.
Aktuality, História,

Alexander Dugin: Ako vzájomne pôsobí suverenita a hospodárska politika

Merkantilizmus je ekonomická teória. Merkantilisti verili, že národné bohatstvo sa najlepšie zvýši prostredníctvom kladnej obchodnej bilancie, kde vývoz prevyšuje dovoz. Myšlienka bola taká, že drahé kovy ako zlato a striebro, ktoré boli v tom čase primárnymi platobnými prostriedkami, by sa mali hromadiť. Na dosiahnutie obchodných prebytkov vlády zaviedli politiky, ako sú vysoké clá na dovoz na ochranu domáceho priemyslu, dotácie na vývoz a monopolné obchodné spoločnosti.


 

Priemyselná regulácia: Vlády často regulovali priemyselné odvetvia, aby zabezpečili, že vyrábajú vysokokvalitný tovar na vývoz a obmedzujú odliv kvalifikovanej pracovnej sily alebo technológií na konkurenciu.

 

Dôraz sa kládol na hromadenie zlata a striebra, pretože sa považovali za meradlo bohatstva. To viedlo k politikám, ako je zákaz vývozu zlata alebo striebra.
Liberál Adam Smith vo svojej knihe “The Wealth of Nations” (1776) kritizoval merkantilizmus, obhajoval voľný obchod a myšlienku, že bohatstvo pochádza z produktivity a deľby práce, nielen z hromadenia drahých kovov.

 

Zatiaľ čo merkantilizmus ako formálna politika bol do značnej miery opustený, niektoré z jeho princípov (ako protekcionizmus) sa znovu objavujú v rôznych formách počas ekonomického nacionalizmu alebo v reakcii na globálne ekonomické krízy. Moderná ekonómia, najmä vo forme keynesiánskej politiky, niekedy odráža merkantilistické myšlienky tým, že sa zameriava na riadenie obchodných bilancií, aj keď jemnejším a menej nulovým súčtom. Debata o účinnosti merkantilizmu pokračuje, pričom niektorí historici a ekonómovia tvrdia, že nebol taký škodlivý, ako sa tradične myslelo, prinajmenšom pre popredné merkantilistické národy svojej doby.

 

Ekonomický nacionalizmus je ideológia, ktorá uprednostňuje domáce ekonomické záujmy pred globálnou ekonomickou integráciou. Obhajuje clá, obchodné bariéry a ďalšie opatrenia na ochranu miestneho priemyslu pred zahraničnou konkurenciou. Cieľom je podporiť miestne podniky, zachovať pracovné miesta a zachovať národnú ekonomickú suverenitu. Zdôrazňuje zníženie závislosti od zahraničného tovaru podporou domácej výroby. To môže zahŕňať politiky zamerané na podporu miestnej výroby, poľnohospodárstva alebo technologického sektora. Politiky sú často navrhnuté tak, aby zvýhodňovali národné hospodárstvo, niekedy na úkor medzinárodnej spolupráce. To sa môže prejaviť v scenároch, ako je manipulácia s menou alebo dotácie pre národné spoločnosti. Často existuje základný cieľ zachovať alebo oživiť tradičné priemyselné odvetvia, ktoré sú vnímané ako súčasť národnej identity.

 

Zástancovia veria, že posilňuje národnú bezpečnosť, zachováva pracovné miesta a môže viesť k vyváženejšej obchodnej situácii. Tvrdia, že to umožňuje ekonomické politiky prispôsobené špecificky potrebám krajiny, namiesto toho, aby sa riadili univerzálnym globálnym ekonomickým modelom. Príklady ekonomického nacionalizmu zahŕňajú USA v 19. storočí s vysokými clami na ochranu začínajúcich priemyselných odvetví alebo nedávno Brexit vo Veľkej Británii, kde bolo súčasťou argumentu opätovné získanie kontroly nad hospodárskou politikou.

 

Rôzne krajiny využívajú aspekty ekonomického nacionalizmu. Súčasnými príkladmi sú čínska iniciatíva “Made in China 2025” alebo USA pod určitými administratívami zameranými na politiku “Amerika na prvom mieste”. Ekonomický nacionalizmus často vyvoláva diskusiu o jeho účinnosti a morálke v čoraz prepojenejšom svete. Je to koncept, ktorý je v kontraste s globalizáciou, kde sa odstránenie obchodných bariér považuje za prospešné pre všetky zúčastnené krajiny.

 

 

Alexander Dugin

*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942

Zdieľajte článok

Najčítanejšie




Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov