.
Aktuality, Pozemná technika,

Magnólia – ruský kvet zmrazený v arktickej rezerve

Rusko, 10. februára 2025 – Rusko má tento mesiac predstaviť na výstave v IDEX 2025 v Abu Dhabi nový samohybný delo-mínomet 2S42 Lotos so zbraňou 2A80-1 kalibru 120 mm. Pritom, pred 28 rokmi bol na tejto výstave IDEX 1997 predstavený 2S31 Vena, doterajší vrchol vývoja na podvozku bojového vozidla pechoty BMP-3.


 

Vychádzal zo zbrane určenej pôvodne vzdušným výsadkovým vojskám ako účinný palebný prostriedok samohybného delostrelectva (2S9 Nona), ktorý bol obojživelný aj schopný pristátia na padáku. Uvidíme, či sa predstavením novej zbrane na IDEX 2025 zároveň skončí dlhé obdobie jej vývoja a štátnych skúšok, čo 2S42 napokon privedie aj k aktívnej službe v ruských vojskách a prípadne nasadeniu na ukrajinskom bojisku. Kde však schopnosť pristátia na padáku (2S42 Lotos je na podvozku bojového vozidla výsadku BMD-4M) nie je aktuálne potrebná.

 

Treba dodať, že od vývojového stromu 120 mm samohybných mínometov, reprezentovaného najmä líniou Nona-Vena-Lotos sa odčlenili ďalšie vozidlá a dokonca ťahané delo-mínomety 2B16 Nona-K. Išlo o samohybné delo-mínomety 2S34 Chosta (modernizácia samohybnej húfnice 2S1 Gvozdika zbraňou 2A80-1) a 2S23 Nona-SVK (staršia zbraň 2A60) na podvozku obrneného transportéra 8×8 BTR-80.

 

2S23 Nona-SVK:

 

 

Neskôr bol v priebehu špeciálnej vojenskej operácie nasadený aj nový samohybný delo-mínomet 2S40 Floks na podvozku nákladného automobilu 6×6 Ural-4320. Schopnosť streľby salvovým režimom so súčasným dopadom niekoľkých striel na cieľ.

 

 

V boji sa ocitla aj vyššie uvedená 2S31 Vena:

 

 

Menej známa je skutočnosť, že existuje aj 120 mm samohybný delo-mínomet 2S39 Magnólia. Ten sa na ukrajinskom bojisku neukázal a Rusko ho drží v rezerve pre vojská v Arktíde. Do extrémneho prostredia by sa mal hodiť preto, že vznikol spojením dvoch technológií, kĺbového pásového podvozku a delo-mínometu kalibru 120 mm, zbraň s drážkovaným vývrtom hlavne je prevzatá z 2S31 Vena/2S40 Floks a má označenie 2A80.

 

Pokiaľ ide o kĺbové pásové podvozky, tie sa najviac rozvíjali vo Švédsku a o technológiu sa okamžite zaujímal aj východný blok. Bývalá ČSSR kúpila oficiálne na civilné využitie niekoľko kusov Bandvagn 202 od firmy Bolinder-Munktell, pobočky firmy Volvo. Namiesto v horskej službe, ale skončili v 7. rádiotechnickom pluku spadajúcom pod Spravodajskú správu Generálneho štábu. V ČSSR sa technológia nevyvinula, trhovým lídrom ostalo Švédsko s typmi Bv206, BvS 10 Viking a Beowulf. Konkurovalo mu Fínsko s typom Sisu Nasu a pred pár dňami bol predvedený nový typ Sisu GTT. Pripojil sa aj ďalší trhový vyzývateľ, Singapur, ktorý vyvinul typ Bronco známy aj ako Warthog z britskej služby v Afganistane. Vo všetkých prípadoch išlo o vynikajúce pásové kĺbové vozidlá schopné logisticky podporovať malé jednotky.

 

Rusko tiež kúpilo licenciu na výrobu GAZ-3351 (BV-206) s rakúskym motorom Steyr:

 

Potrebovalo však niečo podstatne väčšie a vznikol v konečnom dôsledku DT-30PM Víťaz. V období pred zavedením sankcií sa jednotlivé kusy dostávali aj na západ, vrátane Slovenska.

 

 

Na platforme DT-30PM potom Rusi umiestnili aj hybridný protilietadlový komplex Pancir SA a vežu s vyššie spomenutou zbraňou – delo-mínometom 2A80. Archetypom týchto zbraní v modernej ére bol Brandt Mle CM60A1 kalibru 60 mm, ľahká delostrelecká zbraň určená pre koloniálne obrnené vozidlá, s nabíjaním zo zadu a schopná priamej paľby.

 

Služba vozidiel ako AML-60 mimo koloniálnych vojen v Ázii a Afrike by bola tragickým príbehom, proti sovietskym stredným tankom by sa konkrétne 60 mm delo-mínomety Brandt Mle CM60A1 neuplatnili, komerčne však boli francúzske koloniálne obrnené vozidlá veľmi úspešné.

 

 

Rusi pochopili význam technológie moderného delo-mínometu a po zvýšení kalibru zo 60 mm na 120 mm dostali univerzálnu a ničivú zbraň, nielen pre výsadkové vojská. Veľký význam aj pri pokročilej hlavni 2A80 má jej univerzálnosť. Je schopná odpaľovať nielen 120 mm granáty vyvinuté špeciálne pre delo-mínomety s drážkovanou hlavňou, ale aj delostrelecké míny kalibru 120 mm určené pre mínomety s hladkým a drážkovaným vývrtom hlavne. To zahrňuje kumulatívnu protitankovú muníciu, trieštivotrhavú, trieštivokumulatívnu, kazetovú, termobarickú, zápalnú, ako aj dymovú a osvetľovaciu muníciu, vrátane presne navádzaných typov. Okrem ZSSR a Ruska môže ísť o muníciu vyrobenú v Turecku, Španielsku alebo vo Francúzsku, tabuľky streľby západnou muníciou majú posádky ruských delo-mínometov k dispozícii.

 

 

To kontrastuje s chybami v zásobovaní ukrajinských vojsk delostreleckými mínami kalibru 120 mm. Nedávno sa prevalil škandál so 100 000 mínami ukrajinskej výroby, ktoré boli extrémne nespoľahlivé až na úrovni 90% nepodarkov, prípadne viac ohrozovali ukrajinských ako ruských vojakov. Ich dodávky pritom mali pokračovať po prekročení päťciferného množstva vyrobených kusov.

 

Aktuálne, takmer tri roky po začiatku vojny vysvitlo, že aj pri dodaní spoľahlivých 120 mm mín končia tieto často pri mínometoch, ktoré daný typ munície nevedia odpáliť a ležia potom ladom. (Hovoril o tom v piatok Feľdmanovi z Alphy Historik, ktorý sa opieral o výpoveď známeho veliteľa 120 mm mínometu ukrajinských vojsk, ktorého informáciám on zjavne 100% dôveruje.) Tak sa môžu nepoužiteľné míny v poľných skladoch stať obeťou úderov ruských dronov a letectva, prípadne delostrelectva alebo sabotáží prieskumno-diverzných skupín. Prípadne môžu byť ako nepoužiteľná príťaž zanechané na mieste pri ústupe ukrajinských vojsk a neskôr ukoristené a použité univerzálnejšími ruskými delo-mínometmi. Nepôjde však o 2S39 Magnólia, ktoré sa vojny na ukrajinskom bojisku nezúčastňujú, sú držané v rezerve v Arktíde.

 

Niektoré ukrajinské zdroje považovali delo-mínomety Magnólia za tajnú ruskú zbraň, ktorej existenciu potvrdila nedávna dopravná nehoda, je však zrejmé už z indexu GRAU, že nejde o úplnú novinku ako správne uvádza autor tohto ukrajinského videa

 

 

 

Čo dodať, 2S39 Magnólia, moderný samohybný delo-mínomet s absolútnou priechodnosťou v teréne a vezenou zásobou munície 80 držia Rusi v zálohe. Ďalšiu obrnenú techniku sú vo veľkom množstve schopní pred koncom tretieho roku vojny poslať na výpravu do Afriky. Aké sú ich strategické rezervy?

 

 

 

MK

*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942

Zdieľajte článok

Najčítanejšie




Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov