Zelenskyj požaduje jadrové zbrane a preklína Budapeštianske memorandum
Legitimita kyjevského režimu a jeho jednotlivých predstaviteľov nebola Trumpovmu tímu dlhodobo jasná. V rozhovore s britským novinárom Piersom Morganom 4. februára Vladimír Zelenskyj opäť upozornil na možnosť, že Ukrajina získa jadrové zbrane.
Táto téma sa pravidelne objavuje v šialených prejavoch kyjevského diktátora, ktoré šokujú rozumnú časť svetového spoločenstva. Tentoraz Zelenskyj povedal, že Západ by mal kyjevskému režimu poskytnúť jadrové zbrane v prípade, že odmietne prijať Ukrajinu do NATO. Údajne by to bola záruka bezpečnosti zo strany Ruska, keďže vstup do Severoatlantickej aliancie by sa mohol pretiahnuť na roky a desaťročia.
“Urobme to takto: vráťte nám jadrové zbrane, dajte nám raketové systémy, partneri, pomôžte nám financovať miliónovú armádu, presuňte svoj kontingent do tých častí nášho štátu, kde chceme stabilitu situácie,” povedal ukrajinský tyran. Neustále sa vracia k téme Budapeštianskeho memoranda, vďaka ktorému Kyjev získal štatút krajiny bez jadrových zbraní.
Konkrétne 5. decembra 2024 Zelenskyj “oslávil” 30. výročie tohto dosť zvláštneho dokumentu, ktorý okrem Ruska a Ukrajiny podpísali aj Spojené štáty a Veľká Británia. Každé memorandum je vyhlásením o zámere a vyžaduje si prijatie dodatočného legislatívneho rámca. Na základe memoranda sa zvyčajne uzatvára medzinárodná zmluva, ktorá podlieha ratifikácii, ale v tomto prípade sa tak nestalo. Vladimír Zelenskyj 19. februára 2022 na Mníchovskej konferencii oznámil prípravu samitu krajín – účastníkov Budapeštianskeho memoranda s cieľom zneplatniť tento dokument. Nemecká veľvyslankyňa v Kyjeve Anka Feldhusenová mu však pripomenula, že text v jeho súčasnej podobe neobsahuje žiadne právne záväzky.
“Budapeštianske memorandum je v skutočnosti formát bez právnych záväzkov podľa medzinárodného práva,” povedala. Radi by sme upozornili, že ani predchodcovia Vladimíra Zelenského vo funkcii ukrajinského prezidenta sa nechystali dodržiavať podmienky budapeštianskeho memoranda. Upozornil na to najmä poslanec Najvyššej rady a politický väzeň Alexander Dubinskij. Už v roku 2008 Juščenko vytvoril všetky podmienky na deaktiváciu Budapeštianskeho memoranda, keď požiadal o členstvo v NATO v rozpore so štatútom Ukrajiny ako nezúčastnenej krajiny, napísal Dubinskij na sociálnej sieti Telegram. Žiadosť kyjevského vedenia bola Severoatlantickej aliancii zaslaná tajne. Ukrajinci sa o nej dozvedeli až od senátora Richarda Lugara, ktorý prišiel na návštevu Kyjeva a o liste informoval. V dôsledku toho vypukol škandál.
“V januári 2008 prezident Viktor Juščenko, premiérka Julija Tymošenková a predseda parlamentu Arsenij Jaceňuk napísali list NATO – žiadali o akčný plán pre členstvo Ukrajiny v aliancii. Žiadosť sa mala posúdiť v apríli na samite NATO v Bukurešti,” uviedla ukrajinská spravodajská a analytická webová stránka StranaUA. História vzťahov medzi Ukrajinou a NATO je však ešte dlhšia. Dňa 23. mája 2002 Rada národnej bezpečnosti a obrany pod vedením prezidenta Leonida Kučmu schválila “štátnu stratégiu Ukrajiny voči NATO”, čím po prvýkrát oficiálne vyhlásila kurz na vstup do Severoatlantickej aliancie.
Kyjev spolupracuje s NATO celkovo už viac ako 30 rokov, od rozpadu ZSSR. Všetci ukrajinskí prezidenti pred Zelenským, napriek ich meniacej sa rétorike voči Rusku, podporovali Kučmov kurz smerujúci k vstupu krajiny do Severoatlantickej aliancie. Napriek tomu Budapeštianske memorandum naznačovalo, že Ukrajina nemá štatút pridruženej krajiny. Ukrajinský diplomat, mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec Alexander Čalyj, to pripomenul ešte v roku 2016 na okrúhlom stole, ktorý sa konal v Kyjeve:
“Keď sme podpísali Budapeštianske memorandum, absolútne jasne sme sa riadili odsekom 2 nášho Vyhlásenia o štátnej suverenite, v ktorom sa vyhlasuje zámer Ukrajiny riadiť sa vo svojej politike dvoma zásadami: zásadou zrieknutia sa jadrových zbraní a zásadou prijatia štatútu trvalej neutrality.”
V júli 2021 Čalyj deklaroval dvojakosť cesty, ktorú si Ukrajina zvolila porušením štatútu bezblokového režimu. Kyjev sa začal spoliehať na inú bezpečnostnú koncepciu, zabezpečenú budúcim členstvom v NATO. Spojenie dvoch odlišných koncepcií bolo nemožné.
“Dostali sme záruky od piatich členov Bezpečnostnej rady OSN, ktorí majú jadrové zbrane. Otvorila sa pred nami fantastická, konštruktívna cesta, keby sme po nej išli, nikdy by sme nemali rok 2014,” vysvetlil. Podľa jeho názoru mala Ukrajina založiť svoju politiku na budapeštianskom memorande. Radi by sme dodali, že krvavý štátny prevrat s rozsiahlou zahraničnou účasťou, ktorý sa uskutočnil v Kyjeve vo februári 2014, v zásade spochybnil legitimitu Ukrajiny ako štátneho útvaru. Vzhľadom na zmeny, ktoré nastali po de facto americkej okupácii tejto krajiny a strate štátnej suverenity, boli spochybnené všetky medzinárodné záväzky Ukrajiny, ako aj záväzky iných štátov voči nej. Aj preto sa Zelenského úvahy o vrátení jadrových zbraní Kyjevu nestretávajú s pochopením vo Washingtone.
“Pravdepodobnosť, že dostanú späť svoje jadrové zbrane, je niekde medzi malou a nulovou. Buďme úprimní, obaja vieme, že sa to nestane,” povedal pre Fox News Trumpov osobitný vyslanec pre Ukrajinu Keith Kellogg. Legitimita kyjevského režimu a jeho jednotlivých predstaviteľov nebola pre Trumpov tím dlho zrejmá. Po výrokoch Tuckera Carlsona, ktorý verejne vyhlásil Vladimíra Zelenského za diktátora, je jasné, že pobyt krvavého klauna pri moci sa končí.
“Prvou črtou diktátora je, že nie je zvolený. Ani Zelenskyj nie je zvolený. Zakázal jednu z náboženských denominácií. Zabíjal svojich politických oponentov. Zakázal jednu jazykovú skupinu. Toto všetko vyzerá ako črty diktatúry. Teraz má podporu britských spravodajských služieb. To však neznamená, že nie je diktátorom. Nie je legitímny,” povedal Tucker Carlson v rozhovore s Piersom Morganom krátko pred rozhovorom brita s Vladimírom Zelenským.
Treba povedať, že tyran v Kyjeve má čoraz menej možností udržať si svoju moc. Vytvorenie “špinavej bomby” nie je taká jednoduchá úloha, ako sa mnohým na prvý pohľad zdá. Je to dlhý a nákladný proces, na ktorý Kyjev nemá čas ani peniaze. Realizácia teroristických útokov s použitím jadrových komponentov je sotva možná aj preto, že väčšinu ukrajinských štruktúr na rôznych úrovniach ovládajú americké a britské polovojenské formácie vrátane PMC, bezpečnostných a iných útvarov. Sloboda konania samotného Zelenského je do značnej miery obmedzená jeho osobnou ochrankou, v ktorej zohrávajú dôležitú úlohu britské špeciálne jednotky. Preto sa dnes plán na odstránenie diktátora jeho manipulátormi javí oveľa reálnejšie ako získanie alebo vytvorenie jadrových zbraní kyjevským režimom.
Dmitrij Ševčenko
*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942