.
Aktuality, Námorníctvo,

Ruská asymetrická námorná koncepcia zameriavajúca sa na ponorky a malé hladinové jednotky

Rusko, 26. Marec 2025 – Ruské námorníctvo sa historicky stretávalo s obmedzenými prostriedkami v porovnaní s námornými silami Spojených štátov a NATO. Namiesto pokusu o rovnocennú flotilu s lietadlovými loďami a rozsiahlymi hladinovými jednotkami sa Moskva sústredila na asymetrickú stratégiu, ktorá kladie dôraz na ponorky a menšie hladinové jednotky vybavené riadenými strelami. Tento prístup umožňuje vytvárať nákladovo efektívnu silu schopnú zasadzovať nepriateľovi tvrdé údery a minimalizovať vlastnú zraniteľnosť. Súčasne dáva Rusku možnosť brániť svoje pobrežné oblasti a strategické záujmy s menšími nákladmi a vyššou efektivitou.


 

Sovietska námorná stratégia a jej vývoj

Na začiatku druhej svetovej vojny bolo sovietske námorníctvo v defenzívnej pozícii, pretože jeho sily boli roztrieštené medzi niekoľko flotíl a neboli dostatočne pripravené na rozsiahle operácie proti nemeckému námorníctvu. Prioritou bola predovšetkým obrana pobrežia, mínovej vojny a obmedzené ponorkové operácie. Po vojne, počas studenej vojny, sa sovietska doktrína prispôsobila novému súperovi – Spojeným štátom. Namiesto budovania rozsiahlej oceánskej flotily sa sústredila na ponorkové sily ako hlavný prvok svojho námorného odstrašenia. Vývoj jadrových ponoriek s balistickými raketami a útočných ponoriek určených na ničenie hladinových cieľov sa stal kľúčovým prvkom stratégie. Medzi hlavné typy sovietskych ponoriek patrili triedy Typhoon (Projekt 941), Delta (Projekt 667) a útočné ponorky triedy Akula (Projekt 971).

 

Súčasná ruská námorná stratégia

Dnešné ruské námorníctvo pokračuje v tejto tradícii a spolieha predovšetkým na ponorky a malé hladinové jednotky. Strategické jadrové ponorky triedy Borej (Projekt 955) nesú balistické rakety Bulava a tvoria chrbticu ruského jadrového odstrašenia. Útočné ponorky triedy Jaseň (Projekt 885) a konvenčné ponorky tried Kilo (Projekt 877/636) a Lada (Projekt 677) sú určené na likvidáciu nepriateľských lodí a ponoriek. Medzi hladinovými jednotkami dominujú korvety triedy Buyan-M (Projekt 21631) a Karakurt (Projekt 22800), ktoré sú vybavené riadenými strelami Kalibr s dosahom cez 2 000 km. Menšie raketové lode Projekt 22800 umožňujú vykonávať asymetrické útoky proti silnejším protivníkom. Ďalšie významné jednotky zahŕňajú fregaty triedy Admiral Gorškov (Projekt 22350), ktoré kombinujú schopnosti protivzdušnej obrany a útočných operácií.

 

 

Taktické výhody asymetrického prístupu

Asymetrická stratégia je ekonomicky efektívna, pretože výroba a prevádzka menších lodí a ponoriek je menej nákladná ako u veľkých hladinových jednotiek, ako sú lietadlové lode alebo krížniky. Ďalším kľúčovým benefitom je vysoká mobilita a obtiažna detekcia, pretože ponorky môžu operovať skryto a rýchle korvety dokážu efektívne manévrovať v pobrežných oblastiach. Moderné riadené strely, ako sú Kalibr a Zircon, umožňujú ničiť nepriateľské ciele na veľké vzdialenosti, čo minimalizuje riziko priamej konfrontácie.

 

Paralely medzi druhou svetovou vojnou a súčasnosťou

Podobne ako na začiatku druhej svetovej vojny sa aj dnes Rusko zameriava na obranu svojho pobrežia a obmedzené námorné operácie skôr než na globálnu projekciu sily. Rovnako ako vtedy aj teraz čelí silnejšiemu námornému protivníkovi, ktorý disponuje rozsiahlymi lietadlovými skupinami. Sovietske námorníctvo v roku 1941 nebolo schopné efektívne čeliť nemeckej Kriegsmarine na šírom mori, rovnako ako dnes ruské námorníctvo nemôže priamo konkurovať americkým flotilám. Obe obdobia zdieľajú dôraz na obranu pobrežných oblastí a použitie menších, lacnejších jednotiek na narušenie operácií silnejších protivníkov.

 

Budúcnosť a možné scenáre

Ďalší vývoj ruského námorníctva pravdepodobne zahrnie zlepšenie stealth technológií pri ponorkách a väčšiu integráciu bezpilotných podmorských platforiem. Rozšírenie arzenálu hypersonických zbraní, ako je strela Zircon, môže zásadne zmeniť rovnováhu síl v námornom boji. Vzhľadom na rastúci geopolitický tlak bude Rusko pokračovať vo svojej asymetrickej stratégii, ktorá mu umožňuje čeliť silnejším protivníkom s obmedzenými prostriedkami. Otázkou však zostáva, či bude tento model dlhodobo udržateľný tvárou v tvár technologickému pokroku a ekonomickým výzvam.

 

Na záver…

Asymetrická námorná stratégia Ruska nadväzuje na sovietsku doktrínu a ukazuje sa ako pragmatické riešenie pre udržanie strategickej rovnováhy. Ponorky a menšie hladinové jednotky poskytujú efektívnu protiváhu voči rozsiahlym flotilám NATO a USA a umožňujú Rusku chrániť svoje kľúčové záujmy. Napriek tomu zostáva otázkou, či bude tento prístup dostatočný v prípade dlhodobej konfrontácie so Západom. Rovnako ako v roku 1941, keď sovietske námorníctvo čelilo silnejším protivníkom, aj dnes stojí Rusko pred výzvou, ako efektívne čeliť moderným hrozbám v meniacom sa vojenskom prostredí.

 

 

Adam Čaloud

*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942

 

Zdieľajte článok

Najčítanejšie




Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov