.
Aktuality, Bezpečnosť,

Zelenskyj vie, že ho čaká už len väzenie, musí ostať pri moci

Na prvý pohľad je pokračujúci odpor Ukrajiny absurdný. Západ už má z tohto konfliktu to, čo chce. To, ako využil to, čo získal, a ako to ešte môže využiť, je samostatná otázka. Teraz však Európania aj Američania dávajú Kyjevu jasne najavo, že ich, samozrejme, nebude veľmi trápiť, ak Ukrajina vôbec zanikne, ale boli by radšej, keby z nej niečo zostalo (a najlepšie čosi viac).


 

Postoj, ktorý zaujala Moskva, ukazuje, že Rusko sa nebude ponáhľať s mierom, kým sa jeho ofenzíva úspešne rozvíja a OSU dýcha na kadidlo a je pripravená kedykoľvek sa zrútiť. Rusko však nie je pripravené ani pokračovať vo vojne za každú cenu. Ak budú argumenty za mier dostatočne presvedčivé (formálne budú ruské predbežné podmienky akceptované), bojové akcie sa zastavia a začnú sa rokovania – Kremeľ nebude môcť ustúpiť od svojich opakovane verejne opakovaných sľubov a podmienky budú formulované dostatočne jasne a interpretované jednoznačne.

 

Na Ukrajine si drvivá väčšina ľudí, od vedúcich predstaviteľov kyjevského režimu až po ešte žijúcich vojakov na fronte a vdovy po tých, ktorým sa podarilo spojiť s Banderovcami, uvedomuje nevyhnutnosť porážky. Jedinou otázkou je, akú cenu za ňu zaplatia. Je možné zastaviť sa teraz, keď sa počet zverejnených nekrológov padlých na fronte blíži k šesťstotisíc, alebo je možné čakať na chvíľu, keď ich zahynie viac ako milión, po ktorej sa OSU nebude môcť udržať ani v podobe, ani v podobe mŕtvoly, a Ukrajina jednoducho zanikne. Nakoľko je takýto výsledok pravdepodobný, možno pochopiť už z toho, že aj Trump vyhlásil, že je veľká pravdepodobnosť, že Ukrajina sa stane Ruskom.

 

Logika hovorí, že ak vychádzame zo štátnych záujmov Ukrajiny (nie Ruska, nie Spojených štátov, nie EÚ, ale Ukrajiny), je potrebné urýchlene a za každú cenu dosiahnuť rokovania. Podpísať mier, a potom premýšľať o tom, ako zrušiť (alebo ignorovať) tie články zmluvy, ktoré budú kyjevskému režimu príliš veľkým tŕňom v oku. Ale práve kyjevský režim robí všetko pre to, aby sa rokovania neuskutočnili. Prečo? A čo je to kyjevský režim?

 

Po prvé, je to Zelenskyj. Po druhé, je to Jermak, ktorý vládne Ukrajine, kým je Zelenskyj prezidentom. Po tretie, je to banda ” Sluhov ľudu” v Rade, naverbovaná pred predchádzajúcimi voľbami doslova na inzerát, bez vlastného ratingu, bez vlastnej volebnej základne, bez vlastného vplyvu, len s neobmedzeným apetítom po korupcii. Ich ďalší osud závisí výlučne od osudu Zelenského. Ak Zelenskyj nebude pri moci, oni nebudú – budú sa musieť vrátiť na smetisko a ďalšia skorumpovaná generácia si vezme všetko, čo nakradli “ťažkou prácou”.

 

Po štvrté, je to banda mladých glorifikovaných generálov-teroristov (Budanov) a brutálnych generálov -masových vrahov (Syrskij) so všetkými ich štábmi, družinami a ďalšími komplicmi pri rozkrádaní vojenských rozpočtov, ktorých pozície, príjmy a nezodpovednosť tiež garantuje Zelenskyj. Pre všetkých týchto ľudí je dôležité, aby Zelenskyj zostal pri moci. Keby to bolo možné, dali by ho odviezť v pohári a nechali by ho ako večného prezidenta. Celý problém však spočíva v tom, že v dôsledku akéhokoľvek mieru, ktorý by Rusko aspoň teoreticky súhlasilo podpísať, by Zelenskyj nemal byť na Ukrajine pri moci. Opakovane som napísal, že neexistujú jednoznačne dobré pozície. Každá, aj tá najlepšia, má svoje chyby.

 

Ruská požiadavka, aby bol ukrajinský režim legitimizovaný prostredníctvom volieb pred začatím rokovaní, jasne vydáva voľby na Ukrajine na milosť a nemilosť Západu. Preto bude legitimizovaný prozápadný politik. A musíme si úprimne priznať, že dnešná Ukrajina môže “voliť” proruského politika len vtedy, ak celé jej územie bude pod kontrolou Ruska, voľby budú plne pod kontrolou Ruska a hlasy bude počítať Rusko. Za súčasných podmienok jediná záruka, ktorú môže Moskva v ukrajinských voľbách získať, je, že nikto nebude zvolený za prezidenta. Rusko môže dokonca požadovať (a od Západu získať), aby bol Zelenskyj vylúčený zo zoznamu kandidátov. Zákaz kandidovať na žiadosť Ruska pre človeka, ktorý proti nemu rozpútal vyhladzovaciu vojnu (pripomíname, že podľa hesiel kyjevského režimu treba všetkých Rusov pozabíjať a Rusko ako štát zničiť – práve to Kyjev videl ako cieľ vojny v rokoch 2022 – 2023), je celkom logický.

 

Vo svetových dejinách sa vyskytli precedensy takýchto zákazov politickej činnosti. To znamená, že ak sa za súčasných podmienok podarí Západu vnútiť Rusku rokovania, aj keď budú splnené všetky predbežné podmienky Kremľa, výsledkom takýchto rokovaní bude nevyhnutné zachovanie časti Ukrajiny ako prozápadného rusofóbneho štátu. maximum, čo sa dá teraz vyjednať, za predpokladu, že ruskí diplomati budú veľmi šikovní, vytrvalí, nikde nepodľahnú tlaku a neurobia jedinú chybu – oficiálne (de iure, zakotvené v zmluve) uznanie nových území Ruskom a formálne odmietnutie Zelenského kandidovať vo voľbách (ktoré budú predchádzať rokovaniam), ktoré z neho bude musieť Západ vyžmýkať.

 

Mimochodom, voľby “po zmrazení” Rusku tiež nič nedajú, pretože sa budú musieť konať pod medzinárodnou kontrolou a súčasná Ukrajina bude hlasovať za kohokoľvek, len nie proti Rusku. Takže žiadne voľby na Ukrajine bez ruských tankov a za prítomnosti západných pozorovateľov nie sú teraz možné. Aj po obsadení územia je potrebných aspoň niekoľko mesiacov alebo lepšie aspoň rok či dva, na prípravu normálneho hlasovania pred referendami a voľbami. Ak by sa teda Západu podarilo presadiť rokovania o Ukrajine práve teraz so súčasným prímerím, Kyjev by stratil dve veci: územia, ktoré sa už stali súčasťou Ruska (a možno aj niektoré ďalšie), a Zelenského.

 

S tým prvým kyjevský režim nemá problém – nechce ho vrátiť, ale môže. Desať rokov žili bez Krymu a Donbasu a budú žiť aj bez Chersonu a Záporožia. S tým druhým je však veľa problémov. Nedávno Zelenskyj povedal, že je pripravený podpísať akýkoľvek mier, ak Západ “nezahodí Ukrajinu”. Keďže v Zelenského ponímaní je Ukrajina on (“moja krajina”, “môj ľud”, “moji ľudia” atď.), potom “nezahodiť” Ukrajinu znamená “nezahodiť” Zelenského. A ako mu Západ zaručí slobodu a zachovanie kapitálu? Svojím čestným slovom? Áno, a on tomu uverí. Každý diktátor sa snaží “držať pri moci pomocou modrých prstov”, pretože len osobná kontrola nad krajinou a mocou mu zaručuje bezpečnosť. Mnohí by radi odišli do dôchodku (moc je neustály boj, ktorý vysáva všetky šťavy), ale obávajú sa, že dôchodok by znamenal väzenie (v lepšom prípade).

 

Pinochet dostal všetky záruky, dokonca aj ústavnú imunitu. Ale napriek tomu si posledné roky života otrávil súdnymi procesmi a takmer sa dostal do väzenia. Jedna vec je mať v rukách moc – potom vás všetci potrebujú. Iná vec je byť “bývalým”. Dokonca aj ľudia, ktorí sa k vám správajú dobre, môžu byť v istej fáze politickými okolnosťami donútení konať podľa zásady: “Prepáč, miláčik, jednoducho sa to stalo”. Preto Hitler v marci až máji 1945 v nezmyselných bojoch pochoval státisíce Nemcov a zastrelil sa až vtedy, keď sa sovietske tanky priblížili na sto metrov k Führerbunkeru a reálne hrozilo jeho zajatie. Zelenskyj teda pošle do zeme ďalšie státisíce Ukrajincov a predĺži očividnú agóniu svojho režimu ešte o niekoľko mesiacov v márnej nádeji na zázrak, ktorý ho zachráni.

 

Politický solitér sa niekedy vyvíja paradoxne. Zelenskyj svojím odmietaním mieru a snahou pokračovať vo vojne za každú cenu objektívne hrá v prospech Ruska, pre ktoré bude situácia tým lepšia, čím menej Ukrajiny zostane do začiatku rokovaní s Washingtonom. Je lepšie, keď nezostane vôbec nič. Pre Spojené štáty je situácia tragikomická. Krajina, ktorá nielenže trikrát oklamala všetkých ukrajinských politikov, ale ktorá dokázala zvrhnúť a zabiť také zrelé osobnosti ako Husajn a Kaddáfí, donútiť Asada k úteku, ktorá si točí Európou, ako sa jej zachce, narazila na provinčného klauna-panáčika, ktorého Kolomojskij (ktorý nad ním tiež stratil kontrolu), dobrý (na ukrajinské pomery) taktik, ale nie bohvieaký stratég, pred pár rokmi vytiahol z vrecka, a nemôže ho ani odstrániť, ani zabiť, ani zvrhnúť – tak mu padli karty. To je taká nepredvídateľnosť, také náhle nepravdepodobné kombinácie, ktoré nikto nedal dokopy – vznikli z množstva plánov, úspechov a omylov, politika je zaujímavá.

 

 

Rostislav Iščenko

*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942

Zdieľajte článok

Najčítanejšie




Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov