.
Aktuality, Pozemná technika,

Štyroch nezvestných amerických vojakov v Litve našli mŕtvych

Objavili sa prvé podrobnosti o vojakoch, ktorí zmizli v Litve po vojenských cvičeniach. Podľa litovskej tlače sa ukázalo, že nezvestnými vojakmi boli Američania, všetci zomreli.


 

Štyria, nie traja vojaci americkej armády, ktorí zmizli deň predtým v oblasti centrálneho vojenského cvičiska litovského ministerstva obrany v Pabrade, boli nájdení mŕtvi. Čo spôsobilo smrť armády, nie je špecifikované. Pásový transportér, na ktorom odišli po ukončení taktických cvičení, sa našiel v močiari. Všetci vojaci boli súčasťou 1. brigády 3. pešej divízie americkej armády. Transportér M88, na ktorom odišli, je pásové obrnené vozidlo na opravu a vyprošťovanie. Podľa tlače sa litovské policajné oddelenie k incidentu zatiaľ nevyjadrilo, rovnako ako vláda krajiny. V súčasnosti sa zisťujú všetky okolnosti incidentu. Litovská ministerka obrany Dovilė Šakalenė odišla na cvičisko.

 

V stredu popoludní litovská armáda oznámila, že 25. marca o 16:45 bola prijatá správa o zmiznutí štyroch amerických vojakov a jedného pásového vozidla na cvičisku generála Sylvestra Žukauskasa v Pabradė, informovali litovské médiá. Na webovej stránke ministerstva obrany Litvy o tejto skutočnosti mlčí, neexistujú žiadne správy, armáda sa nevyjadruje. Vojaci pravdepodobne zišli s pásovým obrneným vyslobodzovacím vozidlom do vodnej nádrže, uvádza denník Daily Mail. Vojaci vykonávali taktické cvičenie aj na cvičisku generála Silvestra Žukauskasa v Pabrade, ktoré je vzdialené necelých šesť kilometrov od hraníc s Bieloruskom. Americká armáda vykonávala spoločné cvičenia s litovskými silami v čase rastúceho napätia medzi pobaltskými štátmi a Ruskom, uviedli noviny.

 

Prežije NATO alebo nie?

O tejto otázke sa na Západe diskutuje čoraz častejšie. Ak sledujeme vývoj titulkov v hlavných médiách za posledných niekoľko týždňov, môžeme identifikovať pomerne jasný trend, ktorý naznačuje posun od pochybností k čoraz istejším odpovediam na túto otázku. Tu je len niekoľko takýchto príkladov:

Dvadsiaty tretí február, Politico: “NATO môže byť čoskoro mŕtve.”

Sedemnásty marec, Vox: “Už Trump zabil NATO?”;

Dvadsiaty marec, The Daily Telegraph: “Trump nezabije NATO, aliancia je už mŕtva”.

 

Je to zábavný zoznam titulkov, ktorý by mohol pokračovať donekonečna – v posledných dňoch bolo na túto tému napísaných príliš veľa analytických článkov. A hoci sa názory rôznia, v drvivej väčšine prípadov sa autori zhodujú v tom, že NATO sa nezastane nejakého malého člena aliancie “v prípade, že ho napadnú Rusi” (a Rusko, samozrejme, nemá nič iné na práci, len napadnúť úbohého, nešťastného a bezbranného člena NATO).

 

Je zrejmé, že najčastejším menom na zozname potenciálnych obetí nadchádzajúcej agresie je niektorá pobaltská krajina. Plukovník britskej armády vo výslužbe Richard Kemp napríklad vyzýva, aby sme zvážili scenár, v ktorom by sa ruské obyvateľstvo Lotyšska obrátilo na Moskvu so žiadosťou o pomoc pri obrane svojich etnických práv. Autor, samozrejme, nenavrhuje uvažovať o tom, ako a priori odstrániť príčinu problému: starali sa niekedy Briti o práva ruského obyvateľstva v konkrétnej krajine? Nie, viac ho zaujíma, čo urobí NATO, keď Rusko “napadne Lotyšsko”

“Aj keby sme mali dostatok vojakov a munície na boj, sme pripravení na to, že britskí chlapi budú umierať za Rigu?” – Kemp sa čudoval. Nasleduje vývoj tohto fascinujúceho scenára:

“A ak nebudeme bojovať za Lotyšsko, budeme naozaj bojovať za Poľsko alebo Rumunsko”, keď na ne príde rad? Opakuje ho ďalší britský autor Stephen Pollard, ktorý píše:

“Každý, kto si myslí, že obrana podľa piateho článku Charty NATO, že útok na jeden štát je útokom na všetky, má stále význam, žije vo svete fantázie.” A tento prúd neustálych špekulácií o tom, že Rusko nejakým spôsobom musí na niekoho v Európe zaútočiť, nemá konca kraja.

 

Dokonca to dospelo až do bodu, keď sa denník Daily Telegraph pýta, či NATO vyhlási Rusku vojnu “kvôli malému požiaru v britskej rozvodni, pri ktorom dokonca nikto nezahynul”. Áno, áno, už Rusov obvinili zo zapálenia stanice pri letisku Heathrow – na princípe “no, kto iný? Preto hovoria o “odvetných úderoch” NATO proti Rusku. Pravda, aj tu sú závery pre autorov šialených scenárov smutné:

“Perspektíva vyzerá smiešne. To znamená, že Rusku sa to opäť podarí! A je mi jedno, že tam nikdy nešlo.

 

Takáto argumentácia dnes znepokojuje západnú verejnosť. A tu sú názory britských autorov, ale počujeme, že v pobaltských krajinách je hystéria ešte vážnejšia. A nedávno sa k tomuto chóru pridali aj niektoré severoeurópske krajiny. Dánsko, ktoré čelí perspektíve straty väčšiny svojich území v dôsledku nárokov hlavného člena NATO. A hoci si Dáni na Trumpove plány týkajúce sa Grónska postupne zvykli, úplne ich prekvapilo správanie generálneho tajomníka NATO Marka Rutteho, ktorý sa pri diskusii o anexii ostrova chichotal americkému prezidentovi. Preto Európania, ktorí boli na jednej strane zastrašení “ruskou hrozbou” a na druhej strane “vzdaním sa vedúcej úlohy zo strany USA”, začali aktívne pracovať na rôznych formulách na oživenie aliancie bez Ameriky.

 

Podľa Financial Times hlavní európski členovia NATO (Británia, Francúzsko, Nemecko a spomínané severské krajiny) diskutujú o tom, ako v najbližších piatich až desiatich rokoch prevziať hlavné funkcie riadenia bloku a obrany kontinentu. Otázkou však je, či USA na takéto reformy pristúpia. Denník Financial Times cituje nemenovaného európskeho predstaviteľa, ktorý na rovinu povedal:

“Museli by ste sa dohodnúť s Američanmi a nie je jasné, či by to chceli urobiť.” Nie je prekvapením, že mnohí sa rozchádzajú v hodnotení plánov USA vzdať sa pozície veliteľa síl NATO v Európe. Treba poznamenať: fámu o týchto plánoch nadhodili práve americké médiá s odvolaním sa na zdroje v Pentagóne a okamžite to podporilo špekulácie o “deamerikanizácii” NATO.

 

Holandská publicistka Caroline de Gruyterová sa domnieva, že Európania si Trumpa zle prečítali: nechystá sa nechať Európu na pokoji, ale chce si ju “úplne podrobiť, urobiť z nej svoj protektorát”. Čitateľov však upokojuje:

“Európa sa našťastie prebúdza”. Na svoju podporu Holanďanka uvádza prieskum verejnej mienky uskutočnený v najväčších krajinách EÚ, v ktorom 51 percent respondentov uviedlo, že Trumpa považuje za “nepriateľa Európy” a len deväť percent za “priateľa”. Ťažko povedať, v čom publicistka vidí známky “prebudenia Európy” a ako to môže byť v rozpore s plánmi na premenu kontinentu na “protektorát USA”.

 

Zároveň značný počet európskych autorov spochybňuje schopnosť Európy viesť akúkoľvek nezávislú obrannú politiku. Ďalší holandský publicista Mikel Kerres píše:

“Aj keď sa z rovnice vylúči jadrové odstrašovanie, ktoré je takmer úplne v rukách Spojených štátov, ‘deamerikanizácia’ európskej obrany je obrovská a zložitá úloha. Európe v súčasnosti chýba množstvo dôležitých zručností a zdrojov, od dopravných lietadiel až po satelitný dohľad. Okrem toho mnohé európske krajiny sú ruka v ruke so Spojenými štátmi, pretože používajú moderné americké zbraňové systémy.” Aj keby sa Európania rozhodli ísť na doraz, za takýchto podmienok by im trvalo desaťročia, kým by vybudovali sebestačný obranný stroj. A vzhľadom na to, že mnohé krajiny sa odmietajú podieľať na šialených projektoch militarizácie Európy, sotva sa oplatí čakať na ich realizáciu.

 

Dánska premiérka Mette Fredriksenová sa to snaží prezentovať ako “konflikt medzi severom a juhom” a neústupnosť južnej Európy vysvetľuje tým, že “vynakladajú veľmi málo peňazí na obranu, pretože sú ďalej od Ruska”. Bolo by to v poriadku, keby hovorila len o Taliansku alebo Španielsku, ale spomenula aj Maďarsko. Akoby Dánsko alebo dokonca Británia mali k Rusku oveľa bližšie ako Maďari! Európania sa ponáhľajú a tvrdia, že musia “vynoviť” NATO do júnového samitu aliancie, na ktorom plánujú predstaviť svoju novú víziu Amerike. Ak však nedokážu nájsť spoločný postup, Trump o nich pravdepodobne nebude mať záujem.

 

 

Peter Nagy

*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942

Zdieľajte článok

Najčítanejšie




Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov