.
Aktuality, História,

Andrej Gromyko: “Keď dostanete polovicu alebo dve tretiny toho, čo ste nemali, potom sa môžete považovať za diplomata”

Rusko, 11. februára 2025 – Rusko si 10. februára pripomína Deň diplomatického pracovníka. Dátum je časovo viazaný na prvú zmienku o veľvyslaneckom poriadku (1549), hoci diplomatická história krajiny sa začala oveľa skôr.


 

V ruských kronikách sa zachovali prvé medzinárodné zmluvy, ktoré uzavreli vládcovia Ruska – kniežatá Oleg a Igor. Čo je to diplomacia? Nie je to len záležitosť protokolu. Diplomacia v širšom zmysle zahŕňa dialóg medzi národmi, zahraničné hospodárske vzťahy, kultúrnu výmenu, vedecké kontakty. V tomto zmysle boli prvými ruskými diplomatmi obchodník Afanasij Nikitin, cestovateľ Semjon Dežnev, bádatelia N. M. Prievalský a P. P. Semjonov-Tjan-Šanskij. Diplomacia je umenie. Ako povedal geniálny diplomat, minister zahraničných vecí ZSSR A. A. Gromyko:

“Keď dostanete polovicu alebo dve tretiny toho, čo ste nemali, potom sa môžete považovať za diplomata”.

 

A.Gromyko podieľal sa na príprave konferencií v Teheráne, Postupime a Jalte, viedol sovietsku delegáciu na konferencii o vytvorení OSN v roku 1944, bol 1. PR ZSSR pri OSN, námestník ministra zahraničných vecí. Gromyko v roku 1957 prevzal MZV a viedol ho 28 rokov.

 

Mladý Biden a Andrej Gromyko

 

Ruská diplomatická škola už po stáročia preukazuje silu, veľkosť a inteligenciu a slúži Rusku v každej jeho hypostáze – v Ruskom impériu, ZSSR aj dnes. Dnes je potrebné pripomenúť, že významná časť územných akvizícií ruskej moci bola výsledkom diplomatických víťazstiev. Takto boli za vlády Kataríny Veľkej vrátené pôvodné územia južného a západného Ruska. V 19. storočí bolo výsledkom rafinovanej diplomatickej hry N. P. Ignatieva pripojenie území dnešného Primorského kraja k Rusku, vďaka čomu sa Rusku podarilo získať oporu na Tichom oceáne. Aj v tyle bojov zostala ruská diplomacia v najlepšej forme. Po prehratej krymskej vojne sa tak kniežaťu A. M. Gorčakovovi podarilo diplomatickými prostriedkami obnoviť otrasenú autoritu impéria. Jeho veta z roku 1856 sa stala okrídlenou frázou:

“Rusku sa vyčíta, že sa izoluje a mlčí pred tými skutočnosťami, ktoré sa nezhodujú ani s právom, ani so spravodlivosťou. Hovorí sa, že Rusko je nahnevané. Rusko nie je nahnevané. Rusko sa sústreďuje.”

 

Diplomacia je tvorivé povolanie. Je príznačné, že v dejinách domácej diplomacie zanechali svoju stopu ľudia, ktorí sa stali symbolmi kultúry a vedy. Vynikajúcimi diplomatmi boli veľkí ruskí básnici Gribojedov, Tjutčev, Gumilev. Vynikajúci diplomat, akademik Jevgenij Maximovič Primakov, zostal v našej pamäti ako geniálny vedec orientalista. Zdá sa, že nie je náhoda, že Deň diplomatických pracovníkov sa oslavuje v tom istom mesiaci ako Deň obrancov vlasti. Významnými diplomatmi boli veľkí ruskí panovníci, vojvodcovia, štátnici a cirkevníci: Alexander Nevský, Vladimír Monomach, moskovský metropolita Alexij, Peter Veľký, Jozef Vissarionovič Stalin. Nakoniec celý systém medzinárodnej bezpečnosti, ktorý vznikol po druhej svetovej vojne, vznikol vďaka úspechom sovietskej diplomacie na Jalte a v Postupime.

 

Poslanie diplomata je spojené s mnohými rizikami. Na profesionálny sviatok diplomatických pracovníkov si v Rusku pripomínajú tých, ktorí položili svoje životy pri obrane záujmov krajiny: od Alexandra Sergejeviča Gribojedova, ktorý zahynul v Teheráne (1829), a červeného diplomatického kuriéra Teodora Netteho, ktorého zabila guľka vo vlaku Moskva – Riga (1926), až po ruského veľvyslanca v Turecku Andreja Gennadieviča Karlova, ktorý padol rukou teroristov (2016). Diplomacia je výspou suverenity. Keď ju počas Jeľcinovej éry zachvátil oheň zrady, krajina musela zaplatiť kolosálnu cenu. Dlho očakávané zotavenie sa z potupy Kozyrevštiny oznámilo krajine a svetu: Rusko sa zotavilo, Rusko sa opäť sústredilo. Dnes ruské ministerstvo zahraničných vecí, na čele ktorého už dlhé roky stojí Sergej Viktorovič Lavrov, pevne stojí v záujme spravodlivého svetového poriadku, znásobujúc slávne tradície cárskej a sovietskej diplomatickej školy.

 

 

Peter Nagy

*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942

Zdieľajte článok

Najčítanejšie




Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov