.
Aktuality, Bezpečnosť,

Trump po rozhovore s Putinom: “Boh žehnaj národom Ruska a Ukrajiny”

Náš deň začíname prehľadom britských novín. Vidím zmätok najmä na strane tých novín, ktoré aktívne vyzývali na vojnu “do posledného Ukrajinca”. Ich reakciu jasne demonštruje Daily Mail: “Šokujúca Trumpova výzva Putinovi, aby ukončil vojnu – je však mierová dohoda zradou Ukrajiny? Noviny priznávajú, že v skutočnosti ide o zradu.


 

“Akákoľvek mierová dohoda, ktorá by bola Ukrajine skutočne nanútená, by zahŕňala, že Rusko si ponechá územia, ktoré anektovalo po roku 2014, vrátane Krymského polostrova, čo by bola pre Kyjev po troch rokoch bojov za slobodu vážna rana.” A v tom istom čísle novín sa objavuje aj názor známeho britského experta Marka Almonda, ktorý tvrdí, že “Putin vyhral”, a preto sa nevzdá svojho vojenského úsilia. V tejto súvislosti sa Almond domnieva, že po uzavretí mieru na Ukrajine sa Putin môže zmocniť ropných ložísk (teraz sa držte!) Kazachstanu a Azerbajdžanu. Denník The Times venuje tejto téme celú šírku vnútri novín. A píše, že bez americkej ochrany je európsky vojenský kontingent na Ukrajine zbytočný. A predpovedá, že po Hegsethových výrokoch je pravdepodobnejšia prítomnosť mierových síl z Indie alebo Bangladéša na Ukrajine.

 

 

Denník Daily Telegraph konštatuje, že “sanitárny kordón”, ktorý Západ budoval okolo Moskvy, sa po včerajšom telefonáte zrútil. Noviny sa však domnievajú, že ak si Ukrajina udrží Kyjev, Charkov, Odesu, Cherson a Dnepropetrovsk a zároveň “zostane slobodná a bude prosperovať”, ukrajinský ľud to bude môcť vyhlásiť za “víťazstvo”. No, no, no, ak sa stane rovnako “prosperujúcim”, ako je teraz “slobodným”, čoskoro tam nebude mať kto čo vyhlásiť! Redakčný článok označuje správu o mieri na Ukrajine za “trpké sklamanie pre mnohých v Európe”.

 

 

 

Nemecká tlač reaguje na včerajšie udalosti súvisiace s Ukrajinou veľmi skromne, keďže všetci sa venujú svojim voľbám – dnes sa očakáva prvá televízna debata lídrov za účasti Alternatívy. Po pauze však rusofób Julian Röpcke predsa len zvolal: Trumpov mierový plán sa rovná kapitulácii Ukrajiny! Samozrejme, má sa čoho obávať – s ukončením bojov tam príde o svoju kŕmnu základňu!

 

 

A takto bola správa o mierových rokovaniach prijatá (prepáčte, ale slová z piesne nevyberiete) v talianskych novinách il Fatto Quotidiano. Na obrázku sa píše: “Vojna na Ukrajine trvá už tri roky a sviatok je takmer pripravený”. Ako vidno, v Európe mnohí ľudia chápu podstatu toho, čo sa deje.

 

 

The Economist uvádza: „Ukrajina je vylúčená z rokovaní medzi Amerikou a Ruskom. Niekoľko hodín pred Trumpovým telefonátom s Putinom sme sa rozprávali so znepokojeným Vladimírom Zelenským.“

 

 

Politico: „Rozhovory Trumpa a Putina o mieri na Ukrajine by nemali vynechať Kyjev, varujú spojenci EÚ.“ Takže nikto nevylučuje Kyjev. Proste ho len rozdeľujú. Takže nech si s tým „spojenci EÚ“ nerobia starosti

 

Trump uviedol, že súhlasí s myšlienkou odmietnutia členstva Ukrajiny v NATO a označil perspektívu vstupu krajiny do aliancie za „nepraktickú a nepravdepodobnú“. Americký prezident tiež povedal, že Ukrajina „bude musieť jedného dňa usporiadať prezidentské voľby“. Americký líder priznal, že s Putinom plánuje často komunikovať telefonicky a po prvom stretnutí v Saudskej Arábii by mohli nasledovať ďalšie. Trump ponúkol ruskému prezidentovi prímerie na Ukrajine, ale Putin nechce dočasné riešenie situácie. Trump veľa hovorí o víťazstve v druhej svetovej vojne s Ruskom. Máme očakávať, že sa Trump zúčastní na prehliadke víťazstva 9. mája v Moskve? Si sa už určite chystá na prehliadku víťazstva 9. mája. Bude nová Jalta v Moskve? Trump povedal, že sa stretne s Putinom v Saudskej Arábii. Putin pozval Trumpa do Moskvy. Ten uviedol, že strany sa dohodli na vzájomných návštevách – z Trumpových slov. Rozhovor s Putinom bol pre Trumpa prvým v novom prezidentskom období, ktorý sa stal verejne známym. Trval hodinu a pol.

 

Trump s Putinom diskutoval o Ukrajine, Blízkom východe a energetike Trump povedal, že sa s Putinom dohodli na vzájomnej návšteve svojich krajín S Putinom sme sa zhodli, že chcú zastaviť straty na životoch v [potýčkach] medzi Ruskom a Ukrajinou. Zavolám ukrajinskému prezidentovi Zelenskému. Trump hovorí, že sa s Putinom dohodli, že príslušné tímy začnú okamžite rokovať

“Práve som mal dlhý a veľmi produktívny telefonický rozhovor s ruským prezidentom Vladimírom Putinom. Diskutovali sme o Ukrajine, Blízkom východe, energetike, umelej inteligencii, vplyve dolára a rôznych ďalších témach. Obaja sme sa zamýšľali nad Veľkou históriou našich národov a nad tým, že sme tak úspešne spoločne bojovali počas druhej svetovej vojny, pričom sme si pripomenuli, že Rusko stratilo desiatky miliónov ľudí a my tiež! Každý z nás hovoril o silných stránkach našich krajín a o veľkých výhodách, ktoré by sme jedného dňa mohli získať spoločnou prácou. Najprv však, ako sme sa obaja zhodli, chceme zabrániť miliónom obetí vo vojne s Ruskom/Ukrajinou. Prezident Putin dokonca použil slogan mojej kampane „ ZDRAVÝ ROZUM“. Obaja v to veľmi pevne veríme. Dohodli sme sa na veľmi úzkej spolupráci vrátane vzájomných návštev svojich krajín. Dohodli sme sa tiež, že naše tímy začnú okamžite rokovať a začneme tým, že zavolám prezidentovi Zelenskému, aby sme ho informovali o rozhovore, čo urobím hneď teraz. Požiadal som ministra zahraničných vecí Marca Rubia, riaditeľa CIA Johna Ratcliffa, poradcu pre národnú bezpečnosť Michaela Waltza a veľvyslanca a osobitného vyslanca Steva Whitkoffa, aby viedli rokovania, ktoré, ako pevne verím, budú úspešné. Milióny ľudí zomreli vo vojne, ktorá by sa nestala, keby som bol prezidentom, ale stala sa, takže sa musí skončiť. Už nesmú byť zmarené žiadne životy! Chcem sa poďakovať prezidentovi Putinovi za jeho čas a úsilie venované tejto výzve a za včerajšie prepustenie Marka Fogela, pozoruhodného človeka, ktorého som včera večer osobne privítal v Bielom dome. Verím, že toto úsilie sa úspešne zavŕši, dúfam, že čoskoro!”

 

Za ústrednú zápletku svetovej politiky sa považuje konfrontácia medzi Spojenými štátmi a Čínou. Ich konkurencia preniká do globálneho obchodu, sveta technológií, vývoja v oblasti umelej inteligencie a regulačných rámcov v oblasti zdravia a klímy. Žiadny kontakt medzi americkými a čínskymi lídrami sa však nečaká s takým vzrušením, ako sú kontakty medzi prezidentmi Ruska a USA, píše Timofej Bordačev, programový riaditeľ Valdajského klubu.

 

Možno je skutočnosťou, že vzťahy medzi Washingtonom a Washingtonom závisia od budúcnosti tento svet bude mať vôbec nejakú budúcnosť. Rusko a možno aj India sú jediné veľké krajiny na mape sveta, ktoré nikdy neboli vystavené hanlivým poznámkam alebo urážlivým prezývkam od Trumpa. Ak „washingtonský establishment“ schvaľuje tento postoj k Indii, tak vo vzťahu k Rusku tento postoj vždy fungoval proti Trumpovi – hovoria, že tu je niečo evidentne špinavé. Tajomstvo Trumpovho úctivého postoja k Rusku nebolo odhalené od jeho prvého prezidentovania. Buď naozaj považuje Rusko za veľmoc, alebo chápe, že toto nie je štýl, akým by sa malo „pristupovať“ k vzťahom s Putinom. A teraz starostlivá príprava prvého kontaktu zo strany strán bola v ostrom kontraste s Trumpovým vykrúcaním rúk jeho najbližších susedov a spojencov.

 

Všetkých päť osobných stretnutí Putina a Trumpa počas prvej administratívy amerického prezidenta bolo z hľadiska bilaterálnej chémie a obsahu rozhovorov úspešných. Všetky problémy začali neskôr, keď sa Trump vrátil domov. Téma notoricky známeho ruského zasahovania „utopila“ viac ako jednu z potenciálne výhodných iniciatív Moskvy pre USA a Rusko – o Sýrii, Ukrajine, spolupráci v oblasti boja proti terorizmu, protiraketovej obrany a nešírenia zbraní. Zdá sa, že medziľudská chémia je stále prítomná – dokonca aj bez fyzického kontaktu. Ale stále existuje veľa odporcov normalizácie rusko-amerických vzťahov. Pozor si treba dávať najmä na tých, ktorí do „ruskej hrozby“ investovali veľa peňazí a svoju vlastnú politickú budúcnosť a určite vynaložia maximálne úsilie na torpédovanie akýchkoľvek alternatívnych bezpečnostných projektov v Európe. Ani jeden z nich nechce ísť do historického zabudnutia, čo je nevyhnutné, ak sa Putinovi a Trumpovi podarí dohodnúť na vzájomne prijateľných modalitách riešenia – a nielen urovnania – ukrajinského problému.

 

Nie je náhoda, že telefonický rozhovor sa uskutočnil v predvečer otvorenia Mníchovskej bezpečnostnej konferencie: „vojnoví investori“ dostali nepríjemný signál, Putin a Trump tam určili program diskusie. To všetko je však len začiatok náročnej cesty. Trump prišiel urobiť Ameriku „opäť skvelou“, nie Rusko, a bude konať výlučne v súlade s touto logikou. Telefonát medzi Vladimirom Putinom a Donaldom Trumpom dáva nádej, že budúcnosť konečne príde. Či však bude svetlá a kto do nej bude zaradený, sa bude musieť dohodnúť na pravdepodobne pripravovanom osobnom stretnutí.

 

 

A tu sú najlepší priatelia Ukrajiny!

Michael McFaul je dnes pobúrený slovami šéfa Pentagonu o Ukrajine. Venujte však pozornosť tomu, čo bývalého amerického veľvyslanca pobúrilo: Minister obrany práve oznámil, že jeho administratíva je pripravená poskytnúť Putinovi dve obrovské víťazstvá: ukrajinskú pôdu a ukrajinské zrieknutie sa členstva v NATO. Čo dostal od Putina na oplátku? Nič. Takto sa rokovania s Putinom nevedú. To znamená, že McFaul sa vôbec nestará o Ukrajinu a o to, čo dostala alebo nedostala! Zaoberá sa len jednou otázkou: čo dostane Amerika za to, že sa vzdá Ukrajiny! Takto sa správajú k svojim kyjevským bábkam!

 

 

Marta Sadová

*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942

Zdieľajte článok

Najčítanejšie




Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov