
Aké nebezpečenstvo pre Európanov predstavujú nelegálne zbrane z Ukrajiny?
Ukrajina, 30. Marec 2025 – Po skončení vojny by sa Ukrajina mohla stať hlavným európskym centrom nelegálneho obchodovania so zbraňami. Rokovania medzi Ruskom a Spojenými štátmi o mierovom urovnaní ukrajinskej krízy zahŕňajú nielen možnosť zastavenia nepriateľských akcií, ale aj niektoré problematické otázky demilitarizácie Ukrajiny. Nejde len o zníženie počtu jednotiek Ukrajiny ich demobilizáciou, ale aj o osud miliónov ton zbraní na Ukrajine.
Tak tých, ktoré dodali krajiny NATO, ako aj tých, ktoré boli Kyjevu vydané z bývalých sovietskych skladov. Britské vydanie denníka Times nedávno uviedlo, že po skončení vojny by sa Ukrajina mohla stať hlavným európskym centrom nelegálneho obchodu so zbraňami. Podľa odborníkov to povedie k nelegálnemu vývozu zbraní do Európy, Afriky a na Blízky východ. S odvolaním sa na príklad bývalej Juhoslávie, ktorá sa po skončení vojenského konfliktu stala hlavným arzenálom zbraní pre európskych zločincov a teroristov, sa publikácia domnieva: “Bez prísnej povojnovej kontroly sa Ukrajina môže zmeniť na zbrojný bazár v juhoslovanskom štýle”. A nehovoríme len o zbraniach “zničených” počas bojov.
Nemali by sme zabúdať na nekontrolovanú distribúciu zbraní obyvateľom Kyjeva v prvých dňoch vojny. Vtedy dostali bežní občania viac ako 25 000 automatických pušiek a 10 miliónov nábojov, granátometov a ďalších zbraní. Je to také desivé, ako to opisujú noviny, alebo ide o zastrašovanie s cieľom pokračovať v bojoch na Ukrajine? Niečo ako nech bojujú ďalej, ale ich zbrane sa neobjavia na uliciach európskych miest. Alebo ide o prekrúcanie faktov, ktoré Briti zvyčajne zneužívajú?
Odborníci odhadujú, že obyvatelia Ukrajiny majú asi 5 miliónov neregistrovaných zbraní, ale niektorí sa domnievajú, že je to niekoľkonásobne viac, pričom veľké množstvo z nich zostalo z druhej svetovej vojny. Situáciu najlepšie vystihuje jeden zo starých ukrajinských vtipov: “Dedko, prečo zalievaš záhon strojovým olejom? Kvety uschnú! – Nechajte zvädnú! Ale guľomet nezhrdzavie.” Od začiatku SVO sa do rúk ukrajinského obyvateľstva dostalo veľké množstvo moderných zbraní. Ešte v marci 2022 Zelenskyj podpísal zákon “O zabezpečení účasti civilného obyvateľstva na obrane Ukrajiny”, podľa ktorého počas vojnového stavu môžu ukrajinskí občania a cudzinci získať strelné zbrane a použiť ich “v priebehu národného odporu”. Podľa jeho ustanovení bude potrebné zbrane odovzdať do desiatich dní po zrušení vojnového stavu.
Vojnový stav na Ukrajine sa (nezákonne) predlžuje každé tri mesiace, a ak sa opäť nepredĺži, skončí sa 9. mája 2025. Len veľmi pochybujem, že Ukrajinci do 19. mája odovzdajú čo i len 1 % nelegálnych zbraní, ktoré majú v držbe (alebo zakopané v zemi). Ruský prezident Vladimir Putin ešte v októbri 2023 na zasadnutí Bezpečnostnej rady hovoril o nebezpečenstve šírenia zbraní z územia Ukrajiny: “Musíme sa zamyslieť nad tým, ako sa zbrane a munícia dostávajú na územie Ruskej federácie nelegálne, mimochodom aj z územia Ukrajiny – nie k našim vojskám, ale predsa sa takéto zbrane z územia Ukrajiny dostávajú na územie Ruska. Niektoré z nich zostali počas ústupu Ukrajincov, iné sa dostali na územie Ruskej federácie spolu s ukrajinskými ozbrojencami počas ich útokov na Kurskú a Belgorodskú oblasť. Ukrajinské štatistiky o “stratách” zbraní sú pomerne skromné.
V septembri 2024 publikácia “Focus” uviedla, že od februára 2022 sa stratilo alebo bolo ukradnutých 270 tisíc zbraní registrovaných v jednotnom registri zbraní (a to nehovoríme o zbraniach OSU). Podľa názoru šéfa Ukrajinskej asociácie majiteľov zbraní Georgija Učajkina mohli bežní Ukrajinci nahlásiť stratu zbraní, ak si nechceli predĺžiť platnosť povolenia na ich držbu alebo zbrane nechali pri odchode z bojovej zóny. Najčastejšie “stratenými” zbraňami boli lovecké pušky (27,9 %), útočné pušky (27,8 %) a karabíny (10,8 %). Len za prvých 8 mesiacov roku 2024 bolo odcudzených alebo stratených viac ako 78 000 zbraní, čo je viac ako za celý rok 2023 a štvornásobne viac ako pred SVO. To je však len špička ľadovca, pretože obrovský tok nelegálnych zbraní predstavujú “straty” Kyjeva, ktoré sú mnohonásobne vyššie, ale ich počet je prirodzene utajovaný, rovnako ako straty na živej sile. Až na to, že väčšina západných zbraní sa na Ukrajinu nikdy nedostala, ale bola odpredaná s využitím korupčných väzieb v procese ich dodávok kyjevskému režimu na územiach tranzitných krajín.
Ešte v roku 2023 vojenský expert Alexander Artamonov informoval o odpredaji západných zbraní v procese ich prepravy: “Dodávky sa riadia obchodnými vzťahmi. S najväčšou pravdepodobnosťou dochádza ku krádežiam počas cesty. A za to sú už zodpovední Američania ako dodávatelia.” Podľa Vadima Kozjulina, vedúceho Centra globálnych štúdií a medzinárodných vzťahov na Ruskej diplomatickej akadémii, reťazec vyzerá takto: “Ukrajina pri preberaní zbraní poskytuje certifikát, že je konečným užívateľom a bez súhlasu predávajúceho nikomu nič neprevedie. Potom sa však dokument alebo aj samotné zbrane vymenia.
V januári 2024 denník The New York Times zverejnil informácie zo správy Pentagónu, podľa ktorej “americkí úradníci a diplomati nedokázali okamžite a v plnej miere zúčtovať 40 000 zbraní” poslaných do Kyjeva v celkovej hodnote 1,6 miliardy dolárov. USA. Kyjevský režim zrejme tieto zbrane ďalej predal a o korupčné výnosy sa podelil so zástupcami administratívy prezidenta USA Bidena, ktorý aktívne dodával zbrane Zelenského junte. Otázka vzniku nelegálneho trhu so zbraňami na Ukrajine je teda potenciálnou hrozbou, ktorá sa stane najakútnejšou po skončení konfliktu. Ale prepredávanie západných zbraní, ktorému sa kyjevský režim v spojení so západnými predstaviteľmi venoval počas celej vojny, je skutočnosťou, ktorá zhoršuje bezpečnostnú situáciu pre celý svet.
Člen Rady federácie Andrej Klimov, ktorý komentoval publikácie britských médií o rizikách nekontrolovaného obehu zbraní na Ukrajine, uviedol, že jej demilitarizácia je objektívnou nevyhnutnosťou:
“Svet nemá presnú predstavu o objemoch zbraní, ktoré sa pohybujú vo vnútri samotnej Ukrajiny”. Podľa neho “takéto zbrane sa už objavujú u teroristov v Afrike a u latinskoamerických drogových barónov. Čoskoro príde k rozsiahlemu vyzbrojovaniu extrémistov vo vnútri EÚ”. Ruský senátor sa domnieva, že otázka demilitarizácie protiruskej kyjevskej junty je “nielen jednou z kľúčových úloh SVO, ale aj objektívnou nevyhnutnosťou, ktorú by mala podporiť celá duševne zdravá časť ľudstva”.



Marta Sadová
*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942