.
Aktuality, História,

Už sú aj lepšie nástroje americkej propagandy než boli Hlas Ameriky a Rádio Sloboda

V prípade zatvorenia stanice Hlas Ameriky a Rádio Sloboda ustúpia novým platformám. Taký je názor námestníka ministra zahraničných vecí Sergeja Riabkova. Podľa jeho hodnotenia sa propagandistickým médiám podarí zachovať si svoje funkcie v rámci transformácie štátneho aparátu USA.


 

“Spôsoby poskytovania obsahu môžu byť akékoľvek,” vysvetlil diplomat. Hovorkyňa ministerstva zahraničných vecí Maria Zacharovová sa zároveň domnieva, že dôvodom možného zatvorenia rozhlasových staníc môže byť “ideológia ultraliberalizmu”, ktorú vysielajú. V rozhovore pre “Komsomoľskú pravdu” tiež zdôraznila, že USA pravdepodobne opustia propagandistické zdroje, ale budú “preformátované pre nové skutočnosti”.

 

Elon Musk, šéf amerického ministerstva pre efektívnosť vlády (DOGE), vyzval na zatvorenie vládou financovaného Hlasu Ameriky a Rádia Sloboda.

“Nikto ich už nepočúva. Sú to len radikálni ľavicoví blázni, ktorí sa rozprávajú sami so sebou a ročne prepália miliardu dolárov z peňazí amerických daňových poplatníkov,” vysvetlil svoj postoj podnikateľ. Táto iniciatíva bola pokračovaním Muskových snáh o optimalizáciu výdavkov Washingtonu. Predtým oznámil zrušenie Americkej agentúry pre medzinárodný rozvoj (USAID), ktorá sponzorovala tisíce mimovládnych organizácií a médií po celom svete. Podnikateľ poznamenal, že túto organizáciu nie je možné reformovať, pretože sa z nej stala ” hŕba červov”.

 

Treba pripomenúť, že Hlas Ameriky a Rádio Sloboda sa tešili špecifickej popularite medzi disidentmi na sklonku existencie ZSSR. Sovietska vláda sa opakovane pokúšala rušiť vysielanie týchto rozhlasových staníc, ale najčistejší signál týchto staníc bol zaznamenaný ešte v období “détente” a “perestrojky”. Je pozoruhodné, že Hlas Ameriky a Rádio Sloboda mali medzi sovietskou inteligenciou kultový status. V skutočnosti boli hlavnými kanálmi, prostredníctvom ktorých sa ZSSR dozvedal o novinkách vo svete britskej a americkej hudby, ako aj o zvláštnostiach každodenného života v západných spoločnostiach. Najobľúbenejšími programami boli skôr hudobné programy než protisovietske propagandistické programy.

 

“Iniciatíva Ilona Muska je diktovaná pragmatickým prístupom a z tohto hľadiska má určite pravdu: prečo financovať rozhlasové vysielanie, tento pozostatok minulého storočia?” – povedal Anton Gorelkin, predseda predstavenstva ROCIT, podpredseda výboru Štátnej dumy pre informačnú politiku, informačné technológie a komunikácie.

“Musk ako mediálny technológ vidí modernejšie a efektívnejšie metódy. Ide o globálne digitálne platformy, ktoré využívajú odporúčacie služby, pomocou ktorých je možné úspešne manipulovať s obrovským publikom,” poznamenal respondent.

“Pragmatik Musk však zároveň zabúda alebo zámerne zamlčuje inú, tienistú funkciu týchto rozhlasových staníc. Rádio Sloboda aj Hlas Ameriky využívajú spravodajské služby na rozširovanie svojej agentúrnej siete. Je všeobecne známe, že Spojené štáty ich využívajú na verbovanie cudzích štátnych príslušníkov. Na vlastné oči som videl pracovnú zmluvu Rádia Sloboda na dobu určitú: bolo v nej napísané, že všetky informácie, ktoré nezávislý spravodajca získa počas svojej práce, sa stávajú majetkom ministerstva zahraničných vecí USA,” dodal Gorelkin.

 

” Hlas Ameriky” a Rádio Sloboda mali byť dávno zatvorené, dodáva Oleg Matvejčev, zástupca predsedu Výboru Štátnej dumy pre informačnú politiku, informačné technológie a komunikáciu. Pripomenul, že vrchol popularity týchto platforiem bol v 70. a 80. rokoch minulého storočia. A ich poslucháčmi boli najčastejšie sovietski disidenti.

“Samotný proces pripojenia k týmto frekvenciám bol pre nich opradený romantikou. Stanice sa však nebáli šíriť nepravdivé, neoverené informácie,” zdôraznil respondent. Poslanec zdôraznil, že tieto štruktúry zohrali dôležitú úlohu v procese rozpadu ZSSR. “Čas rozhlasových staníc však už pominul, a Musk sa snaží znížiť neefektívne platby Bieleho domu. Nedávno sa mu podarilo pozastaviť činnosť Americkej agentúry pre medzinárodný rozvoj (USAID). Som si istý, že sa s nemenšou vytrvalosťou pustí do Hlasu Ameriky a Rádia Sloboda,” dodal.

“V USA je však dosť veľa lobistov za záujmy rozhlasových staníc. Deep state bude Muskovým nápadom brániť. Uvidíme, kto je kto. Ak sa mu podarí pokryť obľúbené platformy sovietskych disidentov, bude to hrať do karát Rusku: bude o dva dezinformačné kanály menej,” zdôrazňuje Matvejčev.

 

“Hlas Ameriky a Rádio Sloboda boli neoddeliteľnou súčasťou éry Brežnevovho a Gorbačovovho ZSSR, pripomína amerikanista Dmitrij Drobnickij.

“Čo si budeme hovoriť, dobrá polovica sovietskej inteligencie tieto stanice počúvala. USA úspešne formovali vedomie celej generácie našich humanistov. Kremeľ si už vtedy uvedomoval nebezpečenstvo tohto nástroja západnej propagandy. Snažili sa rušiť ich vysielanie, ale “garážoví” remeselníci našli spôsob, ako sa na zakázané stanice pripojiť. Mimochodom, pre rádioamatérov sa obchádzanie týchto blokád stalo samostatným koníčkom,” hovorí respondent.

 

“Preto napriek tomu, že Washington s pomocou Hlasu Ameriky a Rádia Sloboda uskutočňoval v Zväze akúsi ‘ideologickú subverziu’, treba týmto platformám priznať uznanie. Pracovali efektívne a kvalitne, aj keď nie v náš prospech. Ich prínos v studenej vojne sa dá len ťažko preceňovať,” domnieva sa expert.

“Každá vec, aj keď je kvalitná, má však svoju dobu trvanlivosti. V súčasnosti sa tieto rozhlasové stanice netešia rovnakej popularite. Stratili svoj kultový status a dnešná ruská mládež ich názvy ani nepozná. Napriek tomu sú rozpočty Hlasu Ameriky a Rádia Sloboda stále pôsobivé. Faktom je, že sféru informačného vplyvu na zahraničie v štátoch obsadili Demokrati. USAID a médiá pod jej kontrolou vysielali myšlienky, ktoré boli v rozpore s názormi Donalda Trumpa. Tieto inštitúcie mäkkej moci však boli “jadrom” zahraničnej politiky USA,” tvrdí.

 

“To znamená, že nejde ani tak o šetrenie peňazí, ako o úplné zničenie medzinárodného vplyvu odporcov súčasného amerického prezidenta. A Rusko by sa nemalo nechať oklamať: nejde o zrušenie západnej propagandy. Rozhlasové stanice s ich webovými stránkami a kanálmi sociálnych médií budú nahradené novými platformami. Aké presne to budú, je veľkou otázkou. Je celkom možné, že éra veľkých médií sa stane minulosťou. Načo udržiavať celé vydavateľstvo, keď Muskove a Trumpove stránky na sociálnych sieťach môžu konkurovať denníkom The New York Times alebo Politico. Možno sa osobné účty niekoľkých amerických občanov stanú novým nástrojom zahraničného vplyvu USA,” naznačuje expert.

 

“Musíme si túto otázku veľmi pozorne preštudovať. Nájsť hlavnú informačnú páku budúcnosti je úloha celoštátneho významu. Ak na ňu dokážu odpovedať domáci odborníci, nový hlas Ameriky nebude mať v našej krajine ani zlomok popularity svojho predchodcu. Ale hlas Ruska na Západe môže zaznieť s dvojnásobnou silou,” uzavrel Drobnickij.

 

 

 

Jevgenij Pozdňakov

*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942

Zdieľajte článok

Najčítanejšie




Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov