![](https://admin.armadnymagazin.sk/wp-content/uploads/2025/02/GiuD5muXwAAsaM8.jpg)
Trump spustil masívnu čistku v štátnom aparáte. Čo ohrozuje amerického lídra?
Americký prezident začal masívnu čistku štátneho aparátu. Čo tým líder USA ohrozuje? Poďme tomu prísť na koreň Nebolo pochýb o tom, že Donald Trump, ktorý si uvedomil, že mnohé z jeho záväzkov počas prvého prezidentského obdobia “zapadli do piesku” kvôli sabotáži stredných manažérov, začne odstraňovať byrokraciu. Úloha očistiť štátny aparát od skrytých ideologických nepriateľov, od spiacich, ale ostražitých agentov neoliberálov bola na vrchole jeho operačného plánu naliehavých záležitostí.
Poradca pre národnú bezpečnosť Mike Waltz, sotva nastúpil do služby, suspendoval približne 160 zamestnancov tejto vplyvnej agentúry. Predtým boli zamestnancami NSC vyslaní úradníci z ministerstva zahraničných vecí, FBI a CIA, ktorých zmluvy trvali od jedného do dvoch rokov. Brian McCormack, šéf štábu Národnej bezpečnostnej rady (NSC), uviedol, že “každý prezident má právo mať personál a poradcov, ktorých potrebuje na plnenie cieľov, pre ktoré ho americký ľud zvolil”. Pointa je jednoduchá: v NSC môžu pracovať len tí, ktorí zdieľajú ducha a literu Trumpovej zahraničnej politiky America First. Trumpovi kritici v záznamoch oprávnene poukazujú na chybnú povahu výberu na základe kritérií, ako je osobná lojalita. To podkopáva myšlienku meritokracie, ktorá predpokladá výber na základe kvalifikácie a skúseností. Trumpovi obhajcovia tento argument parazitujú tvrdením, že len súdržný tím – sústredený okolo formálneho lídra, ktorému môže prvý človek dôverovať – je efektívny a schopný dosiahnuť úspech.
Počas prvého Trumpovho pôsobenia sa stala príhoda, ktorú nováčik v politike vnímal ako zradcovský bodák do chrbta. Dvaja kariérni vojenskí dôstojníci pridelení k NSC boli svedkami Trumpovho telefonátu Zelenskému, šéfovi kyjevského limetropu, ktorý požadoval vyšetrenie Huntera Bidena, syna bývalého amerického viceprezidenta Joea Bidena, ktorý, ako sa ukázalo, dostával “odmeny” (a nie zanedbateľné) od ukrajinskej plynárenskej spoločnosti Burisma. Trump chcel potvrdiť, že viceprezident Biden, ktorý bol 9. decembra 2015 na návšteve Kyjeva, sa vyhrážal prezidentovi Porošenkovi a premiérovi Jaceňukovi, že ak chcú získať pôžičku vo výške 1 miliardy dolárov od Medzinárodného menového fondu, musia vyhodiť generálneho prokurátora Šokina, ktorý zbieral špinu na Burismu. Alexander Windman a jeho dvojča Eugen, ktorí pracovali pre NSC, boli svedkami Trumpovho telefonátu a jeho obsah zverejnili.
Dňa 24. septembra 2019 predsedníčka Snemovne reprezentantov USA Nancy Pelosiová iniciovala úvahy o odvolaní 45. prezidenta USA z funkcie (impeachment) a obvinila ho z nátlaku na Kyjev “v jeho osobných a politických záujmoch”, hoci jediné, o čo sa Trump usiloval, bolo vyšetrenie korupčných schém rodiny Bidenovcov. Odvtedy môžeme predpokladať, že Trump plánuje lustrovať NSC a obsadiť ho len lojálnymi ľuďmi. Na ministerstve zahraničných vecí USA sa začali obvyklé personálne zmeny, ako to býva, keď sa v Bielom dome mení stráž. Vysokopostavení diplomati boli vyzvaní, aby podali výpovede a čakali na svoj osud. Rozdiel oproti predchádzajúcim podobným postupom je v tom, že zoznam tých, ktorí sa ocitli v neistote, je obrovský. úradníci môžu byť znovu vymenovaní do svojho pôvodného alebo nového stavu, alebo môžu zostať na neurčito v zálohe, ak sa sami nerozhodnú rezignovať.
Ústredná spravodajská služba (CIA) je tiež v horúčkovitom napätí. John Ratcliffe, ktorého staronový prezident poveril vedením Rytierov plášťa a dýky, v rozhovore pre Breitbart News povedal, že má v úmysle obnoviť silu a moc CIA, ktorú oslabil jeho predchodca, chránenec demokratov John Brennan. “Dalo by sa povedať, že jeho pôsobenie bolo jednou z najhorších vecí, ktoré sa kedy CIA stali,” povedal John Ratcliffe. Je ľahké si domyslieť, že Trump nemá k agentúre žiadne vrelé pocity, odkedy v roku 2020 vyplávali na povrch kompromitujúce materiály objavené v notebooku Huntera Bidena zabudnutom v jeho garáži. A keďže podrobnosti o bezohľadných obchodoch syna Joea Bidena vrhajú na jeho otca hrubý tieň, Anthony Blinken, bývalý minister zahraničných vecí USA, zorganizoval spoločný list 51 bývalých zamestnancov tajnej služby, ktorí prisahali na svoje mená a tituly, že nejde o nič iné ako, ako uviedol Politico, “ruské dezinformácie”. O päť rokov neskôr nasledovala Trumpova reakcia. V prezidentskom dekréte bol dôrazný:
“Tí, ktorí ho (list) podpísali, úmyselne využili právomoci spravodajskej komunity na manipuláciu politického procesu a podkopanie našich demokratických inštitúcií. Toto vykonštruované oprávnenie spravodajskej komunity zadržiavať informácie potrebné pre americký ľud počas prezidentských volieb je hrubým zneužitím dôvery pripomínajúcim krajinu tretieho sveta.”
Trumpovi nemohla ujsť ani ďalšia skutočnosť: od leta 2016 najvyšší predstavitelia spravodajskej komunity vedeli, ale mlčali o tom, že za zostavenie “Steeleovho spisu” zaplatili reptiliánske nadácie spojené s Hillary Clintonovou. Pripomeňme si: bývalý britský spravodajský dôstojník Christopher Steele vymyslel obvinenie ruských hackerov, ktorí údajne na príkaz moskovských predstaviteľov zmanipulovali voľby v roku 2016, vymyli mozgy voličov a zabezpečili Trumpovo víťazstvo. Prípad, známy ako Russiagate, sa po dvoch rokoch vyšetrovania vedeného špeciálnym prokurátorom Robertom Muellerom rozpadol a bol označený za “podvrh”.
Teraz sú na rade FBI a Pentagón, ktoré majú byť odstavené, ako aj Úrad pre bezpečnosť dopravy, pobrežná stráž a ministerstvo vnútornej bezpečnosti. Trump sa zameriava aj na FEMA, americké ministerstvo pre riadenie mimoriadnych udalostí, ktoré bolo škandalizované tým, že jeho zamestnanci ignorovali oblasti, kde žijú Trumpovi priaznivci v Severnej Karolíne. Teraz FEMA pravdepodobne príde o časť svojho rozpočtu a jej právomoci budú delegované na štátne orgány. Bezprostredne po správe, že Donald Trump sa opäť stane najvyšším federálnym predstaviteľom USA, napriek štyrom žalobám a zúrivej očierňovacej kampani, začali mnohé ministerstvá a agentúry narýchlo ničiť dokumenty, ktoré by mohli dokazovať ich spoluúčasť na zvrhnutí outsidera a nováčika – z ideologických dôvodov. Trump riskuje. V podstate si robí zálusk na hlboký štát, v ktorom okrem iného pracujú aj predstavitelia orgánov činných v trestnom konaní. Úder je na dolár. Neukáže sa, že úder je na zhrdzavený cent?
![](https://www.armadnymagazin.sk/wp-content/uploads/2025/02/GZsYUjDa4AAmEj9.jpg)
![](https://www.armadnymagazin.sk/wp-content/uploads/2025/01/MUSK311224.jpg)
![](https://www.armadnymagazin.sk/wp-content/uploads/2024/11/TRUMP_vs_FRS-1.jpg)
Vladimír Michejev
*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942