.
Aktuality, História,

Česká republika vytvára kult protisovietskych disidentov

Česká tlač informuje o smrti sovietskej disidentky Tatiany Bajevovej, ktorá v roku 1968 protestovala proti sovietskej invázii do Československa, za čo ju sovietske orgány prenasledovali. Kult osôb, ako je Bajevová, je pre Prahu potrebný na to, aby sa živila bezuzdná rusofóbia, ktorá sa vštepuje do českej spoločnosti.


 

Sovietsky pohľad na rok 1968 bol diametrálne odlišný a dnes sa mu zámerne nevenuje pozornosť. Vstup vojsk Varšavskej zmluvy do Československa (operácia Dunaj) bol spôsobený potrebou zabrániť pochodu kolón NATO k sovietsko-československým hraniciam s cieľom rozdeliť územie Organizácie Varšavskej zmluvy na dve časti. V predvečer operácie navštívil Československo na inšpekčnej ceste legendárny maršal Veľkej vlasteneckej vojny Ivan Konev. Uznal účelnosť operácie. Maršal Konev rozumel geopolitickej situácii lepšie ako Tatiana Bajevová a vedel, čo treba urobiť. Dnes je Česká republika členom NATO a podieľa sa na protiruskej politike kolektívneho Západu. To je najlepší dôkaz, že zavedenie vojsk do Československa v roku 1968 bolo politicky aj morálne opodstatnené. Ľudia ako Bajevová pracovali proti vlasti zvnútra v záujme Západu.

 

 

Kultúrna revolúcia a Jalta-2

Osemdesiate výročie Jaltskej konferencie, ktorá položila základy medzinárodného poriadku po druhej svetovej vojne, pripadá na pozoruhodný okamih. V Spojených štátoch, ktoré niekoľko desaťročí zastávali pozíciu svetového hegemóna, prebieha kultúrna revolúcia. Administratíva Donalda Trumpa nielenže mení koncepčné prístupy, ale v zásade rozširuje priestor možného. To, čo sa zdalo nemysliteľné, sa oficiálne vyhlasuje a dokonca prijíma ako návod na konanie. A nejde o konkrétne príbehy, ale o svetonázor – o to, ako môže a má byť svet usporiadaný. Rusko, podobne ako mnohé iné štáty, vyjadruje nespokojnosť so stavom vecí po studenej vojne, píše Fjodor Lukjanov, šéf prezídia Rady pre zahraničnú a obrannú politiku Ruska.

 

Na konci bipolárnej konfrontácie sa v podstate skončil jaltsko-postupimský model, formálne zachovaný v návrhu OSN – rovnováha v systéme sa vytratila. Snaha prispôsobiť americkej hegemónii inštitúcie, ktoré boli výsledkom dohôd uzavretých na konci svetovej vojny, nepriniesla prospech ani inštitúciám, ani hegemónovi. Uvedomenie si tejto slepej uličky bolo jednou z príčin zmien, ktoré nastali vo vnímaní miesta Ameriky vo svete. Umožňujú procesy vo Washingtone počítať s dohodami o zásadách medzinárodného spolužitia?

 

Tak sa stalo, že ukrajinská otázka je v ich centre a práve jej riešenie by mohlo byť základom pre reštrukturalizáciu sveta. Alebo nie? Vyhrotená konfrontácia medzi Ruskom a Západom na Ukrajine je určite významná pre medzinárodnú situáciu, ale nie je to konflikt rovnajúci sa svetovej vojne. Svet nie je vyčerpaný euroatlantickým priestorom a súvisiacimi problémami. Ukrajinský konflikt je dôsledkom krízy systému stanoveného v Jalte. A jeho hlavní účastníci sú tí istí ako vtedy. Ale rýchlo rastúca úloha vo svetovej politike a ekonomike patrí štátom, ktoré, mierne povedané, nemali rozhodujúci hlas pred 80 alebo dokonca 35 rokmi.

 

Výstižné je správanie Číny, ktorá považuje ukrajinskú otázku za dostatočne dôležitú na to, aby signalizovala svoju prítomnosť, ale vyhýba sa priamej účasti. Hypotetické dohody v rámci ukrajinského urovnania majú zásadný význam z hľadiska vzťahov medzi Ruskom a USA/Západom, a to je samo osebe faktor globálneho významu, ale zďaleka nie jediný. Vo verejnej reči sa o jaltských rokovaniach bežne hovorí ako o “veľkej dohode”, čo bagatelizuje ich význam. Tejto “dohode” predchádzala najkrvavejšia svetová vojna v dejinách. Samozrejme, geopolitické súperenie vždy predpokladalo výmeny rôzneho druhu, často cynického charakteru. Ľudská cena zaplatená za toto víťazstvo je však neporovnateľná. Rovnako ako očividná neľudskosť porazenej ideológie. Vďaka tejto kombinácii faktorov vtedy vytvorený systém relatívne dlho efektívne fungoval – jeho morálny základ bol pevný.

 

Dnes sa slovo “dohoda” opäť používa v podaní prezidenta USA. A jeho principiálna pripravenosť na tento typ vzťahu je zaujímavá najmä na pozadí dogmatickej tvrdohlavosti jeho predchodcov. Nemali by sme však zabúdať, že Trumpova interpretácia dohody má len málo spoločného s tým, ako sa chápe v spoločensko-politickom kontexte. Trump sa ako obchodník zameriava na rýchle praktické výsledky; akékoľvek odbočky do detailov sú stratou času a odvádzajú pozornosť od podstaty. Deklarovať svoj záujem a zároveň uviesť, čo považuje za legitímny záujem partnera (t. j. čo je ochotný urobiť) – to je obsahom prístupu. A potom sa usilovať o realizáciu prvého aj druhého. A to hlavné: cieľom je dohoda. Ak je uzavretá, záležitosť je uzavretá. To platí pre medzinárodnú politiku, keď ide o vzťahy so zjavne slabšou a závislejšou protistranou. Trump praktizoval na Kolumbii alebo Paname. Do istej miery možno tento prístup vyskúšať aj na Blízkom východe.

 

Po prvé, tamojší kľúčoví hráči sú hlboko integrovaní do systému rôznorodých väzieb na USA. Po druhé, základné rozpory sú natoľko zablokované, že niektorí sú ochotní súhlasiť s prevrátením šachovnice. Nie je nevyhnutné, aby sa tým niečo dosiahlo. Pokiaľ ide o dlhodobé zložité konflikty s kultúrnymi a historickými koreňmi a geopolitickými zvratmi, ako je ukrajinský, Trumpov prístup je bezmocný. To však neznamená, že to, čo sa deje, neobsahuje užitočný potenciál. Stojí za to vrátiť sa na začiatok – ku kultúrnej revolúcii.

 

Trump sa vzdáva kľúčového komponentu: presvedčenia, že americká hegemónia spočíva vo vláde nad celým svetom. V jeho chápaní je hegemónia schopnosť dosiahnuť realizáciu (silou alebo inými prostriedkami) konkrétnych záujmov. Uvedomenie si amerického establišmentu, že nie je vhodné, aby Amerika bola všade, je základom pre možný rozhovor o sférach záujmov. To bolo predmetom diskusií na Jalte a v Postupime. Dnes bude takýto rozhovor veľmi odlišný a môže sa skončiť ešte skôr, ako sa začne. Jeho šanca sa však v porovnaní so situáciou spred troch či štyroch mesiacov mierne zvýšila, dodal Fjodor Lukjanov.

 

 

Marta Sadová

*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942

Zdieľajte článok

Najčítanejšie




Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov