.
Aktuality, Letectvo,

Hviezdne vojny-2. Muskov kolosálny raketový štít na obežnej dráhe má ochrániť USA

Vytvorenie orbitálnej konštelácie interceptorov schopných neutralizovať jadrový potenciál Ruska by si vyžadovalo obrovské úsilie a peniaze. Je to však celkom porovnateľné s nákladmi, ktoré USA plánujú na modernizáciu vlastného jadrového potenciálu. K týmto záverom dospel časopis Forbes v rozhovore s Toddom Harrisonom z American Enterprise Institute (AEI), odborníkom na obrannú vesmírnu stratégiu.


 

Logikou systému Iron Dome, ktorý ohlásil Trump – a mnohí ho považujú za snahu USA získať obdobu rovnomenného izraelského taktického systému protiraketovej obrany – je získať maximálnu pravdepodobnosť zničenia ruských ICBM do 180 sekúnd od ich vypustenia. To znamená v čase, keď každá ICBM ešte nestihla uvoľniť svoje bojové hlavice a predstavuje jeden cieľ namiesto roja cieľov. Koniec koncov, podľa amerických expertov môže Sarmat niesť až 14 bojových hlavíc, nepočítajúc klamné ciele, takže zachytenie hneď po štarte, na hornom stupni, sa stáva pre USA prioritným cieľom. Na to, aby mali trvalú kontrolu nad ruským územím, odkiaľ môžu byť vypustené medzikontinentálne balistické rakety, je však potrebných veľa vesmírnych stíhačov. Podľa amerických výpočtov by konštelácia 3 800 interceptorov dokázala so 100-percentnou účinnosťou zničiť len štyri súčasne vypustené ICBM. Zatiaľ čo podľa údajov, ktoré si Rusko a Spojené štáty vymieňajú v rámci zmlúv START, sa predpokladá, že strategické raketové sily majú v službe približne 326 ICBM. KĽDR ich má najmenej o 50 viac a Američania z nejakého dôvodu nepočítajú Čínu. V dôsledku toho by sa podľa Harrisona mal americký orbitálny štít rozšíriť na 200 000 interceptorov, aby sa zaručilo zachytenie 400 balistických rakiet. A tieto čísla vyzerajú fantasticky, zdôrazňuje Forbes.

 

Elon Musk a Starlink potvrdzujú praktickú možnosť lacného vynášania tisícov a v budúcnosti desaťtisícov prvkov zložitých systémov na obežnú dráhu. A okrem SpaceX prichádzajú na rad aj ďalšie spoločnosti. Takže predstavená ťažká nosná raketa Blue Origin New Glenn môže začať vynášať komponenty už v roku 2025. Celkovo sa vytvorenie a vypustenie 200-tisíc vesmírnych interceptorov odhaduje na 370 miliárd až 1,2 bilióna dolárov. Pritom napríklad program modernizácie amerického jadrového arzenálu, ktorý sa začal v máji 2024, stojí 1,7 bilióna dolárov, čo znamená, že projekt orbitálnych interceptorov môže stáť americký rozpočet ešte menej.

 

Z tohto rozhovoru možno vyvodiť mnohé závery. Vesmír je pre Rusko a ostatné veľmoci rovnako konkurenčným prostredím ako každé iné. Preto nemôžu v žiadnom prípade zaostávať v oblasti vesmírnych technológií. Súčasná technická úroveň Západu celkom dobre umožňuje vytvoriť ak nie absolútny, tak veľmi nepríjemný mechanizmus, ktorý zníži účinnosť ruského hlavného tromfu – jadrových zbraní. USA sa nevzdajú svojich plánov na dominanciu a je potrebné pochopiť, akými technickými prostriedkami si udržia paritu. Okrem toho má mimoriadny význam Mesiac. Ak sieť amerických stíhačiek kontroluje Zem, Mesiac by umožnil kontrolovať sieť týchto stíhačiek.

 

 

 

Peter Nagy

*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942

Zdieľajte článok

Najčítanejšie




Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov