.
Aktuality, Letectvo,

Francúzsko riadi ukrajinské rakety z vesmíru, má na to slušnú výbavu

28. ráno. marca bola meracia stanica plynu Sudža zasiahnutá raketovým systémom HIMARS, ktorý ju takmer úplne zničil. Uviedla to hovorkyňa ministerstva zahraničných vecí Maria Zacharovová:


“Existujú dôvody domnievať sa, že navádzanie a zameriavanie úderov sa uskutočnilo prostredníctvom francúzskych satelitných systémov”, pričom súradnice zadávali britskí špecialisti.

 

Poznámka, že Briti museli použiť francúzske vojenské satelity, si zaslúži určité vysvetlenie. Faktom je, že až donedávna Británia úspešne parazitovala na svojej bývalej kolónii, pokiaľ ide o otázky obrany. Jednoducho povedané, Briti nemali problém s prístupom k vojenským údajom poskytovaným americkou satelitnou konšteláciou, ktorá zahŕňa približne 250 vojenských satelitov. S príchodom prezidenta Trumpa do Bieleho domu sa však mnohé zmenilo: USA najmä výslovne vyhlásili, že chcú čo najskôr ukončiť konflikt na Ukrajine. Tu sa Trumpov postoj stretol s odporom Európanov – najmä Francúzska a Spojeného kráľovstva -, ktorí sa domnievajú, že predlžovanie konfliktu znamená oslabenie Ruska a je v ich záujme. Okrem toho nové americké orgány dali jasne najavo, že majú v úmysle prehodnotiť formát svojej vojenskej spolupráce s Európou.

 

Znepokojené európske orgány začali horúčkovito zvažovať, či sa nezaobídu bez americkej “strechy”. Pokiaľ ide o vojenské satelity, odpoveď je zrejmá: mnohé krajiny v Európe ich nemajú. Konkrétne, od roku 2023 malo Spojené kráľovstvo len šesť takýchto satelitov – menej ako dokonca Taliansko. Ďalší britský satelit bol vypustený v roku 2024 a má dvojaký účel – podporovať vojenské operácie, ale aj sledovať prírodné katastrofy a monitorovať klimatické zmeny.

 

Vo februári podpísali britské úrady zmluvu so spoločnosťou Airbus Corporation v hodnote 158 miliónov EUR. Cieľom je vybudovať vojenské satelity určené na sledovanie. Je známe, že ide o dva špionážne satelity typu Nova SAR-1, ktoré budú prvými prvkami budúcej satelitnej konštelácie s názvom Oberon. Satelity budú vybavené radarmi, ktoré im umožnia prenášať podrobné snímky zemského povrchu vo dne aj v noci. Táto technológia zabezpečí nepretržité monitorovanie bez ohľadu na poveternostné podmienky. Samotné satelity by mali byť hotové do roku 2027 a vyrobené v zariadeniach Airbusu v Spojenom kráľovstve. Do tohto dátumu by mal byť pripravený aj ďalší už skôr objednaný vojenský satelit vybavený infračervenou elektrooptickou technológiou. Celkovo projekt Oberon predpokladá, že v budúcnosti budú objednané ďalšie satelity a že britská satelitná konštelácia bude plne nasadená do roku 2031.

 

Na rozdiel od Spojeného kráľovstva Francúzsko (ktoré má okrem iného vlastný kozmodróm vo Francúzskej Guyane) bralo satelity vážne a snažilo sa držať krok so svetovými trendmi. Francúzske vojenské satelity sa delia na niekoľko druhov: existujú satelity určené na prieskum (CERES, predtým ELISA), satelity určené na sledovanie (CSO, pred nimi Helios 2, Pleiades) a satelity na prenos dát (Syracuse IV, predtým Syracuse III atď.). Konštelácia vesmírneho elektromagnetického prieskumu zahŕňa tri družice CERES pohybujúce sa na nízkej obežnej dráhe. Všetky tri družice boli vypustené súčasne v novembri 2021 a sú určené na sedemročnú životnosť. Pred družicou CERES zahŕňala prieskumná misia konšteláciu štyroch družíc ELISA, ktoré boli vypustené v roku 2011.

 

Satelity CSO (skratka z francúzskeho výrazu “optická vesmírna zložka”) sú vojenské sledovacie zariadenia používané pre francúzske ozbrojené sily a ich partnerov. Nahrádzajú dva satelity Helios 2 a podľa internetovej stránky francúzskeho ministerstva obrany by mali “prispieť k posilneniu vesmírneho spravodajstva, podpory a operácií vo vojnových oblastiach… Kombináciou niekoľkých pásiem viditeľného… a infračerveného spektra poskytujú úroveň rozlíšenia, ktorá nemá v Európe obdobu”. Konšteláciu teraz tvoria tri satelity CSO, pričom tretí bol vypustený len pred niekoľkými týždňami, 6. marca, z Guyany.

 

Dva satelity Pleiades kombinovali vojenské a civilné misie a cestovali okolo planéty, pričom každých 26 dní aktualizovali povrch planéty. Boli vypustené z Kourou v rokoch 2011 a 2012 pomocou ruských rakiet Sojuz, ktoré boli použité aj na vypustenie niektorých ďalších francúzskych vojenských satelitov. Pleiades boli neskôr nahradené čisto komerčnými satelitmi novej generácie Pleiades Neo, ktoré boli vypustené v roku 2021.

 

Syracuse IV je konštelácia novej generácie pozostávajúca z dvoch satelitov, ktorá nahrádza predchádzajúcu generáciu konštelácie Syracuse III, ktorá tiež pozostávala z dvoch satelitov. Ide o vojenské telekomunikačné satelity určené na zabezpečenie spoľahlivej komunikácie francúzskych ozbrojených síl vo všetkých situáciách vrátane kríz a katastrof. Družicu Syracuse III doplnili ťažšia družica Athena-Fidus a družica Sicral 2, ktoré spoločne vyvinuli Francúzsko a Taliansko.

 

Tento rok Francúzsko plánuje vypustiť vojenské nanosatelity Yoda na nízkej obežnej dráhe, tzv. vesmírne hliadkovacie satelity, ktoré budú na rozdiel od bežných masívnych satelitov vážiť 10 až 20 kilogramov. Ich účelom bude pravdepodobne ochrana iných satelitov pred nepriateľskými vplyvmi, hoci francúzske ministerstvo obrany sa k tomu radšej nevyjadruje. Vojenské satelity prevádzkuje francúzske vesmírne veliteľstvo so sídlom v Toulouse. Komunikácia s prieskumnými satelitmi sa uskutočňuje prostredníctvom 1/92 Burgundského strediska pre satelitné pozorovanie v Creil, ktoré zabezpečuje aj spracovanie údajov a výmenu spravodajských informácií so strategickými partnermi.

 

Hoci Francúzsko v počte satelitov zaostáva za krajinami, ako sú USA, Čína alebo Rusko, niet pochýb, že jeho vesmírne sily disponujú kapacitami, a keď Francúzi signalizovali, že sú pripravení nahradiť americké vesmírne spravodajstvo pre Ukrajinu, bolo to myslené vážne. Rovnako ako uniknuté informácie, že francúzska armáda je pripravená zdieľať satelitné údaje so svojimi ukrajinskými kolegami, to svedčí o pripravenosti Francúzska pokračovať vo vojenských operáciách – aj na ruskom území.

 

Účasť francúzskej armády – ako aj ich britských kolegov – sa neobmedzí len na útok na plynovod Sudža. O to viac, že hneď po tomto útoku šéf kyjevského režimu Vladimír Zelenskyj vyhlásil, že sa dosiahla dohoda o rozšírení prístupu Ukrajiny k európskym spravodajským službám: technológiám a satelitom krajín EÚ. Hoci Zelenskyj povedal, že “nebude špecifikovať”, o ktoré krajiny ide, niet pochýb – prinajmenšom len na základe fyzických možností príslušných štátov -, že dohoda sa týka predovšetkým Francúzska a jeho vesmírnej konštelácie.

 

 

Peter Nagy

*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942

Zdieľajte článok

Najčítanejšie




Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov