.
Aktuality, Bezpečnosť,

Vojenská sila pobaltských republík

Pobaltské republiky – Estónsko, Lotyšsko a Litva – patria medzi najmenšie členské štáty NATO, ale ich geografická poloha na hranici s Ruskom a Bieloruskom im prikladá významnú úlohu v európskej bezpečnostnej architektúre. Od obnovenia nezávislosti na začiatku 90. rokov a najmä po vstupe do NATO v roku 2004 sa všetky tri krajiny sústredili na modernizáciu svojich ozbrojených síl a zabezpečenie obrany proti prípadnej agresii. Vzhľadom na obmedzené ľudské a ekonomické zdroje sa pobaltské štáty zameriavajú na efektívnu integráciu do aliančných štruktúr, zvyšovanie obranných výdavkov a úzku spoluprácu so spojencami.


 

Estónska armáda
Estónska armáda, je oficiálne známa ako Ozbrojené sily Estónskej republiky (Eesti Kaitsevägi). Vzhľadom na svoju geografickú polohu a historické skúsenosti s Ruskom Estónsko kladie dôraz na obrannú pripravenosť, aliančnú spoluprácu a moderné technológie, najmä v oblasti kybernetickej obrany. Od vstupu do NATO v roku 2004 hrá estónska armáda aktívnu úlohu v medzinárodných operáciách a cvičeniach.

 

Estónske ozbrojené sily sa skladajú z pozemných síl, námorníctva, letectva a podporných jednotiek vrátane kybernetickej obrany. K roku 2024 disponuje Estónsko približne 4 000 aktívnymi vojakmi a viac ako 37 000 príslušníkmi záloh. Povinná vojenská služba trvá 8 až 11 mesiacov, čo umožňuje pravidelný prísun vycvičeného personálu.

 

Hlavnými bojovými zložkami sú 1. pešia brigáda, zameraná na konvenčnú obranu, a 2. pešia brigáda s dôrazom na regionálnu obranu a podporu spojencov. Obe tieto brigády sú súčasťou “Estónskej divízie”. Špeciálne jednotky poskytujú schopnosti v oblasti prieskumu, sabotáží a boja proti terorizmu. Významnú úlohu zohráva aj jednotka kybernetickej obrany, ktorá je považovaná za jednu z najpokročilejších v rámci NATO. Estónsko je lídrom v kybernetickej bezpečnosti. Po kybernetickom útoku v roku 2007 vytvorilo Národné kybernetické obranné centrum, ktoré úzko spolupracuje s NATO. V Talline sídli Centrum excelencie kybernetickej obrany NATO (CCDCOE), ktoré poskytuje výcvik a výskum pre aliančné štáty.

 

Estónske pozemné sily využívajú modernizované obrnené transportéry CV90 (44 kusov), Patria Pasi (136 kusov), Otokar ARMA 6×6 (130 kusov) delostrelecké systémy K9 Thunder (36kusov), CAESAR (12 kusov), M142 HIMARS (6 kusov). Modernizácia sa sústredí na mobilitu, palebnú silu a ochranu proti bezpilotným systémom. Armáda tiež investuje do protitankových zbraní a moderných streleckých systémov.

 

Estónske letectvo (Eesti Õhuvägi) sa zameriava predovšetkým na podporu spojeneckých síl, letecký prieskum a obranu vzdušného priestoru. Keďže Estónsko nedisponuje vlastnými stíhacími lietadlami, ochranu jeho vzdušného priestoru zabezpečuje misia NATO Baltic Air Policing s rotujúcimi kontingentmi spojeneckých stíhačiek. Domáce letectvo prevádzkuje ľahké dopravné lietadlá, vrtuľníky a bezpilotné prostriedky na prieskum a logistickú podporu. Kľúčovou základňou je letecká základňa Ämari, slúžiaca aj na aliančné operácie.

 

 

Litovská armáda
Litovská armáda (Lietuvos kariuomenė) je kľúčovým pilierom obrany Litovskej republiky a zohráva významnú úlohu v regionálnej bezpečnosti Baltského mora. Po obnovení nezávislosti v roku 1990 prešla hlbokou reštrukturalizáciou a modernizáciou, pričom členstvo v NATO od roku 2004 umožnilo výrazné zlepšenie operačných schopností. Litva s ohľadom na svoju geografickú polohu a historické skúsenosti kladie dôraz na pripravenosť, aliančnú spoluprácu a modernizáciu armády.

 

Ozbrojené sily Litvy sa skladajú z nasledujúcich zložiek: pozemné sily, letectvo, námorníctvo, špeciálne sily a podporné jednotky. K roku 2024 disponuje armáda približne 12 000 aktívnymi vojakmi a viac ako 24 000 príslušníkmi záloh. Povinná vojenská služba, obnovená v roku 2015, trvá 9 mesiacov a zohráva dôležitú úlohu v príprave záložných síl. Pozemné sily tvoria jadro armády s hlavným dôrazom na obranu územia, zatiaľ čo letectvo a námorníctvo plní podporné a ochranné úlohy. Jadro litovskej armády tvorí jedna divízia tvorená tromi brigádami.

 

Litovské pozemné sily disponujú modernými obrnenými transportérmi Boxer (93 kusov), M113 (268 kusov), ktoré poskytujú vysokú mobilitu a ochranu. Okrem nich armáda prevádzkuje delostrelecké systémy CAESAR (18 kusov), PzH 2000 (21 kusov). Modernizácia sa zameriava na zvýšenie palebnej sily, mobilitu a ochranu proti bezpilotným prostriedkom.

 

Litovské letectvo (Lietuvos karinės oro pajėgos) má za úlohu obranu vzdušného priestoru, letecký prieskum a logistickú podporu. Vzhľadom na absenciu stíhacích lietadiel Litva spolieha na ochranu v rámci misie NATO Baltic Air Policing, s hlavnou operačnou základňou v Šiauliai. Letectvo prevádzkuje transportné lietadlá C-27J Spartan, vrtuľníky AS365 Dauphin a rôzne bezpilotné prostriedky určené na prieskum a monitoring.

 

Lotyšská armáda
Lotyšská armáda (Latvijas Nacionālie bruņotie spēki – NBS) tvorí základ obranného systému Lotyšskej republiky a zohráva kľúčovú úlohu pri zaisťovaní bezpečnosti Baltského regiónu. Po obnovení nezávislosti v roku 1991 prešla armáda transformáciou z postsovietskych štruktúr na modernú silu integrovanú do aliančných štruktúr NATO, ktorého členom je Lotyšsko od roku 2004. So svojou geografickou polohou susediacou s Ruskom a Bieloruskom Lotyšsko kladie dôraz na pripravenosť, medzinárodnú spoluprácu a modernizáciu.

 

Ozbrojené sily Lotyšska sa skladajú z piatich hlavných zložiek: Pozemné sily, Letectvo, Námorníctvo, Národná garda a Jednotky špeciálnych operácií. K roku 2024 disponuje armáda približne 7 870 aktívnymi vojakmi, 38 000 záložníkov a viac ako 10 000 príslušníkmi Národnej gardy, ktorá hrá významnú úlohu v obrane územia. Povinná vojenská služba bola v roku 2007 zrušená, avšak od roku 2023 bola znovu zavedená s cieľom posilniť záložné zložky a zvýšiť obrannú pripravenosť. Pozemné sily tvoria jadro armády, zatiaľ čo letectvo a námorníctvo zaisťujú ochranu vzdušného a námorného priestoru.

 

Lotyšské pozemné sily sú vybavené modernými obrnenými transportérmi Patria 6×6 (100 kusov) a predtým zhotovenými obrnenými transportérmi CVR(T) (198 kusov). Pre delostreleckú podporu sú využívané samohybné húfnice M109A5 (47 kusov). Modernizácia sa sústredí na zvýšenie palebnej sily, mobilitu a ochranu jednotiek, vrátane nákupu protitankových systémov Javelin a moderných komunikačných technológií.

 

Letectvo (Latvijas Gaisa spēki) zaisťuje kontrolu vzdušného priestoru, letecký transport a podporu pre ostatné zložky ozbrojených síl. Rovnako ako Litva, ani Lotyšsko nedisponuje vlastným stíhacím letectvom a ochrana jeho vzdušného priestoru je zabezpečovaná v rámci misie NATO Baltic Air Policing s hlavnou základňou v Lielvārde. Letectvo prevádzkuje transportné lietadlá An-2, helikoptéry Mi-17 a rôzne bezpilotné prostriedky na prieskum a monitorovanie.

 

 

Adam Čaloud

*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942

Zdieľajte článok

Najčítanejšie




Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov