![](https://admin.armadnymagazin.sk/wp-content/uploads/2025/02/1.jpg)
Typy brigád ukrajinských pozemných síl, ich organizácia a účel
Ukrajinské ozbrojené sily (OSU) od roku 2014 a najmä po začiatku ruskej invázie na Ukrajinu prešli rozsiahlou transformáciou. V rámci tohto procesu došlo k štrukturálnym reformám, zvýšeniu počtu jednotiek a zlepšeniu ich vybavenia. Rozvoj ukrajinskej armády sa zameral nielen na modernizáciu výzbroje a techniky, ale aj na reorganizáciu a adaptáciu vojenských štruktúr tak, aby zodpovedali súčasným požiadavkám vedenia vojny.
Kľúčovým prvkom OSU sú tzv. “frontové” brigády, ktoré sa líšia podľa účelu, organizácie a bojových schopností. Každý typ brigády má špecifickú úlohu v obrannej aj útočnej stratégii ukrajinskej armády. Tieto brigády sa špecializujú na rôzne formy bojovej činnosti – od ťažko obrnených tankových jednotiek, cez mechanizované a motorizované formácie, až po delostrelecké a raketové brigády. Popri týchto klasických bojových jednotkách hrajú významnú úlohu aj špecializované formácie, ako sú útočné brigády, schopné vykonávať zložité ofenzívne operácie v náročnom teréne, a teritoriálne obranné brigády, ktoré zabezpečujú kľúčové oblasti a podporujú obranu strategických objektov. Každá z týchto jednotiek je organizovaná podľa špecifických operačných požiadaviek, čo umožňuje ich efektívne nasadenie v rôznych typoch bojových operácií.
Tankové brigády
Tankové brigády tvoria chrbticu útočných operácií ukrajinských ozbrojených síl. Tankové jednotky predstavujú kľúčovú obrnenú údernú silu, vybavenú modernými hlavnými bojovými tankami. Hrajú významnú úlohu ako v ofenzívnych, tak aj v obranných operáciách. Často operujú v spojení s mechanizovanými silami, čím posilňujú komplexnú bojovú stratégiu. Medzi ich hlavné úlohy patrí prielom nepriateľskej obrany, vedenie hlbokých útočných manévrov a podpora mechanizovanej pechoty. V súčasnosti by sme mohli v Ukrajinskej armáde nájsť 3 brigády tohto typu a to 1. 3. a 4. Organizácia tankových brigád zahŕňa tri až štyri tankové zástavy, jeden mechanizovaný prápor a dva strelecké zástavy. Ďalej potom delostreleckej podpory, ženijných jednotiek a logistických zložiek, ktoré zaisťujú nepretržitú bojovú pripravenosť.
Útočné brigády
Útočné brigády sú špecializované jednotky určené na vedenie ofenzívnych operácií v náročných bojových podmienkach. Tieto jednotky sú vybavené ľahšou obrnenou technikou a pechotnou podporou, čo im umožňuje operovať v mestskom aj terénnom prostredí. Môže sa skladať z dvoch úderných, dvoch úderných, dvoch streleckých, jedného tankového práporu, delostreleckej podpory, protitankového práporu a prieskumných jednotiek. Táto organizácia však nie je jednotná a preto sa u rôznych brigád tohto typu líši. V súčasnosti existujú štyri také brigády a to 3. 5. 59. a 92.
Motorizované brigády
Motorizované brigády kombinujú rýchlosť a manévrovateľnosť s dostatočnou palebnou silou na vedenie obranných a útočných operácií. Tieto jednotky sú vybavené ľahšími obrnenými transportérmi a nákladnými vozidlami, čo im umožňuje rýchle presuny a operácie na rozsiahlom území. Každá motorizovaná brigáda zahŕňa tri motorizované zástavy a jeden tankový. Ich ďalšie súčasti je rôzny počet streleckých práporov, a nesmieme zabudnúť ani na podporné delostrelecké jednotky a logistické zázemie. Ukrajinská armáda má iba tri jednotky tohto typu a to 56. 57. 58.
Mechanizované brigády
Mechanizované sily tvoria jadro ukrajinských pozemných síl. Ich jednotky majú za úlohu držať obsadené oblasti, línie a pozície, odrážať nepriateľské útoky, prelomiť nepriateľskú obranu, poraziť nepriateľské sily a obsadiť kľúčové oblasti, línie a ciele. Spoločne s tankovými jednotkami sú mechanizované formácie nasadzované na prelomenie nepriateľských línií, využitie úspechu do značných hĺbok, obkľúčenia a zničenia nepriateľských síl. Hrajú kľúčovú úlohu v udržiavaní kontroly nad strategickými oblasťami a zabezpečení obrany krajiny. Ich štruktúra nie je jednotná a je prispôsobená možnostiam, ktorými ukrajinské ozbrojené sily disponujú. Jadrom brigády sú tri mechanizované prápory, ktoré podporuje jeden tankový prápor. Medzi variabilné frontové formácie patria až 2 strelecké prápory, jeden motorizovaný prápor av neposlednom rade aj prápor trestanecký hrajú kľúčovú úlohu v udržiavaní kontroly nad strategickými oblasťami a zabezpečení obrany krajiny. Dnes by sme mohli v ukrajinskej armáde nájsť 47 mechanizovaných brigád. Tri z nich sú označované ako ťažké (5., 17. a 117.). Ich obvyklé zloženie je dva mechanizované, strelecké a tankové prápory.
Teritoriálne obranné brigády
Teritoriálne obranné brigády (TDF) predstavujú dôležitý prvok v obrane Ukrajiny, najmä pri ochrane miest a strategických objektov. Každá brigáda je organizovaná na regionálnom princípe, čo znamená, že jej členovia často pochádzajú z danej oblasti. Tento model umožňuje rýchlu mobilizáciu a efektívne využitie miestnych znalostí terénu. Brigády sa skladajú z piatich až deviatich práporov územnej obrany. Počet brigád teritoriálneho typu sa v súčasnosti pohybuje na počte 25.
Delostrelecké a raketové brigády
Delostrelecké a raketové brigády sú kľúčovým prvkom palebnej podpory ukrajinských ozbrojených síl. Hrajú zásadnú úlohu pri likvidácii nepriateľských pozícií, narušovaní zásobovacích trás a podpore útočných operácií. Tieto jednotky sa skladajú z niekoľkých delostreleckých oddielov vybavených samohybnými húfnicami a raketomety. Okrem bojových jednotiek brigády, ktoré sú zvyčajne tvorené štyrmi delostreleckými oddielmi, sú súčasťou pevnej štruktúry aj podporné zložky, ako sú jednotky zameriavacieho prieskumu a logistické oddiely, ktoré zaisťujú zásobovanie muníciou a údržbu techniky. Ukrajinská armáda sa môže pochváliť 18 brigádami tohto typu.
zemské pozemné sily disponujú širokým spektrom brigád, ktoré sa špecializujú na rôzne úlohy podľa aktuálnych operačných potrieb. Vďaka štrukturálnym reformám a modernizácii výzbroje sa ukrajinská armáda stala flexibilnejšou a schopnejšou reagovať na dynamiku moderného bojiska. Každý typ brigády má v obrannej stratégii Ukrajiny svoje pevné miesto, či už ide o tankové a mechanizované jednotky zaisťujúce ofenzívne a obranné operácie, alebo o delostrelecké a raketové brigády poskytujúce kritickú palebnú podporu. Teritoriálne obranné brigády hrajú kľúčovú úlohu pri obrane územia a ochrane kľúčových objektov. Celkovo možno povedať, že transformácia ukrajinských ozbrojených síl viedla k vytvoreniu efektívnejších a lepšie organizovaných jednotiek schopných čeliť moderným výzvam. Význam jednotlivých brigád bude naďalej rásť v závislosti na ďalšom vývoji bezpečnostnej situácie v regióne a pokračujúcej vojenskej podpore zo strany spojencov.
![](https://www.armadnymagazin.sk/wp-content/uploads/2025/01/15634618f0_photo_2024-01-28_12-57-15.webp)
![](https://www.armadnymagazin.sk/wp-content/uploads/2024/12/d88ccdd608_zitknennya-1.webp)
![](https://www.armadnymagazin.sk/wp-content/uploads/2024/11/ssssssss.png)
Adam Čaloud
*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942