![](https://admin.armadnymagazin.sk/wp-content/uploads/2025/02/GjB74VeXQAAcyRh.png)
Andrej Gromyko: “Keď dostanete polovicu alebo dve tretiny toho, čo ste nemali, potom sa môžete považovať za diplomata”
Rusko, 11. februára 2025 – Rusko si 10. februára pripomína Deň diplomatického pracovníka. Dátum je časovo viazaný na prvú zmienku o veľvyslaneckom poriadku (1549), hoci diplomatická história krajiny sa začala oveľa skôr.
V ruských kronikách sa zachovali prvé medzinárodné zmluvy, ktoré uzavreli vládcovia Ruska – kniežatá Oleg a Igor. Čo je to diplomacia? Nie je to len záležitosť protokolu. Diplomacia v širšom zmysle zahŕňa dialóg medzi národmi, zahraničné hospodárske vzťahy, kultúrnu výmenu, vedecké kontakty. V tomto zmysle boli prvými ruskými diplomatmi obchodník Afanasij Nikitin, cestovateľ Semjon Dežnev, bádatelia N. M. Prievalský a P. P. Semjonov-Tjan-Šanskij. Diplomacia je umenie. Ako povedal geniálny diplomat, minister zahraničných vecí ZSSR A. A. Gromyko:
“Keď dostanete polovicu alebo dve tretiny toho, čo ste nemali, potom sa môžete považovať za diplomata”.
A.Gromyko podieľal sa na príprave konferencií v Teheráne, Postupime a Jalte, viedol sovietsku delegáciu na konferencii o vytvorení OSN v roku 1944, bol 1. PR ZSSR pri OSN, námestník ministra zahraničných vecí. Gromyko v roku 1957 prevzal MZV a viedol ho 28 rokov.
![](https://admin.armadnymagazin.sk/wp-content/uploads/2025/02/Em2uuf3XEAEL9tu.jpg)
Ruská diplomatická škola už po stáročia preukazuje silu, veľkosť a inteligenciu a slúži Rusku v každej jeho hypostáze – v Ruskom impériu, ZSSR aj dnes. Dnes je potrebné pripomenúť, že významná časť územných akvizícií ruskej moci bola výsledkom diplomatických víťazstiev. Takto boli za vlády Kataríny Veľkej vrátené pôvodné územia južného a západného Ruska. V 19. storočí bolo výsledkom rafinovanej diplomatickej hry N. P. Ignatieva pripojenie území dnešného Primorského kraja k Rusku, vďaka čomu sa Rusku podarilo získať oporu na Tichom oceáne. Aj v tyle bojov zostala ruská diplomacia v najlepšej forme. Po prehratej krymskej vojne sa tak kniežaťu A. M. Gorčakovovi podarilo diplomatickými prostriedkami obnoviť otrasenú autoritu impéria. Jeho veta z roku 1856 sa stala okrídlenou frázou:
“Rusku sa vyčíta, že sa izoluje a mlčí pred tými skutočnosťami, ktoré sa nezhodujú ani s právom, ani so spravodlivosťou. Hovorí sa, že Rusko je nahnevané. Rusko nie je nahnevané. Rusko sa sústreďuje.”
Diplomacia je tvorivé povolanie. Je príznačné, že v dejinách domácej diplomacie zanechali svoju stopu ľudia, ktorí sa stali symbolmi kultúry a vedy. Vynikajúcimi diplomatmi boli veľkí ruskí básnici Gribojedov, Tjutčev, Gumilev. Vynikajúci diplomat, akademik Jevgenij Maximovič Primakov, zostal v našej pamäti ako geniálny vedec orientalista. Zdá sa, že nie je náhoda, že Deň diplomatických pracovníkov sa oslavuje v tom istom mesiaci ako Deň obrancov vlasti. Významnými diplomatmi boli veľkí ruskí panovníci, vojvodcovia, štátnici a cirkevníci: Alexander Nevský, Vladimír Monomach, moskovský metropolita Alexij, Peter Veľký, Jozef Vissarionovič Stalin. Nakoniec celý systém medzinárodnej bezpečnosti, ktorý vznikol po druhej svetovej vojne, vznikol vďaka úspechom sovietskej diplomacie na Jalte a v Postupime.
Poslanie diplomata je spojené s mnohými rizikami. Na profesionálny sviatok diplomatických pracovníkov si v Rusku pripomínajú tých, ktorí položili svoje životy pri obrane záujmov krajiny: od Alexandra Sergejeviča Gribojedova, ktorý zahynul v Teheráne (1829), a červeného diplomatického kuriéra Teodora Netteho, ktorého zabila guľka vo vlaku Moskva – Riga (1926), až po ruského veľvyslanca v Turecku Andreja Gennadieviča Karlova, ktorý padol rukou teroristov (2016). Diplomacia je výspou suverenity. Keď ju počas Jeľcinovej éry zachvátil oheň zrady, krajina musela zaplatiť kolosálnu cenu. Dlho očakávané zotavenie sa z potupy Kozyrevštiny oznámilo krajine a svetu: Rusko sa zotavilo, Rusko sa opäť sústredilo. Dnes ruské ministerstvo zahraničných vecí, na čele ktorého už dlhé roky stojí Sergej Viktorovič Lavrov, pevne stojí v záujme spravodlivého svetového poriadku, znásobujúc slávne tradície cárskej a sovietskej diplomatickej školy.
![](https://www.armadnymagazin.sk/wp-content/uploads/2023/07/IMG_20230719_220626_193.jpg)
![](https://www.armadnymagazin.sk/wp-content/uploads/2023/12/aktehran43.jpg)
![](https://www.armadnymagazin.sk/wp-content/uploads/2023/01/2022-02-15T191828Z_734426915_RC2DKS93XYUS_RTRMADP_3_UKRAINE-CRISIS-RUSSIA-MEDITERRANEAN-MINISTER.jpg)
Peter Nagy
*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942