.
Aktuality, Bezpečnosť,

Trump musí dobyť Pevnosť – ináč revolúcia nezvíťazí

Bez prevzatia kontroly nad Fedom sa radikálne reformné myšlienky Trumpa a jeho tímu nepodarí zrealizovať. Mnohí pozorovatelia označujú vyhlásenia a rozhodnutia 47. prezidenta Spojených štátov a členov jeho tímu za začiatok “radikálnych reforiem”. Niektorí sa však domnievajú, že správnejšie by bolo nazvať ich “revolúciou”.


 

Napríklad novinár denníka Guardian David Smith je toho druhého názoru. Nedávno uverejnil článok “Revolúcia je vo vzduchu, keď Trump prichádza s ranou – ale  dokáže ju dotiahnuť do konca? Autor článku tvrdí, že Trump spúšťa v Amerike skutočnú revolúciu. A ja s ním súhlasím. Toto nie je reforma alebo zavedenie poriadku v krajine (ako tvrdí Trump a jeho okolie). Ide o pokusy o radikálne zmeny v spoločnosti akýmikoľvek prostriedkami, vrátane a predovšetkým ignorovaním existujúcich zákonov.

 

Revolúcie sa uskutočňujú podľa zásady: “Účel svätí prostriedky”. Ak revolucionári uspejú, po svojom víťazstve obnovia zákony a poriadok, často na novom základe, pričom predchádzajúce zákony nahradia vlastnými, ktoré sa im zdajú “správnejšie” a “spravodlivejšie”. Revolucionári sú tí, ktorí za sebou “pália mosty”. A ak revolucionári prehrajú, potom ich prinajmenšom pošlú do väzenia a častejšie popravia. Myslím, že v USA by neúspešného revolucionára určite poslali na elektrické kreslo.

 

Posúďte sami: po takzvanom útoku na americký Kapitol začiatkom roka 2021 boli mnohí účastníci tohto predstavenia poslaní do väzenia a hlavný iniciátor Stuart Rhodes dostal 18-ročný trest odňatia slobody (po Trumpovom víťazstve bol Rhodes prepustený a dokonca sa zúčastnil na Trumpovej inaugurácii ako čestný hosť). Takzvaný útok na Kapitol je paródiou na revolúciu, ale dekréty 47. prezidenta a vyhlásenia a činy jeho pravej ruky Elona Muska majú rozhodne znaky revolúcie. Trumpovi odporcovia tvrdia, že mnohé z dekrétov 47. prezidenta, ako aj Muskove rozhodnutia ako šéfa Ministerstva pre efektívnosť vlády (DOGE) porušujú Ústavu USA a mnohé americké zákony. S tým sa dá len ťažko nesúhlasiť.

 

Hneď na druhý deň po Trumpovej inaugurácii a podpísaní päťdesiatich dekrétov podali úrady 22 amerických štátov na Najvyšší súd USA žaloby, v ktorých požadovali zrušenie Trumpovho dekrétu zavádzajúceho obmedzenia občianstva na základe tzv. práva na pôdu (známeho aj ako prirodzené občianstvo). V hromadnej žalobe sa tvrdí, že prezident porušuje 14. dodatok ústavy, v ktorom sa uvádza, že každý človek narodený v Spojených štátoch je Američanom. Prílev žalôb na rozhodnutia Trumpa a jeho tímu na súdy USA na rôznych úrovniach od štátnych orgánov, odborových zväzov, mimovládnych organizácií, spoločností a jednotlivcov narastá. Žaloby sú rôznorodé. Vrátane nezákonnosti ministerstva pre efektívnosť vlády. A z toho vyplýva nelegitímnosť Muskových rozhodnutí o prepustení úradníkov, nelegitímnosť prístupu DOGE k utajovaným informáciám rôznych agentúr, neprípustnosť Muskovho zverejňovania štátneho tajomstva atď.

 

Začiatkom februára podali generálni prokurátori 19 štátov žalobu, v ktorej požadujú, aby bol Muskovej agentúre DOGE obmedzený prístup k dôverným údajom občanov USA. Dňa 9. februára federálny súd v štáte New York dočasne zablokoval prístup agentúry DOGE k vládnemu systému spracovania platieb (ktorý obsahuje citlivé údaje o jednotlivcoch). Celkovo je však pomer síl medzi “revolucionármi” a “kontrarevolucionármi” stále v prospech tých prvých, teda v prospech Trumpa a jeho tímu. “Revolucionári” dosadzujú na kľúčové pozície na ministerstvách a v agentúrach svojich ľudí, a tak očakávajú pokračovanie, prehĺbenie a rozšírenie ‘revolúcie’. Musk so svojou armádou DOGE mieni zaberať ďalšie a ďalšie “pevnosti”.

 

Trump 8. februára poveril šéfa DOGE, aby začal audit ministerstva školstva a Pentagónu. Mnohí komentátori uviedli, že Pentagón je najdôležitejšou a “najsilnejšou pevnosťou”. Ak sa Muskovi a Trumpovi podarí obsadiť túto “pevnosť”, potom budú revolucionári určite víťazmi. Ťažko nesúhlasiť s tým, že Pentagón je strategicky dôležitým objektom, o čom som už viackrát písal a zdôrazňoval, že americký vojenský establišment je úzko prepojený s ” deep state”. Ale hoci je Pentagón dôležitým zariadením, existuje ešte jedno dôležitejšie. Každý dobre vie, že najdôležitejšou “pevnosťou” je americká Federálna rezervná banka.

 

Pokiaľ ide o túto “pevnosť”, Trump a Musk sa teraz snažia nevydávať žiadne prevratné vyhlásenia. Samozrejme, Trump sa pokúšal nejakým spôsobom ovplyvniť Federálny rezervný systém už počas svojho prvého prezidentského obdobia, ale jeho pokusy neboli veľmi úspešné. Vtedy 45. prezident Spojených štátov, presvedčil vtedajšiu šéfku Federálneho rezervného systému Janet Yellenovú, aby znížila kľúčovú sadzbu. Dáma však na jeho výzvy reagovala veľmi slabo. Potom sa ju Trump pokúsil vyhodiť. No nepodarilo sa mu to. Vo funkcii predsedníčky Fedu skončila a presne pred siedmimi rokmi ju vystriedal Jerome Powell. Spočiatku sa hovorilo, že je to Trumpov muž. Čoskoro sa však ukázalo, že Powell rovnako ako jeho predchodca ignoruje prezidentove želania.

 

V novembri 2018 Donald Trump povedal, že je “nespokojný s výberom” Powella za predsedu Fedu, pretože zvyšoval úrokové sadzby “príliš rýchlo” bez toho, aby podporoval prezidentovu hospodársku politiku. Mnohí pozorovatelia vtedy poznamenali, že prezidentove útoky na Federálny rezervný systém sú vo viac ako storočnej histórii americkej centrálnej banky niečím úplne novým. Pod vedením 47. prezidenta Spojených štátov Powell naďalej vedie Federálny rezervný systém, jeho funkčné obdobie podľa platných pravidiel vyprší v máji 2026. Hovorilo sa, že Trump sa pokúsi Powella odvolať skôr. V decembri však Donald Trump uviedol, že po svojom januárovom návrate do Bieleho domu sa nepokúsi nahradiť šéfa Fedu Jeroma Powella. To znamená, že s tým počká až do jari budúceho roka. Pravdepodobne hľadá “vhodnú” (t. j. poslušnú) osobu, ktorá Powella nahradí.

 

Pripomínam, že podľa zákona americký prezident navrhuje kandidátov na predsedu Rady guvernérov Federálneho rezervného systému a ďalších členov tejto rady. Dňa 18. decembra Fed na zasadnutí Federálneho výboru pre voľný trh (FOMC) znížil kľúčovú sadzbu o 25 bázických bodov – na 4,25 – 4,5 % ročne. Na ďalšom zasadaní FOMC Fedu koncom januára zostala kľúčová sadzba nezmenená. Donald Trump potom na sociálnych sieťach napísal, že americká centrálna banka “nedokázala vyriešiť problém, ktorý sama vytvorila”. Prezident Spojených štátov amerických Donald Trump na sociálnej sieti TRUTH Social vyjadril názor, že za bezprecedentnú úroveň inflácie v krajine je zodpovedný FED. No ak Federálny rezervný systém nie je schopný vyriešiť problémy inflácie a ekonomiky, potom ich bude musieť vyriešiť administratíva prezidenta. Trump k tomu poznamenal:

“Kvôli neschopnosti Jaya Powella a FEDu zabrániť problémom s infláciou, na ktorých vzniku sa sami podieľali, ich mám v úmysle vyriešiť sám. Stane sa tak prostredníctvom zvýšenia americkej produkcie energie, zníženia regulácie, obnovenia rovnováhy medzinárodného obchodu a opätovného naštartovania americkej výroby.”

 

Trump si doberal vedenie Federálneho rezervného systému a tvrdil, že imituje skutočnú prácu tým, že robí rôzne nezmysly:

“Keby sa Fed menej venoval rodovej ideológii, zelenej energii a nepodloženým tvrdeniam o klimatických otázkach, inflácia by nikdy nebola taká výrazná. Namiesto toho čelíme jednej z najvážnejších inflácií v histórii našej krajiny.” Je pozoruhodné, že Trump ako zvyčajne nepožadoval, aby šéf Fedu okamžite znížil sadzby (ako to urobil vo svojom prvom prezidentskom období).

 

Zatiaľ nie sú viditeľné žiadne náznaky búrania “pevnosti” amerického Fedu. Pozorovatelia však pripomínajú, že útok sa môže začať, niektorí sa dokonca domnievajú, že je nevyhnutný. Bez dobytia Fedu totiž budú všetky ostatné revolučné víťazstvá Trumpa a jeho tímu znehodnotené. Pripomíname, že Trump opakovane hovoril o potrebe zaviesť vládnu kontrolu nad Fedom, takmer znárodniť americkú centrálnu banku.

 

Pripomeňme, že Trumpovými ekonomickými poradcami počas jeho prvého pôsobenia v Bielom dome boli okrem iných Stephen Moore a Arthur Laffer. Údajne pomohli Trumpovi sformulovať víziu toho, aká by mala byť americká centrálna banka. Stephen Moore je americký konzervatívny spisovateľ a televízny komentátor ekonomických otázok. Spolu s významným americkým politikom, kongresmanom Ronom Paulom, kedysi vyzýval na úplné zrušenieie Federálneho rezervného systému a návrat k zlatému štandardu. Arthur Laffer je významný americký ekonóm, ktorý bol poradcom prezidenta Reagana. Je zástancom ekonomiky ponuky, opakovane kritizoval Federálny rezervný systém, obviňoval ho z politickej zaujatosti a žiadal, aby bol Federálny rezervný systém pod kontrolou Kongresu a vlády.

 

V roku 2018 Moore a Laffer vydali knihu Trumponomika, v ktorej vyložili ani nie tak svoj postoj, ako skôr postoj Trumpa ku kľúčovým ekonomickým otázkam. Tu sú niektoré z priorít Trumpovho ideálneho modelu ekonomiky: protekcionizmus, nižšie dane, zvýšenie výdavkov na infraštruktúru a podriadenie Federálneho rezervného systému pod kontrolu prezidenta, Kongresu a vlády. Odvtedy sa zdá, že Trumpove názory na postavenie amerického Federálneho rezervného systému sa nezmenili. Napríklad vlani v lete, uprostred svojej volebnej kampane, Trump novinárom povedal, že je “pevne” presvedčený, že prezidenti by mali mať “aspoň slovo” pri politických rozhodnutiach centrálnej banky, čím zrušil zákaz účasti prezidenta na tvorbe politiky Federálneho rezervného systému.

 

Nie je tiež od veci spomenúť, že Stephen Moore bol v marci 2019 nominovaný Trumpom ako kandidát na miesto v Rade guvernérov amerického Federálneho rezervného systému. Moore vtedy povedal:

“Úprimne povedané, som v tejto hre nováčikom, takže sa budem na vlastnej strmej krivke učiť o tom, ako funguje Fed, ako Federálny rezervný systém prijíma rozhodnutia, a toto je pre mňa skutočná, vzrušujúca príležitosť.” Moorova nominácia však bola v Senáte zablokovaná vďaka úsiliu demokratov. V auguste minulého roka uverejnil Atlantic článok s názvom “Mohol by Donald Trump zlomiť Fed?”. Jeho autor Jordan Weissman sa jednoznačne obáva o Fed, na ktorého nezávislosť Trump útočí. A obáva sa, nie bezdôvodne, že po jeho víťazstve v novembri 2024 môžu byť Trumpove pokusy zbaviť Federálny rezervný systém nezávislosti úspešné:

“Jeho prvý pokus uzurpovať si nezávislosť Fedu zlyhal, keď Senát tesným rozdielom odmietol schváliť jeho preferovaných pochlebovačov do vedenia tejto inštitúcie. Druhé Trumpovo prezidentstvo však bude pravdepodobne sprevádzať ústretovejšia republikánska väčšina v Senáte. Ak Trump v novembri zvíťazí, možno sa na základe trpkej skúsenosti dozvieme, aká dôležitá bola nezávislosť Fedu po celý čas.”

 

Trump a jeho tím sa teraz spoliehajú na to, že 47. prezidentom odporúčaný kandidát na šéfa Federálneho rezervného systému v máji budúceho roka získa potrebnú podporu v Senáte. Do diskusie o Federálnom rezervnom systéme nedávno vstúpila osoba z Trumpovho tímu, ako je Scott Bessent, ktorý bol práve vymenovaný za ministra financií. Nepostavil sa priamo proti Fedu. Prišiel však s nečakanou myšlienkou. Finančný trh môže ovplyvňovať nielen Fed so svojou kľúčovou sadzbou, ale aj ministerstvo financií.

“Zameriavame na 10- ročné štátne dlhopisy,” povedal Bessent v rozhovore pre Fox Business na otázku, či chce prezident Donald Trump znížiť úrokové sadzby. – Nevyzýva Fed, aby znížil sadzby.”

 

Mnohí sa k tejto myšlienke stavali skepticky, keďže sa vždy predpokladalo, že úrokové sadzby štátnych cenných papierov sú sekundárne, závislé od kľúčovej sadzby. A možnosti amerického ministerstva financií riadiť sadzby štátnych pokladníc sú veľmi obmedzené. Pokiaľ ide o Muska, od svojho nástupu do funkcie šéfa DOGE neurobil žiadne verejné vyhlásenie o FEDe. Predtým však urobil mnoho takýchto vyhlásení. Napríklad niekoľko dní po oznámení Trumpovho volebného víťazstva sa miliardár vyslovil za úplné zrušenie Federálneho rezervného systému. Opätovne zverejnil vyhlásenie senátora z Utahu Mikea Leeho, ktorý povedal, že Fed spôsobuje viac škody ako úžitku a mal by byť zrušený. Senátor Lee:

“Naša ústava je usporiadaná tak, že výkonná moc by mala byť pod kontrolou prezidenta. FED je jedným z príkladov toho, ako sme sa odklonili od ústavy. A práve preto je to dôvod na zrušenie FEDu.” Musk na platforme sociálnych médií, ktorú vlastní, napísal: “Koniec FEDu”.

 

 

Valentin Katasonov

*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942

Zdieľajte článok

Najčítanejšie




Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov