.
Aktuality,

Ďalšie poškodenie americkej lietadlovej lode, tentoraz po zrážke s tureckou loďou, môže ohroziť operácie v Červenom mori

Americké námorníctvo ukázalo snímky zobrazujúce poškodenie lietadlovej lode USS Harry S. Truman, ktoré bolo výsledkom zrážky s tureckou nákladnou loďou M/V Besiktas-M pri pobreží Egypta v Stredozemnom mori. Fotografia ukazuje početné veľké otvory v sponsone (vyčnievajúca časť hornej paluby) na pravoboku na korme lode vedľa jedného z výťahov lietadiel. Zároveň nie je známe, či došlo k poškodeniu aj v iných častiach lietadlovej lode.


 

 

Námorníctvo nezverejnilo informácie o odhadovaných nákladoch a načasovaní opráv, ani o tom, či poškodenie bráni lodi v normálnej prevádzke. Preto nie je jasné, či americká lietadlová loď pôjde do prístavu na opravu alebo bude pokračovať v pohybe podľa plánu. V posledných mesiacoch loď a jej pridelená úderná skupina podporovali operácie proti húsíom v Jemene a teroristom v Somálsku. Akýkoľvek dlhší pobyt v prístave kvôli opravám za súčasných podmienok by mal vážne prevádzkové následky

 

Poškodenie Besiktas-M

 

Veliteľstvo flotily predtým uviedlo, že kolízia viedla k poškodeniu nad čiarou ponoru a nespôsobila naplnenie trupu vodou, poškodenie lietadiel, alebo zranenia členov posádky. Námorníctvo tiež zdôraznilo, že jadrové reaktory lode sú po incidente bezpečné. Objavila sa aj fotografia ukazujúca poškodenie prednej časti pravého boku Besiktasu-M. Viac informácií o stave nákladnej lode plaviacej sa pod panamskou vlajkou a jej posádke zatiaľ nie je k dispozícii.

 

 

Minulý mesiac sa tá istá lietadlová loď USS Harry Truman “dostala” do Červeného mora. Tam ju napadli jemenskí povstalci raketami a dronmi. Po tomto útoku bola nútená opustiť Červené more a vykonávať údržbu. V tejto súvislosti sa skúma otázka, či bola údržba vykonaná správne a či poruchy na palube lode mohli viesť ku kolízii pri pobreží Egypta.

 

 

 

 

Milan Novický

*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942

Zdieľajte článok

Najčítanejšie




Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov