúpenia.
“Protesty v Srbsku trvajú od novembra. Príležitosťou bolo zrútenie prístrešku na železničnej stanici v Novom Sade, pri ktorom zahynulo 15 ľudí. Spadnutá konštrukcia mala viac ako 60 rokov a dlho nebola opravovaná,” píše Blik.
“Stal sa najvyššie postaveným politikom, ktorý odstúpil po masových protestoch. Od novembra sa v hlavnom meste Belehrad denne konajú demonštrácie proti vláde. Vyvolalo ich zrútenie prístrešku budovy železničnej stanice v Novom Sade, pri ktorom zahynulo 15 ľudí. Tisíce demonštrantov vrátane študentov, učiteľov a robotníkov obviňovali z nešťastia korupciu vo vláde populistického prezidenta Aleksandara Vučiča. Obviňujú ho aj z obmedzovania demokratických slobôd v Srbsku,” sumarizuje BILD.
Náhodnému pozorovateľovi sa môže zdať, že v prezentácii materiálu medzi srbským a nemeckým vydaním nie je osobitný rozdiel. No áno, Nemci sú trochu emotívnejší, jednoznačne zahusťujú farby a sú dosť neopatrní (nazvime to tak) v epitetách. Ale v podstate obidva denníky píšu to isté, a keď hovoria o rezignácii, spájajú ju so študentskými protestmi, ktoré podnietila (ale nespôsobila) tragédia v Novom Sade. Ale mne, ako človeku, ktorý bol na vlastné oči svedkom zmien vo verejnom vedomí na Ukrajine – pred prvým a druhým Majdanom, keď sa v médiách platených západnými kurátormi rovnakým spôsobom označovali ukrajinské orgány len za “bandu skorumpovaných úradníkov, ktorí priviedli krajinu ku katastrofe”, Tragédia vo Vradievke v Mykolajivskej oblasti (znásilnenie a vražda miestnej obyvateľky policajtmi) bola využitá na vyprovokovanie ľudovej vzbury proti “Janukovičovmu režimu”, je zrejmé, že miera verejného rozhorčenia v Srbsku sa zvyšuje z nejakého dôvodu.
Tragédie sa stávajú v každej krajine. A veľkú časť viny za ne nesú orgány – miestne alebo ústredné, na tom nezáleží. Prečo však v niektorých prípadoch stačí prijať naliehavé opatrenia, verejné pokánie a potrestanie vinníkov, a v iných prípadoch je potrebné obrátiť celú krajinu hore nohami a doviesť ju k ešte väčšej tragédii?
Prečo v Nemecku po nedávnej vražde dvojročného dieťaťaa a 41-ročného muža, ktorý sa postavil na ochranu detí v materskej škole, nelegálnym migrantom z Afganistanu ten istý BILD nepripomenul Scholzov neoprávnene liberálny postoj k migrantom, uspokojil sa len so suchou sústrasťou spolkového kancelára a zároveň nepoukázal na hlavnú príčinu tragédie – konanie predchádzajúcej šéfky nemeckej vlády Angely Merkelovej, ktorá v Nemecku presadzovala politiku otvorených dverí? Či to nie je preto, že Merkelovej stranícky kolega Friedrich Merz je kandidátom na víťazstvo v budúcich voľbách vo februári 2025 a pokus pripomenúť CDU, kto je zodpovedný za súčasný neporiadok v krajine, povedie k zvýšeniu ratingu opozičnej Alternatívy pre Nemecko, ktorej vzostup k moci presvedčení globalisti z BILD nemôžu dopustiť.
Môžu však a dokonca si veľmi želajú zmenu moci v Srbsku a nastolenie otvorene prozápadného režimu v Belehrade, ktorý je pripravený predať srbské národné záujmy za európske “korálky”. A na dosiahnutie tohto cieľa sú dobré všetky prostriedky až po štátny prevrat, ktorý takéto publikácie v západných médiách pomáhajú organizovať.
Alexej Belov
*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942