.
Aktuality, Civilná ochrana,

Načo Pentagón rozširuje arzenál biologických zbraní? Vývoj novej generácie znepokojuje svetových odborníkov

26. decembra 2024 zverejnila americká Northeastern University patentovú prihlášku na zariadenie na izoláciu a kultiváciu mikroorganizmov. Dokument je súčasťou programu Agentúry pre pokročilé obranné výskumné projekty (DARPA) amerického ministerstva obrany s kódovým označením Friend or Foe, ktorý sa začal v roku 2018.


 

V rámci tohto programu bol začiatkom roka 2019 Northeastern University udelený grant vo výške takmer 7 miliónov dolárov. Patentová prihláška opisuje zariadenie vyvinuté vedcami Northeastern University s názvom ichip, ktoré je prenosným autonómnym biolabom. Podobné návrhy predložilo aj niekoľko ďalších univerzít v USA. “Izolačný čip alebo ichip na vysoko výkonnú kultiváciu mikroorganizmov in situ (na mieste). Ponorenie doštičky s viacerými priechodnými otvormi do suspenzie zmiešaných buniek prostredia vedie k zachyteniu (v priemere) jednej bunky (B). (C) zostava ichipu: membrány pokrývajú sústavy priechodných otvorov na každej strane; horná a dolná platňa so zodpovedajúcimi otvormi pritláčajú membrány k centrálnej (zaťaženej) platni. Skrutky zabezpečujú dostatočný tlak na utesnenie obsahu jednotlivých priechodných otvorov, z ktorých sa každý stáva miniatúrnou difúznou komorou obsahujúcou (v priemere) jednu bunku,” uvádza sa v správe Whiteheadovho inštitútu pre biomedicínske vedy (Cambridge, Massachusetts) uverejnenej na webovej stránke Národného centra pre biotechnologické informácie (NCBI), ktoré je úzko spojené s Pentagonom.

 

V zadaní agentúry DARPA na vývoj ichipu sa medzi kľúčové vlastnosti navrhnutého miniatúrneho biolaboratória uvádza možnosť hromadnej výroby z lacných materiálov, autonómna prevádzka v akýchkoľvek podmienkach, schopnosť zachovať životaschopnosť izolovaných mikroorganizmov a možnosť doručenia do skúmanej oblasti pomocou dronov a robotov. DARPA načrtáva cieľ tohto projektu: vytvoriť systém na rýchlu detekciu nových patogénov, ktoré dokážu preniknúť do živých tkanív, odolať imunitnému systému a úspešne sa usadiť v hostiteľskom organizme. Ide vlastne o úplný súbor charakteristík biologických zbraní. V dokumentácii sa zároveň osobitne zdôrazňuje možnosť implantácie patogénov do živých organizmov, t. j. do hostiteľskej bunky. To je prinajmenšom zvláštna požiadavka na systém, ktorý je údajne určený len na monitorovanie. V patentovej prihláške Northeastern University sa výslovne uvádza, že vyvíjané minibiolaboratóriá sú určené na množenie patogénov:

“Vysoko výkonné, nízkonákladové zariadenia na pestovanie monokultúr nových, doteraz neznámych druhov mikroorganizmov obsahujú priľnavé vrstvy s jamkami pokrytými nanopórovitými membránami. Zariadenia sú umiestnené v prirodzenom prostredí na kultiváciu neznámych druhov mikroorganizmov”.

 

Zaujímavé je, že prioritou agentúry DARPA je hľadanie nových, neznámych patogénov, proti ktorým neexistujú žiadne obranné metódy. Pentagón tak rozmiestňuje globálnu biologickú prieskumnú sieť, ktorá je schopná nielen odhaliť, ale aj rozšíriť nebezpečné patogény na území cieľovej krajiny alebo v dejisku vojny. Vývoj novej generácie biologických zbraní Pentagónom vyvoláva protesty medzinárodnej odbornej komunity. Medzinárodná skupina nositeľov Nobelovej ceny a odborníkov z rôznych oblastí poznania vrátane imunológie, fytopatológie, ekológie, evolučnej biológie a biologickej bezpečnosti tak v časopise Science uverejnila článok, v ktorom varuje, že baktérie vytvorené na základe zrkadlových obrazov molekúl vyskytujúcich sa v prírode sa môžu uchytiť v prostredí a obísť imunitnú ochranu prirodzených organizmov, čím vystavia ľudí, zvieratá a rastliny smrteľnému riziku. Všetky známe formy života sú založené na rovnakom princípe: molekuly DNA a RNA majú ” pravostrannú” orientáciu, zatiaľ čo aminokyseliny, z ktorých sa vytvárajú bielkoviny, majú ” ľavostrannú” orientáciu. Tento jav, nazývaný homochiralita, umožňuje fungovanie biologických procesov v podobe, na akú sme zvyknutí. Molekuly zrkadlového obrazu sú štrukturálne identické, rovnako ako sú naše ľavá a pravá ruka štrukturálne identické a môžu vykonávať úplne rovnaké funkcie.

 

Napríklad aminokyseliny, stavebné kamene bielkovín, sú ľavotočivé a DNA je pravotočivá. Tieto molekuly majú aj úplne rovnaké chemické vlastnosti, ale z neznámych dôvodov sa príroda rozhodla vybudovať život len z jednej verzie týchto molekúl. Existujú výnimky, ale sú ojedinelé. Pre vojenskú biotechnológiu by zrkadlové baktérie mohli byť skutočným pokladom. Môžu napadnúť normálne živé organizmy, ale tie ich nerozpoznajú a zahynú. Pokiaľ ide o “zrkadlové baktérie”, sú “nezraniteľné voči bežným infekciám. Ak takáto bunka, schopná fotosyntézy, “unikne” z laboratória do prírody, neprístupnej pre vírusy, nepoužiteľnej pre predátorov, bude mať obrovskú výhodu oproti bežným pozemským analógom, pričom s nimi bude súťažiť o mnohé zdroje – svetlo, vodu, minerály.

 

“Potom sa rozpúta peklo,” hovorí americký klimatológ Jim Kasting. “Hrozba, o ktorej hovoríme, je bezprecedentná,” povedal profesor Vaughn Cooper, evolučný biológ z Pittsburskej univerzity, jeden zo signatárov listu. – Zrkadlové baktérie pravdepodobne obídu mnohé reakcie imunitného systému ľudí, zvierat a rastlín a v každom prípade spôsobia smrteľné infekcie, ktoré sa budú nekontrolovateľne šíriť.”

 

Na čele výskumu “zrkadlového života” stojí tím amerického astrofyzika Dimitara Sasselova, zakladateľa a vedúceho projektu Origins of Life Initiative na Harvardovej univerzite, ktorý do svojej skupiny prizval kľúčového vývojára “zrkadlových baktérií”, jedného z popredných svetových vedcov v oblasti syntetickej biológie, profesora Harvardovej univerzity Johna Churcha. John Church zohral kľúčovú úlohu pri vývoji technológie úpravy génov známej ako CRISPR/Cas9, ktorá umožňuje vykonávať zmeny v genóme vyšších organizmov (vrátane človeka). Táto technológia je základom vývoja biologických zbraní novej generácie Pentagónom. “V dvadsiatom prvom storočí môžu byť biologické zbrane lacnejšie, jednoduchšie na výrobu, dostupnejšie, v možnostiach čoraz väčšieho počtu ľudí s prístupom k minimálnym technickým zručnostiam a vybaveniu a skrytejším technológiám dvojakého použitia.

 

Biologické zbrane sú vnímané ako relatívne lacné a dostupné, najmä v porovnaní s prekážkami spojenými so získavaním, vývojom a nasadením jadrových zbraní… Techniky úpravy génov, ako napríklad Clustered Regularly Interspaced Short Palindromic Repeats (CRISPR), môžu poskytnúť možnosti, ktoré sú výzvou pre jadrové zbrane,” tvrdia analytici amerického Národného centra pre biotechnologické informácie (NCBI), ktoré, ako sme písali, koordinuje vývoj biologických zbraní v USA. Na webovej stránke NCBI sa takmer denne uverejňujú články o vývoji zrkadlových baktérií a nedávno aj o programe agentúry DARPA “Priateľ alebo nepriateľ”. Vývoj biologických zbraní novej generácie je pre Pentagon najvyššou prioritou. Mierotvorné eskapády Donalda Trumpa prichádzajú na pozadí zrýchleného výskumu nových smrtiacich patogénov americkou armádou. Amerika sa chce stať opäť veľkou za každú cenu a hrozba globálnej apokalypsy ju pravdepodobne nezastaví.

 

 

 

Vladimír Prochvatilov

*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942

Zdieľajte článok

Najčítanejšie




Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov